Προς το περιεχόμενο

Τραγουδιστής-Τραγουδίστρια για σφαλιάρες


igeorgak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες δε θέλω να σας απογοητεύσω αλλά οι Venom τα 80's έπαιζαν heavy metal άσχετα αν είχαν βρώμικο ήχο ή ηχογραφούσαν σε 4-κάναλη κονσόλα και ναι είχαν στοιχεία thrash αλλά ούτε black έχουν παίξει ούτε καθαρό thrash. Tώρα ποιος έπαιξε πρώτος black, death ή grind δεν έχει καμία σημασία ούτε βέβαια έχει και σχέση με το topic. Και επίσης για το ποιος είναι ο καλύτερος στο κάθε είδος ή ποιος επηρέασε τους περισσότερους αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό αν θέλετε τη γνώμη μου. Τέλος προτιμότερο είναι ν' ανοίξετε ένα topic να συζητήσουμε περί μουσικής και όχι περί ατόμων. Όχι πως θα βγάλουμε καμιά άκρη αλλά είναι πιο ενδιαφέρον πιστευώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπόν για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή γιατί δεν μπορώ να ακούω οτιδήποτε. Το black metal σαν όρος ξεκίνησε από Venom από το δεύτερο άλμπουμ τους με τον ομώνυμο τίτλο. Αν και το είδος της μουσικής που παίζανε ήταν κάτι εντελώς διαφορετικό μπορούμε να τους θεωρήσουμε black λόγω της θεματολογίας τους που ήταν άκρως αποκρυφιστική. Στην συνέχεια έχουμε τους Bathory, που μόνο το Under the Sign of the Black Mark να αναφέρω δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Τώρα όσον αφορά την Νορβηγία και αυτό που ονομάζεται ως δεύτερο κύμα black metal το πρώτο συγκρότημα που εμφανίζεται είναι οι Μayhem το 1984 (που το όνομα τους το πήραν από το τραγούδι το Venom το Mayhem without Mercy). Το πρώτο Ep που βγάλανε ήταν το Deathcrush το 1987. Στην συνέχεια εμφανίζονται οι Dark Throne το 1986, δεν θα αναφέρω το πρώτο τους γιατί δεν ήταν black αλλά το Α Blaze in the Nothern Sky βγήκε το 1992. Οι Burzum δημιουργήθηκαν το 1991 όπως οι Enslaved και οι Emperor και κατόπιν βγάλανε και αυτοί τα δικά τους άλπουμ.

 

Τώρα όσον αφορά το τραγουδιστή των Burzum είναι αυτός που δήλωσε ότι δεν θέλει να έχει καμία σχέση με το black metal γιατί είναι η μουσική των μαύρων. Αυτό και πολλά άλλα δεν χρειάζεται να τα σχολιάσω.

 

Για την μουσική του είναι εντελώς κουλός και ιδιαίτερα στα πλήκτρα. Οφείλω να ομολογήσω όμως ότι οι συνθέσεις του έχουν κάποιο συναίσθημα χωρίς να λέω ότι με συγκλονίζουν κιόλας. Θα διέκρινα από τις δουλειές του, το Det som Engang Var και το Philosofem (αν και είναι διαφορετικά).

 

Πιστεύω ότι αυτή η συζήτηση πρέπει να λάβει ένα τέλος και γενικώς είμαι της άποψης ότι είναι περιττό να ψάχνουμε ποιος δημιούργησε ή όχι πρώτος το black metal, ακούτε αυτό αφού σας αρέσει και τέλειωσε το θέμα. Υπάρχουν διαφορετικά γούστα στο κάθε άτομο αλλά δεν πρέπει να ταυτίζετε αυτό που ακούτε με αυτούς που το δημιουργούν και να μην εξιδανικεύεται πρόσωπα και καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα δεν το κανω αυτο ειδικα αν προκειται για ενα χωρο μουσικο ή μη τον οποιο δεν γνωριζω. Επειδη ομως στο σχολειο (χρονια πισω) ειχα αρκετους φιλους και μαλιστα ατομα που το γνωριζανε το ειδος και οχι περναγανε μια παιδικη "αρρωστια" με το metal, καθως και αργοτερα στο στρατο γνωρισα ατομο που αρθρογραφουσε στο παλιο (heavy metal??) magazine, και εγω τους Venom ξερω σαν το συγκροτημα που εδωσε εννοια στον ορο black metal.

Τωρα φυσικα αν ο ηχοςεχει εξελιχθει τοσο που δεν θυμιζει και δεν θα χαρακτηριζοταν black σημερα ειναι μια αλλη ιστορια. Η οποια συμβαινει με αρκετα ειδη μουσικης αλλωστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1991 βγήκε.

 

Αναφερόμουν στο Α blaze για το οποίο η ημερομηνία είναι σωστή (ηχογραφήθηκε το 1991 αλλά κυκλοφόρησε το 1992), απλώς έκανα λάθος και έγραψα το Soulside που παίζουν death metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi Venom ήταν η απαρχή για όλα τα ακραία είδη μεταλ. έχουν επηρεάσει τους πάντες, απο Metallica εως Bathory. Οσο για τους στίχους μάλλον ψευτο-αποκρυφιστικους θα τους έλεγα αλλά πάλη επιρεασανε πολύ κόσμο. Αλλα συκροτηματα θα έλεγα τους Hellhammer, Sarcofago, Celtic Frost, Sepultura(στο πρωτο cd), Kreator, Sodom και γενικα το πρώιμο γερμανικο thrash. Τα περισσοτρα απο αυτα ηταν κυριος επιρροές για τα μετέπειτα συκροτηματα και δεν αποτελουσαν ενιαία σκηνη. Περα απο τους Bathory το πρωτο αμιγώς ΒΜ συγκροτημα πιστεύω πως ηταν οι Mayhem και γύρο απο αυτους ξεκινησε και η νορβηγικη σκηνη. BTW οι Darkthrone πριν το 92 παιζανε DM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης οι Venom δεν ήταν ποτέ thrash, ξεπεράστο το.

 

NWOBHM, rock'n'roll, punk, ναι. Thrash όχι,

 

well said!

 

Επίσης, μη μασάτε για το ότι είναι offtopic η κουβέντα για το μπλακ μέταλ σ'αυτό το τόπικ. Ο αρμόδιος (depressed)mod θα φροντίσει να κόψει από εδώ και να ράψει εκεί ,πιθανότατα με μια ατάκα που θα κρύψει επιμελώς τα σημάδια από τα ράμματα...

 

Και για να κάνω μια, καθ'όλα πλέον, ontopic ερώτηση, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια μπάντα που να φέρνει(the more the better) προς In the Woods μεριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης οι Venom δεν ήταν ποτέ thrash, ξεπεράστο το.

 

NWOBHM, rock'n'roll, punk, ναι. Thrash όχι, δεν υπήρχε καν η ορολογία καλά καλά.

 

Σε αυτό το σημείο είσαι σωστός αν και δεν θα τους θεωρούσα ότι ανήκουν σε κανένα από τα παραπάνω λόγω θεματολογίας και ακόμη θεωρώ τον ήχο τους πολύ πιο βρώμικο. Δεν θα ήθελα να τους βάλω κάποια ταμπέλα. Πάντως οφείλουμε να πούμε ότι η κυκλοφορία του "Βlack metal" αποτέλεσε το θεμέλιο που επηρέασε την ακραία μουσική είτε αναφερόμαστε σε thrash είτε σε black.

 

ΥΓ: Πάντως αυτή η κουβέντα όπως έχει εξελιχθεί είναι εντελώς off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε θεμέλιο ήταν, αλλά δεν ήταν ούτε thrash, ούτε black.

 

κατά τα άλλα δεν διαφωνούμε νομίζω.

 

limewire, ποιά εποχή In the Woods ψάχνεις; Δεν υπήρξαν πολλοί σαν αυτούς =/

 

Αν ψάχνεις ομνια και παράξενα στα στέρεο χλωμό, αν ψάχνεις επικά μπορούμε να βρούμε, ειδικά στη νορβηγία υπήρξαν μερικά πολύ σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα χρονια ψαχνω για συκροτημα με παρομοιο ηχω και δεν εχω βρει ισαξιο. Στο μεταγενεστερω ηχω μοιαζει καπως το Journey to the End Of the Night των Green Carnation. Περιμενω να μου ερθει και το cd των Drawn στους οπους επαιζε ο Christer. Οσο για τα επικα για λεγε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

limewire, ποιά εποχή In the Woods ψάχνεις; Δεν υπήρξαν πολλοί σαν αυτούς =/

 

Αν ψάχνεις ομνια και παράξενα στα στέρεο χλωμό, αν ψάχνεις επικά μπορούμε να βρούμε, ειδικά στη νορβηγία υπήρξαν μερικά πολύ σωστά.

 

Θα προτιμούσα την μετέπειτα "ώριμη" περίοδο, αν και το "Heart of Ages" είναι στρογγυλό 10ράκι.

Αν και δεν είμαι μέσα στην black metal φάση, ότι φέρνει στους in the woods θα το δοκίμαζα. Τουλάχιστον.

 

Επίσης το "v" από το "m" είναι 3 πλήκτρα απόσταση...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...