Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με υπολογιστή του Multirama!


lookk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το πρώτο για την γλώσσα πήγαινε στον gdp και το δεύτερο πήγαινε στους υπόλοιπους..

Δεν είπα τίποτα για την γλώσσα των XP.

N.I.C, κατέβασα το PC Wizard και έχουν Sli οι κάρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο για την γλώσσα πήγαινε στον gdp και το δεύτερο πήγαινε στους υπόλοιπους..

Δεν είπα τίποτα για την γλώσσα των XP.

N.I.C, κατέβασα το PC Wizard και έχουν Sli οι κάρτες

 

Τότε λογικά δεν παίζει κανένα πρόβλημα με το hardware...δοκίμασε και τις πρότασεις των υπολοίπων με το prime και μέτα βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μενα μου κανε κατι τσαλιμακια οταν εβαλα την 3850 πανω με τα παινχιδια.Ετρεχε benches αλλα στα παιχνιδια εκανε οτι εκανε και σε σενα.

Τι εκανα?Μια σφαλιαρα,φορματ,περασμα χπ(και μετα σβιστα για δοκιμη),περασμα drivers,overclock(δεν υποχρεωτικο),setup υπολληπους drivers,games κλπ.

Και απο τοτε παιε μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν βαζεις τα XP στον ενα δισκο και τα Vista στον αλλο (αν εχεις δυο σκληρους) , στα XP να εχεις τα παιχνιδια και στα vista ολα τα υπολοιπα ή να χωρισεις τον δισκο σου σε 2 partitions αν εχεις μονο ενα?

Εγω αυτο εχω κανει και εχω βρει την υγεια μου με αγορασμενο Multirama Gamer πριν 1.5 χρονο (ο οποιος μου βγηκε πολυ καλος) και με μονη αλλαγη αυτης της γραφικης καρτας , απο 7600gs σε 8800gt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ανακεφαλαιώσω γιατί έχω πάρα πολλές επιλογές και δεν ξέρω τι να κάνω..:whistle:

Λοιπόν:

1) Ο gdp77 μου πρότεινε να αλλάξω λειτουργικό και να το κάνω κάτι σε Ubuntu ή να παώ στα XP, του είπα όχι κι έτσι μου είπε να τρέξω 2 benchmarks για να ελέγξουμε άμα δουλεύει σωστά το hardware σε επιλογή loop για 24 ώρες, πέρασαν και δεν μου βγαλε error. Άρα κάτι τρέχει με τα Vista.

2) Ο N.I.C μου είπε να ελέγξω άμα μου βαλαν σωστά το hardware στο Multirama και όντως το βαλαν.

3) Ο Lefteris29 είπε να τον χωρίσω σε δύο partitions τον δίσκο και να βάλω στον έναν τα XP και στον άλλο τα Vista.

4) Οι υπόλοιποι μου είπαν να βάλω XP. Άλλος μου πε Integrated, άλλος με Utlimate Pack, άλλος με Vistamizer και οι άλλοι να τα βάλω σκέτα για να παίξω καλύτερα τα παιχνίδια.:-)

 

Άρα επειδή βαρέθηκα και τα Vista με τις $%&$#@$ τους θα χωρίσω τον δίσκο σε δύο μέρη, στον ένα θα βάλω τα Ubuntu + Compiz Fuzion και στον άλλο τα XP.

 

Μπορεί κάποιος να μου κάνει ένα οδηγό που να λέει για τον χωρισμό των partitions, το boot screen και τα υπόλοιπα... σας παρακαλώ;;;;:-D:-D Τελευταίο πράγμα που ζητάω..:-) Α, και κάποιος να μου εξηγήσει πως μπαίνει το compiz fusion... Βάζεις τα Ubuntu και μετά το κατεβάζεις και το τρέχεις;

To Ubuntu από εδώ να το κατεβάσω;

Αν ναι, ποια απ' όλες τις εκδόσεις να πάρω;

Για τον χωρισμό των partitions να κατεβάσω το Norton Partition Manager ή μπορώ να κάνω χωρισμό στην αρχή της εγκατάστασης του λειτουργικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ανακεφαλαιώσω γιατί έχω πάρα πολλές επιλογές και δεν ξέρω τι να κάνω..:whistle:

Λοιπόν:

1) Ο gdp77 μου πρότεινε να αλλάξω λειτουργικό και να το κάνω κάτι σε Ubuntu ή να παώ στα XP, του είπα όχι κι έτσι μου είπε να τρέξω 2 benchmarks για να ελέγξουμε άμα δουλεύει σωστά το hardware σε επιλογή loop για 24 ώρες, πέρασαν και δεν μου βγαλε error. Άρα κάτι τρέχει με τα Vista.

2) Ο N.I.C μου είπε να ελέγξω άμα μου βαλαν σωστά το hardware στο Multirama και όντως το βαλαν.

3) Ο Lefteris29 είπε να τον χωρίσω σε δύο partitions τον δίσκο και να βάλω στον έναν τα XP και στον άλλο τα Vista.

4) Οι υπόλοιποι μου είπαν να βάλω XP. Άλλος μου πε Integrated, άλλος με Utlimate Pack, άλλος με Vistamizer και οι άλλοι να τα βάλω σκέτα για να παίξω καλύτερα τα παιχνίδια.:-)

 

Άρα επειδή βαρέθηκα και τα Vista με τις $%&$#@$ τους θα χωρίσω τον δίσκο σε δύο μέρη, στον ένα θα βάλω τα Ubuntu + Compiz Fuzion και στον άλλο τα XP.

 

Μπορεί κάποιος να μου κάνει ένα οδηγό που να λέει για τον χωρισμό των partitions, το boot screen και τα υπόλοιπα... σας παρακαλώ;;;;:-D:-D Τελευταίο πράγμα που ζητάω..:-) Α, και κάποιος να μου εξηγήσει πως μπαίνει το compiz fusion... Βάζεις τα Ubuntu και μετά το κατεβάζεις και το τρέχεις;

To Ubuntu από εδώ να το κατεβάσω;

Αν ναι, ποια απ' όλες τις εκδόσεις να πάρω;

Για τον χωρισμό των partitions να κατεβάσω το Norton Partition Manager ή μπορώ να κάνω χωρισμό στην αρχή της εγκατάστασης του λειτουργικού;

 

Πριν κάνεις όλα αυτά...γιατί δεν πας στα Multirama, εφόσον το μηχάνημα έχει εγγύηση; Πάνε και ύψωσε και λίγο την φωνή, απαίτησε να στο διορθώσουν,γιατί..εντάξει υποτίθεται είναι έτοιμο και δουλεύει σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι και τις δύο φορές που τον έχω πάει την μία ήταν μια χαρά και την άλλη άλλαξαν όλη την μητρική.

Άμα τους τον ξαναπάω θα μου πουνε ότι δουλεύει τέλεια.

Την άλλη φορά απλά αναγκάστηκαν να μου αλλάξουν την μητρική γιατί δεν άνοιγε καν το pc.

Τώρα ανοίγει, τι δηλαδή? Να τον χαλάσω από μονος μου?

Άσε που βαρέθηκα να πηγαίνω κάθε τρεις και λίγο..:-(

Απαντήστε μου απλά στις ^^^παραπάνω ερωτήσεις^^^ και τέλος.

Άμα ξαναχαλάσει τον πετάω και ησυχάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου κάνει ένα οδηγό που να λέει για τον χωρισμό των partitions, το boot screen και τα υπόλοιπα... σας παρακαλώ;;;; Τελευταίο πράγμα που ζητάω.. Α, και κάποιος να μου εξηγήσει πως μπαίνει το compiz fusion... Βάζεις τα Ubuntu και μετά το κατεβάζεις και το τρέχεις;

To Ubuntu από εδώ να το κατεβάσω;

Αν ναι, ποια απ' όλες τις εκδόσεις να πάρω;

Για τον χωρισμό των partitions να κατεβάσω το Norton Partition Manager ή μπορώ να κάνω χωρισμό στην αρχή της εγκατάστασης του λειτουργικού;

 

Αν όντως το πήρες απόφαση, λάβε υπόψη σου ότι το Ubuntu εγώ δε στο πρότεινα για αντικαταστάτη των XP ή των Vista. Απλά το ανέφερα γιατί έδειχνες εντυπωσιασμένος από την "αισθητική" των Vista. Το Ubuntu ΔΕΝ είναι Windows και το μεγάλο του μειονέκτημα είναι τα games, που δεν παίζουν (παρά μόνο με εξομοιωτές). Είναι, όμως, μια πολύ καλή ευκαιρία να μάθεις και να πειραματιστείς με ένα ασφαλές, γρήγορο και κομψό λειτουργικό.

 

Τέλος πάντων , η πορεία που θα ακολουθήσεις είναι η εξής :

 

1) Format στο δίσκο και εγκατάσταση XP.

2) Κατεβάζεις το Ubuntu από εδώ. (Κατέβασε την standardx86 έκδοση και την alternate-iso έκδοση.

3) Αφού κάνεις όλα τα παραπάνω δεν θα χρειαστείς partition manager, ούτε και extra προγραμματα, αφού το Ubuntu χωρίζει αυτόματα το δίσκο σε partition, σύμφωνα με τις υποδείξεις σου, και κάνει εγκατάσταση. (επίσης βάζει και boot manager για να επιλέγεις στο boot αν θα μπαίνεις σε XP ή Ubuntu)

Ubuntu graphical install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα καλύτερα να βάλεις ΧΡ, δουλεύουν άψογα και με 2πύρηνους και 4πύρηνους. Σε λίγο θα βγει και το Service Pack 3, θα βάλουν και 2-3 θέματα, θα αλλάξει η αισθητική του. Μπορείς να βάλεις ότι θέμα θες, αρκεί να ξεκλειδώσεις κάποια .dll αρχεία. Όχι ότι είμαι εναντίον ubuntu αλλά όπως είπε ο φίλος προηγουμένως τα games...δύσκολη η κατάσταση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να βάλω την ελληνική version των ubuntu?

 

Σαφώς! Στην εγκατάσταση σε ρωτάει για τη γλώσσα. Αφού βάλεις ελληνικά, θα τα βλέπεις όλα στα ελληνικά.

 

Υ.Γ. : Βάλε τα XP πρώτα, πέρνα drivers, παίξε τα παιχνιδάκια σου, σιγουρέψου ότι λύθηκαν τα προβλήματά σου και άσε το Ubuntu για μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Είναι το Ubuntu

2) Δε χρειάζεσαι drivers είναι όλα ενσωματωμένα στο λειτουργικό (μόνο με ΠΟΛΥ καινούριο hardware μπορεί να έχεις προβλήματα ασυμβατότητας), Nvidia drivers για την κάρτα σου θα εγκατασταθούν εύκολα μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού. Βασικά αν σου τρέχει το Live-CD που θα κατεβάσεις, 99% δε θα έχεις πρόβλημα και στην εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...