Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα το gamepad "ESPERANZA EGG105B FIGHTER VIBRATION GAMEPAD FOR PC BLUE" από το eshop  

https://www.e-shop.gr/esperanza-egg105b-fighter-vibration-gamepad-for-pc-blue-p-PER.573719

Οι οδηγοί εγκαταστάθηκαν κανονικά και λειτουργεί. Το πρόβλημα είναι δεν αντιδράει στον συνδυασμό 2 ή περισσοτέρων πλήκτρων ταυτόχρονα. 

πχ κάνω τρέξιμο με το δεξιό μοχλό επάνω αλλά αν θέλω να κάνω γρήγορο τρέξιμο πατώντας ταυτόχρονα και ένα από τα κουμπιά τότε αυτό δεν αντιδράει και φαίνεται σαν να κολλάει κάπως.

Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν gamepad κάνω κάτι λάθος στην παραμετροποίηση ;

Οι επιλογές των μενού φαίνονται παρακάτω.

Screenshot_3.jpg.9dfc89e0727c03517a6fb77cdde5bd91.jpgScreenshot_2.jpg.df75f310ca6af69f88ad9e3005a07251.jpgScreenshot_1.jpg.cfca80aede1f573c5ce5d6c64fc56f9f.jpg

 

Επεξ/σία από sdancer75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, sdancer75 είπε

Αγόρασα το gamepad "ESPERANZA EGG105B FIGHTER VIBRATION GAMEPAD FOR PC BLUE" από το eshop  

https://www.e-shop.gr/esperanza-egg105b-fighter-vibration-gamepad-for-pc-blue-p-PER.573719

Οι οδηγοί εγκαταστάθηκαν κανονικά και λειτουργεί. Το πρόβλημα είναι δεν αντιδράει στον συνδυασμό 2 ή περισσοτέρων πλήκτρων ταυτόχρονα. 

πχ κάνω τρέξιμο με το δεξιό μοχλό επάνω αλλά αν θέλω να κάνω γρήγορο τρέξιμο πατώντας ταυτόχρονα και ένα από τα κουμπιά τότε αυτό δεν αντιδράει και φαίνεται σαν να κολλάει κάπως.

Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν gamepad κάνω κάτι λάθος στην παραμετροποίηση ;

Οι επιλογές των μενού φαίνονται παρακάτω.

Screenshot_3.jpg.9dfc89e0727c03517a6fb77cdde5bd91.jpgScreenshot_2.jpg.df75f310ca6af69f88ad9e3005a07251.jpgScreenshot_1.jpg.cfca80aede1f573c5ce5d6c64fc56f9f.jpg

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει το ρητό, το φτηνό σου έρχεται πιο ακριβό. Tbh δε θα αγόραζα κανένα gamepad (πλην xbox/dualscock) αν δεν είμουν σίγουρος ότι είναι 100% xbox/xinput compatible.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ,αγορασα τον Ιανουαριο απο public το xbox one controller και εχει χαλασει η μια σκανδαλη .

Δεν μπορω να βρω καποιο κεντρο service για να το στειλω .

Το παω στο public?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2019 στις 12:43 ΜΜ, ilos είπε

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει το ρητό, το φτηνό σου έρχεται πιο ακριβό. Tbh δε θα αγόραζα κανένα gamepad (πλην xbox/dualscock) αν δεν είμουν σίγουρος ότι είναι 100% xbox/xinput compatible.

Προφανώς και αυτό δεν αποτελεί απάντηση. Εντάξει δεν είπα ότι το αγόρασα για να λιώνω με το pad αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει και να λειτουργεί. Οι αξιολογήσεις από το eshop φαίνεται να ικανοποιούν κάποιους που προφανώς το δοκίμασαν και λειτουργεί.

 

Η ερώτηση μου είναι αν είναι γνωστό ένα τέτοιο πρόβλημα και από πηγάζει σε κάποιες κατηγορίες gamepad ή είναι θέμα παραμετροποίησης. 

 

Λογισμικά x360ce, antimicro, JoyToKey κτλ διορθώνουν το πρόβλημα που προφανώς είναι σε επίπεδο λογισμικού ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sdancer75 είπε

Προφανώς και αυτό δεν αποτελεί απάντηση. Εντάξει δεν είπα ότι το αγόρασα για να λιώνω με το pad αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει και να λειτουργεί. Οι αξιολογήσεις από το eshop φαίνεται να ικανοποιούν κάποιους που προφανώς το δοκίμασαν και λειτουργεί.

Η ερώτηση μου είναι αν είναι γνωστό ένα τέτοιο πρόβλημα και από πηγάζει σε κάποιες κατηγορίες gamepad ή είναι θέμα παραμετροποίησης. 

Λογισμικά x360ce, antimicro, JoyToKey κτλ διορθώνουν το πρόβλημα που προφανώς είναι σε επίπεδο λογισμικού ;

Η εφαρμογή antimicro έλυσε το πρόβλημα. 

https://sourceforge.net/projects/antimicro.mirror/files/2.23/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sdancer75 είπε

Προφανώς και αυτό δεν αποτελεί απάντηση. Εντάξει δεν είπα ότι το αγόρασα για να λιώνω με το pad αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει και να λειτουργεί. Οι αξιολογήσεις από το eshop φαίνεται να ικανοποιούν κάποιους που προφανώς το δοκίμασαν και λειτουργεί.

Η ερώτηση μου είναι αν είναι γνωστό ένα τέτοιο πρόβλημα και από πηγάζει σε κάποιες κατηγορίες gamepad ή είναι θέμα παραμετροποίησης. 

Λογισμικά x360ce, antimicro, JoyToKey κτλ διορθώνουν το πρόβλημα που προφανώς είναι σε επίπεδο λογισμικού ;

Κοίταξε και τα dualshock 3/4 δεν έχουν native xinput support ενώ το DS3 δεν έχει ούτε καν direct input support ! Δηλαδή δεν είναι plug n play και το PC δε το βλέπει καν σαν gamepad. Χρειάζεσαι εξωτερικά προγράμματα και στις 2 περιπτώσεις ανάλογα με του x360ce. Απλά επειδή είναι σκυλιά και δοκιμασμένα ο κόσμος τα προτιμάει, ειδικά αν έχει συνηχήσει το ps layout. Το xinput support δεν είναι μόνο για να παίξει απευθείας σε pc/x360, η microsoft απαιτεί οι κατασκευαστές να έχουν και ένα minimum standard στη ποιότητα κατασκευής, ενώ πρέπει και να την πληρώσουν για να πάρουν την πιστοποίηση. Ε συνήθως αυτό δε το κάνουν οι πολύ φτηνές κατασκευές γιατί μπορεί να είναι ποσό δυσανάλογο με την τιμή πώλησης. Στο λέω γιατί πολύ παλιά και εγώ τσίπης υπήρξα με τα gamepads, αφού νόμιζα ότι όλα χαλάνε έτσι και αλλιώς στον χρόνο πάνω. Τελικά τα έβαλα κάτω και παρατήρησα ότι τα καλά gamepads διαρκούν για μια ζωή σχεδόν αν δε τα κακομεταχειρίζεσαι. Έχω κοντά 20 χρόνια gamepad ακόμα που ζει (microsft sidewinder), ενώ για ραλάκια κλπ με βολεύει και παίζω με ένα x360 δεκαετίας ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αγορασεις στον υπολογιστη οτιδηποτε περαν απο Xbox One αυτα συμβαινουν δυστηχως,δηλαδη ασυμβατοτητες.

Και ολως τυχαιως οι ασυμβατοτητες προερχονται κυριως απο τα φθηνα αυτα controllers του κιλου που πωλουνται κατω απο 10ευρω.

Δεν ειναι τυχαιο πχ οτι απο controller 3ων,τα logitech πλησιαζουν σε τιμες αυτα της Microsoft,ακριβως επειδη εχουν την καλυτερη συμβατοτητα,με δευτερα τα Speedlink.

Ειχε παρει παλιοτερα θυμαμαι ο αδερφος μου ενα τετοιο controller για ps3, το οποιο μονο 1 μηνα κρατησε και μετα ηταν για τα σκουπιδια(δεν ειχαμε την αποδειξη αγορας να παρουμε τα λεφτα μας πισω).

Οτιδηποτε περαν απο Microsoft,logitech και καποια Speedlink δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οταν αγορασεις στον υπολογιστη οτιδηποτε περαν απο Xbox One αυτα συμβαινουν δυστηχως,δηλαδη ασυμβατοτητες.

Και ολως τυχαιως οι ασυμβατοτητες προερχονται κυριως απο τα φθηνα αυτα controllers του κιλου που πωλουνται κατω απο 10ευρω.

Δεν ειναι τυχαιο πχ οτι απο controller 3ων,τα logitech πλησιαζουν σε τιμες αυτα της Microsoft,ακριβως επειδη εχουν την καλυτερη συμβατοτητα,με δευτερα τα Speedlink.

Ειχε παρει παλιοτερα θυμαμαι ο αδερφος μου ενα τετοιο controller για ps3, το οποιο μονο 1 μηνα κρατησε και μετα ηταν για τα σκουπιδια(δεν ειχαμε την αποδειξη αγορας να παρουμε τα λεφτα μας πισω).

Οτιδηποτε περαν απο Microsoft,logitech και καποια Speedlink δεν αξιζει.

Υπάρχουν και άλλες αξιόλογες εταιρίες (καλύτερες από speedlink) όπως η saitek. Αλλά και πάλι έχουν παρόμοιες τιμές με τα logitech. Κάτι razer, madcatz κλπ δε τα αναφέρω γιατί είναι του πανακρίβου.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να μου προτείνετε χειριστήριο για PC που να είναι συμβατό με τα περισσότερα pc games που υποστηρίζουν controller 

Έχω ήδη κοιτάξει μήπως πάρω xbox one controller αλλά θέλω γνώμη σχετικά με τη συμβατότητα ( δηλαδή αν ένα game υποστηρίζει controller,το συνδέω στο pc,ανοιγώ το game και παίζει ? ή χρειάζομαι κάποιο πρόγραμμα ? )

Επίσης όσον αφορά άλλα controllers άλλων εταιρειών υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ώστε ο υπολογιστής να το αντιστοιχίσει σαν ένα συμβατό controller (πχ xbox one ) ?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xbox one controller ειναι το standard στις μερες μας, δεν εχω πετυχει συγχρονο παιχνιδι να μην το υποστηρίζει.

τον τελευταιο χρονο δε, εχω το xbox pro controller (γιατι το βρηκα στο 1/3 της κανονικης τιμης, αλλιως δε θα εδινα 150!) και ειναι εκπληκτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να  αγοράσω ενα  παρα  πολυ καλο gamepad  για το pc  που να ειναι συμβατο με το ps4  ,,  υπάρχουν προτάσεις  για  gamepad;

Επεξ/σία από Sakura2030
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...