Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, skiathos7 είπε

καλημερα αγορασα και περιμενω να ερθουν ps4 controller Sony DualShock 4 Controller V2 Jet Black - Skroutz.gr και το bluetooth TP-LINK UB400 v1 - Skroutz.gr θα μπορεσω να παιξω στο pc ?θα ειναι συμβατα?και αν μπορω να βαλω ακουστικα με jack πανω να ακουω και με μικροφωνο τα φωτα σας παρακαλω αν δεν γινεται να μην τα παραλαβω με αντικαταβολη τα εχω παρει...ευχαριστω!

Λολ τι φάση? Στέλνετε στα φλου pm σε κάποιον, ρωτάτε κάτι και φεύγετε από την συνομιλία πριν πάρετε απάντηση..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να κανω  μια  ερωτηση ";

 

πια ειναι η κατασταση  του ps5 controler στο στεαμ;

θα  βγουν νεα patches απο το steam,  για  τον ps5 controler;

με το τελέυταιο patch εχουν διορθωθει τα περισσοτερα προβληματα;

Επεξ/σία από hellraiser2030
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το θεμα εχει 160+ σελιδες, μπορει να μου πει κανεις αν υπαρχει φτηνο χειρηστηριο με xinput ειτε πιστοποιημενο ειτε οχι; Εχω ενα του 360 που το αριστερο αναλογικο εχει πολυ drift και εχει φτασει σε πολυ ενοχλητικο σημειο αλλα δε θελω να σκασω 60αρι για αυτο του xbox one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Θα πάρω ένα controller xbox series x για σύνδεση στο pc και έχω ένα Bluetooth adapter v4 θα κάνω δουλειά ; Ή να πάρω ένα του xbox one ;

Θα δουλέψει, αλλά  στην περίπτωση μου εχω ενα bluetooth dongle 4.0 και κάθε φορα που σβήνει το pc η το controller πρέπει να κανω unpair/pair ξανα. Ειναι ενοχλητικο. Φταιει ομως το dongle. Ειναι ανάλογα τι firmware εχει. Και δυστυχώς δεν μπορείς να το αλλάξεις. Δοκίμασε με αυτο που εχεις. Αν στο κρατάει καλώς αλλιώς  αγόρασε ενα xbox official adapter.

 

Επεξ/σία από vaggos88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggos88 είπε

Θα δουλέψει, αλλά  στην περίπτωση μου εχω ενα bluetooth dongle 4.0 και κάθε φορα που σβήνει το pc η το controller πρέπει να κανω unpair/pair ξανα. Ειναι ενοχλητικο. Φταιει ομως το dongle. Ειναι ανάλογα τι firmware εχει. Και δυστυχώς δεν μπορείς να το αλλάξεις. Δοκίμασε με αυτο που εχεις. Αν στο κρατάει καλώς αλλιώς  αγόρασε ενα xbox official adapter.

 

Γίνεται να κάνεις update firmware με μια εφαρμογή

Δοκίμασε το μήπως φτιάξει στο YouTube το είχα δει πρόσφατα που έκανε update επειδή είχε τα ίδια θέματα με εσένα μέσω μιας εφαρμογής από το store

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Γίνεται να κάνεις update firmware με μια εφαρμογή

Δοκίμασε το μήπως φτιάξει στο YouTube το είχα δει πρόσφατα που έκανε update επειδή είχε τα ίδια θέματα με εσένα μέσω μιας εφαρμογής από το store

Το εχω κανει το τελευταιο update, εχω και το πιο προσφατο windows update. ειναι θεμα dongle. Το ειδα στο reddit απο εναν που ειχε ακριβως το ιδιο dongle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, x_revenge said:

Επειδη το θεμα εχει 160+ σελιδες, μπορει να μου πει κανεις αν υπαρχει φτηνο χειρηστηριο με xinput ειτε πιστοποιημενο ειτε οχι; Εχω ενα του 360 που το αριστερο αναλογικο εχει πολυ drift και εχει φτασει σε πολυ ενοχλητικο σημειο αλλα δε θελω να σκασω 60αρι για αυτο του xbox one.

Γιατί δεν παίρνεις ανταλλακτικά να φτιάξεις ότι χρειάζεται; Γενικώς είναι καλά χειριστήρια του 360.

 

10 hours ago, Nik1239 said:

Θα πάρω ένα controller xbox series x για σύνδεση στο pc και έχω ένα Bluetooth adapter v4 θα κάνω δουλειά ; Ή να πάρω ένα του xbox one ;

Το bluetooth θα έχει θέμα αν περνάνε και άλλα δεδομένα παράλληλα. Πχ αν έχεις και ακουστικά και διάφορα άλλα, θα μπουκώνει και κάποια θα χάνονται. Αν συνδέεται μόνο το xbox series x controller πιστεύω δεν θα έχεις θέμα. Προσωπικά είμαι στην ίδια ακριβώς θέση με εσένα και έχω αποφασίσει να το πάρω παρόλο που έχω και ακουστικά πάνω, απλώς περιμένω τις προσφορές των Χριστουγέννων για να δω πως θα κινηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2020 στις 6:42 ΜΜ, hellraiser2030 είπε

να κανω  μια  ερωτηση ";

 

πια ειναι η κατασταση  του ps5 controler στο στεαμ;

θα  βγουν νεα patches απο το steam,  για  τον ps5 controler;

με το τελέυταιο patch εχουν διορθωθει τα περισσοτερα προβληματα;

Χρειάζεσαι το beta client και να ενεργοποιήσεις από το big picture την επιλογή για ps compatibility. Κατά τα άλλα δουλεύει κανονικά όπως και οποιοδήποτε άλλο steam controller compatible. Απλά μην περιμένεις support για adaptive triggers/ haptic feedback κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι το ds4windows δε δουλεύει ικανοποιητικά ακόμα, οπότε παιχνίδια με xinput εκτός steam θα πρέπει να τα κάνεις add στο steam για να δουλέψουν με το dualsense. Emulators κλπ που είναι με dinput, δουλεύουν μια χαρά natively.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, antbyron είπε

Γιατί δεν παίρνεις ανταλλακτικά να φτιάξεις ότι χρειάζεται; Γενικώς είναι καλά χειριστήρια του 360.

 

Το bluetooth θα έχει θέμα αν περνάνε και άλλα δεδομένα παράλληλα. Πχ αν έχεις και ακουστικά και διάφορα άλλα, θα μπουκώνει και κάποια θα χάνονται. Αν συνδέεται μόνο το xbox series x controller πιστεύω δεν θα έχεις θέμα. Προσωπικά είμαι στην ίδια ακριβώς θέση με εσένα και έχω αποφασίσει να το πάρω παρόλο που έχω και ακουστικά πάνω, απλώς περιμένω τις προσφορές των Χριστουγέννων για να δω πως θα κινηθώ.

Μόνο controller θα έχω στο Bluetooth τίποτα άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, antbyron είπε

Γιατί δεν παίρνεις ανταλλακτικά να φτιάξεις ότι χρειάζεται; Γενικώς είναι καλά χειριστήρια του 360.

 

Δε το ηξερα οτι πουλανε τετοια. Βρηκα αυτα https://www.skroutz.gr/c/752/game-console-spare-parts/f/669555/XBOX-360.html λογικα εγω αυτο που θελω ειναι το αναλογικο απο μεσα που κανει 8 ευρω, αλλα θα ειναι ευκολο να το αλλαξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, x_revenge said:

Δε το ηξερα οτι πουλανε τετοια. Βρηκα αυτα https://www.skroutz.gr/c/752/game-console-spare-parts/f/669555/XBOX-360.html λογικα εγω αυτο που θελω ειναι το αναλογικο απο μεσα που κανει 8 ευρω, αλλα θα ειναι ευκολο να το αλλαξω;

Ναι είναι εύκολο να το αλλάξεις. Ίσως να υπάρχουν και βιντεάκια στο yt να πάρεις μία ιδέα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια μικρη βοηθεια... Ειμαι παλιος console gamer , και  κοιταω να παρω ενα ασυρματο gamepad να παιζω κανα παιχνιδι στο Pc.. Mη φανταζεστε, αντε κανα μισαωρο την βδομαδα και αν..  Κυριως κανα pro evolution , κανα dirt , ισως κανα nba, και γιατι οχι κανα assasins creed odysey..  Aυτο που βαριεμουν παντα στα pc ηταν το σεταρισμα..οπως επησεις δεν μ αρεσει καθολου η αισθηση του keybopard για παιχνιδια με αμαξια η ποδοσφαιρο κτλ...

   Θα θελα λοιπον κατι οσο δυνατον plug and play.. κοιταω και εχω ερωτευθει το 8Bitdo SN30 Pro (SN edition) η εαν ειναι καλυτερο να κοιταζα το 8Bitdo SN30 Pro+..   Πιστευετε ειναι οκ απο πλευρας plug and play και συμβατοτητας με τα Games Που προειπα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/11/2020 at 08:44, totomis said:

πρόσφατα πήρα αυτό εδώ https://www.banggood.com/GameSir-T4-Pro-2_4GHz-bluetooth-Wireless-Game-Controller-6-Axis-Gyro-Realtime-Feedback-Gamepad-for-iOS-Android-PC-Switch-p-1676205.html?cur_warehouse=CN

xbox κονσόλα και χειριστήριο δεν είχα ποτέ, αλλά απ΄όσο είδα σε βίντεο, είναι πιστή αντιγραφή (σε μέγεθος) με xbox controller.

πριν έπαιζα με dual shock 4 μέσω Bluetooth και ds4windows 

πολύ συμπαθητικό, και μου αρέσει πολύ το κράτημά του. επίσης έχει δυο σκανδάλες στο κάτω μέρος, που βολέυουν αρκετά.

έρχεται με το δικό του usb dongle για ασύρματη σύνδεση, αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και ενσύρματα μέσω της usb -c που έχει.

 

αρνητικό που βρήκα, είναι πως οι σκανδάλες που έχει στο κάτω μέρος, δεν είναι έξτρα πλήκτρα, αλλά προγραμματίζονται ως κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα πλήκτρα (ή συνδιασμός αυτών)

 

 

Kαλημέρα, επειδή τώρα έχω ξεκινήσει δειλά δειλά το gaming (πολύ ερασιτεχνικά και λόγω έλλειψης χρόνου) θα με ενδιέφερε ένα controller και ψάχνoντας βρήκα στο banggood αυτό το οποίο είδα στο post που έχεις αναρτήσει. Θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν είσαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές;; Λέω να το αγοράσω μιας και δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις προς το παρόν( παιχνίδια που έχω αρχίσει είναι το dirt rally 4.0 και το f1 2018) και το χειριστήριο που χρησιμοποιώ αυτή την στιγμή είναι ένας κλώνος dual shock controller από playstation 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...