Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τον παραπάνω Wireless Receiver θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο @naruto14

Το πήρα και εγώ από το πολωνικό store πρόσφατα και ήρθε σε 2 μέρες με UPS.

Παίζει άψογα και συνδέεται άμεσα. Επίσης λειτουργεί άψογα και στο Steam Link που έσπαγε νεύρα με το bluetooth όταν ήθελα να συνδεθώ ασύρματα.

Για μπαταρίες χρησιμοποιώ αυτό και είμαι πολύ ευχαριστήμενος:

https://www.powera.com/product/powera-play-charge-kit-for-xbox/

Επεξ/σία από Despotas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διπλές μπαταρίες για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχουν και στα επίσημα MS Stores με τιμές γύρω στα 15-20 ευρώ με δωρέαν μεταφορικά (είχα πετύχει και κάπου με 13€). Συμφέρει πολύ γενικά λόγω του UPS και των δωρέαν μεταφορικών. Και εννοείται η εγγύηση απευθείας από MS είναι άψογη και επικοινωνείς με Ελλάδα για όποιο θέμα έχεις ανεξάρτητα από όποιο Ευρωπαικό store ψωνίσεις.

Επεξ/σία από naruto14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, firepc είπε

5 δευτερολεπτα ανα 35 ωρες

καμον μπρο..

Εντάξει δεν είναι τόσο απλό. Μετά πρέπει να βάλεις τις μπαταρίες να φορτίσουν, να θυμηθείς να τις βγάλεις μιας και κάνουν πόσες ώρες... Όπως και να έχει η ευκολία ενός charging station δεν αντικαθιστάταται. Το βλέπω και εγώ τώρα που πήρα wireless mouse με docking station.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, naruto14 είπε

Εντάξει δεν είναι τόσο απλό. Μετά πρέπει να βάλεις τις μπαταρίες να φορτίσουν, να θυμηθείς να τις βγάλεις μιας και κάνουν πόσες ώρες... Όπως και να έχει η ευκολία ενός charging station δεν αντικαθιστάταται. Το βλέπω και εγώ τώρα που πήρα wireless mouse με docking station.

μα δεν λεω εγω για επαναφορτιζομενες. Εγω λεω κανονικες μπαταριες. Τις βγαζεις, τις πετας και βαζεις νεες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, firepc είπε

μα δεν λεω εγω για επαναφορτιζομενες. Εγω λεω κανονικες μπαταριες. Τις βγαζεις, τις πετας και βαζεις νεες

Αυτό είναι και πιο ακριβή λύση από την επαναφορτιζόμενη και με τις όποιες περιβαλλοντολογίες συνέπειες. Δεν υπάρχει άμεση σύγκριση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Αυτό είναι και πιο ακριβή λύση από την επαναφορτιζόμενη και με τις όποιες περιβαλλοντολογίες συνέπειες. Δεν υπάρχει άμεση σύγκριση...

δεν ειναι καθολου ακριβω. 100 μπαταριες 20€

Ειχα παρει καποτε το charge kit της MS και δεν μου κρατησε ουτε μισο χρονο. Εκανε και 25€.. Δεν επαιρνα καλυτερα αλλες 100 μπαταριες..

15 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Το βλέπω και εγώ τώρα που πήρα wireless mouse με docking station.

Εγω πηρα το g603 επειδη παιρνει και αυτο 2 ΑΑ μπαταριες. Κρατανε χρονια. Σε καποιους που διαβασα βγαζουν και 3 χρονια. Γι αυτο σου λεω, δεν γουσταρω να επαναφωρτιζω, ουτε με καλωδιο ουτε με docking station που λες.

Ποιο mouse πηρες?

Επεξ/σία από firepc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, firepc είπε

δεν ειναι καθολου ακριβω. 100 μπαταριες 20€

Ειχα παρει καποτε το charge kit της MS και δεν μου κρατησε ουτε μισο χρονο. Εκανε και 25€.. Δεν επαιρνα καλυτερα αλλες 100 μπαταριες..

Εγω πηρα το g603 επειδη παιρνει και αυτο 2 ΑΑ μπαταριες. Κρατανε χρονια. Σε καποιους που διαβασα βγαζουν και 3 χρονια. Γι αυτο σου λεω, δεν γουσταρω να επαναφωρτιζω, ουτε με καλωδιο ουτε με docking station που λες.

Ποιο mouse πηρες?

Πραγματικά βολεύουν περισσότερο οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες 

Πες ότι αρχίζει και χάνει την δύναμη της η ενσωματωμένη μπαταρία τι κάνεις; 

Έχω και εγώ ποντίκι με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και κρατάνε καιρό 5-6ωρες την μέρα ανοιχτό το ποντίκι και θέλω αλλαγή μπαταρίας κάθε 3-4εις βδομάδες ανάλογα την χρήση 

Μπαταρίες επαναφορτιζόμενες 4εις 2000mAh energizer μαζί με φορτιστή ένα 20αρικο από κοτσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nik1239 είπε

Πραγματικά βολεύουν περισσότερο οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες 

Πες ότι αρχίζει και χάνει την δύναμη της η ενσωματωμένη μπαταρία τι κάνεις; 

Έχω και εγώ ποντίκι με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και κρατάνε καιρό 5-6ωρες την μέρα ανοιχτό το ποντίκι και θέλω αλλαγή μπαταρίας κάθε 3-4εις βδομάδες ανάλογα την χρήση 

Μπαταρίες επαναφορτιζόμενες 4εις 2000mAh energizer μαζί με φορτιστή ένα 20αρικο από κοτσο

καλα, κινεζικα μιλαω?? Εχω γραψει εικοσι φορες τα ιδια

Ειπα εγω οτι ειναι καλη η ενσωματωμενη μπαταρια????

2 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Πες ότι αρχίζει και χάνει την δύναμη της η ενσωματωμένη μπαταρία τι κάνεις; 

ειπα οτι η sony κανει λαθος με την ενσωματωμενη, ειπα οτι και η MS κανει λαθος με το elite 2

8 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Έχω και εγώ ποντίκι με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και κρατάνε καιρό 5-6ωρες την μέρα ανοιχτό το ποντίκι και θέλω αλλαγή μπαταρίας κάθε 3-4εις βδομάδες ανάλογα την χρήση

να αυτα δεν μου αρεσουν γι αυτο δεν ειμαι υπερ της ενσωματωμενης ουτε της επαναφορτιζομενης μπαταριας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, firepc είπε

5 δευτερολεπτα ανα 35 ωρες

καμον μπρο..

Ναι το ξερω για εσενα δεν ειναι τπτ αλλα για μενα που εχω επαναφορτιζομενες για τους φακους μου και τα ηλεκτρονικα μου τσιγαρα ειναι λιγο βαρετο καθε λιγο και λιγακι να βαζω/βγαζω μπαταριες και να χρησιμοποιω τον φορτιστη.

Οτι μπορω να γλυτωσω ειναι καλοδεχουμενο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, optimus prime είπε

να βαζω/βγαζω μπαταριες και να χρησιμοποιω τον φορτιστη.

ε λοιπον ολη αυτη την μανουρα βαλε/βγαλε στο φορτιστη, περιμενε να γεμισουν κλπ, εγω δεν την εχω ουτε στο controller μου, ουτε στο ποντικι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, firepc είπε

δεν ειναι καθολου ακριβω. 100 μπαταριες 20€

Ειχα παρει καποτε το charge kit της MS και δεν μου κρατησε ουτε μισο χρονο. Εκανε και 25€.. Δεν επαιρνα καλυτερα αλλες 100 μπαταριες..

Εγω πηρα το g603 επειδη παιρνει και αυτο 2 ΑΑ μπαταριες. Κρατανε χρονια. Σε καποιους που διαβασα βγαζουν και 3 χρονια. Γι αυτο σου λεω, δεν γουσταρω να επαναφωρτιζω, ουτε με καλωδιο ουτε με docking station που λες.

Ποιο mouse πηρες?

Το Razer Basilisk Ultimate. 

2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Πραγματικά βολεύουν περισσότερο οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες 

Πες ότι αρχίζει και χάνει την δύναμη της η ενσωματωμένη μπαταρία τι κάνεις; 

Έχω και εγώ ποντίκι με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και κρατάνε καιρό 5-6ωρες την μέρα ανοιχτό το ποντίκι και θέλω αλλαγή μπαταρίας κάθε 3-4εις βδομάδες ανάλογα την χρήση 

Μπαταρίες επαναφορτιζόμενες 4εις 2000mAh energizer μαζί με φορτιστή ένα 20αρικο από κοτσο

Εξαρτάται για τι ενσωματωμένη μπαταρία μιλάμε. Αν κοιτάξουμε ένα Dualshock 4 ή ένα Dualsense που από day one είναι μικρη η διάρκεια μπαταρίας τότε ναι, αποτελεί πρόβλημα. Όταν όμως ένα περιφερειακό βγάζει 30 ώρες και το αφήνεις όταν τελειώνεις σε ένα charging station, πίστεψέ με ότι πρώτα θα αρχίσεις να ανησυχείς για λειτουργικά προβλήματα που θα σε βγάλει παρά για τη μπαταρία στη διάρκεια μιας μέρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιο πιθανο ειναι να σας βγαλει καποιο προβλημα στα αναλογικα η στα triggers και να παρετε αλλο πριν αρχισει μετα απο χρονια να εξασθενει η μπαταρια..

Δεν βλεπω κανεναν λογο ανησυχιας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2021 στις 9:42 ΠΜ, naruto14 είπε

Το πρώτο elite έχω διαβάσει παρουσίασε πολλά θέματα με τους αναλογικούς. Εσένα δεν σου εμφάνισε ποτέ τίποτα; Σίγουρα πάντως σε μισή τιμή ήταν πολύ καλό deal. Με ξενερώνει λίγο που στο 2ο βάλαν ενσωματωμένη μπαταρία. 

κανενα απολυτως προβλημα δεν εχω. και ξερω αλλα 5-6 ατομα που επισης δεν εχουν. Τωρα αν σου τυχει, ε τι να πω.

Παντως, τα "πολλα θεματα" δε ξερω ποσο είναι πραγματικό. δε λεω οτι δεν υπαρχει προβλημα για καποιους αλλα βρισκω πιθανό το πρόβλημα να ειναι μικρότερο απόσο ακουγεται. δλδ αν εχουν πχ 5000 τμχ προβλημα drift, προφανως θα δεις μπολικη γκρινια online. αλλα ως νουμερο πρακτικο, μπορεί τελικα να ειναι πολυ μικρο σε συνολο πωλήσεων. Η vocal minority σε τέτοια θέματα ειναι πολυ ευκολο να εμφανίζει ενα προβλημα μεγαλύτερο αποτι ειναι. Ειναι οπως πχ τα προβληματα με το dualsense. αν ψαξεις, ανετα βρισκεις εκατονταδες/χιλιαδες που λενε οτι εχουν προβλημα με τα triggers ή με drift. ομως ποσοι ειναι στο συνολο;
Και επισης, ποσοι λενε αλήθεια, γιατι δυστυχως το internet ειναι και ενας σιχαμερος βουρκος που τα fanboys μιας πλευρας σπαμαρουν ψεματα για την αλλη...

Γενικα αν δεν βγουν στατιστικα ή δε φτασει η κατασταση σε επιπεδα τραγωδιας οπως το joycon drift, τοτε δε ειμαι 100% βεβαιος στο ποσα μπορω να πιστευω ετσι ευκολα.
 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια. Επειδη ενδιαφερομαι να αγορασω το ΦΙΦΑ και σκεφτομαι για Microsoft Xbox Series Controller  αλλα δεν εχω bluetooth στο PC μου, αρκει το καλωδιο micro usb που εχω για το κινητο μου ή θα χρειαστει καποιο συγκεκριμενο; 

To Logitech F310 αξιζει σαν μια φτηνοτερη εναλλακτικη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...