Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι με τα 360 for windows που είχα πάρει είχα τεράστιο πρόβλημα με τα dead zones που ήταν τεράστια στους αναλογικούς (και στα δύο χειριστήρια) με αποτέλεσμα να είναι υπερευαίσθητα..

Εδώ και σε arcade παιχνίδια τύπου NBA 2K είχα πρόβλημα, πόσο μάλλον με fps τα οποία δεν παιζόντουσαν με τίποτα.

Είχα φάει πολλές ώρες να βρω drivers, official και custom αλλά τίποτα, οπότε τώρα τα έχω διακοσμητικά και χρησιμοποιώ του ps3.

 

Είχαν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα, αλλά επειδή πάει καιρός, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

το χειριστηριο του xbox ειναι τελειως plug and play φαση, δε χρειαζεται καμια απολυτως ρυθμιση 

 

ρυθμισεις μονο μεσα απο τα παιχνιδια , αν και εφοσον εχουν 

 

fps παντως δεν εχω δοκιμασει να παιξω, εχω το ποντικι μου για αυτο 

 

παντως δεν ειμαι βεβαιος κατα ποσο το xbox controller ειναι το καλυτερο που κυκλοφορει εκει εξω 

κι εγω προτιμω την εργονομια του ps3 λογω συνηθειας απο παλια, ομως δεν ειχα πουθενα προβλημα συμβατοτητας με αυτο (ακομα και το Logitech που αντιπροτεινεται εχει την επιλογη να το βλεπει ως xbox controller το pc , αλλιως θα υπηρχε τρελο προβλημα..) και απο αποψη αντοχης ξαναλεω ειναι σκυλια..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι πρόβλημα συμβατότητας, μια χαρά το αναγνώριζαν τα παιχνίδια αμέσως, plug and play φάση όπως λες και εσύ. Απλά λόγω του τα αναλογικά είχαν τέτοιο τεράστιο θέμα με τα dead zones αναγκάστηκα να πειράζω ρυθμίσεις, custom drivers και τρέχα γύρευε. Και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.
Κι εγώ το 90% με ποντίκι παίζω, χειριστήρια μόνο λόγω παρέας.

Controllers χωρίς Xinput εννοείται δεν προτείνονται για κανέναν λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα για τον μικρό το xbox contoler ασύρματο με 45 ευρώ.Τρεις μέρες τώρα το έχει λιώσει στην κυριολεξία και η στάθμη της μπαταρίας είναι στο full.Εκτός από τον πιτσιρικά το βράδυ το αναλαμβάνω εγώ και παίζω tomp raider.Κορυφαία επιλογή .Πέντε μέρες πριν είχα χειριστήριο τύπου playstation και πήγαινε η Λάρα όπου γουστάριζε αυτήν.Τεσπά πιστεύω γενικά ότι τα xbox είναι πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To XBOX360 χειριστήριο είναι πάρα πολύ καλό, με μόνη εξαίρεση τους αναλογικούς μοχλούς, οι οποίοι έχουν τεράστιο hardware deadzone (περίπου στο 20% της διαδρομής).

 

Αυτό δεν θα προβληματίσει όμως τη πλειοψηφία των gamers, οι οποίοι θα μείνουν απόλυτα ικανοποιημένοι. Στα καινούργια παιχνίδια ακριβώς λόγο του τεράστιου hardware deadzone του ΧΒΟΧ360 gamepad, το software deadzone είναι προκαθορισμένο στο 20%-25%, οπότε και το πολύ μεγαλύτερης ακρίβειας f510 να έχεις, δεν θα δείς καμία διαφορά.

 

Τα προβλήματα ξεκινάν όταν πάς να παίξεις παιχνίδια πρίν το 2005-2006 (direct Input) ή καινούργια παιχνίδια με το xpadder, όπου μπορείς να ελέγξεις το deadzone. Εκεί φαίνονται τα προβλήματα του XBOX360 controller τόσο από άποψης συμβατότητας όσο και ακρίβειας αναλογικών μοχλών.

 

Τα έχουμε πεί όλα αυτά αναλυτικά σε άλλο τόπικ. Είχα κάνει και αναλυτικό συγκρητικό μεταξύ των 2 χειριστηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Logitech f510 σιγουρα οτι καλυτερο μπορεις να παρεις στο PC αυτη τη στιγμη απο αποψη ποιοτητας, βολικοτητας και οικονομιας. Με τιποτα δεν αξιζει το Χ360 χειριστηριο αφου με τα ιδια λεφτα αποκτας και το f510.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F510 και τα μυαλά στα κάγκελα μαν, αυτό το "plug and play" δεν ισχύει μόνο για το xbox και το F510 αναγνωρίζεται σαν xbox controller στα games χωρίς καμία ρύθμιση (απλά έχεις το διακοπτάκι από πίσω στο X και όχι στο D). Ακόμα και εγώ που ήμουνα gamepad hater με έκανε να αλλάξω άποψη. Θα δώσεις που θα δώσεις φράγκα, δώστα για το F510 (ή το F710, είναι το ίδιο σε wireless)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F510 και τα μυαλά στα κάγκελα μαν, αυτό το "plug and play" δεν ισχύει μόνο για το xbox και το F510 αναγνωρίζεται σαν xbox controller στα games χωρίς καμία ρύθμιση (απλά έχεις το διακοπτάκι από πίσω στο X και όχι στο D). Ακόμα και εγώ που ήμουνα gamepad hater με έκανε να αλλάξω άποψη. Θα δώσεις που θα δώσεις φράγκα, δώστα για το F510 (ή το F710, είναι το ίδιο σε wireless)

http://www.youtube.com/watch?v=u0GbGO2oTAQ

 

 το διακοπτάκι που ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χbox 360 controller, απλά το καλύτερο και για το pc.

Να πάρεις το κανονικό ενσύρματο για την κονσόλα, δεν χρειάζεται να δώσεις παραπάνω για το xbox 360 contoller for windows, μιας και στην ουσία είναι ακριβώς το ίδιο (κόλπο marketing). Μόλις το συνδέσεις στο pc αναγνωρίζεται απευθείας απο τα windows 7 και απο την πλειονότητα των νέων παιχνιδιών για pc. 

http://www.youtube.com/watch?v=SXyJuFoi2gY

 

αυτο πρεπει να κανω? να κατεβασω προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το διακοπτάκι που ειναι?

 

από πίσω είναι το διακοπτάκι, στο X τα πάντα το αναγνωρίζουν σαν xbox 360 controler. και πολύ πιο εργονομικό από το xbox controller πρέπει να ομολογήσω

 

f510-gamepad.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχω 360 wireles xbox360      ,,,αν παρω κ αυτο μπορο να το συνδεσω στο pc"?  

 

http://www.ebw.gr/el/product/2099/360-WIRELESS-CONTROLLER-POWER-CHARGE-CABLE

 

Αυτό είναι μόνο για φόρτισμα του battery pack, τουλάχιστον με το official που έχω εγώ δεν σε αφήνει να παίξεις (στα Windows 7 το "βλέπει" σαν Recharge Kit). Αν κατάλαβα σωστά, αυτό που ψάχνεις εσύ ονομάζεται Wireless Receiver, και επιτρέπει την ασύρματη επικοινωνία του wireless 360 controller με PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...