Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θελω να δωσω πανω απο 20e για αυτο στο πρωτο μου post ανεφερα τα συγκεκριμενα gamepads.Για το sony ειμαι σιγουρος για την  αξιοπιστια του ενω το αλλο με δελεαζει που ειναι ασυρματο στην ιδια τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να δώσεις 15ευρώ ότι και να πάρεις το ίδιο είναι (από θέμα ποιότητας από τους μοχλούς τους αναλογικούς + trigger buttons που όσο πιο φτηνά τόσο μεγαλύτερο dead zone = τόσο χειρότερη εμπειρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια σας. Θέλω να πάρω ένα χειριστήριο, που να είναι native xinput.

Πέρα απο το x360 και τα Logitech, υπάρχει κανένα άλλο που να το κουμπώνεις και να υποστηρίζει όλα τα καινούργια παιχνίδια, χωρίς εξομοιώσεις (x360ce) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΕΡΩΤΗΣΗ για να μην ανοίγω νέο θέμα..

 

το f710 έχει θέματα συμβατότητας όπως διαβάζω με 64bit windows 7, ναι, όχι και γιατί; 

 

κάνας κάτοχος μπορεί να μου πει πώς έχει η κατάσταση 

 

εμένα με ενδιαφέρει η χρήση σαν χειριστήριο xbox (νομίζω έχει σχετικό mode) 

 

δεν θέλω να πάρω χειριστήριο xbox ξανά γιατί θέλω χειριστήριο με αξιοπρεπή σταυρό και του xbox είναι για πέταμα

 

για βοηθήστε παρακαλώ μην κλαίω τα λεφτά μου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω για το f710 αλλά το f510 (το ενσύρματο δλδ) είναι αστέρι για όλους τους user του. αν δεν σε ενοχλεί να έχεις καλώδιο πάρε το χωρίς δεύτερη σκέψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι έχω ενσύρματο 360 που χρησιμοποιώ, έχω και ένα ασύρματο για το ίδιο το Xbox, αλλά δεν έχω δεκτη για pc οπότε κάθεται (και το Xbox επίσης κάθεται)

 

Θα ήθελα κάτι ασύρματο γιατί ενοχλεί λίγο το καλώδιο..

 

Επειδή το βασικό ζητούμενο είναι ένα δεύτερο χειριστήριο και δευτερευόντως το ποιο θα είναι αυτό σκέφτομαι πολύ να πάρω ασύρματο xbox με δέκτη για να χρησιμοποιώ και το άλλο ασύρματο που έχω και κάθεται

 

Απλά με εψηνε το logi λόγω του καλύτερου σταυρού για κάνα mortal kombat, όμως διάβαζα ότι κάνει παράξενα στα 7 64bit

 

Λύνονται μεν αλλά βαριέμαι να ψάχνω, της ms είναι στάνταρ plug n play και κυρίως λόγω του ότι θα μπορώ να έχω δύο ασύρματα, αντί για ένα ασύρματο και ένα ενσύρματο αν πάρω το f710 μάλλον θα πάω σε αυτό

 

Θα καταργήσω το ενσύρματο, γιατί τώρα που τσιμπησα και άνετη πολυθρόνα θέλω να κάθομαι και πιο μακριά, να σπάω μέση και να αραζω αρχοντικά :P χωρίς να μπλέκεται το καλώδιο

 

Σύντομα θα θέλω και μεγαλύτερη οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα χθες αγόρασα ένα gamepad(Speedlink strike)--->( http://www.e-shop.gr/product?id=PER.5015326)

για το λαπτοπ μου....κατέβασα τους drivers που μου έλεγε στις οδηγίες χρήσης αλλά έχω ένα άλλο πρόβλημα...δεν μπορεί να συγχρονιστεί με το παιχνίδι στο θέμα των κουμπιών...προσπάθησα μέσω των ρυθμίσεων στο παιχνίδι αλλά και πάλι τίποτα...τι προτείνεται;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο παιχνίδι;Και τι εννοείς συγχρονιστεί;;Ανταποκρίνεται στο πάτημα αλλά κάνει κάτι άλλο από αυτό που θα ήθελες ή πατάς και δεν κάνει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο παιχνίδι;Και τι εννοείς συγχρονιστεί;;Ανταποκρίνεται στο πάτημα αλλά κάνει κάτι άλλο από αυτό που θα ήθελες ή πατάς και δεν κάνει τίποτα;

αυτή την στιγμή το δοκιμάζω με το San Andreas....ανταποκρίνεται αλλά κάνει άλλα πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλύτερη επιλογή για gamepad σε pc είναι ένα Xbox 360 controller for windows. σχεδόν όλα τα games έχουν 100% συμβατότητα αφού για να καταλάβεις πριν το αρχικό menu που σ λέει πχ "press any key" αν πατήσεις κουμπί από το Xbox 360 controller οι ρυθμίσεις μπαίνουν αυτόματα και όλα τα tip στο menu σου δείχνουν τα κουμπιά του Xbox controller. και ασ είσαι στο pc, σου δίνει την αίσθηση ότι παίζεις στο Xbox. πολλά από αυτά τα games δεν έχουν καν key mapping όταν επιλέξεις gamepad. επίσης η δόνηση του ανταποκρίνεται ακριβώς όπως και στο Xbox.

τώρα από κει και πέρα εάν δεν έχει Xbox controller υπάρχει ένα προγραμματάκι το xpadder που μπορείς να κανείς το gamepad σου να δουλεύει σαν πληκτρολόγιο+ποντίκι θέλουν λίγο ψάξιμο οι ρυθμίσεις του αλλά άμα το μάθεις θα κάνεις παπάδες μέχρι και browsing στο internet με το gamepad θα μπορείς να κάνεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή την στιγμή το δοκιμάζω με το San Andreas....ανταποκρίνεται αλλά κάνει άλλα πράγματα....

Άρα μια χαρά το βλέπει απλά πρέπει να το ρυθμίσεις πάνε στα option στην αρχή μετά controller setup άλλαξε το configuration σε joypad

και μετά στο redefine controls μπορείς να ρυθμίσεις ποιο κουμπί θες να κάνει τι.

Αυτό θα πρέπει να το κάνεις σε κάθε παιχνίδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια !!!

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν τα τηλεχειρηστηρια απο xbox 360 ειναι συμβατα σε υπολογιστη πρωτον!!!

Δευτερον το Razer Sabertooth ειναι καλο τηλεχειρηστηριο ???Πιο πολυ το θελω για να παιζω ΦΙΦΑ 14

Και κατι τελευταιο γνωριζετε αν το χειρηστηριο xbox one θα παιζει και σε υπολογιστη???

 

Το εγραψα σε αυτην την ενοτητα γιατι δεν ηξερα που να βαλω το ποστ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τι χειριστήρια xbox μιλάς; τα ενσύρματα ναι είναι άμεσα συμβατά τα βάζεις στο usb και παίζουν

 

τα ασύρματα είναι μεν συμβατά, αλλά θέλουν επιπλέον δέκτη τον οποίο προφανώς δεν έχει το pc ενσωματωμένο όπως η κονσόλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...