Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά αγοράζεις χειρηστιριο xbox360 και δεν ξαναασχολησαι με τιποτα από οπλα αυτά.

Δεν ειναι αναγκη να χαλασει χρηματα απλα για να αλλαξει το joystick, αλλωστε και αυτο που εχει ειναι πολυ καλο joystick, αυτο που πρεπει να κανει (με οποιοδηποτε χειρηστηριο εχει) ειναι να παει στα settings και απλα να επιλεξει να παιζει με το gamepad αντι για mouse/keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το dual shock 3 με το motionin joy για το PC και για κάποιο λόγο στο Sonic Generations μου ρίχνει τα frames σε σχέση με το να παίζω με το keyboard.

 

Καμία ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να νιώσεις σαν ΑΜΕΑ χωρίς να υπάρχει λόγος; Εύκολα! Άλλαξε από keyboard & mouse σε gamepad! Είναι τόσο εύκολο και θα σε κάνει να νιώθεις ότι χρειάζεσαι επίδομα αναπηρίας! Όλα εύκολα και γρήγορα με ένα μόνο gamepad!

 

Πάρε και ΕΣΥ ένα gamepad και έλα μαζί μας στην περιπέτεια της virtual αναπηρίας!!!

 

...

 

Γιατί το έκανα θεέ μου αυτό στον εαυτό μου... Ούτε giant στα 5 μέτρα στο Skyrim δε μπορώ να πετύχωωωωω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zeniath αραξε! :-D 

 

το χειριστηριο δεν κανει για παιχνιδια τυπου skyrim (οχι οτι δε γινεται να παιξεις και τετοια παιχνιδια , απλα καλυτερα οχι) , κανει για 3rd person παιχνιδια στυλ DmC , grand theft auto και ισως και κανα racing αν δεν εχεις τιμονιερα 

 

στα first person (ο,τι κι αν ειναι αυτο ), strategy  και σε πολλα rpg το παραδοσιακο ποντικι+πληκτρολογιο ειναι ανικητο 

 

εγω παρολο που εχω συνυπαρξει πολλα χρονια με κονσολες , ποτε δε συνηθισα πραγματικα να παιζω first person shooter με χειριστηριο. πολλοι μπορουν , εγω παντως οχι  (εννοω να παιξω και να ευχαριστηθω)

απο την αλλη δε διανοηθηκα ποτε να παιξω ενα παιχνιδι στυλ sleeping dogs με ποντικι/πληκτρολογιο, ειναι απλα λαθος!

 

με το καιρο νομιζω οτι θα δεις πως σε καποια παιχνιδια ειναι πολυ καλυτερο το χειριστηριο, ομως δεν κανει για ολα πώς να το κανουμε ? 

 

ΥΓ ενα παιχνιδι που παιζεται ευκολα και με τα 2 , αλλα στο pc το εχουν περιορισει σε ποντικι/πληκτρολογιο ειναι το (οποιοδηποτε) mass effect.

εκει θα γουσταρα υποστηριξη controller , αλλα η bioware δε μου εκανε τη χαρη

 

απλα εχε στο νου σου οτι βολευει περισσοτερο σε third person πραγματα και οτι στα first person συνεχιζεις οπως ηξερες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε δε τρελαίνομαι μην ανησυχείς απλά είπα να το πάρω λίγο στην τρέλα. Το skyrim ανέκαθεν ήθελα να το παίξω με controler γιατί είναι όλο στημένο πάνω σε controler απλά με το καλημέρα χωρίς να έχω συνηθίσει να πάω να το παίξω και archer είναι λίγο τραβηγμένο και καλά να πάθω, (τουλάχιστον είχα την άλλη να τρέχει γυμνή να βαράει bandits οπότε είχε και λίγο entertainment :P)

 

Πάω να δοκιμάσω DmC και μετά Dark Souls (ή μάλλον να περιμένω να συνηθίσω το gamepad μου φαίνεται).

 

Υ.Γ. Analog sticks & vibration είναι πρωτόγνωρα για μένα πράματα αυτά. Γιατί τρέμει η μαλακία?! :D (όχι δε το κλείνω θέλω να τρέμει πλάκα έχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα ελεγα οτι το skyrim ειναι στημενο πανω σε controller, αυτο που θα ελεγα ειναι οτι η bethesda εχει κανει εξαιρετικη δουλεια για να ικανοποιησει και τους pc gamers και τους inferior console peasants :P

απο τη στιγμη ομως που υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης, επιλεγεις ποντικι

 

αν θες να δεις παιχνιδι που ειναι στημενο πανω σε controller παιξε devil may cry για παραδειγμα, που ειναι καθαρο κονσολοπαιχνιδο 

ξεκινα με πληκτρολογιο και αφου δε βγαλεις ακρη  δοκιμασε στη συνεχεια και χειριστηριο να δεις τη διαφορα 

 

και μελλοντικα θα με θυμηθεις σε καποιο gta 

 

σχεδον οτιδηποτε ειναι port απο κονσολα (και δε μιλαω για το τεχνικο μερος, μιλαω για σειρες και τιτλους που ερχονται απο κονσολες ) θελουν χειριστηριο 

ομως τα παιχνιδια pc , ειναι αλλη υποθεση (και το skyrim ειναι περισσοτερο pc game)

 

 

Υ.Γ. Analog sticks & vibration είναι πρωτόγνωρα για μένα πράματα αυτά. Γιατί τρέμει η μαλακία?! :D (όχι δε το κλείνω θέλω να τρέμει πλάκα έχει)

 

 

εχει φαση η δονηση, αν και πλεον δε τη σκεφτομαι να σου πω την αληθεια .. μονο οταν ειναι κλειστη και μου λειπει τη παρατηρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zeniath πρέπει να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να συνηθίσεις. Υπάρχουν παιχνίδια όπου το gamepad προσφέρει ανώτερο χειρισμό (συνήθως third person games, ports από κονσόλες) και υπάρχουν παιχνίδια που είναι σαφώς καλύτερα με το ποντίκι.

 

Αν επενδύσεις λίγο χρόνο όμως και συνηθίσεις, μπορείς να παίξεις ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των PC games, ακόμα και αυτών που δεν υποστηρίζουν gamepad.

 

Να φανταστείς, το Witcher 1 που δεν υποστηρίζει gamepad, τη 2η φορά που το τερμάτισα το έκανα με XBOX360 χειριστήριο και το xpadder, εξομοιώνοντας το ποντίκι στον δεξί μοχλό.

 

Πλέον 9 στα 10 παιχνίδια που παίζω είναι με το gamepad. Το Oblivion που το έπαιξα άπειρες ώρες με Archer κιόλας, το έκανα με gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Skyrim ίσως να μην είναι console-centric σε τέτοιο βαθμό, αλλά τουλάχιστον τα μενού του είναι αρκετά πιο "εύκολα" στην χρήση με controller - άλλωστε, ένα απο τα πρώτα mod που είχαν βγεί ήταν το SkyUI, το οποίο μεταξύ άλλων άλλαζε την δομή των μενού για ευκολότερο navigation με kb/mouse.

 

Μια και ο qsis αναφέρει GTA, δοκίμασε τo Sleeping Dogs - πραγματική απόλαυση το combat system με controller (και αν σου άρεσε το combat, δοκίμασε και τα Arkham Asylum/City να δεις "χαρά" στο melee :P).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δοκίμασε τo Sleeping Dogs - πραγματική απόλαυση το combat system με controller (και αν σου άρεσε το combat, δοκίμασε και τα Arkham Asylum/City να δεις "χαρά" στο melee :P).

ω ναι, επισης αλλα παιχνιδια που επαιζε φιλος μου με ποντικι/πληκτρολογιο και ποτε δε καταλαβα πώς ειναι το τα assassin's creed

 

αλλη μια σειρα παιχνιδιων που ειναι σαφως ανωτερα με controller 

επισης το darksiders, παιχνιδια στυλ space marine (και ας εχουν και shooting ) και πολλα αλλα που μπορει να ξεχναω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μέχρι στιγμής the verdict.

 

Elder Scrolls games, keyboard&mouse και δεν τα αλλάζω με τίποτα :P (έλεγα για το 3το playthrough να έπαιζα με το f510 αλλά no way) ( για το skyrim εννοούσα είναι το UI σε controller όχι το game, και δεν βάζω το SkyUI γιατί δε μου αρέσει)

 

Sleeping Dogs το έχω ήδη τερματίσει με keyboard & mouse και βαριέμαι να το ξαναπαίξω απλά για να το δω με controller, παρ'όλα αυτά ήταν τρομερό παιχνιδάκι και γούσταρα όταν το έπαιξα το βρομόξυλο που έριχνε το παλικάρι.

 

Τώρα παίζω το DmC και με controller πρέπει να ομολογήσω ότι όχι μόνο ήταν απίστευτα smooth για να παίξω και δε με κούρασε καθόλου για να συνηθίσω αλλά είναι μακράν καλύτερο από το keyboard/mouse. (το παιχνίδι καθεαυτό δε ξέρω ακόμα πόσο μάπα είναι όσο λένε, θα το δω στην πορεία αλλά ξεκίνησε ήδη ο μλκς ο Dante να μου την δίνει στα νεύρα :P)

 

θα βάλω και πιο μετά το Dark Souls (αυτό ήταν η αιτία που πήρα το F510 γιατί με το keyboard απλά ΔΕΝ παιζόταν).

 

Οπότε, it feels nice i must say. Θελω να δω αν βολεύει το controler στο Ace Combat κιόλας γιατί με το keyboard δε πολυ τρελαίνομαι.

 

Για την ώρα, όσο περισσότερο ασχολούμαι τόσο πιο smooth πάει για τα παιχνίδια που είναι στημένα σε controller. Αλλά όντως στο DmC είναι εντελώς άλλη εμπειρία από το keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω βαλει το ace combat (και ισως να μη το βαλω ποτε) , απο την εμπειρια που ειχα με παλιοτερα παιχνιδια της σειρας απο playstation 1 :P  σου λεω απο τωρα οτι θα ειναι πολυ καλυτερο με χειριστηριο

 

πληρει 2 προυποθεσεις, ειναι 3ου προσωπου και κονσολοπαιχνιδο μεχρι αηδιας  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενδεχομένως (βλ.: σίγουρα) αυτή η ερώτηση να μπορούσε να γίνει και σε άλλη ενότητα, αλλά ξέρει κανείς αν ο αισθητήρας universal usb για πληκτρολόγια/ ποντίκια της Logitech εξυπηρετεί και τα controlers ή πρέπει να τοποθετηθεί αυτός που τα συνοδεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν ειναι συμβατο με unifying receiver , εχει δικο του (για το f710 μιλαμε παντα)

 

το καλο ειναι οτι αν χαθει πουλανε ανταλλακτικο στο site της εταιρειας

 

http://buy.logitech.com/store/logib2c/en_US/DisplayCategoryProductListPage/categoryid.57042900?resid=UO6mrwoHAtcAADoqopYAAABV&rests=1359736859445

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει πρόβλημα, το έχω στη συσκευασία του (άρτι αφιχθέν) απλά δεν προλαβαίνω τώρα να ασχοληθώ και είπα να κάνω μια ερώτηση ενόψει Σ/Κ.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τα Mass Effect με controller πάνε καλά; Επειδή είναι τεράστια και έχω και τη 40" είπα να το παίξω εκεί, αλλά δεν μπορώ να δουλέψω σωστά keyboard - mouse λόγω θέσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...