Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι μόνο για φόρτισμα του battery pack, τουλάχιστον με το official που έχω εγώ δεν σε αφήνει να παίξεις (στα Windows 7 το "βλέπει" σαν Recharge Kit). Αν κατάλαβα σωστά, αυτό που ψάχνεις εσύ ονομάζεται Wireless Receiver, και επιτρέπει την ασύρματη επικοινωνία του wireless 360 controller με PC.

ισχυει αυτο που λες , αλλα οχι επειδη "δε σε αφηνει" , αλλα γιατι το ασυρματο χειριστηριο ειτε μιλαμε για xbox ειτε για pc δουλευει παντα ασυρματα 

 

το καλωδιο ειναι μονο για να φορτιζει (και κανονικα δε πωλειται με τη κονσολα), οχι για να μεταφερει δεδομενα 

 

αν πιασουμε τα ποντικια logitech (παραδειγμα για οσους ειναι πιο εξοικειωμενοι με αυτα ) στους υ/η το mx performance για παραδειγμα ενω παιρνει καλωδιο για να φορτιζει δε μεταφερει δεδομενα, θελει παντα την υπαρξη της κεραιας για να λειτουργει . οποτε αν αφαιρεθει η κεραια γινεται αχρηστο σαν ποντικι και απλα φορτιζει η μπαταρια του 

 

το g700 απο την αλλη μολις μπει καλωδιο περα απο το οτι φορτιζει, γινεται πρακτικα ενσυρματο ποντικι, οποτε και να βγαλεις τη κεραια συνεχιζει και λειτουργει κανονικα 

 

το ασυρματο χειριστηριο του xbox ειναι σα το perfromance , δουλευει παντα ασυρματα

και αυτο δε προκεται να το παρατηρησει ο χρηστης της κονσολας γιατι ο δεκτης υπαρχει ετσι κι αλλιως στο xbox , αλλα και ο χρηστης pc στη πλειοψηφια των περιπτωσεων θα παει να παρει το κιτ με τη κεραια γιατι λεει windows επανω 

 

μονο αν καποιος εχει και pc και xbox και kit φορτιστης και τη περιεργεια οπως εγω ή εσυ  θα το εχει δοκιμασει για να δει οτι δε δουλευει αν απλα του βαλεις το καλωδιο και το συνδεσεις στο pc   :P μονο φορτιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα, θελω αμεσα να αγορασω ενα gamepad και ειμαι αναμεσα σε δυο
α) στο logitech F310 (30 ευρώ)
και
β) στο logitech F710 (38 ευρώ)

ποιο αξιζει πιο πολυ να παρω???
ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F510 και όχι το F310, το 310 δεν είναι rumble, καλύτερο από το 360 controller και αναγνωρίζεται από τα games σαν 360 οπότε win/win εκτός αν προτιμάς το D-Pad εκεί που το έχει στο 360, προσωπικά το D-Pad δε με βολεύει οπότε your choice 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F510 και όχι το F310, το 310 δεν είναι rumble, καλύτερο από το 360 controller και αναγνωρίζεται από τα games σαν 360 οπότε win/win εκτός αν προτιμάς το D-Pad εκεί που το έχει στο 360, προσωπικά το D-Pad δε με βολεύει οπότε your choice 

και μενα τα logitech με βολευουν πιο πολυ πιστευω...ομως απο το πλαισιο που θελω να το παρω ...εχουν μονο το F310 και το F710....οποτε ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο....ποιο απο τα δυο αυτα λοιπον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για τον λόγο ότι πολλά παιχνίδια είναι console ports και συγκεκριμένα XboX ports, με Microsft Gamepad έχεις άριστη συμβατότητα. Με το που δει το παιχνίδι ότι έχεις Microsoft Gamepad, αμέσως θα σετάρει τα κουμπιά όπως πρέπει.

Συχνά τα παιχνίδια εμφανίζουν dialogs που σου λένε "press B to jumb", αν έχεις κάποιο άλλο χειριστήριο θα ψάχνεις ποιο είναι το κουμπί αυτό. Στην καλύτερη περίπτωση θα σου λέει, "press 4 to jumb".
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς. Αφού έχουν τα κουμπιά από το XboX Controller. Αυτό μας έλειπε.

Πλέον πάντως μπορώ να πω ότι το χειριστήριο του Xbox με έχει κερδίσει παρόλο που είμαι Playstation fun από το πρώτο Playstation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα F710 διαβάζω ότι έχουν πολύ σοβαρά θέματα με το ασύρματο. Ενα που πήρα στο μικρό διάστημα που το χρησιμοποιησα δε μου έχει πάρουσιάσει κάτι. Κατά τα άλλα φαίνεται πολύ καλύτερο απο του X360 και στις επιλογές που σου δίνει και στη διάρκεια ζωής μπαταρίας.

 

Ίσως να ήθελες να δείς το F510 που είναι ακριβώς το ίδιο σε ενσυρματο και είναι όλοι ευχαριστημένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλήσπερα 

 

εχω εναν ασυρματο μοχλο speedlin fxmulti-speedlink-strike-fx-wireless-gamep

 

και σε καποια παιχνδια οπως το nba 2k13 και grid 2 τα κουμπια ειναι λαθος...

παρομοιο προβλημα ειχα και στο pro αλλα το εφτιαξα μεσα απο τα settings που υπαρχουν στα programm files

εχετε να μου πρoτειντε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι αναμεσα σε δυο gamepad. Στην αρχη ελεγα να παρω το dual shock 2 της sony που ξερω οτι ειναι σκυλι αλλα μετα ειδα αυτο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.571764 που ειναι ασυρματο και δεν ξερω ποιο να να επιλεξω. Για το natec φοβαμαι για το ποσο καλος θα ειναι ο σταυρος. Για το sony εχω ανταπτορα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...