Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια χαρά είναι..εγω έγω ένα πιο παλιό μοντέλο 2 χρόνια τωρα δεν έχω πρόβλημα....σιγα σιγα χάνουν την αντοχή τους ανάλογα με τισ πόσες φορτίσεις έχεις κάνει...εμένα ακομα αντέχουν :)

δηλάδη ειτε παρω αυτες ειτε τις αντιστοιχες τις energizers που ειναι ακριβοτερες το ιδιο αποτελεσμα θα εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω τι διαφορες έχουν...παρε όποιες νομιζεις πάντως αυτες που σου έστειλα δουλευουν απροβληματηστα...

 

Condition

ε αφου τις εχεις και λες οτι ειναι κομπλε και αυτες θα παρω αυτες αν ειναι που ειναι και πιο φθινες!!!...και κατι τελευταιο γιατι ολα δειχνουν οτι θα παω μαλλον στο F710, λογω του οτι ειναι ασυρματο εχει καποια αρνητικα? δηλαδη ας πουμε στην μη ακριβεια ή το οτιδειποτε? ή ειναι ακριβως οπως το F510 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να εχεις κανένα προβλημα ..αλλωστε η logitech ειναι έμπιστη....

 

Sent from my iPad using Insomnia

αρα παω αφοβα για το ασυρματα f710 και ελπιζω να μην το μετανιωσω!!! ευχαριστω για τις απαντησεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έχω ενα logitech f510 και ξερω πως να προσαρμαζω τα κουμπια του με το xpadder. 

 

Η ερωτηση μου ομως.

 

Πως μπορει καποιος να παιξει pc games με ενα gamepad ? Δηλαδη σε ένα παιχνιδι που υπαρχουν τα W-A-S-D στην μπροστα/πισω/αριστερα/δεξια κινηση και η χρηση του ποντικιου στην κατευθυνση πως μπορουν να μπουνε τα κουμπια αυτα στο gamepad ετσι ωστε να ειναι ευκολο να κινεις το χαρακτηρα ;

 

Για παραδειγμα δοκιμασα τα w-a-s-d στον ενα μοχλο, και την κατευθηνση του ποντικιου στον αλλο, αλλα με δυσκολευε αρκετα στη χρηση. 

 

Πως το κανετε ; Οσοι το κανετε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αγοράζεις χειρηστιριο xbox360 και δεν ξαναασχολησαι με τιποτα από οπλα αυτά.

Φιλε μου το προβλημα μου δεν ειναι το χειρηστηριο ουτε να βαλω τα κουμπια οπως θελω.

Το προβλημα μου ειναι ο συντονισμος κινησης και κατευθηνσης με το χειρηστηριο (και οποιοδηποτε χειρηστηριο). 

Στο xbox φανταζομαι η κινιση ειναι στα βελακια και η κατευθηνση στο μοχλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενα logitech f510 και ξερω πως να προσαρμαζω τα κουμπια του με το xpadder.

 

Η ερωτηση μου ομως.

 

Πως μπορει καποιος να παιξει pc games με ενα gamepad ? Δηλαδη σε ένα παιχνιδι που υπαρχουν τα W-A-S-D στην μπροστα/πισω/αριστερα/δεξια κινηση και η χρηση του ποντικιου στην κατευθυνση πως μπορουν να μπουνε τα κουμπια αυτα στο gamepad ετσι ωστε να ειναι ευκολο να κινεις το χαρακτηρα ;

 

Για παραδειγμα δοκιμασα τα w-a-s-d στον ενα μοχλο, και την κατευθηνση του ποντικιου στον αλλο, αλλα με δυσκολευε αρκετα στη χρηση.

 

Πως το κανετε ; Οσοι το κανετε.

Πρώτα από όλα επειδή κάποιοι προτείναν να αλλάξεις χειριστήριο, να ξέρεις ότι το χειριστήριό σου είναι ανώτερο του XBOX360, ειδικά όταν χρησιμοποιείς προγράμματα τύπου Xpadder.

 

Επειδή το Xpadder το χρησιμοποιώ πάρα πολύ καιρό, τόσο με το Logitech F510 όσο και με το official XBOX360 gamepad, να σου πώ πώς έχει η κατάσταση.

 

Το πρώτο που πρέπει να δείς είναι κατα πόσο το παιχνίδι υποστηρίζει από μόνο του gamepad. Αν το υποστηρίζει τότε είσαι ΟΚ.

 

Αν όμως δεν το υποστηρίζει και καταφύγεις στο Xpadder, τότε θέλει λίγη δουλειά από μέρους σου για να βρείς τη ρύθμιση που σε ικανοποιεί, χωρίς να αποκλείεται το γεγονός ότι σε κάποιες περιπτώσεις απλά το παιχνίδι δεν παίζεται χωρίς ποντίκι.

 

Για το παράδειγμα που έθεσες, στον ένα μοχλό πάνε τα A,W,D,S και στον άλλο μοχλό το ποντίκι. Αν δεν σε βολεύει, τότε αλλάζεις την ευαισθησία του μοχλού που χειρίζεται το ποντίκι και ξαναδοκιμάζεις. Αν είναι η πρώτη σου φορά που αντικαθιστας το ποντίκι με μοχλό, εννοείται ότι θα σου φανεί πολύ δύσκολο στην αρχή.

 

Ο μοχλός δεν έχει την ίδια ακρίβεια και αμεσότητα με το ποντίκι, οπότε χρειάζεται έξτρα προσπάθεια από σένα. Είναι καθαρά θέμα του πόσο θα επενδύσεις στο να συνηθίσεις τη λειτουργία του ποντικιού από αναλογικό μοχλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εμένα το xpadder μου είναι χρήσιμο μόνο σε 2D "twin-stick" shooters που δεν έχουν gamepad υποστήριξη όπως το binding of isaac και το L4D demake. Ότι άλλο απαιτεί ακριβή στόχευση στον 3D χώρο προτιμώ και ένα απλό ms basic mouse με την μπίλια :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται πραγματικα ακατορθωτο να παιξω pc game με gamepad (εξαιρουνται κατι ποδοσφαιρακια/αυτοκινιτα/κλπ).

 

Δε δοκιμασα βεβαια να αλλαξω την ευαισθησια του μοχλου αλλα ποσο να αλλαξει αυτο την κατασταση ; 

 

Για την ιστορια, το far cry 1 δοκιμασα λιγο να παιξω, υποστηριζει gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...