Προς το περιεχόμενο

Προειδοποιήσεις για απάτες μέσω διαδικτύου


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, dkmaster είπε

Σίγουρα; Γιατί εδώ το βγάζει όντως Ινδία και δίνει και τον πάροχο ο οποίος υπάρχει.

Εννοείτε και μπορεί ανάλογα το subneting του δικτύου τους... 

 

Με πήραν απο Alpha πριν 3 μέρες. Εγινε μια μηδενική συναλαγή απο Αμερική στην πιστωτική μου και μετά αμέσως μια αξίας 950 ευρώ απο Ελλάδα επιχείρηση Καραπετους ή κάτι τέτοιο....

Ευτυχώς δεν είχα υπόλοιπο στην πιστωτική μου και δεν πέρασε. Ως εκ τούτου, δεν είδα ποτέ στην κάρτα μου τέτοια συναλαγή.  Ούτε τη μηδενική ούτε αυτή που απορίφθηκε.

Η τράπεζα ακύρωσε την πιστωτική κα μου στέλνει καινούργια. Είμαι περίεργος όμως, πως έγινε η συναλλαγή των 950... ούτε που μου ήρθε notification στο κινητό για να την αποδεκτώ, ουτε τίποτε... Λογικά για να φτάσε μέχρι την απόρριψη λόγω υπολοίπου, θα πρέπει να ήξεραν και τον κωδικό στο πίσω μέρος της κάρτας και άλλα πράγματα...  

 

Την κάρτα την έχω περασμένη στο eFood, Dominos Pizza και στο Paypal. Υποπτεύομαι όμως περισσότερο ότι κάτι έγινε με κάποια επιχείρηση στην Βουλγαρία που πήγαμε τα Χριστούγεννα...

Σας έχει τύχει ποτέ? 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 913
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, nkarama είπε

Εννοείτε και μπορεί ανάλογα το subneting του δικτύου τους... 

 

Με πήραν απο Alpha πριν 3 μέρες. Εγινε μια μηδενική συναλαγή απο Αμερική στην πιστωτική μου και μετά αμέσως μια αξίας 950 ευρώ απο Ελλάδα επιχείρηση Καραπετους ή κάτι τέτοιο....

Ευτυχώς δεν είχα υπόλοιπο στην πιστωτική μου και δεν πέρασε. Ως εκ τούτου, δεν είδα ποτέ στην κάρτα μου τέτοια συναλαγή.  Ούτε τη μηδενική ούτε αυτή που απορίφθηκε.

Η τράπεζα ακύρωσε την πιστωτική κα μου στέλνει καινούργια. Είμαι περίεργος όμως, πως έγινε η συναλλαγή των 950... ούτε που μου ήρθε notification στο κινητό για να την αποδεκτώ, ουτε τίποτε... Λογικά για να φτάσε μέχρι την απόρριψη λόγω υπολοίπου, θα πρέπει να ήξεραν και τον κωδικό στο πίσω μέρος της κάρτας και άλλα πράγματα...  

 

Την κάρτα την έχω περασμένη στο eFood, Dominos Pizza και στο Paypal. Υποπτεύομαι όμως περισσότερο ότι κάτι έγινε με κάποια επιχείρηση στην Βουλγαρία που πήγαμε τα Χριστούγεννα...

Σας έχει τύχει ποτέ? 

Έχουν ακουστεί πολλές υποκλοπές στοιχείων κάρτας όσοι είχαν περασμένη την κάρτα τους στο e-food.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία έχουν βελτιώσει πολύ τα e-mails που δήθεν σου στέλνουν οι τράπεζες. Τόσο από "Εθνική" και "Alpha" που έχω λάβει είναι αρκετά έως πολύ αληθοφανή και σε πάνε σε περιβάλλον ίδιο ακριβώς με αυτό της τράπεζας.

image.jpeg.fb481c7b98664a5b7d1d191e9b8edb63.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ελαβα σημερα mail πηγε στα spam βεβαια απο ETE Group και καλα οτι μπλοκαριστηκε η καρτα μου. Το ανοιξα ειχε μεσα συνδεσμο δεν ανοιξα καν τιποτα εννοειται εφαγε διαγραφη αμεσα και delete cookies. Προσοχη γιατι σιγουρα θα εχει γεμισει ο τοπος απο χθες με το συγκεκριμενο mail. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2022 στις 12:55 ΜΜ, babality είπε

Καλησπερα. Εχουμε καποια γνωμη γι'αυτο το μαγαζι? Εχει εδρα Βουλγαρια, Εψαξα scamadviser δειχνει οκ και το ελληνικο παραρτημα και το βουλγαρικο. Εκανα ενα προχειρο account και εχει και αντικαταβολη. Βεβαια τι νοημα εχει η αντικαταβολη αν μεσα στο πακετο ερθουν πατατες και δυστυχως ακουω οτι οι κουριερ πριν πληρωσεις δεν σε αφηνουν να τσεκαρεις το δεμα.

https://www.ozon.gr/

Καλησπέρα! Αποφάσισα να το τολμήσω κι έκανα την παραγγελία μου (με αντικαταβολή), την οποία παρέλαβα 2 μέρες μετά. Στο chat που ήθελα κάτι να ρωτήσω ήταν πολύ εξυπηρετικοί και γρήγοροι. Όλα καλά λοιπόν!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν mail που μου ήρθε από [email protected] είναι για
"ψάρεμα", πολλοί μπορεί να τη "πατήσουν". Ζητούν συνδρομή για Ουκρανία.

Επεξ/σία από Stam53
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχουν τρελανει τελευταία στα mail..δήθεν ΕΛΤΑ...σε λίγο δεν θα γνωρίζουμε τα πραγματικά από τα ψεύτικα Προσοχή μεγάλη παίδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,  έχω  βάλει  ένα κινητό για πούλημα  στο marketplace fb και μου έχουν στείλει  2 άτομα  μήνυμα  με google translate ό,τι  επειδη μενουν μακρυά  θα στειλουν γνωστές  μεταφορικές στο σπίτι να μου δώσει  τα λεφτά  ο υπάλληλος σε φάκελο και να δώσω  το κινητό. Βρομοδουλεια μυρίζομαι.  Έχετε  ακούσει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2022 στις 10:13 ΠΜ, elio_1 είπε

Σημερινό email δήθεν από ΕΛΤΑ:

image.png.dd0a3329036f856baa85ee3a4b8dd246.png

αναφέρθηκε σαν fishing.

Προσοχή!

Η υπηρεσία των email στα Ελτά είναι εκτός λειτουργίας μετά την επίθεση. Οτιδήποτε έρχεται στον καθένα προφανώς είναι fake.

Με μόνη εξαίρεση αν κάποιος όντως αγόρασε κάτι από εξωτερικό (εκτός ΕΕ) οπότε πιθανά να ενημερωθεί από το τελωνείο μέσω email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 6:35 ΜΜ, parlapipas25 είπε

Καλησπέρα,  έχω  βάλει  ένα κινητό για πούλημα  στο marketplace fb και μου έχουν στείλει  2 άτομα  μήνυμα  με google translate ό,τι  επειδη μενουν μακρυά  θα στειλουν γνωστές  μεταφορικές στο σπίτι να μου δώσει  τα λεφτά  ο υπάλληλος σε φάκελο και να δώσω  το κινητό. Βρομοδουλεια μυρίζομαι.  Έχετε  ακούσει τίποτα;

Λεφτά μονόπολης θα έχει μέσα;

6 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Η υπηρεσία των email στα Ελτά είναι εκτός λειτουργίας μετά την επίθεση. Οτιδήποτε έρχεται στον καθένα προφανώς είναι fake.

Με μόνη εξαίρεση αν κάποιος όντως αγόρασε κάτι από εξωτερικό (εκτός ΕΕ) οπότε πιθανά να ενημερωθεί από το τελωνείο μέσω email.

Την έχει πατήσει φίλος με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 4:35 ΜΜ, parlapipas25 είπε

Καλησπέρα,  έχω  βάλει  ένα κινητό για πούλημα  στο marketplace fb και μου έχουν στείλει  2 άτομα  μήνυμα  με google translate ό,τι  επειδη μενουν μακρυά  θα στειλουν γνωστές  μεταφορικές στο σπίτι να μου δώσει  τα λεφτά  ο υπάλληλος σε φάκελο και να δώσω  το κινητό. Βρομοδουλεια μυρίζομαι.  Έχετε  ακούσει τίποτα;

Πρωτα θα σου πουν να πληρώσεις έξοδα.Για να σου φάνε λεφτά.Είναι απάτη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βάζεις κάποια λεφτά σαν αρχικό κεφάλαιο κάπου και τάχα κάνοντας εικονικές αγορές ή reviews σε προϊόντα σου δίνει χρήματα τι φάση; Κάποιοι συνάδελφοι έχουν πέσει με τα μούτρα και έκαναν εγγραφες σε 3-4 εταιρίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vasioula1 είπε

Αυτό που βάζεις κάποια λεφτά σαν αρχικό κεφάλαιο κάπου και τάχα κάνοντας εικονικές αγορές ή reviews σε προϊόντα σου δίνει χρήματα τι φάση; Κάποιοι συνάδελφοι έχουν πέσει με τα μούτρα και έκαναν εγγραφες σε 3-4 εταιρίες

Ήρθε και σε εμένα μέσω facebook.

Πυραμίδα είναι, κάποιος σε "στρατολογεί" και κερδίζει από εσένα πάντως.

Σου δίνουν ένα ελάχιστο ποσό να βγάζεις 20 λεπτά τη μέρα καθαρά και αναγκάζεσαι να βάλεις δικό σου κεφάλαιο για να μεγαλώσει το κεφάλαιο.

Δεν ξέρω βέβαια από που προκύπτουν τα έσοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...