Προς το περιεχόμενο

MacBook Air : Ο λεπτότερος φορητός υπολογιστής στο κόσμο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά. Μόνο που για να κρίνουμε βάση τιμής αν αξίζει το μηχανάκι ή όχι, πρέπει να πάρουμε την χαμηλότερη τιμή. Την πραγματική του αξία δηλαδή. Τώρα γιατί -κακώς- στην Ευρώπη έρχεται 500 ? ακριβότερο, είναι άλλο θέμα.

 

 

Δεν εχεις τελειως αδικο.*

Απλα σε αυτην την τιμη να υπολογισουμε και τους φορους που θα πληρωσει καποιος οταν παει να το παρει(τον φορο της εκαστοτε πολιτειας)

και φυσικα να συγκρινεται με φορητους παλι αγορασμενους απο Αμερικη,οχι με φορητους που υπολογιζουμε την τιμη τους απο την Ευρωπη.

 

 

*

"Αδικο" εχεις οταν καποιος ενδιαφερεται πραγματικα να το αγορασει και ο πιο ευκολος και νομιμος τροπος ειναι να δωσει 1790 ευρω εδω και να το παρει.

 

 

 

 

Τελος,η τιμη του γενικοτερα για αυτην την κατηγορια φορητων ,δεν ειναι ασχημη.

Στα χαρακτηριστικα χωλαινει λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι μόνο που για την apple ισχύει το 1$=1? ...άσχετα αν 1?=1,48$ ....έχει δικαστεί και έχει βγει και ένοχη για αυτό σε αντίστοιχη εφαρμογή του στο itunes από την ευρωπαική επιτροπή εάν δεν κάνω λάθος. (κάπου το είχα διαβάσει)

 

Η Ε.Ε ανταγωνισμου δεν εχει σχεση με τις τιμες πωλησης αγαθων η υπηρεσιων σε δολλαρια. Η μηνυση, με την οποια αναγκαστηκε να ριξει τις τιμες τις το itunes.co.uk, ειχε να κανει με την αδικη μεταχειρηση των βρετανων καταναλωτων ως προς την ισοτιμια ευρω και λιρας αγγλιας. Εαν οι καταναλωτες πληρωναν με πιστωτικη που ειχε εκδοθει στην Αγγλια χρεωνοταν γυρω στο 20% περισσοτερο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο τον τοπο διαμονης τους. Αυτο αποτελεσε και την παραβαση και την καταγγελεια. Η Ευρωπαικη αγορα ειναι ενιαια και δεν επιτρέπει price discrimination με βαση την χωρα εκδοσης μιας πιστωτικης καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτό το "μηχανάκι " είναι τέλειο:-D βέβαια αν υπήρχε wifi πρόσβαση παντού (σχεδόν)...

Και στη περίπτωση που το χρησιμοποιείς για εργαλείο δουλειάς δλδ να σου αποφέρει χρήματα η χρήση του .

Φανταστείτε να χρειάζεστε για δουλειά ένα laptop (το οποίο είναι πανάλαφρο εργονομικό κτλ κτλ ) κ να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου από παντού :-).

Ίσως στην Ελλάδα σε 5χρονια (μήπως λέω λίγα ? :P ) να είναι χρήσιμο

Είμαι της άποψης πώς η apple «πουλάει» design αλλά κ εργονομία …

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με το παρακάτω :

Απλά έχουμε μπερδέψει λίγο το θέμα της φορητότητας σε μια συσκευή και τη συγκρίνουμε με το ...desktop που έχουμε στο σπίτι ή στο γραφείο!B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσωπικα μπορω να πω οτι θα το επερνα μονο για 2ο laptop.

Το φορητο το παιρνεις για εργαλειο και θα μετανιωνεις την ωρα κ τη στιγμη που δεν εχει καποια απο τα πλεον βασικα. Το ethernet απλα δεν αντικαθισταται με κανεναν τροπο και οποιος το λεει μαλλον δεν το χρησιμοποιει για δουλεια το laptop.Οχι λογω ταχυτητας αλλα λογω διαδεδομενης χρησης του. Την επομενη φορα που θα παει κανεις για μια συναντηση κ δεν εχει wireless ενεργο θα το μετανιωσει.

Οσον αφορα το USB δεν υπαρχει τεραστιο προβλημα λογο υπαρξης μικρων hub στην αγορα. Χωρις hub παντως το φορητο αυτο δεν εχει USB. Δουλεια με pad δεν γινεται, η γινεται στη μιση ταχυτητα οποτε το Mouse ειναι standard.

Η μπαταρια για μενα ειναι το μεγαλο αρνητικο... αν κ η αυτονομια των books δεν ειναι υπο αμφισβητηση.

Επισης προσωπικα δεν γραφω πολλα DVD-CD αλλα το 90% των ανθρωπων το εχουν ως το κυριο τροπο ανταλλαγης πληροφοριων. Οποτε το οτι χρησιμοποιω εγω USB stick δεν μου λεει τιποτα οταν δεν θα μπορω να διαβασω κατι που μου εδωσαν σε dvd.

 

Ολα αυτα ειναι μικρα αρνητικα που οταν θελεις κατι σιγουρο για σοβαρες περιστασεις σε αποτρεπουν να αγορασεις το συγκεκριμενο φορητο. Προσωπικα προτιμω 100 φορες ενα οποιοδηποτε αλλο macbook.

 

Και ολως τυχαιως δεν υπαρχει λογος να γρινιαξω για την τιμη που ειναι συνηθως TO αρνητικο της apple.Τουλαχιστον για την αμερικανικη.

 

Επιπλεον δεν ξερω τι γινεται τα τελευταια 3 χρονια (μιας κ το τελευταιο μου παρε δωσε ηταν τοτε) αλλα το να εχω να αντιμετωπιζω την rainbow καθε φορα που θελω οτιδηποτε για το laptop ειναι αρκετο για να με κανει να σκεφτω κ αλλες υπερφορητες λυσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα μια μουφα της άπλ . όπως και το άιφον.

 

λες και αν βάζανε μεγαλύτερο σκληρό θα αυξανόταν το βάρος η το μέγεθός του,

λες και αν βάζανε καλύτερό cpu θα αυξανόταν το βάρος η το μέγεθός του,

λες και αν βάζανε περισσότερη ραμ θα αυξανόταν το βάρος η το μέγεθός του,

κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκα κατι πριν απο λιγο και συνειδητοποιησα οτι δεν εχει νοημα να αντιμετωπιζουμε καποιες εταιριες σαν κατι ιδιαιτερο.

Προσωπικα στο φορητο μου εχω και windows και linux και το mac OS μου ειναι εντελως αδιαφορο σαν λειτουργικο.

Εχοντας ξεπερασει λοιπον το θεμα OS μπορω να πω οτι η apple ειναι ενα κ το αυτο με ολες τις αλλες μεγαλες εταιριες συναρμολογισης. Πανε τα χρονια που επαιρνες το PPC με τα παντα κατασκευασμενα απο apple η τελος παντων συνεργατες της και ελεγες ΟΚ η τιμη ειναι λιγο τσιμπημενη αλλα ισως δικαιολογειται και εχει το χ , ψ καλο κτλ. Ολα τα σοβαρα μηχανηματα laptop ειναι Intel Core duo με 2gb ram και αν εισαι τυχερος κ μια καλη καρτα γραφικων.

Πλεον το Macbook το σκεφτομαι σαν ενα Vaio. Ακριβο με 1-2 μερη του πολυ καλα πχ οθονη, macbook μπαταρια... ετσι κ η apple οπως και η sony παιρνει κομματια made in taiwan τα βαζει μαζι σε ενα προιον καλοσχεδιασμενο μοδατο και το πουλαει. Εγω sony φορητο δεν αγοραζω απλα. Με λιγοτερα λεφτα παιρνω πιο γρηγορο με περισσοτερα features και λιγο χειροτερη οθονη και εξωτερικο σχεδιασμο. Γουστα ειναι αυτα.

Οποτε δεν θα πρεπει μερικοι να σκεφτονται μπλα μπλα η apple παλι εβγαλε βλακειες μπλα μπλα. Αντικειμενικα μπορεις να κρινεις ενα μηχανημα σε καμια 10ρια κατηγοριες. Αν ο αλλος κοιταει το μοδατο κ λεπτο με γεια του με χαρα του. Αν εσυ με τα 1700-1800σια σου θες να παρεις κατι πιο γρηγορο κ πιο ασχημο (υποκειμενικο κ αυτο) παλι μπραβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι εσύ ξεπερνάς το θέμα του OS έτσι απλά δε σημαίνει πως δεν αποτελεί σημαντικό παράγοντα για τους υπόλοιπους. Και είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, όταν μπαίνεις στη διαδικασία επιλογής μεταξύ του MBA και του οποιουδήποτε άλλου PC laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι εσύ ξεπερνάς το θέμα του OS έτσι απλά δε σημαίνει πως δεν αποτελεί σημαντικό παράγοντα για τους υπόλοιπους. Και είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, όταν μπαίνεις στη διαδικασία επιλογής μεταξύ του MBA και του οποιουδήποτε άλλου PC laptop.

 

Συμφωνώ. Εγώ ας πούμε θέλω MacBook Air αλλά το σκέφτομαι αρκετά λόγω MacOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα δεν υπαρχει προβλημα με τη συμβατοτητα προς τα windows... για να βαλεις xp θελεις μονο το Boot Camp. Για να βαλεις vista (εξω απο δω) θες το Boot Camp και ενα cd των XP εστω κ copy.

οποτε φιλε αλεχζζ αν παρεις το book και θες windows εισαι μια μονο μια εγκατασταση μακρια.

 

Απο την αλλη αν θελεις σωνει κ καλα macOS ειναι μονοδρομος για μεγιστη συμβατοτητα αλλα και παλι MacOS μπαινει σε ολα τα μηχανηματα εστω κ με αλχημειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...