Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σίγουρα είναι ο μόνος που έχει αυτά τα προβλήματα ο lampiris81?

 

Γιατί ο θόρυβος του δίσκου έχει ξανά συζητηθεί (αν και έχω αυτόν στις 7200rpm οπότε άκυρο μάλλον,αλλά πάλι είναι πολύ θορυβώδης)

 

Το DVD drive όταν βάζω CD μέσα...πραγματικά με τρομάζει!!Κουνιέται όλο το γραφείο.

 

Και το touchpad επίσης τρώει σκαλώματα.Μάλιστα μου κόλλησε και σε παρουσίαση και δεν κουνιόταν τίποτα...ευτυχώς που είχα μαζί και το mouse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Δεν θέλω HP. Οχι οτι δεν ειναι καλά ή ωραία. Μαλιστα η καινουρια σειρα HP είναι πολυ design-ατη απλα ψήνεται (υπερθερμανση στην περιοχη του trackpad) μετα τις 2-3 ωρες

επίσης έχει βρωμισει η αγορα HP.

 

Προσωπικα μια αλλη λύση θα ήταν το TECRA της Toshiba που έχει φοβερη εγγυηση (αν σου χαλάσει στα 3 χρόνια, στο φτιάχνουν,στο χαρίζουν και σου δίνουν και τα λεφτα σου πίσω) είναι αδιαβροχο, έχει ΜΑΤ οθόνη και οχι γυαλυστερη (καλό γιατι δουλεβω πολλές ωρες) αλλα είναι πολύ βαρυ, δεν έχει εξοδο HDMI και είναι τσιμπημένο.

 

Το Delloni φυσάει (όταν δουλεύει- γιατι παλι μου σβησε η οθόνη και εκανα καμια 15αρια restart). Αμα μου το αντικαταστήσουν και δεν κανει φασαρία ολα good αλλιως .. ειδωμεν!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σίγουρα είναι ο μόνος που έχει αυτά τα προβλήματα ο lampiris81?

 

Γιατί ο θόρυβος του δίσκου έχει ξανά συζητηθεί (αν και έχω αυτόν στις 7200rpm οπότε άκυρο μάλλον,αλλά πάλι είναι πολύ θορυβώδης)

 

Να πω οτι δοκίμασα ο,τι κολπάκι βρήκα στο forum τησ dell σε όλους είχαν προβ. με το σκληρο (σε αυτους έκανε κλικ-κλακ βεβαια) αλλα ματαια.

 

Αν μου τον αντικαταστήσουν και κανει παλι θόρυβο. Θα αλλάξω σκληρό. Δεν γινεται ο Εξωτερικός Western Digital Passport να μην ακουγεται και να ακουω του Dell να φουρφουριζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μιλάμε εξελίσσεται σε μεγάλο φιάσκο για την Dell το όλο εγχείρημα με τα 1530.

 

Εξελίσεται σε μεγάλο φιάσκο γενικά όλη η μετάβαση σε πωλήσεις μεγαλύτερης κλίμακας προς ιδιώτες. Με όσα έχουν γραφτεί ειδικά στο συγκεκριμένο topic προσωπικά, αλλά φαντάζομαι και πολλοί άλλοι, έχω αρχίσει να διατηρώ πολλές επιφυλλάξεις για την εταιρεία στη παρούσα φάση αν και θεωρώ ότι πρόκειται μάλλον για ένα μεταβατικό στάδιο και σιγά-σιγά θα βελτιωθεί η όλη κατάσταση. Το ερώτημα είναι πόσοι πελάτες της εταιρείας θα ταλαιπωρηθούν μέχρι τότε. Είναι να απορείς πάντως πως σε λίγες εβδομάδες κατάφεραν να βγάλουν τα μάτια τους (όπου μάτια βάλτε φήμη κτλ).

 

Πάντως η Dell θα το πληρώσει το συγκεκριμένο ζήτημα. Οταν κάνεις ένα τέτοιο βήμα πρέπει να είσαι σωστά προετοιμασμένος γιατί αλλιώς γνωρίζεις ότι ο κανόνας που λέει "Μια αρνητική είδηση, μεταφέρεται σε 7 φορές περισσότερους ανθρώπους από ότι μια θετική" θα έχει ανάλογες συνέπειες για την εικόνα και τελικά για τις πωλήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν διατηρώ καμία επιφύλαξη.

Dell δεν ξανά παίρνω που να μου το χαρίζουν. ;)

 

Και να τονίζω πως τα XPS δεν είναι καινούρια μηχανήματα.

Μπορεί στην Ελλάδα να είναι καινούρια η πώληση ως προς τους ιδιώτες,αλλά στην μαμά εταιρία δεν είναι.

 

Οπότε το μεταβατικό στάδιο ως προς την κατασκευή αλλά και ως προς την εξυπηρέτηση, τουλάχιστον στην Αγγλία που έχω εγώ τα παράπονά μου, θα έπρεπε να έχει περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μιλάμε εξελίσσεται σε μεγάλο φιάσκο για την Dell το όλο εγχείρημα με τα 1530. Φίλε lampiris, από πού το πήρες εσύ;

 

ΤΟ πηρα απο multirama και αυτο ίσως να είναι το μόνο καλο γιατί μπορώ να το αλλάξω με κάποια άλλη μάρκα που είναι και το πιθανότερο. Μα καλά είναι δυνατόν η Νο1 εταιρία στον κόσμο να πουλαει χαλασμένα πράγματα? Ηθελα να ξερα τον όρο "ποιοτικό έλεγχο" τον γνωρίζουν . Τι δηλαδή, τα συναρμολογούνε και τα πουλάνε στο ετσι?

 

ΝΤΡΟΠΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά άρχισε η λιανική στην Ελλάδα. Ως συνήθως τρέχα γύρευε....

Μάλλον θα το μετανοιώσει η DELL.

 

Είδες που τα έλεγα πολύ νωρίτερα....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που τα έλεγα πολύ νωρίτερα....)

 

Εξελίσεται σε μεγάλο φιάσκο γενικά όλη η μετάβαση σε πωλήσεις μεγαλύτερης κλίμακας προς ιδιώτες. Με όσα έχουν γραφτεί ειδικά στο συγκεκριμένο topic προσωπικά, αλλά φαντάζομαι και πολλοί άλλοι, έχω αρχίσει να διατηρώ πολλές επιφυλλάξεις για την εταιρεία στη παρούσα φάση αν και θεωρώ ότι πρόκειται μάλλον για ένα μεταβατικό στάδιο και σιγά-σιγά θα βελτιωθεί η όλη κατάσταση. Το ερώτημα είναι πόσοι πελάτες της εταιρείας θα ταλαιπωρηθούν μέχρι τότε. Είναι να απορείς πάντως πως σε λίγες εβδομάδες κατάφεραν να βγάλουν τα μάτια τους (όπου μάτια βάλτε φήμη κτλ).

 

Πάντως η Dell θα το πληρώσει το συγκεκριμένο ζήτημα. Οταν κάνεις ένα τέτοιο βήμα πρέπει να είσαι σωστά προετοιμασμένος γιατί αλλιώς γνωρίζεις ότι ο κανόνας που λέει "Μια αρνητική είδηση, μεταφέρεται σε 7 φορές περισσότερους ανθρώπους από ότι μια θετική" θα έχει ανάλογες συνέπειες για την εικόνα και τελικά για τις πωλήσεις σου.

 

 

Πολύ σωστά...Ας πρόσεχαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που τα έλεγα πολύ νωρίτερα....)

Αλλαξα το Dell 1530 που πηρα απο τα Multirama γιατι δεν επαιζε η οθόνη και γιατι εκανε θόρυβο ο σκληρος. Το δευτερο Dell που μου δωσαν ηταν μια χαρα η οθόνη αλλα ο σκληρός έκανε θόρυβο παλι αρα δεν ειναι ελατωμα .Το έχουν ολοι οι XPS (πιθανοτατα). Anyway επειδη ηθελαμηχανημα μουράτο+να μη ζεστενεται τρελα+να μη κανει θορυβο, μου δωσανε απο τα Multirama να δοκιμασω ενα HP Pavilion αλλα μετα το μισαωρο που επαιζε βιντεο η αριστερη του μερια μόντεβε να μου κάψει τον καρπο απο τη ζεστη. Ετσι το πηγα πισω. Και μου εδωσαν ενα Vaio 38M να δοκιμάσω. ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ γι αυτα που θελω. Επειδη ομως ήυελα καλύτερο επεξεργαστη πηγα και μου δώσανε το 31z.

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ:

Μετα απο τέτοια εξυπηρέτηση δεν τους αξίζει ένα ευχαριστώ??

Και αν ειχα παρει το Dell απο το internet δεν θα το χα "λουστει" αναγκαστικά?

 

Δόξα τω θεώ υπαρχουν τα multirama....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ:

Μετα απο τέτοια εξυπηρέτηση δεν τους αξίζει ένα ευχαριστώ??

Και αν ειχα παρει το Dell απο το internet δεν θα το χα "λουστει" αναγκαστικά?

 

Δόξα τω θεώ υπαρχουν τα multirama....)

 

Μπράβο τους και από εμένα που φρόντισαν τόσο πολύ έναν πελάτη τους (δεν πιστεύω να ήσουν κανένα βύσμα και γι' αυτό σκίστηκαν να σε εξυπηρετήσουν??), και αν μπορείς πες μας και ποιό κατάστημα ήταν, γιατί κάποια άλλα multirama είναι αλλού γι αλλού (π.χ. Καλλιθέα).

 

Βέβαια, με τις αλλαγές που έκαναν προφανώς θα κακοφανεί στον επόμενο που θα αγοράσει το λαπτοπ που εσύ επέστρεψες μετά από δοκιμή και δεν θα το βρει σφραγισένο.... αρκεί τουλάχιστον να έχει και εκείνος το δικαίωμα να το επιστρέψει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αυτό με την εξυπηρέτηση και ειδικά εδώ στην Αγγλία είναι θέμα τι θα σου τύχει..Ο Alex και με τα δίκια του, τους έχει σιχαθεί. Εμένα απο την άλλη όχι μόνο μου ήρθε τύπος που ήξερε την δουλειά αλλά επειδή του έκανα παράπονα για πρόβλημα συννενόησης λογω Ινδών με πήρανε χτές τηλ. απο την Dell Σκοτίας (δεν είμαι εκεί) και μού είπαν οτι απο δω και στο εξής θα στελνω mail σε αυτούς και θα τα αναλαμβάνουν όλα αυτοί (και ναι μιλούσαμε και συννενοούμασταν). Μάλιστα μου εστειλαν και προσωπικό mail για να μην μπλέκω με το γενικό τμήμα του servie τους. Αλεξ αν είναι στείλε πμ να συννενοηθούμε..Όσο για το τι έχει παίξει και τα χει κάνει ... η dell είναι οτι δυστυχώς δεν είναι η πρώτη σε πωλήσεις πλέον ειδικά σε προσωπικές πωλήσεις και κάνουν τα πάντα για να γεμίσουν την αγορά με "multimedia" laptops..Οπότε και χάσανε την μπάλα. δεν νομίζω να έχουν τόσα προβλήματα κατοχοι Inspiron ας πούμε..Απλά έκατσε με εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου gefontoul μακάρι να είχα μόνο πρόβλημα συνεννόησης με τους τύπους.

Η κατάσταση έχει ξεφύγει και έχω βγει από τα ρούχα μου πια με αυτούς τους ανθρώπους.

Τον επαγγελματισμό αυτό τον έχω συναντήσει μόνο στην Ελληνική Εφορία.

 

Σου έχω στείλει pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...