Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος άτιμος με μάτιασε; Ολα στραβά πάνε ...

 

Εχασα δύο ώρες όλο το πρωί προσπαθώντας να στείλω ένα email στην Dell με στοιχεία για το πρόβλημα της οθόνης. Δοκίμασα από 5 διαφορετικούς λογαριασμούς κοινοποιώντας στον εαυτό μου. Το δικό μου έφτανε, το δικό τους δεν έβρισκε τη διεύθυνσή τους. Ξαναμιλάω με την ίδια την αρμόδια και μου (ξανα)κάνει spell το address της από το τηλέφωνο γράμμα προς γράμμα.

 

Τελικά αποδείχθηκε ότι το mail address είχε κάποια γράμματα κεφαλαία και δεν μου το είχε πει .... (!!!!) (:shock::cry::mad::devil::fear::X:confused:;).

Ας μη μιλήσω καλύτερα :X:X:X:X:X:X:X:X:X:X:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μετά από καιρό, επιτέλους έλαβα το δεύτερο XPS 1530, αυτή τη φορά με LG οθόνη. Παρά τις πολύ καλές περιγραφές που έχουν κάνει όσοι την έχουν ήδη, η διαφορά από τη Samsung, κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ μεγαλύτερη. Ημέρα με τη νύχτα. Κανένα πρόβλημα bleeding, κανένα πρόβλημα viewing angle, όταν λέμε άσπρο εννοούμε άσπρο και η φωτεινότητα πολλαπλάσια.

Χαίρομαι για τη Dell, έστω και των υστέρων, που επιτέλους λύθηκε ένα μεγάλο πρόβλημα.

 

Ηθικό δίδαγμα : Οσοι πήρατε Samsung, αλλάξτε την αμέσως με LG. Η διαφορά είναι απίστευτη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σκέπτομαι την αγορά του φορητού δεν έχω καταλάβει το εξής , το πρόβλημα το έχουν οι οθόνες με ανάλυση 1280χ800 που έρχεται στα multirama η σε μεγαλύτερες ανάλυσης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, εγω θα πω κάτι που είναι εκτός θέματος, αλλά αξίζει να το πω... Είχα ένα πρόβλημα με το pc μου(xps 1530), και ποιο συγκεκριμένα σταμάτησε να παίζει το αριστερό μου ηχείο. πήρα τηλ την dell και τους είπα τι συνέβη. Τα παιδιά την αμέσως επομενη μέρα ήρθαν 60 χιλιομετρα μακριά απο τα χανιά, σε ένα μικρό χωριό που είμαι, και μου το εφτιαξαν στο τσακα-τσακα...

 

για αυτό και μόνο το λόγο εγώ δεν πρόκειται να πάρω αλλη μάρκα pc. είναι αυτό που λέμε next business day , που όντως είναι πραγματικότητα.. Τέλος θέλω να ευχαριστήσω και το παιδί που αγόρασα το pc που μου είπε να κάνουμε επέκταση εγγύησης και που έχω 3 χρόνια τώρα εγγύηση...

 

Ένα μπράβο στην dell που είναι επαγγελματίες και που κάνουν καλά την δουλειά τους... Το μήνυμα δεν είναι στημένο, είναι αλήθεια, και όσοι χρειάστηκαν service το ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@airborn : Από ό,τι φαίνεται προβλήματα έχουν διάφορες οθόνες σε διάφορες αναλύσεις. Ο alex2005 το αναφέρε για 1440χ900. Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα για 1680χ1050. Το XPS σαν μηχάνημα αξίζει και με το παραπάνω. Ομως θέλει μεγάλη προσοχή το θέμα οθόνη. Πρέπει να διασφάλισεις εκ των προτέρων (δεν ξέρω πώς) ότι δεν θα παραλάβεις πατάτα οθόνη. Επιμένω σε αυτό το θέμα, γιατί βρήκα την υγειά μου με την LG.

 

@lamarko : Χαίρομαι που το λες γιατί εγώ εδρεύω στα 6 χλμ από τα Χανιά. Το NBD δεν το έχω ζήσει γιατί δεν έχει χρειαστεί. Ομως η εξυπηρέτηση από το τηλέφωνο ήταν όντως θαυμάσια με εξαίρεση το μπέρδεμα που ανέφερα σε προηγούμενό μου post.

 

Βέβαια, για να μην τα λέω όλα ρόδινα, η σκατιά έγινε πάλι με το μηχάνημα αντικατάστασης. Εϊχα ζητήσει Τ7500 αλλά το καινούργιο laptop (αυτό με την LG, επιτέλους, οθόνη) μου ήρθε με τον Τ8100 ο οποίος είναι λίγο πιο αργός (περίπου 10% με βάση τις μετρήσεις μου). Προφανώς έχουν σταματήσει να βάζουν τον Τ7500. Ωστόσο, όχι μόνο δεν ενημερώθηκα, αλλά παρέλαβα έναν επεξεργαστή με λιγότερη L2 cache (3 < 4 ΜΒ) και χαμήλοτερη ταχύτητα (2.1 < 2.2 MHz) ... Το ότι καταναλώνει λιγότερο δεν με απασχολεί δεδομένου ότι συνήθως δουλεύω με ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μην τα λέμε και όλα καλά.

Μία εταιρεία που μας πουλάει ένα από τα top μοντέλα της, δίνουμε γύρω στα 1500? και παράλληλα κάνουμε την προσευχή μας να μην έρθει με την μάπα οθόνη είναι απαράδεκτο και ανάξιο του ονόματος.

Και όσο αναφορά την εξυπηρέτηση εγώ δεν έχω τις ίδιες εμπειρίες.Μάλλον για next business month μιλάμε παρά για day.

 

Μέχρι και για να το παραγγείλω το laptop είχα πρόβλημα καθώς με παρέπεμψαν σε έναν τύπο που ήταν εξαφανισμένος για μία εβδομάδα.

 

Έχει και τα θετικά της η εταιρία αλλά προσωπικά δεν με ικανοποίησε καθόλου.

 

Και επειδή οι περισσότεροι έχετε βαρεθεί να με βλέπετε να κράζω :-) δεν θα ξανά αναφερθώ....αλλά κάτι με πνίγει όταν ακούω για καλή εξυπηρέτηση και για αυτό γίνομαι λίγο γραφικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες αγόρασα το XPS με

Intel 9300 core2duo 2.5 με 6MB Cache

4GB RAM

NVIDIA 8600 256MB

300GB HDD TOSHIBA 5400rpm

Monitor CPT141F

Ανάλυση οθόνης: 1280χ800

 

1.'Οντως το μηχανημα είναι φοβερό.

2.Όντως ο σκληρός δίσκος κάνει αρκετά συχνά έναν θόρυβο σα να δουλεύει ανεμιστηράκι. Προσωπικά , δε με ενοχλεί ιδιαίτερα.

3. Το πρόβλημά μου είναι με την παραπάνω οθόνη. Μου φαίνεται το άσπρο να γκριζάρει κ πραγματικά δεν έχει καλές γωνίες θέασης.

Έχω αγχωθεί με όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα και δε ξέρω τι να κάνω.

Να ζητήσω αντικατάστση του φορητού ή όχι.

Παρακαλώ, πείτε μου τη γνώμη σας.

post-82423-129062969542_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησε ΑΜΕΣΑ αλλαγή οθόνης. Δεν μου λέει τίποτα ο κωδικός της οθόνης σου, αλλά από ότι φαίνεται τις οθόνες τις ανακυκλώνουν και σε σένα έλαχε η πατάτα. Επι τη ευκαιρία, βάλε άνθρωπέ μου κι ένα δίσκο στις 7200 RPM, αξίζει τον κόπο.

Αν θες στείλε μου με pm ένα email για να σου στείλω φωτό από τη δική μου περίπτωση. Καλή τύχη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Αν θες στείλε μου με pm ένα email για να σου στείλω φωτό από τη δική μου περίπτωση. Καλή τύχη ...

Δεν ανεβαζεις εδω τη φωτο για να δουμε και εμεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και οι φωτό από το XPS με Samsung WSXGA+ :

 

Color bleeding in dark environment : Κοιτάξτε στο κάτω μέρος της οθόνης !

mds6edxjie14s0frvxq2.jpg

 

Color bleeding in lighted environment : Κοιτάξτε στο κάτω μέρος της οθόνης !

slpvsfnznth2r5h83owh.jpg

 

Awful viewing angle in color image : Το Image στην αριστερή φωτό φαίνεται πιο φωτεινό στην αριστερή του πλευρά. Στην δεξιά φωτό φαίνεται πιο φωτεινό στη δεξιά του πλευρά !

6x60uxcbymfxf1it8lui.jpg

 

Awful viewing angle in white background : Γκρίζες περιοχές οι οποίες "χοροπηδάνε" ανάλογα με τη γωνία θέασης !

81fx87vuykq27jidgc2f.jpg

 

Εννοείται ότι οι φωτό έχουν βγει χωρίς φλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπόψε παρατήρησα τις ρυθμίσεις του πίνακα ελέγχου Νvidia και έπαιξα μαζί τους...

 

Οι δικές μου είναι:

φωτεινότητα 55

ψηφιακή ζωντάνια 9

αντίθεση 47

γάμα 11 (αλλά σύμφωνα με το παρακάτω site το βάζω 40 και είναι οκ!)

H φωτεινότητα από το πληκτρολόγιο είναι στο full.

 

Τα πράγματα διορθώθηκαν αρκετά θα έλεγα! Μπορεί τελικά να μην τον αλλάξω!!!!

Παρακαλώ, πείτε μου ποιες είναι οι δικές σας ρυθμίσεις.

 

Αυτό πάντως που εξακολουθεί να με χαλάει είναι η χαμηλή γωνία θέασης, ειδικά κοιτώντας απο πάνω προς τα κάτω...

 

Κοίταξτε αυτό το site: http://www.lagom.nl/lcd-test/

Πολύ καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπόψε παρατήρησα τις ρυθμίσεις του πίνακα ελέγχου Νvidia και έπαιξα μαζί τους...

 

Οι δικές μου είναι:

φωτεινότητα 55

ψηφιακή ζωντάνια 9

αντίθεση 47

γάμα 11 (αλλά σύμφωνα με το παρακάτω site το βάζω 40 και είναι οκ!)

H φωτεινότητα από το πληκτρολόγιο είναι στο full.

 

Τα πράγματα διορθώθηκαν αρκετά θα έλεγα! Μπορεί τελικά να μην τον αλλάξω!!!!

Παρακαλώ, πείτε μου ποιες είναι οι δικές σας ρυθμίσεις.

 

Αυτό πάντως που εξακολουθεί να με χαλάει είναι η χαμηλή γωνία θέασης, ειδικά κοιτώντας απο πάνω προς τα κάτω...

 

Κοίταξτε αυτό το site: http://www.lagom.nl/lcd-test/

Πολύ καλό!

 

Well done Panos. Μάλλον τελικά ισχύει αυτό που έχει ειπωθεί ήδη ότι δεν είναι τόσο άχρηστες όλες οι Samsung. Ισως εγώ να ήμουν ο τόσο άτυχος.

Θα παρακαλούσα όποιον έχει ακόμη WSXGA+ Samsung, να σχολιάσει.

 

Εξαιρετικό το site. Θέλει αρκετό παιχνίδι για να πετύχεις τις σωστές ρυθμίσεις. Επαιξα λίγο αλλά αν και βελτιώθηκαν οι εικόνες στα τεστ του site, δεν πολυκατάλαβα διαφορές σε ό,τι αφορά τη συνήθη χρήση του monitor.

 

Ανέβασα φωτό από την παλιά οθόνη Samsung, δύο post πιο πίσω. Σύντομα θα δώσω αντίστοιχες φωτό από την LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...