Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και ένα περίπου μήνα, είμαι κι εγώ κάτοχος ενός xps 1530. Μέχρι προχθές δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, όπου και ο οδηγός DVD εξέπνευσε, μάρκας Teac (μετά από το διάβασμα περίπου 5 cd). Αμέσως τηλεφώνησα στην υποστήριξη της Dell και την επομένη κιόλας ήρθαν και μου το άλλαξαν με ένα μάρκας NEC.

 

Ο λόγος βέβαια που γράφω είναι ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω: την ώρα που ακούω μουσική και ο φορητός είναι συνδεδεμένος στο internet έχω συνεχόμενες διακοπές στον ήχο, ειδικά όταν κατεβάζω κάτι από το internet και ακούω παράλληλα μουσική η κάρτα ήχου τρελένεται. Μιλάμε για 5 με 10 διακοπές στη διάρκεια ενός τραγουδιού. Το παραπάνω γίνεται έντονότερο όταν χρησιμοποιώ το iTunes.

 

Η ασύρματη κάρτα που έχει ο φορητός μου είναι η 1490 Dual Band η οποία υποστηρίζει 802.11a και g. Τελικά, σήμερα, βρήκα ότι το πρόβλημα δημιουργείται από το πρότυπο 802.11a. Ύστερα από απενεργοποίησή του από τη διαχείριση συσκευών, οι διακοπές σταμάτησαν σχεδόν τελείως. Αύριο θα τηλεφωνήσω πάλι στη Dell για να δω τι μπορεί να γίνει.

 

Το παραπάνω το αναφέρω για την περίπτωση που κάποιος φίλος έχει το ίδιο πρόβλημα να ξέρει τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ηθελα να ρωτησω,μιας και ενδιαφερομαι και γω για την αγορα του συγκεκριμενου φορητου,οσοι εχετε κανει online παραγγελια την κανατε σε site τ εξωτερικου? γτ εγω στο ελληνικο δεν μπορω να βρω την αντιστοιχη σελιδα που βρισκω στα ξενα site της εταιριας π μου επιτρεπει να συνθεσω το δικο μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ουδέποτε θυμάμαι να μπορούσες να διαμορφώσεις το XPS από το Ελληνικό site.

Εγώ όταν το είχα παραγγείλει μου είχε πει ο πωλητής να μπω στο Αγγλικό site να το κάνω customize και να του στείλω τις επιλογές μου, για να μου κάνει προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σχετικά με την οθόνη του XPS 1530, καθώς όλοι συστήνουν την "LG" σε σχέση με την "Samsung". Είναι η LG LED backlit, γιαυτό συστήνεται? Αν όχι, δεν κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά XPS 1530 με LED backlit οθόνη για μεγαλύτερη φωτεινότητα? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σχετικά με την οθόνη του XPS 1530, καθώς όλοι συστήνουν την "LG" σε σχέση με την "Samsung". Είναι η LG LED backlit, γιαυτό συστήνεται? Αν όχι, δεν κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά XPS 1530 με LED backlit οθόνη για μεγαλύτερη φωτεινότητα? Ευχαριστώ.

 

Φίλε μου διάβασε μια σελίδα πίσω.

Κυκλοφορεί και αυτό έχω,

Forward Electronics, a Taiwan-based integrator, will be putting Dellʼs notebook PC together using LED-backlit LCD panels manufactured by Chunghwa Picture Tubes (CPT).
http://displayblog.wordpress.com/2007/07/13/dell-notebooks-led-backlights/

 

Τώρα αν εσυ πεσεις σε LG και θέλεις το CPΤ με backlit οθόνη στο ανταλάσω :P

Θα έχεις μεγαλύτερη αυτονομία, λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλα ολα αυτά αλλα αν σπάσει η οθόνη μου τι κανώ? ειπάν οτι ειναι εκτός εγγυησης και οτι θα μου κανουν προσφορά αλλα δεν μου είπαν πόσο περιπου θα κοστίσει... εσεις γνωρίζετε κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει ελληνικη customize page για το xps.

 

Για ιδιώτες δε γίνεται, αλλά οι εταιρείες μπορούν να πάρουν custom...(μαλ... της DELL ελλάδος αλλά τι να κάνεις, εκτός από το να πάρεις απέξω βέβαια)

 

Εγώ δουλεύω ένα με led οθόνη και 9 cell μπαταρία που αγοράστηκε με εταιρικό ΑΦΜ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 6-cell μπαταρία βγάζει άνετα 2.5 ώρες με απλή χρήση. Σε ό,τι αφορά τις ταινίες, ξεπερνά τις 2 ώρες με την οθόνη στο full. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Για ιδιώτες δε γίνεται, αλλά οι εταιρείες μπορούν να πάρουν custom...(μαλ... της DELL ελλάδος αλλά τι να κάνεις, εκτός από το να πάρεις απέξω βέβαια)

 

Εγώ δουλεύω ένα με led οθόνη και 9 cell μπαταρία που αγοράστηκε με εταιρικό ΑΦΜ...

 

ρε παιδια για να καταλαβω,παραγγελεις απο την dell.com και μετα παιρνεις τηλεφωνο εδω και τελειωσε?

 

γιατι πηρα τηλεφωνο και μουν ειπαν οτι για παραγελλιες xps και για ενα αλλο..δεν δεχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
ρε παιδια για να καταλαβω,παραγγελεις απο την dell.com και μετα παιρνεις τηλεφωνο εδω και τελειωσε?

 

γιατι πηρα τηλεφωνο και μουν ειπαν οτι για παραγελλιες xps και για ενα αλλο..δεν δεχονται.

 

Αν θες να παραγγείλεις DELL και είσαι οικιακός χρήστης και όχι επιχείρηση, τότε θα σε παραπέμψουν σε καταστήματα που συνεργάζονται (π.χ. U-SHOP). Αν θες λάπτοπ, νομίζω ότι τα Multirama έχουν κάποια μοντέλα για πώληση. Πάντως καλύτερα να κοιτάξεις το site του U-SHOP γιατί νομίζω ότι έχει αρκετά καλή ποικιλία σε DELL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...