Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 1530 review


iorulezz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ήταν μόνο η οθόνη το πρόβλημα!!:-(

Όπως και να έχει αν αποφασίσεις να το αγοράσεις μπορείς να ζητήσεις να σου το ανοίξουν και να μπεις να δεις τι είναι η οθόνη....αν είναι Samsung ζήτα άλλο μέχρι να βρεις κάποιο με LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Inspiron 1525 μέσω του site της Dell.gr χωρίς βέβαι να ψάξω τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η παραγγελία-πληρωμή και το χρονικό διάστημα που χρειάζεται μέχρι να είναι έτοιμο. Διαβάζοντας όμως αυτό το forum μπορώ να πω ότι πραγματικά μπερδεύτηκα...Δεν έχω καθόλου εμπειρία σε laptop.

Η οθόνη που έχει είναι η Widescreen WXGA+ (1440x900) TFT Display with TrueLife™. Δεν είναι καλή? Διάβασα ότι το TrueLife™ είναι high-gloss οθόνες οι οποίες είναι κουραστικές στο διάβασμα. Εγώ τον χρειάζομαι κυρίως για προγραμματισμό - ο οποίος πολλές φορές απαιτεί διάβασμα πολλών tutorials.

Τι πρέπει να προσέξω με την οθόνη ή με οτιδήποτε άλλο σε αυτό το μοντέλο?

Ψάχνω φορητό πολύ καιρό και πάνω που αποφάσισα ξαναμπερδεύτηκα... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πρέπει να δώσεις σημασία στην μάρκα της οθόνης.

Τουλάχιστον στα XPS χρησιμοποιούν δύο μάρκες (LG,Samsung).

Οι LG είναι απλά κορυφαίες και οι Samsung είναι απλά μάπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε οι gloss οθόνες για προγραμματισμό και πολλές ώρες κείμενο είναι θανατηφόρες για τα ματάκια σου!! Τουλ εγώ μετά από 1-2 ώρες ειμαι εκτός....

Για τέτοια χρήση ματ οθόνη... Πχ latitude αν θες dell..ή vostro...Ξέρω δεν είναι τόσο ωραία, αλλά τα ματάκια σου θα σε ευγνωμονούν

 

Δες από κοντά gloss οθονη αν το θες οπωσδήποτε... Αν και πάλι, άλλη είναι η αίσθηση αν την κοιτας 5 λεπτά στο μουλτιράμα και άλλη αν τη δουλεύεις ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 15.4" WXGA (1280 x 800) UltraSharp Wide Aspect Ratio TFT display (Latitude)

2) 15.4" Widescreen WXGA+ (1440x900) TFT Display with TrueLife™ (Inspiron)

 

Από τις 2 αυτές οθόνες η πρώτη είναι matt και η δεύτερη glossy? Από που θα μπορούσα να ενημερωθώ για τις οθόνες των laptop και για τα διάφορα μοντέλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα guys, εχω παρει και εγω το ιδιο laptop απο multirama αλλα δεν εχω την υπομονη να διαβασω 45 σελιδες :-(

 

Μπορει καποιος να μου πει πως βλεπω ποιο μοντελο οθονης εχω;

Βλεπω και εγω γκρι οθονη και πρεπει να καθομαι στο κεντρο και λιγο πιο ψηλα απο αυτη για να την βλεπω καθαρα...

 

Επισης, με ποιαν ακριβως δικαιολογια ζηταω αντικατασταση; Πρεπει να την τραβηξω φωτο και να τις στειλω με email καπου;

Ειμαι Θεσ/νικη.... Μπορω να το παω καπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα guys, εχω παρει και εγω το ιδιο laptop απο multirama αλλα δεν εχω την υπομονη να διαβασω 45 σελιδες :-(

 

Μπορει καποιος να μου πει πως βλεπω ποιο μοντελο οθονης εχω;

Βλεπω και εγω γκρι οθονη και πρεπει να καθομαι στο κεντρο και λιγο πιο ψηλα απο αυτη για να την βλεπω καθαρα...

 

Επισης, με ποιαν ακριβως δικαιολογια ζηταω αντικατασταση; Πρεπει να την τραβηξω φωτο και να τις στειλω με email καπου;

Ειμαι Θεσ/νικη.... Μπορω να το παω καπου;

 

Πας στο device manager βρίσκεις την οθόνη και δεξι κλίκ -> properties.

Μετά πας στην καρτέλα Details και επιλέγεις Hardware Ids.

 

Αν ξεκινάει με SEC είναι Samsung αν ξεκινάει με L.... τότε είναι LG.

Έτσι όπως το περιγράφεις σίγουρα πήρες αυτό με την κακή οθόνη.

 

Πρέπει να επικοινωνήσεις με το technical support της Dell να ζητήσεις αλλαγή οθόνης.

Μην είσαι 100% σίγουρος ότι θα στην αλλάξουν όμως....αλλά πάλεψέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στο device manager βρίσκεις την οθόνη και δεξι κλίκ -> properties.

Μετά πας στην καρτέλα Details και επιλέγεις Hardware Ids.

 

Αν ξεκινάει με SEC είναι Samsung αν ξεκινάει με L.... τότε είναι LG.

Έτσι όπως το περιγράφεις σίγουρα πήρες αυτό με την κακή οθόνη.

 

Πρέπει να επικοινωνήσεις με το technical support της Dell να ζητήσεις αλλαγή οθόνης.

Μην είσαι 100% σίγουρος ότι θα στην αλλάξουν όμως....αλλά πάλεψέ το.

 

 

Hardware Ids φαντάζομαι είναι το "Αναγνωριστικά υλικού" ;

MONITOR\CPT141F μου δειχνει ενω σαν οθονη την βλεπει σαν "Οθόνη PnP γενικής χρήσης" , τι είναι τώρα;

 

Να το παλέψω να μου την αλάξουν αλλα τι δικαιολογία λέμε; :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν την οθόνη την έχει και το παιδί:

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2198443&postcount=443

 

Δεν τον ρωτάς τι έκανε τελικά?Και αυτός από multirama το πήρε.

Πάντως σύμφωνα με το screenshot που έχει παραθέσει είσαι μάπα η οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έμαθες :-)

Ψάχνοντας στο google για τον κατασκευαστή αυτής την οθόνης φαίνεται να είναι η εταιρία από την Taiwan CPT=Chunghwa Picture Tube.

 

Το βρήκα σε αυτό το post του notebookreview.com

 

http://forum.notebookreview.com/showpost.php?p=2908239&postcount=26

 

Ρίξε και μία ματιά στο blog που αναφέρεται για τον κατασκευαστή:

 

http://displayblog.wordpress.com/category/display-manufacturer/cpt/

 

Από ότι διάβασα η οθόνη αυτή δεν είναι τόσο άθλια όσο είναι οι Samsung αλλά δεν είναι φυσικά τόσο καλή όσο η LG.

 

Τώρα την εταιρία....πρώτη φορά την ακούω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι βλεπω ειναι πιο φιλικη προς το περιβαλλον καθως δεν εχει μεσα σαν υλικο τον υδραργυρο και εχει μικροτερη καταναλωση ενεργειας η οποια αποφερει μεγαλυτερη διαρκεια στον χρονο χρησης μεσω της μπαταριας (πραγμα πολυ καλο αλλα το συγκεκριμενο laptop ειναι ελαχιστες στιγμες χωρις την χρηση του μετασχηματιστη) :-(

Προτιμω την LG ...

 

Κατα τ'αλλα το προγραμμα αναγνωρισης δακτυλικων αποτυποματων δεν λειτουργουσε σωστα στα Vista και κατεβασα νεοτερη εκδοση οπως μου προτειναν τα ιδια τα Vista ενω επισης και το εικονιδιο που εχει στην επιφανεια της Roxio απο την αρχη εβγαζε καποια σφαλματα στον κωδικα-στην εμφανιση σελιδας κλπ κατι που δεν μου αρεσε.

Η καμερα ομως ειναι πολυ καλη και σε ποιοτητα και σε extra λειτουργιες που εχει.

 

Σημερα φευγω διακοπες και λογικα θα ασχοληθω περεταιρω με το θεμα οταν γυρισω απο Συρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το βρήκες το καινούριο πρόγραμμα δακτυλικών αποτυπωμάτων?

Εγώ το έψαχνα και δεν βρήκα τίποτα.

 

Είναι συμβατό με Firefox 3 το καινούριο?

Γιατί αυτό που έχω εγώ δεν είναι συμβατό....και οι περισσότεροι κωδικοί που χρειάζομαι είναι για το internet. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η πρωτη οθονη φορητου υπολογιστη που ειχα και εχω που δεν υπαρχει το θεμα με τις γωνεις θεασης η το ghosting. Θα κοιταξω και εγω να δω ποια ειναι η εταιρια που εχει φτιαξει την οθονη αφου το εχω αγορασει απο τα multirama.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το βρήκες το καινούριο πρόγραμμα δακτυλικών αποτυπωμάτων?

Εγώ το έψαχνα και δεν βρήκα τίποτα.

 

Είναι συμβατό με Firefox 3 το καινούριο?

Γιατί αυτό που έχω εγώ δεν είναι συμβατό....και οι περισσότεροι κωδικοί που χρειάζομαι είναι για το internet. :-(

 

Οχι δεν ηταν συμβατο με τον νεο FF δυστηχως αλλα η εκδοση που ειχε μεσα απο την αρχη ηταν ποιο παλια απο εκεινη που βρηκα. Αν θυμαμαι καλα ειχε την 3.58 μεσα και βρηκα την 3.78 κατι τετοιο θυμαμαι... Για μια 20αδα ηταν η διαφορα παντως :-)

 

Φιλε Droidlock για δες και πες μας ποια ειναι η οθονη σου...

 

ghosting δεν ειχε αλλα δεν ειχε καλη φωτεινοτητα και ειχε μαπα γωνιες θεασης, αν κοιτουσα την οθονη απο το ιδιο υψος σκοτεινιαζε στο πανω μερος και εχανα εικονα, επρεπε να την κοιταω απο πιο ψηλα ενω παρομοιες απωλειες ειχα και αν την κοιτουσα απο καποια γωνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...