Προς το περιεχόμενο

Πως να διώξω τα περιστέρια


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

Από τους τρόπους που έχω ακουστά, όλοι είναι βάναυσοι και δεν εγγυώνται οριστικό αποτέλεσμα.

 

Αν φωλιάζουν σε συγκεκριμένο μέρος, μπορείς να δοκιμάσεις να το καλύψεις με πλέγμα ώστε να μην έχουν πρόσβαση εκεί. Εξαρτάται και από τη διάταξη του μπαλκονιού.

 

Από μια πρόχειρη ματιά στο Γούγλη (ξάδερφο του Μόγλη) είδα ότι υπάρχουν κάποιες εταιρίες εξειδικευμένες, αν και πολύ αόριστα μου φάνηκαν αυτά που έγραφαν για τα περιστέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cd μην κρεμάσεις πάντως.. εκτος του οτι είναι η κιτσαρία herself είναι και κρίμα να τα τυφλώνεις τα καημένα γιατί δεν θες να σου χέσουν (sic) το μπαλκόνι.. Πλέγμα λογικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cd μην κρεμάσεις πάντως.. εκτος του οτι είναι η κιτσαρία herself είναι και κρίμα να τα τυφλώνεις τα καημένα γιατί δεν θες να σου χέσουν (sic) το μπαλκόνι.. Πλέγμα λογικά..

Εγώ αυτό θα έκανα αρκεί το μπαλκόνι να μην έχει θέα...

Είναι ό,τι πιο softcore μπορείς να κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαη δε γουέη, για να ισορροπήσει η παραπάνω εξυπνάδα μου φίλτατε livewire, επειδή κ εγώ είχα ένα προβληματάκι με περιστέρια που επηδιούνταν όλη μέρα σε σπιτικό που είχαν στήσει δίπλα στο υπνοδωμάτιό μου, απλά έβαλα ένα μπαμπού πλέγμα του οποίου τα αποτελέσματα ενίσχυσαν και την αισθητική του μπαλκονιού αλλά και έλυσε το πρόβλημα με τα βρωμοπούλια.

 

cd μην κρεμάσεις πάντως

 

ούτε οι δισκέτες, που κάποια διάνοια σκέφτηκε να κρεμάσει :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το μπαμπού μοιάζει καλή ιδέα. Αν δε σε ενδιαφέρει η ομορφιά και θέλεις να κάνει τη δουλειά σου με 5 ευρά (ή ίσως χάσεις 5 ευρά) άκου τι θα κάνεις. Αγόρασε (δε θυμάμαι πως λέγονται και θα τα περιγράψω), τις μακρύτερες μαύρες πλαστικές λωρίδες που στη μία πλευρά έχουν μία θηλιά και στο κύριο σώμα τους έχουν εξογκώματα και από τη στιγμή που το περνάς από τη θηλιά δεν μπορεί να λυθεί και κυρίως χρησιμοποιούνται για να δένεις μεταξύ τους καλώδια. Τοποθέτησε τα στο κάγκελο σε απόσταση 30 περίπου εκατοστά (εξαρτάται και από το μέγεθος του πουλιού :D που σε ενοχλεί), η εμπειρία έχει δείξει πως τα πουλιά τα αποφεύγουν./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτα με την σκουπα.Αν δεν τα πετυχενεις παρε ενα φλοπερ και στην χειροτερη μια καραμπινα(εδω συζηταμε και την περιπτωση να φερεις τον Ελληνικο στρατο :-D),βαλε CD(DVD καλυτερα κανουνε πολυ καλη δουλεια,και ιδηκα αυτο απο τα Vista :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αδερφή μου είχε τεράστιο πρόβλημα με τα περιστέρια και είχε δοκιμάσει τα πάντα (εκτός από τα βάναυσα). Αυτό που δούλεψε τελικά ήταν αυτό το χημικό σκοινί για καμπινγκ που απωθεί φίδια και ποντίκια. Το τοποθέτησε στρατηγικά εκεί που άραζαν και καθάρισε. Εναλλακτικά θα σου πρότεινα την αγορά ενός περιστερώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιησε δυναμιτη....εγω ειχα ενα τεραστιο περιστερι που ερχοταν οπωτε γουσταρε στο μπαλκονι μου,εχεζε οπου γουσταρε κ να πω την αληθεια,εκλανα κ λιγο διοτι ηταν σαν γατα μεγαλο...αλλα δεν καθαριζα κ εγω,εγινε το μπαλκονι σαν υπογεια πεζοδιαβαση στη συγγρου κ την εκανε καποια στιγμη-μαλλον,κ ελπιζω,να πεθανε απο καμια αρρωστια που κολλησε απο τη βρωμα εκει-....αμα ξαναερθει,σφεντονα κ αεροβολο ετοιμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι ενα πρεβαζι που εχω απο τη μια πλευρα του δωματιου που χωραει ισα ισα 2 περιστερια και ερχονται και καθονται τα βραδυα και με ξυπνανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...