Προς το περιεχόμενο

Command and Conquer: Red Alert 3


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 259
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπόν, μακάρι να μπορούσα να δω το παιχνίδι με τα μάτια κάποιου που δεν έχει ξαναδεί παιχνίδι της σειράς...

 

Φανατικός λάτρης των αρχικών C&C, και πρωτίστως του Tiberium Sun, αγάπησα και παίζω μέχρι και σήμερα το Yuri's Revenge το οποίο θεωρώ ως τον κατ'εξοχήν επάξιο συνεχιστή της παράδοσης των C&C.

 

Με το Generals έκαναν μία προσπάθεια 'εκσυγχρονισμού' της σειράς (νέα 3Δ μηχανή γραφικών, 'super-heroes' & special abilities/powers), σφυγμομετρώντας το ενδιαφέρον που υπάρχει προς την κατεύθυνση αυτή.

 

Το καινούργιο C&C είναι... κάτι απ'όλα και κάτι για όλους. Πάντρεμα οικείων και αγαπημένων μονάδων (transforming IFVs, Mirage, Rocketeer, Engineer, Dogs etc από το Yuri's) με στοιχεία 'σύγχρονης εποχής' ("σημεία των καιρών" είναι η φράση που ταιριάζει) παρμένα από το πετυχημένο Generals (super heroes/generals, special abilities, XP system, 3D γραφικά).

 

"Δεν υπάρχει τίποτα καινούργιο δηλαδή;" θα ρωτήσει κάποιος. Υπάρχει. Κατ'αρχήν το 'κράμα' αυτό είναι κάτι καινούργιο (για τα δεδομένα του C&C τουλάχιστον). Αλλά πρωτίστως και πάνω απ' όλα υπάρχει το κομμάτι που ακούει στο όνομα "Coop": κάθε αποστολή, οποιουδήποτε από τα 3 campaign, μπορεί να παιχτεί μεμονωμένα είτε "Solo" είτε "coop" (επιλογή που σου δίνεται στην αρχή της). Αν και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, λόγω μιας σοφής, πονηρής και αναμενόμενης παγίδας που έχει στήσει η ΕΑ -περισσότερα παρακάτω- διαφαίνεται από τα tutorials ακόμα ότι προσφέρει μία εντελώς φρέσκια προοπτική και ευπρόσδεκτη δυναμική στο παιχνίδι. Χαρακτηριστικό του πόσο βάρος έδωσαν οι δημιουργοί στο στοιχείο αυτό είναι το γεγονός ότι σε όλα τα missions (σε όσα έχω δει έως τώρα τουλάχιστον, αλλά δε νομίζω να αλλάξει κάτι...) πολεμάει στο πλάι σας ένας "Co-commander", ως ένας κλασικός 'henchman' σε RPG: το εικονίδιο του πάνω αριστερά στην οθόνη, πλαισιομένο με τα κουμπία που ελέγχουν τη συμπεριφορά του (κατάληψη θέσης, άμυνα, αυτόματη επιδίωξη των objectives της αποστολής). Υπάρχει και σχετική ενότητα στο Tutorial φυσικά, εξαιρετικά χρήσιμη τόσο στις solo όσο και στις coop επιχειρήσεις σας.

 

Όλα αυτά ακούγονται πολύ καλά μέχρι τώρα, οπότε "ποια είναι η παγίδα λοιπόν;". Όπως όλα τα παιχνίδια της ΕΑ, υπάρχει έντονο το στοιχείο του ελέγχου της γνησιότητας του από τους online servers που σε αναγκάζουν να συνδεθείς προκειμένου να παίξεις multiplayer. Αυτό είναι κάτι που το κατακρίνω κι εγώ, αφού θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σήμερα να κυκλοφορούν παιχνίδια που δεν επιτρέπουν το δικτυακό παιχνίδι (LAN). Προκειμένου να παίξετε coop λοιπόν -ή έστω και ένα απλό skirmish εναντίον άλλων παικτών, "versus" όπως το ονομάζει) ΠΡΕΠΕΙ να συνδεθείτε με τους σέρβερ του gamespy. Με τον 'έξυπνο' τρόπο αυτό οι άνθρωποι της ΕΑ λένε ξεκάθαρα: "ξέρουμε ότι θα σπάσετε το παιχνίδι μας και πολλοί δεν θα μπείτε στον κόπο να το αγοράσετε. Πολύ καλά, όπως επιθυμείτε. Δικά σας είναι τα λεφτά, κάντε τα ότι θέλετε. Θα μείνετε όμως μόνοι στο σπίτι, να παίζετε solo campaign μέχρι να το σιχαθείτε. Αγοράστε το και δείτε τι πραγματικά έχει να σας προσφέρει. Deal?".

 

Δεν κατακρίνω την πολιτική αυτή, άλλο τόσο όσο δεν κατακρίνω όσους προμηθεύονται τα παιχνίδια τους από τους διάφορους 'θείους'. Παρότι δεν θυμάμαι να έχω δει άλλο τίτλο που να προστατεύεται από τόσα 'κλειδώματα' (4 ή 5, αν διάβασα καλά!), κυκλοφόρησε σπασμένο ήδη από την επόμενη μέρα της πρώτης επίσημης διάθεσής του, και πολύ πριν φτάσει στα Ελληνικά καταστήματα βέβαια.

 

Αφήνουμε λοιπόν το κομμάτι αυτό κατά μέρος για να επιστρέψουμε στο 'ζουμί'. Τι καλά και κακά έχει, πέρα από τα παραπάνω; Δύο πραγματάκια ακόμα που θα συζητηθούν -ήδη συζητιόνται έντονα:

α) τα γραφικά του (παλέτες κλπ)

β) η καμπύλη εκμάθησης

 

Για το μεν πρώτο, τα πράγματα είναι απλά: ή θα λατρέψετε τα καρτουνίστικα γραφικά του (οι περισσότερες μονάδες είναι 'στρουμπουλές', ο καλύτερος χαρακτηρισμός που μπορώ να σκεφτώ, καθώς φαίνονται στρογγυλεμένες και δυσανάλογα μεγάλες ως προς το 'τοπίο'), ή θα τα μισήσετε. Η επιλογή των έντονων -σχεδόν φωσφοριζέ!- χρωμάτων, το 'κίτρινο' περίγραμμα των επιλεγμένων μονάδων, τα μεγάλα και παραπάνω από ευδιάκριτα εικονίδια του GUI (ευτυχώς που μπορείς να το κάνεις hide, καθώς και το ότι εμφανίζονται στα screen tips τα shortcuts τους), αρχικά ξενίζει κάποιον που είναι εξοικειωμένος με τους προηγούμενους τίτλους της σειράς. Ξενίζει μάλιστα σε βαθμό που να αποξενώνει πολλές φορές. Αν είναι κάτι που θα ξεπεραστεί με τον καιρό, θα φανεί στους επόμενους μήνες.

 

Για το δεύτερο τώρα, υπάρχουν έντονες ενστάσεις κυρίως από τους μη-σκληροπυρηνικούς RTS-άδες. Με τρεις φατρίες διαφορετικές όχι μόνο σε μονάδες αλλά και στον τρόπο ανάπτυξης (tech tree, build reqs), με αναβαθμίσεις σχεδόν σε κάθε κτίριο, με ΟΛΕΣ τις μονάδες να έχουν και δευτερεύουσες ικανότητες, με τις ειδικές επιθέσεις που ξεκλειδώνονται από το ΧΡ που μαζεύεις, χώρια τα super weapons, κι ένα τρελό ρυθμό παιχνιδιού που δεν σε αφήνει (στο Medium τουλάχιστον) να 'ψαχτείς' πολύ, οι αρχάριοι θα τα βρουν ομολογουμένως μπαστούνια. Τις περισσότερες φορές έπιανα τον εαυτό μου χτες να αντιδρά σχεδόν μηχανικά, ψάχνοντας να βρω μονάδες που θα μπορούσαν να σώσουν την κατάσταση και ξεχνώντας εντελώς τις δευτερεύουσες ικανότητες αυτών που είχα στη διάθεσή μου. Το αποτέλεσμα ήταν χαωτικό και -παρότι νικούσα στο τέλος- διόλου ικανοποιητικό. Αυτό χρειάζεται χρόνο για να αλλάξει, αυτό είναι σίγουρο και ισχύει για τα περισσότερα παιχνίδια.

 

Υπάρχει κάτι ακόμα που πρέπει να αναφέρω: το χιούμορ του παιχνιδιού. Συμφωνώ ότι ΟΛΟΙ οι τίτλοι της σειράς Red Alert (προσοχή: όχι όλοι οι τίτλοι της σειράς C&C!) φημίζονται για δύο -ακόμα- πράγματα: την industrial μουσική τους (κι εδώ δίνει ρέστα!) και το χιούμορ στις ατάκες των μονάδων. Μπορεί να μην είναι Starcraft, αλλά υπάρχουν κάποια κλασικά 'φραστικά ιδιώματα' κι εδώ. Αυτά έχουν διατηρηθεί και επαυξηθεί επίσης. Θυμάμαι ανατρίχιασα και χαμογέλασα όταν άκουσα την Τανυα να λέει "τσα-τσινγκ!", όπως έλεγε στο πρώτο RA2 νομίζω! Για να έχει κάποιος ένα μέτρο του πόσο μεγαλύτερη έμφαση δώθηκε σε τούτον τον τίτλο στο χιούμορ, αρκεί να παίξει τα -ΠΟΛΥ κατατοπιστικά και ενημερωτικά- tutorials. Να βλέπω τον Ρώσσο να τον χτυπάει αλύπητα και αδικαιολόγητα ο Γιαπωνέζος, σα να βλέπω το Χοντρό και το Λιγνό! Παρεπιπτόντως, ο καλύτερος (αλλά και ο μόναδικός για κάποιον αρχάριο) τρόπος να μάθει κανείς το παιχνίδι εύκολα και με το πάσο του είναι μέσω των Tutorials, τα οποία και κατατοπιστικά είναι αλλά και σου επιτρέπουν να αναπτύξεις μία πλήρη βάση και να δεις τι έχει να προσφέρει κάθε κτίριο και κάθε μονάδα (αν και όχι οι πιο high tech μονάδες). Και θεωρώ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ εμπνευσμένο το ότι έχουν ενσωματώσει τα βιντεάκια (φλας) των primary & secondary ικανοτήτων των μονάδων που υπάρχουν στο επίσημο site του παιχνιδιού και ΜΕΣΑ στο παιχνίδι, διαθέσιμα και προσβάσιμα οποιαδήποτε στιγμή (από το ? που υπάρχει κάτω δεξιά στην οθόνη όταν διαλέξεις μία μονάδα), διακόπτοντας προσωρινά την πλοκή και ανοίγοντας έναν in-game mini-player. Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο, το εκτίμησα δεόντως και το λάτρεψα ήδη.

 

Αυτά για... πρώτες εντυπώσεις. :shock:

Μετά από 4 ώρες παιχνιδιού (!!!) δηλώνω ευθαρσώς ότι ο τίτλος θα γίνει κλασικός για τουρνουά, αφού επιτρέπει ΠΟΛΥ διαφορετικά στυλ παιξίματος και εύκολες ανατροπές. Μόλις δοκιμάσω και το coop κομμάτι θα επανέλθω...

 

Asta la vista, comrade!

 

PS Έβγαλα και τον Μουργόλυκο από τη δύσκολη θέση που... δεν ήθελε να γράψει και όλοκληρο κατεβατό!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the_valliant μια γρήγορη παρατήρηση, το παιχνίδι ναι μεν προσπαθεί διαρκώς να δει αν υπάρχει κάποιο update (και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλα δεδομένα μπορεί να στέλνει), όμως παρ' όλα αυτά αν του επιτρέψεις τη σύνδεση με τον server και αφού αρνηθείς το update, μπορείς κανονικά να παίξεις μέσω lan (αρκεί βεβαίως να έχουν όλοι την ίδια έκδοση). Ακόμη και μέσω hamachi παίζει, γεγονός που μου προκάλεσε τεράστια έκπληξη (συγκρίνοντας πάντα με το τι τραβούσα στο παρελθόν με generals/zero hour)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the_valliant μια γρήγορη παρατήρηση, το παιχνίδι ναι μεν προσπαθεί διαρκώς να δει αν υπάρχει κάποιο update (και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλα δεδομένα μπορεί να στέλνει), όμως παρ' όλα αυτά αν του επιτρέψεις τη σύνδεση με τον server και αφού αρνηθείς το update, μπορείς κανονικά να παίξεις μέσω lan (αρκεί βεβαίως να έχουν όλοι την ίδια έκδοση). Ακόμη και μέσω hamachi παίζει, γεγονός που μου προκάλεσε τεράστια έκπληξη (συγκρίνοντας πάντα με το τι τραβούσα στο παρελθόν με generals/zero hour)

 

You kouf me baby, που έλεγε κι ο Χάρυ Κλυνν.

Τι εννοείς παίζει LAN? Αφού το μόνο παιχνίδι μεταξύ πολλών παικτών που επιτρέπει είναι μέσω των σέρβερ της EA/GameSpy :confused: Που έχει επιλογή για 'network' παιχνίδι ώστε να δει hamachi ή ο,τιδήποτε άλλο (τοπικό ή εικονικό) δίκτυο; Χάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορείς να επισκευάσεις κάποιο πλοίο σου; Στα προηγούμενα ra αν θυμάμαι καλά, πατούσες στο κλειδί, κάτω από τον χάρτη και αν είχες τα απαιτούμενα χρήματα, το επισκεύαζες. Εδώ δεν δουλεύει!

Δεν επισκευάζονται ούτε αν τα πας κοντά στο navy yard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You kouf me baby, που έλεγε κι ο Χάρυ Κλυνν.

Τι εννοείς παίζει LAN? Αφού το μόνο παιχνίδι μεταξύ πολλών παικτών που επιτρέπει είναι μέσω των σέρβερ της EA/GameSpy :confused: Που έχει επιλογή για 'network' παιχνίδι ώστε να δει hamachi ή ο,τιδήποτε άλλο (τοπικό ή εικονικό) δίκτυο; Χάνω κάτι;

tmpxc5.th.pngthpix.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα,μετά από καποιες αποστολές με πετάει το game...Στους soviet το κάνει καπως σε προχωρημένη φάση,στους allies το κάνει στην 4η αποστολή...μόλις την τελειώνω με πετάει...έχει συμβεί σε κανέναν σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα,μετά από καποιες αποστολές με πετάει το game...Στους soviet το κάνει καπως σε προχωρημένη φάση,στους allies το κάνει στην 4η αποστολή...μόλις την τελειώνω με πετάει...έχει συμβεί σε κανέναν σας?

αν το παιχνίδι στο εστειλε ο θείος σου, ζήτα του να σου στείλει και μια μικρή διόρθωση που κυκλοφόρησε χθες.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalhspera σε ολους!εχω κατεβασει το red alert 3 απο το torrentz μεσω του μtorrent αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι κανω μετα μπορει καποιοσ να βοηθεισει?

ευχαριστω εκ των πρωτερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φυσιολογικό να σέρνεται το ΠιΣι με ανάλυση 1680χ1050, antialiasing x2 και όλα στα ultra hight (εκτός από αυτά που δεν έχουν και είναι στα high);

 

Το ΠιΣι είναι quad core q6600, 4gb ram, nvidia 9600 σε vista; Και αν ναι... τι σκατά ρυθμίσεις να βάλω για να παίζει καλά και να μην είμαι και πολύ χαμηλά σε αναλύσεις και αποδόσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φυσιολογικό να σέρνεται το ΠιΣι με ανάλυση 1680χ1050, antialiasing x2 και όλα στα ultra hight (εκτός από αυτά που δεν έχουν και είναι στα high);

 

Το ΠιΣι είναι quad core q6600, 4gb ram, nvidia 9600 σε vista; Και αν ναι... τι σκατά ρυθμίσεις να βάλω για να παίζει καλά και να μην είμαι και πολύ χαμηλά σε αναλύσεις και αποδόσεις;

 

Δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο.

Βεβαια αναλογος τι εννοεις οτι σερνεται?κατω απο 10fps?

Στο δικο μου συστημα στην ιδια αναλυση ολα ultra high χωρις ΑΑ ομως ειμαι παντα πανω απο 24 και λογο vsync την περισσοτερη ωρα ειναι κολλημενο στα 30.

Εχουμε την ιδια gpu ιδια ram εκτος του cpu ο οποιος ποσο ρολο να παιζει, ελαχιστα πιστευω.Αρα καπου εκει θα εισαι.Εκτος αν τα vista σε ριχνουν λιγο γιατι εγω ειμαι με xp.

Στην τελικη βαλτα ολα high και θα εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο.

Βεβαια αναλογος τι εννοεις οτι σερνεται?κατω απο 10fps?

Στο δικο μου συστημα στην ιδια αναλυση ολα ultra high χωρις ΑΑ ομως ειμαι παντα πανω απο 24 και λογο vsync την περισσοτερη ωρα ειναι κολλημενο στα 30.

Εχουμε την ιδια gpu ιδια ram εκτος του cpu ο οποιος ποσο ρολο να παιζει, ελαχιστα πιστευω.Αρα καπου εκει θα εισαι.Εκτος αν τα vista σε ριχνουν λιγο γιατι εγω ειμαι με xp.

Στην τελικη βαλτα ολα high και θα εισαι μια χαρα.

 

θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ανακαλυψε κανεις καμια moda να το σταματησουμε καθε φορα που μπαινει στο παιχνιδι να ψαχνει για updates? εχει καταντησει μεγαλο σπασιμο και αργει και υπερβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...