Προς το περιεχόμενο

36 ώρες χωρίς ύπνο!!!


Filos19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Delayed sleep phase syndrome

 

Προσοχή στους κατ'επανάληψην ξενύχτηδες γιατί η διαταραχή ενεργοποιείται πανεύκολα... και μετά καλά σαράντα :fear:

 

εντάξει δεν νομίζω πως είναι ανυσηχητικά τα πράγματα...

 

και για μήνες να μην κοιμάσαι πριν τις 5-6 το πρωί, αν την υπόλοιπη μέρα δεν κοιμηθείς καθόλου, κατά τις 10 το βράδυ θα μπορέσεις να κοιμηθείς άνετα.

 

τουλάχιστον εγώ τόσο απλά επανέρχομαι όποτε το θεωρώ σκόπιμο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είχαμε deadline στην δουλειά για παράδοση στον στρατό...

(δεν έπαιζε να χαθεί το deadline ακόμα και αν ψόφαγε η μιση εταιρία :P)

72 ώρες σερί δουλειά...

και το αφεντικό ανά ώρες να μας φέρνει μπισκότα σοκολάτας και μίλκο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το αφεντικό ανά ώρες να μας φέρνει μπισκότα σοκολάτας και μίλκο :P

 

τι μίλκο και μλκς, υπερωρίες πλήρωσε? :whistle:

 

καλά 72 ώρες σερί δεν θα δούλευα ακόμα και αν η δουλειά μου ήταν να μου χαιδεύουν τα @@ και να πίνω εξωτικά κοκτέιλ... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει δεν νομίζω πως είναι ανυσηχητικά τα πράγματα...

 

και για μήνες να μην κοιμάσαι πριν τις 5-6 το πρωί, αν την υπόλοιπη μέρα δεν κοιμηθείς καθόλου, κατά τις 10 το βράδυ θα μπορέσεις να κοιμηθείς άνετα.

 

τουλάχιστον εγώ τόσο απλά επανέρχομαι όποτε το θεωρώ σκόπιμο. ;)

 

Είσαι από τους τυχερούς :P 3 χρόνια προσπαθώ να στρώσω τον ύπνο μου και μονίμως μένω με το μαξιλάρι στο χέρι :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, τρικ για να σας πάρει ο ύπνος που σε εμένα τουλάχιστον πιάνει όταν δεν καταφέρνω και πρέπει να κοιμηθώ...

 

αντι να στριφογυρίζετε και να μετράτε προβατάκια, χτυπήστε καμμιά 30ριά push ups, (ή όσα αντέχει ο καθένας, μην πάρω και κανένα στον λαιμό μου), και αμέσως τεντωθείτε με όλη σας την δύναμη για 30 δεύτερα...

 

αποτέλεσμα ισοδύναμο με 12ωρο στην οικοδομή... :P

 

(τουλάχιστον για εμένα που από φυσική κατάσταση είμαι υπό το μηδέν)...

 

1#

:lol: τι γελάτε ρε μ@λ@κες αφού και εγώ το ξέρω και εσείς το ξέρετε πως θα το δοκιμάσετε...:lol:

 

 

2#

μην πάρει το μ@λ@κες κανένας προσωπικά, σήμερα είναι από τις μέρες που δουλεύω ως τις 8 το πρωί και έχω το ακαταλόγιστο:P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μίλκο και μλκς, υπερωρίες πλήρωσε? :whistle:

 

καλά 72 ώρες σερί δεν θα δούλευα ακόμα και αν η δουλειά μου ήταν να μου χαιδεύουν τα @@ και να πίνω εξωτικά κοκτέιλ... :P

 

δεν χρεώθηκαν σαν υπερωρίες αλλα το bonus ήταν αρκετά πλούσιο μπορώ να πω (βασικά δεν περιμέναμε καν τέτοιο ποσο :P σχεδόν δεύτερος μισθός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από τα συμπτώματα (σχεδόν όλα) του DSPS τα έχω και εγώ. Εδώ και 2 μήνες... Σήμερα θα κάνω άλλη μια προσπάθεια, δεν κοιμήθηκα το βράδυ εεε το πρωί :P και θα την πέσω κατά τις 11-12 μπας και στρώσω πρόγραμμα...

 

Cross your fingers and wish me good luck :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι είναι . όταν ο οργανισμός δουλεύει σωστά και χάσει τον βραδινό ύπνο το επόμενο βράδυ δεν αντέχεις και θέλεις να κοιμηθείς. Αν κάνεις καλή ζωή απο θέμα διατροφής και ύπνου μπορείς να κοιμηθείς άνετα. Αλλιώς στρυφογυρνάς στο κρεβάτι σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μήν έχετε προβλήματα με τον ύπνο:

 

1. Το δωμάτιο που κοιμάστε -αν γίνεται- να μην είναι το δωμάτιο που διαβάζετε, που βλέπετε που ζείτε...

 

2. Οχι έντονη φυσική δραστηριότητα πριν τον υπνο

 

3. Οχι καφέ αργά το απόγευμα

 

4.Όχι βαρύ γευμα πρίν τον ύπνο

 

5.Αν ξαπλώσετε και δεν σας παίρνει ο ύπνος σε μισήώρα καλύτερα να σηκωθείτε να αλλάξετε δωμάτιο (δειτε λίγο τηλεόραση, κάντε κάτι χαλαρωτικό anyway...) και να ξαπλώσετε ξανά όταν νοιώσετε sleepy. Το στριφογύρισμα συνήθως προκαλεί άγχος που διώχνει τον ύπνο.

 

6. Η καλύτερη λύση είναι τακτικό πρόγραμμα στο ωράριο ύπνου (ώρα που ξαπλώνεις - ώρα που ξυπνάς) ενώ κατα την διάρκεια της ημέρας η φυσική άσκηση(π.χ γυμναστήριο) βοηθάει άρα πολύ.

 

Μακριά απο φάρμακα, είναι εύκολο να κάνουν ψυχολογική εξάρτηση και να επιδεινώσουν την αϋπνία όταν προσπαθήσετε να τα κόψετε.

 

Τα λέω εγώ που δεν έκανα τίποτα απο όλα αυτά και είχα αϋπνίες παλαιότερα.( Έτσι ανακάλυψα το site "Insomnia" εν έτη 2000, κάνοντας search για insomnia...).

 

Για να σας (και "μας") πειράξω, επεισόδια αϋπνίας (κάτι 3ήμερα άυπνος) μπορεί να δηλώνουν μανία (στην φάση της μανίας στα πλαίσια της μανιοκατάθλιψης/διπολική διαταραχή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ταύτισε κανένας.

Απλά το διαταραγμένο ωράριο μπορεί να οδηγήσει σε αϋπνία. Και τότε η αϋπνία δεν θεωρείτε παθολογικής αιτίας. Γι' αυτό ακριβώς τα μέτρα που έγραψα είναι τα λεγόμενα "συντηρητικά" και δεν λένε τίποτα για φάρμακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το maximoum που δεν εχω κοιμη8ει ειναι οταν πηγαμε 3μερη εκδρομη με το σχολιο.Απο τοτε που φυγαμε μεχρι που γυρισαμε,δεν εκλησα ματι.ΧΑΧΑ το αστειο ειναι οτι ενιωθα και περιφανος αλλα βλεποντας εσας...το δικο μου δεν ειναι τιποτα:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι το ακριβώς αντίθετο!

Δηλαδή μπορεί να κοιμηθώ στις 12 το βράδυ και να ξυπνήσω στις 12 το μεσημέρι, και το επόμενο βράδυ να κάνω το ίδιο ωράριο! (Ας είναι καλά η τεμπελιά :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...