Προς το περιεχόμενο

Gran Turismo 5 [PS3]


Kadettoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γεγονος οτι απο 3 τυπους εχει παρει 8/10 μπορει να σημαινει κατι? Απλως μπηκα gamerankings, και μου κανε εντυπωση που ειναι μονο στο 88%

 

http://www.gamerankings.com/ps3/941103-gran-turismo-5/articles.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 746
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γεγονος οτι απο 3 τυπους εχει παρει 8/10 μπορει να σημαινει κατι? Απλως μπηκα gamerankings, και μου κανε εντυπωση που ειναι μονο στο 88%

 

http://www.gamerankings.com/ps3/941103-gran-turismo-5/articles.html

 

και 2x 7αρακια εχει παρει....

 

στο metacritic να κοιτας!

 

Forza 3 -> http://www.metacritic.com/game/xbox-360/forza-motorsport-3

εχει παρει 92/100 μετα απο 90 review

 

Gt5 -> http://www.metacritic.com/game/playstation-3/gran-turismo-5

μεχρι τωρα 86/100 μετα απο 26 review

Επεξ/σία από Titanomaxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά , ενώ παλαιότερα αναφερόμασταν και στα 2 , σήμερα η αναφορά γίνεται μόνο στο metacritic για το λόγο ότι και οι ίδιοι developers αλλά και τα gaming sites στην πλειοψηφία τους χρησιμοποιούν το metacritic. Το metacritic ανεβάζει βαθμολογίες μόνο από τα μεγαλύτερα περιοδικά και sites του κόσμου ενώ το gamerankings δεν έχει κανένα κριτήριο.

Επεξ/σία από anamenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί ιδιαίτερα από όσα video review έχω δει. Πιο πολύ μου αρέσει που έχει αμάξια και αγώνες για κάθε γούστο. Φαντάζομαι ότι το career mode θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Η αλήθεια είναι ότι με τον τομέα της οδήγησης (που με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο από τα όποια γραφικά) δεν τρελάθηκα, αλλά βέβαια κρίνω βάσει όσων έχω δει σε video. Επίσης θα προτιμούσα περισσότερο damage.

 

ΟΜΩΣ.... υπάρχει ένα μεγάλο όμως. Υπάρχει μια -όχι και τόσο μικρή για εμένα- λεπτομέρεια. Το PS3 υποστηρίζει την G25 ενώ η Microsoft φαίνεται ότι δεν πρόκειται ποτέ να κάνει το ρημάδι το 360 να συνεργάζεται με αυτή. Στα τιμόνια αυτών των... κυβικών υπάρχει η λύση-μονόδρομος του Porsche 911 wheel, που ναι μεν παίζει με 360 (δεν ξέρω με πόση επιτυχία) αλλά φυσικά εν μέσω κρίσης δεν πρόκειται να δώσω τόσα λεφτά για τέτοιο τιμόνι.

 

Τόσο καιρό έπαιζα racing sims σε PC αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω κόψει το Live for Speed (κυρίως λόγω στασιμότητας στην ανάπτυξή του) ενώ καλοβλέπω το iRacing αλλά με αποθαρρύνει η μηνιαία συνδρομή.

 

Συνεπώς αν θέλω να ασχοληθώ με ένα ραλάκι της προκοπής (έστω λιγότερο sim από ό,τι έχω συνηθίσει) το GT5 "καταντάει" μοναδική λύση. Καλό και άγιο το Forza 3, αλλά με τις πλαστικούρες της MS αρνούμαι να παίξω. Δεν μπορώ να έχω την G25 να σκονίζεται.

 

Όταν και αν με το καλό αποκτήσω ένα PS3, νομίζω το GT5 θα είναι το πρώτο παιχνίδι που θα αγοράσω.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί ιδιαίτερα από όσα video review έχω δει. Πιο πολύ μου αρέσει που έχει αμάξια και αγώνες για κάθε γούστο. Φαντάζομαι ότι το career mode θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Η αλήθεια είναι ότι με τον τομέα της οδήγησης (που με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο από τα όποια γραφικά) δεν τρελάθηκα, αλλά βέβαια κρίνω βάσει όσων έχω δει σε video. Επίσης θα προτιμούσα περισσότερο damage.

 

ΟΜΩΣ.... υπάρχει ένα μεγάλο όμως. Υπάρχει μια -όχι και τόσο μικρή για εμένα- λεπτομέρεια. Το PS3 υποστηρίζει την G25 ενώ η Microsoft φαίνεται ότι δεν πρόκειται ποτέ να κάνει το ρημάδι το 360 να συνεργάζεται με αυτή. Στα τιμόνια αυτών των... κυβικών υπάρχει η λύση-μονόδρομος του Porsche 911 wheel, που ναι μεν παίζει με 360 (δεν ξέρω με πόση επιτυχία) αλλά φυσικά εν μέσω κρίσης δεν πρόκειται να δώσω τόσα λεφτά για τέτοιο τιμόνι.

 

Τόσο καιρό έπαιζα racing sims σε PC αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω κόψει το Live for Speed (κυρίως λόγω στασιμότητας στην ανάπτυξή του) ενώ καλοβλέπω το iRacing αλλά με αποθαρρύνει η μηνιαία συνδρομή.

 

Συνεπώς αν θέλω να ασχοληθώ με ένα ραλάκι της προκοπής (έστω λιγότερο sim από ό,τι έχω συνηθίσει) το GT5 "καταντάει" μοναδική λύση. Καλό και άγιο το Forza 3, αλλά με τις πλαστικούρες της MS αρνούμαι να παίξω. Δεν μπορώ να έχω την G25 να σκονίζεται.

 

Όταν και αν με το καλό αποκτήσω ένα PS3, νομίζω το GT5 θα είναι το πρώτο παιχνίδι που θα αγοράσω.

 

H fanatec έχει το καλύτερο τιμόνι, βέβαια παίζει μπάλα μόνο του σε μια κατηγορία δικιά του... Πρέπει να τα στάξεις άσχημα για να το αποκτήσεις.

Ναι παίζει τέλεια με το forza 3 και το χβοχ 360 -> Porsche 911 Turbo S Wheel ( http://www.fanatec.de/ )

Παντως εαν ημουν καμμενος ραλακιας το Porsche 911 Turbo S Wheel θα αγοραζα και τελος απο την αρχη που λεμε!

 

Υπήρχε περίπτωση περιφερειακό καθαρά της Logitech να παίζει στο XBOX 360 ? Βεβαια το logitech g25 στα μτχ το βρισκεις ενα 100αρικο.. :rolleyes:

Επεξ/σία από Titanomaxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το έχω παίξει τόσες πολλές φορές και με τιμόνια διαφορετικά και με pad και όλες τις ρυθμίσεις. Το παιχνίδι δεν στρίβει απλά. Πρέπει να είναι κλασσικό πρόβλημα όλων των Gran Turismo αυτό μάλλον. Επίσης δεν νειώθω την αίσθηση της ταχύτητας, σαν να μην τρέχει. Τέσπα πολύ καλό αλλά μετά από 6 χρόνια αναμονής περίμενα να διορθώσουν τις ατέλειες του Gran Turismo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο περναει η ωρα ακομα πιο κατω το Gran turismo 5

 

85/100 -> http://www.metacritic.com/game/playstation-3/gran-turismo-5/critic-reviews με 3 χ 7αρακια :rolleyes:

 

Πέσανε τα αρχικά 9αρακια να κρατήσουν υψηλά την βαθμολογία αλλά όσο περνάει η ώρα και βγαίνουν review βυθίζεται :P

Επεξ/σία από Titanomaxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H fanatec έχει το καλύτερο τιμόνι, βέβαια παίζει μπάλα μόνο του σε μια κατηγορία δικιά του... Πρέπει να τα στάξεις άσχημα για να το αποκτήσεις.

Ναι παίζει τέλεια με το forza 3 και το χβοχ 360 -> Porsche 911 Turbo S Wheel ( http://www.fanatec.de/ )

Παντως εαν ημουν καμμενος ραλακιας το Porsche 911 Turbo S Wheel θα αγοραζα και τελος απο την αρχη που λεμε!

 

Υπήρχε περίπτωση περιφερειακό καθαρά της Logitech να παίζει στο XBOX 360 ? Βεβαια το logitech g25 στα μτχ το βρισκεις ενα 100αρικο.. :rolleyes:

 

Ακριβώς για αυτό το τιμόνι μίλησα πριν. Για τα όσα προσφέρει τα αξίζει τα λεφτά του. Άλλωστε και την G25 την είχα αγοράσει μόλις πρωτοκυκλοφόρησε και κόστιζε τότε 300+ ευρώ (την είχα βρει 270 όμως). Αφού έχω ήδη ένα τέτοιο καλό τιμόνι, δεν υπάρχει περίπτωση να τα σκάσω και για δεύτερο, τουλάχιστον όχι τώρα με την κρίση και σίγουρα όχι πριν αποφασίσω να "σπρώξω" την G25. Ίσως να είχα επισπεύσει την διαδικασία αν είχα ήδη PS3 και GT5.

 

Απλώς τα έχω πάρει με την Microsoft, γιατί η κοινότητα εδώ και χρόνια απαιτεί να λυθεί το θέμα με την τιμονιέρα της Logitech και οι τύποι στο Redmond σφυρίζουν αδιάφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

:blink: Α ρε Yamauchi και το Α.Ι στα φρύδια σου !!!

 

Εκεί στην σπηλιά 5-6 χρόνια που είχες κλειστεί για να φτιάξεις τον απολυτό εξομοιωτή τι δεν πήγε καλά.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλη προσπαθεια.

 

Εχει βαλει το αυτοκινητο(στο GT) πανω στην γραμμη που ακολουθουν τα αυτοκινητα,ενω στο forza εχει βγαλει την γραμμη απο τα options(φανταζομαι) και εχει βαλει το αμαξι στην ακρη για να περασουν οι υπολοιποι.

 

btw το σημαντικοτερο.

Εβαλα αυτη την πιστα και αφησα το αυτοκινητο ακριβως στο ιδιο σημειο.Το αποτελεσμα ηταν,ενας να περασει απο δεξια μου,ενας απο αριστερα.Οταν μαζευτηκαν πολλοι καποιος φρεναρε και σταματησε και τοτε καποιοι χτυπησαν το δικο μου αυτοκινητο.Μαλλον παιζω αλλο GT5 εγω.

 

Το αρνητικο ειναι οτι καποιοι προσπαθησαν να με αποφυγουν αλλα οχι ολοκληρο:P.Δλδ ενω ενας σωστα σταματησε,ενας αλλος ναι μεν απεφυγε το τρακαρισμα αλλα εδειχνε σαν να μην τον ενοιαζε το αν θα με χτυπησει λιγο στα πλαγια.

Oπως και να χει αυτο που ειδα στο βιντεο στις 3 δοκιμες που εκανα δεν το ειδα στο GT5 που εχω εγω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ασχολούμαι πλέον με το GT5 επί τρεις μέρες (με τιμονιέρα G25), περιμένοντας να δω και γω πότε τελικά θα γίνει καλό...

1) Τα menu είναι για κλωτσιές, δύσχρηστα και πεπαλαιωμένα. Πχ. για κάθε upgrade εξαρτήματος χρειάζεσαι να πατήσεις "ΟΚ" 5-6 φορές. Επί της ευκαιρίας, ο "απόλυτος εξομοιωτής" έχει λόγο να μη διαθέτει επιλογή στο tuning menu για upgrade των φρένων?

2) Πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά των αυτοκινήτων.

3) Ήχος για γέλια, αίσθηση ταχύτητας μετριότατη.

4) Physics στις συγκρούσεις (είτε με άλλα αυτοκίνητα είτε με μπαριέρες, κτλ.) άθλια. Ένα παράδειγμα, αν πέσεις πάνω σε άλλο αυτοκίνητο ακριβώς ευθεία από πίσω του, με μια ταχύτητα πχ 100χμ, το μπροστά αυτοκίνητο δεν επηρεάζεται καν, ενώ το δικό σου κάνει στροφή 180 μοιρών. Κάτι βέβαια που μπορείς κι εσύ να εκμεταλλευτείς εναντίον ταχύτερων αντιπάλων που προσπαθούν να σε περάσουν σε κάποια ευθεία.

5) Γραφικά. Με εξαίρεση κάποιες πίστες (ιδιαίτερα βραδυνές και με βροχή) όλα τα υπόλοιπα θυμίζουν Gran Turismo 4 σε HD ανάλυση. Ακόμα και τα premium αυτοκίνητα είναι εντυπωσιακά μόνο όταν τα τσεκάρεις στο garage ή στα δυο-τρια πλάνα πριν αρχίσει ο κάθε αγώνας. Στη διάρκεια του αγώνα, ακόμη και με την εξωτερική κάμερα, τα πράγματα διαφέρουν πολύ.

6) ΑΙ αντιπάλων οδηγών. Botάκια σε προδιαγεγραμμένη πορεία. Τέλος.

 

Προσωπικά το προτείνω μόνο σε όποιον έχει αποκλειστικά και μόνο PS3 και είναι διατεθειμένος να παραβλέψει πολλά ελαττώματα για χάρη της αρκετά καλής προσομείωσης οδήγησης που διαθέτει.

 

PS: συκρίσεις screenshot με forza 3 (από άποψη γραφικών), ανεξάρτητα από το ποιο από τα δύο βγάζουν νικητή, απλά αποδεικνύουν ότι και τα δύο παιχνίδια σε αυτόν τον τομέα είναι χάλια, οπότε τα απανταχού xbots να μην χαίρονται και πολύ για το δικό τους exclusive. Προσωπική μου άποψη, το NFS Shift στο PC τα πατάει και τα δύο στο λαιμό, και ας είναι λιγότερο εξομειωτής.

Επεξ/σία από kostool13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βαλει το αυτοκινητο(στο GT) πανω στην γραμμη που ακολουθουν τα αυτοκινητα,ενω στο forza εχει βγαλει την γραμμη απο τα options(φανταζομαι) και εχει βαλει το αμαξι στην ακρη για να περασουν οι υπολοιποι

E ναι, γιατί όταν βάλεις το αυτοκίνητο πάνω γραμμή σε μια ΕΥΘΕΙΑ, είναι λογικό να πέσουν όλοι πάνω σου.

 

Μια ερωτηση, ισχύει ότι για να δεις damage πρέπει να ανέβεις καμια 10ρια level ή πλάκα μου κάνανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...