Προς το περιεχόμενο

Gran Turismo 5 [PS3]


Kadettoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγώ ειμαι 12ο level και προς το παρόν damage δεν έχω δει. Από ότι ξέρω όμως, έστω και για να δεις το ελάχιστο damage, πρέπει να πέσεις σε κανα τοίχο με 200χμ την ώρα, πράγμα που δεν έχω κάνει. Έτσι κι αλλιώς ακόμη και καθόλου damage να μην έιχε/έχει, είναι πταίσμα μπροστά σε άλλες ελλείψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 746
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή ασχολούμαι πλέον με το GT5 επί τρεις μέρες (με τιμονιέρα G25), περιμένοντας να δω και γω πότε τελικά θα γίνει καλό...

1) Τα menu είναι για κλωτσιές, δύσχρηστα και πεπαλαιωμένα. Πχ. για κάθε upgrade εξαρτήματος χρειάζεσαι να πατήσεις "ΟΚ" 5-6 φορές. Επί της ευκαιρίας, ο "απόλυτος εξομοιωτής" έχει λόγο να μη διαθέτει επιλογή στο tuning menu για upgrade των φρένων?

2) Πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά των αυτοκινήτων.

3) Ήχος για γέλια, αίσθηση ταχύτητας μετριότατη.

4) Physics στις συγκρούσεις (είτε με άλλα αυτοκίνητα είτε με μπαριέρες, κτλ.) άθλια. Ένα παράδειγμα, αν πέσεις πάνω σε άλλο αυτοκίνητο ακριβώς ευθεία από πίσω του, με μια ταχύτητα πχ 100χμ, το μπροστά αυτοκίνητο δεν επηρεάζεται καν, ενώ το δικό σου κάνει στροφή 180 μοιρών. Κάτι βέβαια που μπορείς κι εσύ να εκμεταλλευτείς εναντίον ταχύτερων αντιπάλων που προσπαθούν να σε περάσουν σε κάποια ευθεία.

5) Γραφικά. Με εξαίρεση κάποιες πίστες (ιδιαίτερα βραδυνές και με βροχή) όλα τα υπόλοιπα θυμίζουν Gran Turismo 4 σε HD ανάλυση. Ακόμα και τα premium αυτοκίνητα είναι εντυπωσιακά μόνο όταν τα τσεκάρεις στο garage ή στα δυο-τρια πλάνα πριν αρχίσει ο κάθε αγώνας. Στη διάρκεια του αγώνα, ακόμη και με την εξωτερική κάμερα, τα πράγματα διαφέρουν πολύ.

6) ΑΙ αντιπάλων οδηγών. Botάκια σε προδιαγεγραμμένη πορεία. Τέλος.

 

Προσωπικά το προτείνω μόνο σε όποιον έχει αποκλειστικά και μόνο PS3 και είναι διατεθειμένος να παραβλέψει πολλά ελαττώματα για χάρη της αρκετά καλής προσομείωσης οδήγησης που διαθέτει.

 

PS: συκρίσεις screenshot με forza 3 (από άποψη γραφικών), ανεξάρτητα από το ποιο από τα δύο βγάζουν νικητή, απλά αποδεικνύουν ότι και τα δύο παιχνίδια σε αυτόν τον τομέα είναι χάλια, οπότε τα απανταχού xbots να μην χαίρονται και πολύ για το δικό τους exclusive. Προσωπική μου άποψη, το NFS Shift στο PC τα πατάει και τα δύο στο λαιμό, και ας είναι λιγότερο εξομειωτής.

 

 

Στο Pc τα γραφικά δεν υπαρχουν του Shift, 10 χρονια μπροστα! Μια χαρα sim ειναι στο pc χωρις βοηθειες, οσο sim θελουν να το παιξουν τα αλλα δυο ειναι και αυτο...

 

Έρχεται shift 2 απο sim bin και θα διαλύσει όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως είχα παίξει αρκετό NFS: Shift στο 360. Προφανώς τα γραφικά του δεν έχουν σχέση με αυτά του PC, ενώ μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ η in-car camera (ίσως η ρεαλιστικότερη που έχω δει ποτέ σε ραλάκι, ειδικά στο θέμα των κραδασμών). Πάντως ακόμα και με όλες τις βοήθειες στο off (πάντα έτσι παίζω) μόνο sim δεν μου φάνηκε...

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα το A.I. ετσι και αλλιως εχει τελειοποιηθει σε racing απο το.....F-Zero GX. Μαλιστα κυριοι και κυριες, ενα ΜΗ ρεαλιστικο racing εχει κανει -τελειο- το Α.Ι. πριν 6 χρονια. Αρκετα κοντα του ειναι το Burnout και το προσφατο Need for Speed: Hot pursuit. Θα μου πεις διαφορετικα παιχνιδια ολα αυτα και στοχευουν αλλου αλλα δεν θα εχετε (απολυτο) δικιο. Απο τοτε αναλογο Α.Ι. δεν εχω δει σε racing παιχνιδι (ρεαλιστικο και μη).

Επεξ/σία από ikaruga24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηταν φρεσκο το τσιμεντο και βουλιαξε.... :P

 

Πραγματικα εχω απογοητευτει απο αυτα που διαβαζω...μιας και η σειρα Gran Turismo ειναι η αγαπημενη μου απο παιχνιδια αγωνων και ημουν ετοιμος να αγορασω PS3 μονο για αυτο...αλλα με αυτα που διαβαζω-βλεπω-ακουω αλλαξα γνωμη και θα μεινω με shift και rfactor στο PC.....

Επεξ/σία από stavrakas92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή η εικόνα δεν είναι από gran τουρισμό 5

πάντως άλλοι λένε είναι τέλειο k άλλοι περίμεναν περισσότερα,προσωπική άποψη είναι του καθενός,απλά επειδή συνεχεια αργούσε άλλοι έχουν ξενερώσει k τώρα το κράζουν k άλλοι είχαν ενθουσιαστεί τσάμπα,πάντως σε 2 ημερες πούλησε 2 εκατομμύρια κομμάτια,δεν είναι k λίγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπο GT5 είναι η εικόνα...

 

Μάλλον δεν εχεις παρε μυρουδιά τι παιζει στα forum, εχουν κρυφτεί στα λαγούμια τους απο την ΝΤΡΟΠΗ!!!!

 

Έχει πέσει κράξιμο....ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑΣΑΝ GT4 HD !!!

 

δεν βαρεθηκες; εχεις παιξει το παιχνιδι; και που βρισκεις αυτα τα screens εχω το παιχνιδι απο την κυκλοφορια του διασκεδαζω αφανταστα και δεν εχω δει τετοιες χοντραδες. ναι μοιαζει να εχει ελλειψεις αλλα μονο στα γραφικα και στην καμπυλη δυσκολιας (ευκολα αρχικα αφανταστα δυσκολο στην πορεια). και στην τελικη τι θα κερδισεις ολη μερα να ανεβαζεις πιθανοτατα μουφα εικονες;

 

το παιχνιδι ειναι πολυ καλο (θες να παιξεις κι αλλο και γουσταρεις) ασχετα απο τα λαθη σχετικα με γραφικα δυο ταχυτητων και τα Χ χρονια αναπτυξης.

 

και δεν ειναι στα forum το σωστο ειναι στα fora

Επεξ/σία από GoldenEye
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε Τιτανομαχε δεν βαρεθηκες?Νομιζεις οτι ολοι εχουν iq ραδικιου,για να παρουν σοβαρα υπ'οψη τους τις εικονες που ποσταρεις απο bugs του παιχνιδιου.To ιδιο μπορει να κανει καποιος και για το forza ανετα.Eκει που βρισκεις αυτες τις εικονες θα βρεις και αντιστοιχα ασχημα πραγματα για το forza.Ποιο το νοημα?

 

Αλλα τι σου λεω τωρα ε?

Mαλλον πρεπει να κανω σαν πιθικι και εγω για να συννενοηθουμε...

 

Προς το παρον δες την ''ασχημια'' του GT σε ολοκληρη την πιστα σε συγκριση με τον ανταγωνισμο και οχι με βιντεο συγκρισης φτιαγμενα απο κολλημενους(μιλαω γι αυτον που το εφτιαξε) οπως αυτο που ποσταρε ο privateer χθες.

 

 

Ειπαμε δεν μπορεις να το κατεβασεις και να τρεξει στο ps3,αλλα μην χαλιεσαι τοσο πολυ,καποια στιγμη θα γινει και αυτο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλη προσπαθεια.

 

Εχει βαλει το αυτοκινητο(στο GT) πανω στην γραμμη που ακολουθουν τα αυτοκινητα,ενω στο forza εχει βγαλει την γραμμη απο τα options(φανταζομαι) και εχει βαλει το αμαξι στην ακρη για να περασουν οι υπολοιποι.

 

btw το σημαντικοτερο.

Εβαλα αυτη την πιστα και αφησα το αυτοκινητο ακριβως στο ιδιο σημειο.Το αποτελεσμα ηταν,ενας να περασει απο δεξια μου,ενας απο αριστερα.Οταν μαζευτηκαν πολλοι καποιος φρεναρε και σταματησε και τοτε καποιοι χτυπησαν το δικο μου αυτοκινητο.Μαλλον παιζω αλλο GT5 εγω.

 

Το αρνητικο ειναι οτι καποιοι προσπαθησαν να με αποφυγουν αλλα οχι ολοκληρο:P.Δλδ ενω ενας σωστα σταματησε,ενας αλλος ναι μεν απεφυγε το τρακαρισμα αλλα εδειχνε σαν να μην τον ενοιαζε το αν θα με χτυπησει λιγο στα πλαγια.

Oπως και να χει αυτο που ειδα στο βιντεο στις 3 δοκιμες που εκανα δεν το ειδα στο GT5 που εχω εγω.

 

πες τα γιατι καποιοι κανουν λες και θα κονομησουν βγαζοντας το semi arcade ραλλακι τους καλυτερο λες και μας νοιαζει. θα ξεχασω ποσες φορες (ειδικα οσο ανεβαινεις level) που η AI ξεσαλωνει και σε εμβολιζει σε σπρωχνει για να χασεις προσφυση η σε κλεινει αλλαζοντας γραμμες;

και φυσικα videos μονο και μονο για μισες εντυπωσεις μπορει ο καθενας να βρει απειρα απο την εποχη που συγκριναν τα προηγουμενα GT με τον οποιο ανταγωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πες τα γιατι καποιοι κανουν λες και θα κονομησουν βγαζοντας το semi arcade ραλλακι τους καλυτερο λες και μας νοιαζει. θα ξεχασω ποσες φορες (ειδικα οσο ανεβαινεις level) που η AI ξεσαλωνει και σε εμβολιζει σε σπρωχνει για να χασεις προσφυση η σε κλεινει αλλαζοντας γραμμες;

και φυσικα videos μονο και μονο για μισες εντυπωσεις μπορει ο καθενας να βρει απειρα απο την εποχη που συγκριναν τα προηγουμενα GT με τον οποιο ανταγωνισμο.

 

...

To πλατος του δρομου ειναι ειναι μικροτερο στο GT5 σε αυτην την πιστα και ολοι ξερουμε οτι το εχει βαλει πανω στην στροφη σε μια απο τις πιο δυσκολες σε σποτομες στροφες πιστα,αν οχι η πιο δυσκολη.Η πλακα ειναι οτι απο κατι τετοια βιντεο οπως το πρωτο παρακατω καποιοι βγαζουν συμπερασματα.

Βαλτα να παιζουν παραλληλα να γελασεις.

 

http://www.youtube.com/watch?v=vu1FtHEC3So&feature=player_embedded

 

http://www.youtube.com/watch?v=2uIUgp99S2Q

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς το παρον δες την ''ασχημια'' του GT σε ολοκληρη την πιστα σε συγκριση με τον ανταγωνισμο και οχι με βιντεο συγκρισης φτιαγμενα απο κολλημενους(μιλαω γι αυτον που το εφτιαξε) οπως αυτο που ποσταρε ο privateer χθες.

 

Κάνει μπαμ ότι υπάρχει περισσότερη λεπτομέρεια στο Forza3. Εκεί που κερδίζει το GT5 είναι στα λιγότερα jaggies και στον φωτισμό (ειδικά όσον αφορά τα reflections), αν και πάσχει για τα καλά στο θέμα της ζωντάνιας των χρωμάτων (desaturated environment). Επίσης κάτι παίζει με το shadow system στα replays του GT5. Οι σκιές χορεύουν σαν τρελές με άκυρα pixels σε άκυρα σημεία. Δες στο 9:02 που φαίνεται μια χαρά η βασική σκιά του αυτοκινήτου (κι ας είναι low-res γενικώς τα shadows όπως φαίνεται λίγο νωρίτερα από τις pixel-άτες σκιές μέσα στο αυτοκίνητο) και μετά στο 9:04 που έχει απομακρυνθεί δες που φαίνεται ένα μάτσο pixels. Πολλά τέτοια θέματα θα δεις σε όλο το replay του GT5 σχετικά με τις σκιές οπότε μακάρι να βγάλει patch η Polyphony. Από την άλλη, ενώ είναι κάπως 'hard', είναι πολύ καλύτερες οι σκιές στο Forza3

 

Επιπλέον, ο ήχος της F430 είναι πολύ καλύτερος στο GT5

Επεξ/σία από john2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνει μπαμ ότι υπάρχει περισσότερη λεπτομέρεια στο Forza3.

 

λολ ελα ρε συ εδω μου κανεις πλακα...εχει περισσοτερη λεπτομερια το ταμπλο του forza απο του GT5?

Aπο εσενα δεν το περιμενα αυτο.

 

Ο ηχος ειναι καλυτερος στο φορζα.

Γενικα πιο κοντα στην πραγματικοτητα ειναι το GT5 οσον αφορα τα γραφικα.

 

Για τις σκιες ειναι σωστο αυτο που λες για το GT,αλλα στο forza δεν εχει καν σκιες...

 

Oσο για την ζωντανια των χρωματων δεν εχει καμια επαφη το βιντεο με την πραγματικοτητα.To GT εχει τα πιο ζωντανα χρωματα που εχω δει σε racing game,αλλα και τα πιο κοντα στην πραγματικοτητα χρωματα που εχω δει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεπτομέρεια περιβάλλοντος :P. Έχουν κοπεί ΠΟΛΛΑ πράγματα αν δεις τις πίστες. Τα μοντέλα έχουν μικρές διαφορές (όπως το δισκόφρενο που φαίνεται στο GT5) και λογικό το βρίσκω να φαίνονται καλύτερα αφού έκοψαν τόσα από το περιβάλλον. Μιας και μίλησες για το ταμπλό, δες πόσο καλύτερα textures έχουν στο Forza3 σε αντίθεση με του GT5 ;). Δεν είναι όμως μεγάλη η διαφορά γιατί όλη την δουλειά στο GT5 την κάνει ο φωτισμός του και τα reflections. Το shadow system που έχει το πρόβλημα δίνει και την εντύπωση επιπρόσθετων σκιών στα replays (εξαιτίας των άκυρων shadow maps depths). Όταν και αν διορθωθεί, θα φαίνονται λιγότερες σκιές. Στο δε cockpit υπάρχουν περισσότερες σκιές στο GT5 αλλά είναι τόσο 'πριονάτες' (χαμηλό shadow map size) που πραγματικά το ζημιώνουν. Επίσης το GT5 χρησιμοποιεί DoF για να μην φαίνεται η έλλειψη του Anisotropic Filtering, ενώ το Forza3 δεν, οπότε κάνει περισσότερο μπαμ!

Επεξ/σία από john2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...