Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Draytek? Δεν τη γνωρίζω τη συγκεκριμμένη. Εγώ πάντας με μια Atheros 5005G και ένα USB Stivk Wireless G (WUSB54GC) δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα. Στην Atheros όπως και σε πολλές άλλες, οι drivers του πακέτου MadWifi - κάτι μού λέει- πως θα σε ξελασπώσουν....

 

Όσο για το backtrack, είναι καλό και... περιεκτικότατο. Ωστόσο μια δυο φορές μου έβγαλε τελείως τρελλά προβλήματα με κάρτες που δεν έβλεπε και άλλες που δεν μπορούσα με τίποτα να θέσω σε Monitor Mode. Γενικά πιστεύω ότι μια κανονική εγκατάσταση Linux - που ξέρεις ακριβώς τι γίνεται και δεν έχει εγκατεστημένα κόλπα "out-of-the-box" - είναι καλύτερα. Προσωπικά - τώρα - έχω μια 32 και μια 64-bit Ubuntu hardy 8.04 που με καλύπτει σε όλα απολύτως... Για να εναλλάσσω μάλιστα την ιντερνετική λειτουργία και την hacker-ιστική λειτουργία της κάρτας μου, έχω γράψει και 2 script-άκια για λόγους ταχύτητας. Δεν νομίζω να δουλεύουν για όλους, αλλά δεν χάνουμε και τίποτα... Ό,τι χρειαστείτε, είμαι εδώ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως(δυστηχως)στο χωριο που μενω ολοι εχουμε καλωδιομενα τα παντα(ουτε 1 ασυρματο..)και πανω απο 2μβς δεν εχουμε συνδεσεις,οποτε ουτε καν μπαινουμε στον κοπο.

 

ΥΓ:Μονο εγω ψαρευω απο του σχολειου για το κατεβαστηρη μου,για να εχουμε την δικια μου γραμμη αδεια :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Draytek? Δεν τη γνωρίζω τη συγκεκριμμένη. Εγώ πάντας με μια Atheros 5005G και ένα USB Stivk Wireless G (WUSB54GC) δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα. Στην Atheros όπως και σε πολλές άλλες, οι drivers του πακέτου MadWifi - κάτι μού λέει- πως θα σε ξελασπώσουν....

 

Όσο για το backtrack, είναι καλό και... περιεκτικότατο. Ωστόσο μια δυο φορές μου έβγαλε τελείως τρελλά προβλήματα με κάρτες που δεν έβλεπε και άλλες που δεν μπορούσα με τίποτα να θέσω σε Monitor Mode. Γενικά πιστεύω ότι μια κανονική εγκατάσταση Linux - που ξέρεις ακριβώς τι γίνεται και δεν έχει εγκατεστημένα κόλπα "out-of-the-box" - είναι καλύτερα. Προσωπικά - τώρα - έχω μια 32 και μια 64-bit Ubuntu hardy 8.04 που με καλύπτει σε όλα απολύτως... Για να εναλλάσσω μάλιστα την ιντερνετική λειτουργία και την hacker-ιστική λειτουργία της κάρτας μου, έχω γράψει και 2 script-άκια για λόγους ταχύτητας. Δεν νομίζω να δουλεύουν για όλους, αλλά δεν χάνουμε και τίποτα... Ό,τι χρειαστείτε, είμαι εδώ....)

 

Αυτό ακριβώς έχω :

- http://www.draytek.com/product/adsl2plus/vigor2800VGi.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

WPA2 mε 256bits key και αλλαγη του ανα μια ωρα :P

 

One major improvement in the protocol over WEP is the Temporal Key Integrity Protocol (TKIP), which dynamically changes keys as the system is used.

 

TKIP will shut down the network for one minute if two frames are discovered that fail the Michael check after passing all other integrity checks that would have caught noisy frames. It will then require generation of new keys and reauthentication when the network restarts, forcing the attacker to start over

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi_Protected_Access

 

break that :lol:

 

To protect against a brute force attack, a truly random passphrase of at least 20 characters should be used, and 33 characters or more is recommended :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο για το wep....

 

και με το wep δεν ειναι τοσο ευκολo οσο νομιζετε :P

 

Δεν έχεις καταλάβει καλά.

 

Το wep δεν χρησιμοποιεί TKIP. Αυτό το απόσπασμα περιγράφει το wpa και πως λύνει τα προβλήματα του wep. Το wpa είναι αυτό που χρησιμοποιεί TKIP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις καταλάβει καλά.

 

Το wep δεν χρησιμοποιεί TKIP. Αυτό το απόσπασμα περιγράφει το wpa και πως λύνει τα προβλήματα του wep. Το wpa είναι αυτό που χρησιμοποιεί TKIP.

 

 

ναι ναι διορθωθηκε...δεν ειχα ξυπνησει καλα...:o

 

(δινω link για wpa και γραφω για wep :shifty: ;;;whatever :P)

 

αν το αλλαζεις εσι καθε μια ωρα χαρας στην υπομονη σου:P

 

οχι ρε εισαι τρελλος? θα στησεις εναν authentication server :-D:P

 

RADIUS is a common authentication protocol utilized by the IEEE 802.1X security standard (often used in wireless networks). Although RADIUS was not initially intended to be a wireless security authentication method, it improves the WEP encryption key standard, in conjunction with other security methods such as EAP-PEAP.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι διορθωθηκε...δεν ειχα ξυπνησει καλα...:o

 

(δινω link για wpa και γραφω για wep :shifty: ;;;whatever :P)

 

 

 

οχι ρε εισαι τρελλος? θα στησεις εναν authentication server :-D:P

αχαχα.υπαρχουν και ρουτερακια που παιζουν με radius

οι τροποι να καταλαβεις αν σου κλεβουν το νετ ειναι αμα σερνεται?

 

αμα σερνεται αμα βλεπεις blinking στο wireless χωρις να κατεβαζεις.αμα βλεπεις μεσα στον ρουτερ οτι καποιος με την ταδε mac address η την ταδε ip ειναι connected.το λινκσυς τωρα που το θυμαμε στο status σου λεει καποια πραγματακια.οχι πολλα βεβεα.τωρα αν καποιος σου κλεβει νετ και το καταχραζεται ειναι ζωο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βασικα αμα εχει μπει καποιος δε μπορω/ουμε να το δω/ουμε μεσα απο το web interface και να κανουμε ban τον συγκεκριμενο?

 

Καλα οχι οτι με νοιαζει, αφου στη γειτονια ΔΕ παιζουν ασυρματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζω εγω με ασυρματο στην γειτονια και επιανα και ενα awmn afanas.ναι μπορεις να τον κανεις ας το πουμε ban με deny την mac -address αρκει να μην την αλλαξει με μπινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos εγω που δεν εχω ιδεα απο αυτα?δηλαδη ουτε πως μπαινω στο ρουτερ ουτε πως βγαινω,πως αλλαζω τις ρυθμισεις και λοιπα.παρολα αυτα ποτε δεν εχει τυχει να σερνεται....αλλα καποια στιγμη μπορει καποιος να το παρει πρεφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καμια συσκευη που να μπλοκαρει την εμβελεια του wifi περα απο αυτης που χρειαζεται? για παραδειγμα μονο εντος σπιτιου.

 

μαλλον θελει επενδυση των τοιχων με ειδικα υλικα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...