Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σαυτο το σαιτ http://www.athenswifi.gr/ βρηκα μονο 3 περιοχες που εχουν wifi ιντερνετ.παρολα αυτα εγω ειχα ακουσει και για χαλανδρι και το διαπιστωσα και χ8ες.τωρα αν στη σταση επιανε 97% σημα απο καποιον αλλον χρηστη εκει κοντα δεν ξερω(και δεν νομιζω αφου εχει ολο ψησταριες γυρω)

στο σαιτ γραφει οτι θα διευρυνθει το wifi και σε αλλες περιοχες.αυτο ομως μου γενναει αλλη μια απορια.εκτος απο τις επιβλαβεις συνεπειες στον οργανισμο μας απο τα τις κεραιες και τα κινητα,τωρα θα χουμε και αυτο να ανησυχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το n θα παιξει καλυτερα αμα ειναι ολα n οχι αμα το ρουτερ ειναι g.εκει κολλας στα 54 mbps.σε λιγα ρουτερακια διστυχως ρυθμιζεις ενταση.

 

ναι το ξερω. για εμβελεια μιλησα οχι για αποδοση. δηλαδη χρησιμοποιειται η εμβελεια του n με την αποδοση του g γιατι ειναι backward compatible η οχι? και τα 2 παιζουν στην ιδια μπαντα αρα νομιζω οτι μπορει να γινει η συνδεση με range n και performance g λογω του router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαυτο το σαιτ http://www.athenswifi.gr/ βρηκα μονο 3 περιοχες που εχουν wifi ιντερνετ.παρολα αυτα εγω ειχα ακουσει και για χαλανδρι και το διαπιστωσα και χ8ες.τωρα αν στη σταση επιανε 97% σημα απο καποιον αλλον χρηστη εκει κοντα δεν ξερω(και δεν νομιζω αφου εχει ολο ψησταριες γυρω)

στο σαιτ γραφει οτι θα διευρυνθει το wifi και σε αλλες περιοχες.αυτο ομως μου γενναει αλλη μια απορια.εκτος απο τις επιβλαβεις συνεπειες στον οργανισμο μας απο τα τις κεραιες και τα κινητα,τωρα θα χουμε και αυτο να ανησυχουμε?

ισως καποιος εκει κοντα.αναλογως το ssid.β.για την ωρα να ανυσηχεις για το κινητο παρα για τα wi -fi .αυτα θα μας πεθανουν.

ναι το ξερω. για εμβελεια μιλησα οχι για αποδοση. δηλαδη χρησιμοποιειται η εμβελεια του n με την αποδοση του g γιατι ειναι backward compatible η οχι? και τα 2 παιζουν στην ιδια μπαντα αρα νομιζω οτι μπορει να γινει η συνδεση με range n και performance g λογω του router

 

δεν νομιζω οτι αλλαζει κατι στην εμβελεια.ισως αλλαξει λογο οτι το n εχει περισσοτερες κερεες αλλα και αυτο σχετικο ειναι οταν παιζει στο g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια εμενα αυτή τι αμάθεια ( δηλαδή ένα κονέχ router με default κωδικό) η ακόμα και η ημιμάθεια ( δηλαδή ξανά ένα router με απλά αλλαγμένο ωέρ που σπάει μέσα σε 10 λεπτά) με συμφέρει γιατί μου προσφέρει τζάμπα internet σχεδόν παντού και εδώ και μήνες τζάμπα και ΑΝΏΝΥΜΟ internet σπίτι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτο ποστ greeklish .απαγορευονταιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

 

ρε συ poulinos μου έσβησες το πρώτο μου post! έλεος στείλε μου ένα notificasion na to αλλάξω, κάτι μην μου σβήνεις :-D ήταν και μεγάλο και βαριέμαι να το ξανά γράψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, μιας και είδα ότι αυτό το post έγινε αφορμή για πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις που σφορούν τόσο το "σπάσιμο" όσο και την ασφάλεια των ασυρμάτων δικτύων, θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση την οποία εγώ αδυνατώ να απαντήσω.

 

Άπαξ και υπάρχει "εισβολέας" στο σύστημα, με ποιούς ακριβώς τρόπους γίνεται αντιληπτός στον ιδιοκτήτη του δικτύου και πώς αυτός μπορεί να τον αποκλείσει???

 

Thnx in advance!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία είναι η λύση για να αποφύγεις τους κλεφτοκοτάδες. Ενσύρματο router.

 

Και αν δεν μπορείς και επιμένεις να τρως την ημερήσια δόση ακτινοβολίας σου - έτσι για να προετοιμάζεσαι για τη μελλοντική λευχαμία σου * - τουλάχιστον κλείνε το όταν δεν το χρησιμοποιείς...

 

 

(*) Στην Αγγλία απεγκαθιστούν απ' ότι διαβάζουμε όλα τα ασύρματα στα σχολεία και επιστρέφουν στα καλώδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας εχω τη λυση! ακουει στο ονομα easy wi-fi radar και βασικα ειναι ενα ρανταρ

το οποιο ελεγχει για wifi. μολις βρει ενα προσπαθει να μπει και μολις μπει βγαζει ενα

μυνημα οτι συνδεθηκε στο ταδε wifi!κατεβαστε το και πειτε εντυπωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...