Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει καμια συσκευη που να μπλοκαρει την εμβελεια του wifi περα απο αυτης που χρειαζεται? για παραδειγμα μονο εντος σπιτιου.

 

μαλλον θελει επενδυση των τοιχων με ειδικα υλικα :P

 

Γενικα οχι δεν υπαρχει συσκευη....

 

Αλλα...

 

Αναλογα που τοποθετεις το ρουτερ μπορεις να προβλεψεις περιπου που θα πιανει....

 

Γενιικα το σημα δυσκολα περναει απο πλακες-δοκαρια(γενικα μερη με μεταλλικο οπλισμο););)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικα οχι δεν υπαρχει συσκευη....

 

Αλλα...

 

Αναλογα που τοποθετεις το ρουτερ μπορεις να προβλεψεις περιπου που θα πιανει....

 

Γενιικα το σημα δυσκολα περναει απο πλακες-δοκαρια(γενικα μερη με μεταλλικο οπλισμο););)

 

το θεμα ειναι οτι εχω ενα φιλο με macbook pro που εχει airport wireless N και μου ειπε οτι πιανει σηματα απο διπλανες πολυκατοικιες γιατι εχει τρελλη εμβελεια...:fear: + το kissmac δε χρειαζεσαι κατι αλλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κατι το βασικο.μπορει να μην παιζει το ασυρματο σου δυο δωματια πιο περα επειδη οι τοιχοι σου ειναι πολυ χοντροι κτλ και μπορει εσυ να εχεις το ρουτερ κοντα στο παραθυρο σου που δεν υπαρχουν εμποδια γυαλι-τζαμι = 0 εμποδιο και να πιανει σημα ο γειτονας 100 μετρα πιο περα που ειναι και αυτος κοντα στο παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχα.υπαρχουν και ρουτερακια που παιζουν με radius

 

 

αμα σερνεται αμα βλεπεις blinking στο wireless χωρις να κατεβαζεις.αμα βλεπεις μεσα στον ρουτερ οτι καποιος με την ταδε mac address η την ταδε ip ειναι connected.το λινκσυς τωρα που το θυμαμε στο status σου λεει καποια πραγματακια.οχι πολλα βεβεα.τωρα αν καποιος σου κλεβει νετ και το καταχραζεται ειναι ζωο.

 

Εχω εγκαταστήσει το DUMeter το οποίο δείχνει down/up σε kb/s. Μπορεί να φανεί από εκεί η δραστηριότητα του "εισβολέα"?

 

To radius το έχω ξαναδεί, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει και σε τι εξυπηρετεί??

 

Εγώ βασικά έχω WPA/TKIP και MAC Filter με ένα καλό pass για ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άκυρο μιας και το θυμήθηκα…

 

Στο iPhone όταν είμαι έξω βρίσκω πολλά ασύρματα δίκτυα που ζητάνε κωδικό.

Υπάρχει τρόπος να μπω σε αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εγκαταστήσει το DUMeter το οποίο δείχνει down/up σε kb/s. Μπορεί να φανεί από εκεί η δραστηριότητα του "εισβολέα"?

 

To radius το έχω ξαναδεί, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει και σε τι εξυπηρετεί??

 

Εγώ βασικά έχω WPA/TKIP και MAC Filter με ένα καλό pass για ασφάλεια.

radius server.αστο αυτο που εχεις βαλει ειναι μια χαρα.αν εχεις και wpa2 βαλε αυτο.το du meter μετραει το pc σου οχι το ρουτερ.τα παλια zyxel μετραγαν την συνολικη κινηση

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άκυρο μιας και το θυμήθηκα…

 

Στο iPhone όταν είμαι έξω βρίσκω πολλά ασύρματα δίκτυα που ζητάνε κωδικό.

Υπάρχει τρόπος να μπω σε αυτά?

 

μαλλον δεν εχεις διαβασει κανενα απο τα παραπανω ποστς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καμια συσκευη που να μπλοκαρει την εμβελεια του wifi περα απο αυτης που χρειαζεται? για παραδειγμα μονο εντος σπιτιου.

 

μαλλον θελει επενδυση των τοιχων με ειδικα υλικα :P

 

εχω την εντύπωση ότι σε κάποια ρούτερ μπορείς να ρυθμίσεις την ισχύ στο επιθυμητό επίπεδο (π.χ στο 60% την μέγιστης ισχύως του) ώστε να περιορίσεις την εμβέλεια τόσο ώστε να πιάνει μόνο το PC σου (και όποιος είναι μέσα σε αυτή την ακτίνα).

Οπότε δεν χρειάζεσαι κάποια συσκευή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντύπωση ότι σε κάποια ρούτερ μπορείς να ρυθμίσεις την ισχύ στο επιθυμητό επίπεδο (π.χ στο 60% την μέγιστης ισχύως του) ώστε να περιορίσεις την εμβέλεια τόσο ώστε να πιάνει μόνο το PC σου (και όποιος είναι μέσα σε αυτή την ακτίνα).

Οπότε δεν χρειάζεσαι κάποια συσκευή..

 

 

το ξερω. το εχω στο 100% για να πιανει μεσα στο σπιτι με τη χρηση ενος usb wireless stick (60-70% σημα) αλλα αυτα δεν εχουν και σοβαρη εμβελεια. απλα ειπα οτι το airport wireless N εχει πολυ μεγαλυτερη εμβελεια και ενδεχομενως να πιανει το σημα του router απο διπλανη πολυκατοικια οπως πιανω εγω με το stick εντος σπιτιου. καταλαβες?

 

Among its key innovations, 802.11n adds technology called multiple-input multiple-output (MIMO), a signal processing and smart antenna technique for transmitting multiple data streams through multiple antennas. The result? Up to five times the performance and up to twice the range compared to the earlier 802.11g standard.

 

http://www.apple.com/wifi/80211/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το n θα παιξει καλυτερα αμα ειναι ολα n οχι αμα το ρουτερ ειναι g.εκει κολλας στα 54 mbps.σε λιγα ρουτερακια διστυχως ρυθμιζεις ενταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το router ειναι g και και ο η ασυρματη καρτα n είναι λογικό η καρτα να συνδέεται στο ρουτερ όταν ειναι πολύ μακρια του και έξω απο την εμβέλεια του g (ρουτερ)???

η καρτα φτάνει μεχρι το ρουτερ αλλά το ρουτερ δεν μπορεί να φτασει την κάρτα...

είναι έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το router ειναι g και και ο η ασυρματη καρτα n είναι λογικό η καρτα να συνδέεται στο ρουτερ όταν ειναι πολύ μακρια του και έξω απο την εμβέλεια του g (ρουτερ)???

η καρτα φτάνει μεχρι το ρουτερ αλλά το ρουτερ δεν μπορεί να φτασει την κάρτα...

είναι έτσι?

 

δεν θα παιξει σαν n αυτο να σκεφτεσαι.σε ολα τα πραγματα το πιο αργο καθοριζει τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες για να μην ανοιγω νεο 8ρεντ,ξερετε καποιο σαιτ που να λεει σε ποιες περιοχες εχει ασυρματο δικτυο??

γτ ετυχε να περιμενω στο χαλανδρι το τρολλευ και παλιοτερα ειχα δει σε μια αφισα σε καποια σταση οτι το χαλανδρι εχει wifi.και λεω δεν δοκιμαζω(μιας και ειχα το λαπτοπ μαζι...) και πραγματικα εμεινα εκπληκτος.εχω ακουσει για συνταγμα.αμα ξερετε να μου πειτε σελιδα που να αναφερει περιοχες 8α το εκτιμουσα.8ενκς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...