Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πάλεψα χθες για κάμποση ώρα, δοκίμασα διάφορους τρόπους αλλά δεν έβγαλα άκρη. Δεν είναι τόσο απλό όσο στα Pirelli Discus. Μικρό το κακό όμως. Τουλάχιστον από όλη αυτή την ιστορία έμαθα κάτι καινούριο (έστω κι αν χρειάζεται οπωσδήποτε handshake :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK φιλε!Καλη προσπαθεια anyway!Χαιρομαι που μοιραστηκα τις σκεψεις μου.Οπωσ ειπες στοχος,αομη και για μενα που δεν εχω δικο μου internet, ειναι να μαθουμε δυο πραγματα παραπανω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για κάντε μου ένα resume. Βρήκατε λύση για σπάσιμο default κωδικού από το netfaster; Μιλάμε για το 1 ή το 2; Και κάπου έχω ένα netfaster 2 πεταμένο για να το βγάλω να ξεκινήσω τις δοκιμές και να δώσω και λίγο feedback. Και μάλλον που θα το κάνω μέσα στο ΣΚ που έχω περισσότερο χρόνο. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, τελικά δεν βρήκαμε κάτι συγκεκριμένο. Οι δοκιμές που έκανα ήταν για το Netfaster 2 ενώ του φίλου bele νομίζω για το 1 (λες γι' αυτό να μην έβγαλα άκρη?) Εξακολουθούμε να χρειαζόμαστε handshake για να σπάσουμε το default key.

 

Για κοίτα το Netfaster σου και πες serial και MAC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό nzeppo, γιατί αν θυμάμαι καλά πρέπει να κυκλοφορεί και 3!! Τουλάχιστον από ότι έχω δει από το adslgr τώρα η HOL δίνει ένα άλλο netfaster. Θα δοκιμάσω εγώ με το δικό μου (επαναλαμβάνω είναι το 2) και ας μας πει ο bele που έκανε αυτός τις δοκιμές του.

 

Και κάποιος ας μας επιβεβαιώσει αν παίζει και netfaster 3!

 

Επανέρχομαι με παραπάνω ερωτήσεις (δεν έχω διαβάσει ακόμα τα προηγούμενα ποστ) και με αποτελέσματα των δοκιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και απο μενα.Συγγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα αλλα δεν μπαινω συχνα.Επιβεβαιωνω οτι τοσο το netfaster οσο και το netfaster 2 εχουν ως default wpa key το mac adress τους,παυλα,εναν αριθμο μεταξυ 0000-9999(π.χ. 001122334455-1234)οπως εξηγησα παραπανω.Οσο για netfaster 3 δεν βρηκα κατι ακομα αλλα ακομη και αν υπαρχει μαλλον θα εχει παρομοιο default key οπως τα προηγουμενα του.Συνεπως εαν εχουμε το handshake και καταλληλη wordlist,με την βοηθεια απο το πραγραμμα του nzeppo,η ευρεση του κλειδιου ειναι σχετικα ευκολη υμοθεση.Το πραγματικο θεμα σε ολη την υποθεση ειναι η ευρεση του αλγοριθμου-σχεσης μεταξυ του mac adress,του serial number του router,και αυτου του -τυχαιου;- τετραψηφιου αριθμου.Ξερω οτι αυτο ειναι αρκετα δυσκολο και στο μονο που μπορω να βοηθησω ειναι να δωσω οσο περισσοτερα στοιχεια σχετικα με τους κωδικους ,καθως δεν εχω γνωσεις προγραμματισμου κ.τ.λ.π. Τωρα δοκιμαζω την μεθοδο σε ενα netfaster 2 .Aν δεν εχει αλλαξει το default θα σπασει σιγουρα.Μεχρι στιγμης δεν επιασα ακομη handshake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμή που έχουμε το bssid γιατί να ψάχνεις να βρεις πως βγαίνει το 4ψήφιο? Λογικά τυχαίο είναι χωρίς να συνδέεται με το serial number ή το bssid.. Οπότε απλώς φτιάχνεις μια wordlist με αυτά.

 

Ριξτε μια ματια και εδω: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=273862

 

Διαβαστε μεχρι τελος.

 

xaaxa ε εντάξει λογική αντίδραση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν περίμενα τίποτα καλύτερο από αυτό το φόρουμ. Όλα τα παρόμοια θέματα τρώνε κράξιμο ή κλειδώνονται. Βέβαια φταίνε και αυτοί που ρωτάνε, γιατί πάνε γυρεύοντας. Κάνει κρα από την αρχή ποιός ακριβώς είναι ο αυτοσκοπός τους.

 

απο τη στιγμή που έχουμε το bssid γιατί να ψάχνεις να βρεις πως βγαίνει το 4ψήφιο? Λογικά τυχαίο είναι χωρίς να συνδέεται με το serial number ή το bssid.. Οπότε απλώς φτιάχνεις μια wordlist με αυτά.

 

Με σκέτο BSSID δεν κάνεις δουλειά, αφού χρειάζεται και το handshake. Το οποιο δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα το πιάσουμε, αν δεν υπάρχει station συνδεδεμένο στο access point (ή αν το station είναι εκτός της εμβέλειάς μας). Απλώς ψάχναμε την περίπτωση το S/N να μην είναι τυχαίο και να παράγεται με κάποιο τρόπο από το BSSID. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν θα είναι πρωτοφανές. Αλλά και πάλι πολύ δύσκολο να βγει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στοιχεια του router που εχω σπασει ειναι:

SSID:NetFasteR IAD (PSTN)

BSSID:00:05:59:09:72:0B

Default wpa:00055909720B-6522

Serial Number:J825036522

 

Επιτέλους βρήκα χρόνο και κυριότερα το netfaster μου :P.

 

Λεπον...

Επιβεβαιώνω όλα τα παραπάνω για το σπάσιμο του και παραθέτω και τα στοιχεία του δικού μου Netfaster 2 για να δούμε αν θα μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη:

 

SSID:NetFasteR IAD (PSTN)

BSSID:00:05:59:31:C8:2D

Default wpa:00055931C82D-0459

Serial Number:J004110459

 

 

Και, ναι! Είναι και MAC Spoofing capable!! Βρε μπράβο στο Netfaster!! :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε ο κωδικός είναι η MAC και τα 4 τελευταία ψηφία του serial?

 

οπότε πες ότι παίρνεις από handshake το mac μπορείς να κανεις 9999 προσπάθειες για brute-force?

 

 

 

έχω στο άλλο σπίτι 2 από τα καινούργια Netfaster τα λουλουδάτα :P

 

άμα θέλετε και από αυτά τα στοιχεία πέστε μου

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες τα βρε Σκοτεινέ Γιε (aka μαύρο πρόβατο; :P) μπας και βγάλουμε καμιά άκρη με αυτό. Επίσης δες αν παίζει και το ίδιο με αυτά, δλδ, αυτό με την MAC και τα 4 τελευταία του serial.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...