Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπότε ο κωδικός είναι η MAC και τα 4 τελευταία ψηφία του serial?

 

οπότε πες ότι παίρνεις από handshake το mac μπορείς να κανεις 9999 προσπάθειες για brute-force?

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις brute force. Από τη στιγμή που έχεις πιάσει το handshake αρκεί να έχεις ένα wordlist 10.000 λέξεων, που η κάθε μία θα είναι το BSSID και αριθμοί από το 0000 έως το 9999. Η διαδικασία του cracking θα πάρει ελάχιστα δευτερόλεπτα.

 

Το wordlist βέβαια πρέπει να κατασκευαστεί εκείνη τη στιγμή, καθότι εξαρτάται από το εκάστοτε BSSID. Γι' αυτό και έφτιαξα αυτή τη χαζοσελίδα που φτιάχνει επιτόπου το wordlist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς ψάχναμε την περίπτωση το S/N να μην είναι τυχαίο και να παράγεται με κάποιο τρόπο από το BSSID. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν θα είναι πρωτοφανές. Αλλά και πάλι πολύ δύσκολο να βγει άκρη.

 

Ναι αλλα και να βρείς το τρόπο που παράγεται ο 4ψήφιος (που επιμένω είναι απλώς ψευδοτυχαίος* και χωρίς σύνδεση με τη mac) πάλι θες το handshake. Απλώς θα δοκιμάσεις κατευθείαν αυτό το key και όχι 10.000, το οποίο σου εκοικονομεί τι? 2-3 δευτερόλεπτα?

 

*είναι τα τελευταία 4ψηφία του s/n το οποίο βγαίνει "τυχαία". Το s/n μπορεί να είναι απλώς και αυξων αριθμός ανάλογα με την παρτίδα..

 

Πάρτε και τα δικά μου anyway αν πιστεύετε οτι θα ναι χρήσιμα :P

 

mac (bssid): 00055904C303

key: bssid+ -8638

s/n: J741398638

(Hardware Version: 01A)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω κάτι, αν κάποιος σπάσει τον κωδικό όμως ο άλλος από το router έχει βάλει ότι πρέπει να γίνει επιβεβαίωση της αποδοχής πρώτα για να μπορεί να κάνει χρήση, έτσι και με τον κωδικό δεν θα μπορεί να κάνει κάτι σωστά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και εγω μια ερωτηση.Πως μπορω να δω το σειριακο νουμερο ενος netfaster και επισης πως μπορω να δω την Mac?Παντως μιας και εχω το εν λογο ρουτερ οντως το ασυρματο κλειδι ειναι η μακ και τα τεσσερα τελευταια ψηφια του σειριακου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως φαίνονται σε κάποιο αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος της συσκευής. Επίσης μπορείς να τα δεις μέσω του web interface. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να πας στην επιλογή "Status" (η τελευταία στην αριστερή στήλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και κατι αλλο:Μηπως εχει πεσει στην αντιληψη σας κανενα προγραμματακι που να το βαζεις να δοκιμαζει κωδικους σε ενα δικτυο χωρις να χρειαζεται να τους πληκτρολογεις εσυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τρεξει με vmware(bridged network/replicate physical network connection/h wifi καρτα ειναι linksys. )backtrack 4.

οταν παταω iwconfig μου λεει no wireless extenstions.

με networking start παλι ακυρο τρωω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το backtrack δεν υποστηρίζει πολλές κάρτες, οπότε τσέκαρε πρώτα στο forum του backtrack αν όντως υποστηρίζει τη συγκεκριμένη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς δεν κατάλαβα πώς το εννοείς. Λες ότι δουλεύει το "ινετ" στο Backtrack? Αυτό δεν έχει σχέση, γιατί αν κάνεις bridged connection μεταξύ της host-OS NIC και του vmware, το BT θα βλέπει την wifi κάρτα σου σαν eth0 (δηλαδή "απλή" κάρτα δικτύου) και φυσικά μπορεί μια χαρά να συνδεθεί με το υπόλοιπο δίκτυο (πχ. παίρνοντας ΙΡ μέσω DHCP) και άρα να βγει προς τα έξω. Δώσε ένα "ifconfig eth0" και θα δεις αν όντως ισχύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...