Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yeap! Το γνωρίζω αυτό και περιμένω πως και πως να δοθεί η άδεια από amazon. Το παραπάνω σχόλιό μου ήταν για αυτό το εργαλειάκι (το έχω ξαναπεί εξάλλου) και το πόσο κλαμένα θα πάνε τα λεφτά όποιου τα δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε μια μέρα θα σπάσει κι αυτό, δεν μπορεί. Είτε με τρύπα ασφαλείας, είτε με cloud computing, είτε με κβαντικούς γκομπιούτερες. Πολύ ωραία η είδηση του Gi0. Για να διαβάσω λίγο, γιατί έχω χάσει επεισόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το παραπάνω σχόλιό μου ήταν για αυτό το εργαλειάκι (το έχω ξαναπεί εξάλλου) και το πόσο κλαμένα θα πάνε τα λεφτά όποιου τα δώσει.

Δεν αναφερομουν φυσικα σε σενα,το θυμαμαι που τα χουμε ξαναπει γι αυτα τα "εργαλεια" των εκατονταδων ευρω.

Απλα πηρα αφορμη απο τα postwink.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερομουν φυσικα σε σενα,το θυμαμαι που τα χουμε ξαναπει γι αυτα τα "εργαλεια" των εκατονταδων ευρω.

Απλα πηρα αφορμη απο τα postwink.gif

 

 

Το ξέρω! :-D

 

 

Απλά βρήκα ευκαιρία να ξανά-μανά-ματαπω το πόσο βλακώδες είναι μια τέτοια αγορά! :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση που δεν ξερω ισως φανει χαζη σε πολλους..διαβαζα επι ποση ωρα το φορουν απλα επειδη δεν εχω ουσιαστικα ιδεα με το τι παιζει,αν βρω τομσον δικτιο πχ και χρησιμοποιησω αυτο το προγ.http://nest.drkameleon.com/computer-art/hacking θα μπορω να μπω στο νετ? σημειωση εχω ενα netbook asus το οποιο κ σαφως εχει ενσωματομενη καρτα wifi. και τελος παντων ειναι οντως τοσο πολυπλοκη διαδικασια το να ξεκλειδωσεις του γειτονα σου το νετ? για καποιον που ειναι αρχαριος δλδ τι γινεται? καθεται στα αυγα του? :P σορρυ αν σας κουρασα,απλα ενδιαφερομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν βρω τομσον δικτιο πχ και χρησιμοποιησω αυτο το προγ.http://nest.drkameleon.com/computer-art/hacking θα μπορω να μπω στο νετ?

Thomson στο οποιο ο ιδιοκτητης του δεν εχει αλλαξει την εργοστασιακη ονομασια του wifi του και τον εργοστασιακο κωδικο του.

και τελος παντων ειναι οντως τοσο πολυπλοκη διαδικασια το να ξεκλειδωσεις του γειτονα σου το νετ? για καποιον που ειναι αρχαριος δλδ τι γινεται? καθεται στα αυγα του? :P σορρυ αν σας κουρασα,απλα ενδιαφερομαι..

Καταλαβαινεις ελπιζω πως ειναι γενικο το ερωτημα σου.Ναι ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο να σπασεις ενα δικτυο με wpa, ενω ειναι ιδιαιτερα ευκολο να σπασεις ενα με wep και 5 ατομα συνδεδεμενα πανω του.

Γενικως δεν θα το ελεγα πολυπλοκο πια,εχει απλοιηθει αρκετα η διαδικασια.Φυσικα προυποθετει λιγο διαβασμα για να ξερεις τι κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thomson ναι εχβ βρει ποy ονομαζονται thomsonxxxxx οποτε αυτα σπανε με το προγρ που ανεφερα? και δλδ μπορει καποιος αρχαριος να ξεκινησει βημα βημα απο καπου να διαβαζει οπως λες? απο που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

thomson ναι εχβ βρει ποy ονομαζονται thomsonxxxxx οποτε αυτα σπανε με το προγρ που ανεφερα?

Εκ πρωτης οψεως ναι, (εχει εργοασταιακη ονομασια οποτε εισαι οκ στο πρωτο βημα)

Μενει να μην εχει αλλαξει το password.Ξεκινας τις δοκιμες.

 

 

και δλδ μπορει καποιος αρχαριος να ξεκινησει βημα βημα απο καπου να διαβαζει οπως λες? απο που?

Απο τα tutorials του aircrack

http://www.aircrack-ng.org/doku.php?id=tutorial

και αυτο το thread (τα post που αξιζουν) λιγο πιο προσεκτικα.

Καλη αρχη!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να ρωτησω κατι αλλο..τα δικτυα με αλλες ονομασιες οπως ονοματα πχ πως μπορω να καταλαβω τι ρουτερ χρησιμοποιουν ωστε να καταλαβω πως θα ξεκλειδωσει? και ειναι της μορφης wpa συνηθως η δεν ειναι απαραιτητο? σευχαριστω παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και να ρωτησω κατι αλλο..τα δικτυα με αλλες ονομασιες οπως ονοματα πχ πως μπορω να καταλαβω τι ρουτερ χρησιμοποιουν ωστε να καταλαβω πως θα ξεκλειδωσει?

Το κολπακι με τα thomson δεν λειτουργει σε ολα τα routers, οποτε προς το παρον δεν θα σε απασχολησει το συγκεκριμενο.

και ειναι της μορφης wpa συνηθως η δεν ειναι απαραιτητο?

Τον τυπο κρυπτογραφησης μπορεις ευκολα να τον μαθεις με ενα wifi scanner app,απο τα ιδια τα windows/linux οταν βρισκουν καποιο δικτυο κλπ.Και στην συνεχεια πραττεις αναλογαwink.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κατι αλλο,πρεπει οπως κ να εχει να κατεβασω το aircrack ?

Με καποιο προγραμμα δεν θα πρεπει να αρχισεις να "επιτιθεσαι" στο δικτυο?Το aircrack (ολη η σουιτα για την ακριβεια) αυτη τη δουλεια κανει.

 

Αυτο που λεμε για το thomson,δεν εχει να κανει με "επιθεση"στο δικτυο.Υπολογισμους στον υπολογιστη σου γινονται για να βρεθει ο κωδικος του,δεν αγγιζεις το δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως λειτουργει ουσιαστικα? το κατεβαζεις το ανοιγεις κ τα κανει ολα μονο του? εγω για το τομσον ελεγα πως το προηγουμενο προγραμμα που σου ειπα,εβρισκε μονο του τον κωδικο,οποτε τον εγραφες κ εμπαινες..κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και πως λειτουργει ουσιαστικα? το κατεβαζεις το ανοιγεις κ τα κανει ολα μονο του?

Σου εδωσα πριν το link, ειναι αναλυτικα τα tutorials,διαβασε τα και θα σου λυθουν οι αποριες.

εγω για το τομσον ελεγα πως το προηγουμενο προγραμμα που σου ειπα,εβρισκε μονο του τον κωδικο,οποτε τον εγραφες κ εμπαινες..κανω λαθος?

Οπως σου ειπα πριν,δεν αγγιζεις το δικτυο και δεν μιλαμε για σπασιμο δικτυου στη συγκεκριμενη περιπτωση.Εκμεταλλευση μιας τρυπας ειναι ουσιαστικα,χαρη στην οποια μπορει καποιος να προσδιορισει τον εργοστασιακο κωδικο του wifi, λογω του οτι σχετιζεται με το εργοστασιακο ονομα του δικτυου.Τιποτα σχετικο με το δικτυο καθαυτο και την κωδικοποιηση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...