Προς το περιεχόμενο

Προκηρυξη ΕΠ.ΟΠ


empire21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακουσα οτι βγηκε προκηρυξη για προσληψεις επαγγελματιων οπλιτων σε στρατο ναυτικο και αεροπορια.Μπορει καποιος να δωσει περισσοτερες πληροφοριες και αν καποιος εχει αναλογη εμπειρια ας μας βοηθησει.Εγω περισσοτερο ενδιαφερομαι για τις θεσεις της αεροποριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Γιατι το λες?Εχεις προσωπικη εμπειρια?

Είμαι φαντάρος 322 μέρες.Όπως και οι περισσότεροι συνάδελφοι 12μηνίτες, πέρασα 5μήνες και μία μέρα σε τάγμα παραμεθορίου.Εκεί πραγματικά έμαθα τι σημαίνει ΕΠΟΠ και πίστεψέ με ούτε ΕΠαγγελματίας ούτε ΟΠλίτης είναι αυτός που έχει δηλώσει για μια τέτοια θέση.Το 99% είναι άεργοι (ναι Α-Ε-Ρ-Γ-Ο-Ι έγραψα γιατί δέν θέλω να προσβάλω τους άνεργους) γιδοβοσκοί,που δηλώνουν μόνο και μόνο για το έυκολο χιλιαρικάκι.Το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να πίνουν φραπέ,να ξύνουν τα αποτέτοια τους,να βρίζουν και να ξεσπούν στα παιδιά που προσπαθούν να κάνουν την ρημάδα την θητεία τους και κατα τ'άλλα να κάνουν παράπονα για τισ 4 υπηρεσίες/μήνα και για το πότε θα πάει η ώρα 12.00 για να ετοιμαστούν για να φύγουν...για να τους πετύχεις ΠΟΥ( ; ) στο κοντινότερο μπάρ να μπεκρουλιάζουν.

Φυσικά υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις στον κανόνα,άτομα που πραγματικά προσπαθούν να κάνουν την δουλειά τους σωστά και εν τέλη δέν μπορούν επειδή είτε δέν διαθέτουν τα μέσα,είτε δέν τους αφήνουν οι άλλοι με την ανικανότητά τους.

 

Κορυφαία ατάκα απο ΕΠΟΠ σε στρατιώτη;"ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ":X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φαντάρος 322 μέρες.Όπως και οι περισσότεροι συνάδελφοι 12μηνίτες, πέρασα 5μήνες και μία μέρα σε τάγμα παραμεθορίου.Εκεί πραγματικά έμαθα τι σημαίνει ΕΠΟΠ και πίστεψέ με ούτε ΕΠαγγελματίας ούτε ΟΠλίτης είναι αυτός που έχει δηλώσει για μια τέτοια θέση.Το 99% είναι άεργοι (ναι Α-Ε-Ρ-Γ-Ο-Ι έγραψα γιατί δέν θέλω να προσβάλω τους άνεργους) γιδοβοσκοί,που δηλώνουν μόνο και μόνο για το έυκολο χιλιαρικάκι.Το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να πίνουν φραπέ,να ξύνουν τα αποτέτοια τους,να βρίζουν και να ξεσπούν στα παιδιά που προσπαθούν να κάνουν την ρημάδα την θητεία τους και κατα τ'άλλα να κάνουν παράπονα για τισ 4 υπηρεσίες/μήνα και για το πότε θα πάει η ώρα 12.00 για να ετοιμαστούν για να φύγουν...για να τους πετύχεις ΠΟΥ( ; ) στο κοντινότερο μπάρ να μπεκρουλιάζουν.

Φυσικά υπάρχουν και οι φωτεινές εξαιρέσεις στον κανόνα,άτομα που πραγματικά προσπαθούν να κάνουν την δουλειά τους σωστά και εν τέλη δέν μπορούν επειδή είτε δέν διαθέτουν τα μέσα,είτε δέν τους αφήνουν οι άλλοι με την ανικανότητά τους.

 

Κορυφαία ατάκα απο ΕΠΟΠ σε στρατιώτη;"ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ":X

Σε όλους τους στρατούς κυρίως τέτοια άτομα βρίσκουν δουλειά σε χαμηλές θέσεις στο στρατό. Γιαυτό γίνονται τέτοια αίσχη. Εγώ ήμουν στη θητεία μου λοχίας και τους έριχνα άκυρα. Προστάτευα τους στρατιώτες. Κάποιος μάλιστα μια μέρα ήρθε στο ΚΨΜ και προσπέρασε την ουρά. Μαζί του ήταν και ένας αρχιλοχίας του θεού ο οποίος είχε ήδη γίνει κόκκινος από ντροπή. Του λέω του ΕΠΟΠ πολύ ευγενικά "που πάς φίλε μου", δε βλέπεις ότι έχουμε ουρά?? Το πρώτο πράγμα που κοιτάει είναι ο βαθμός μου και αν έχω. Δηλαδή αν ήμουν στρατιώτης θα με είχε σκίσει. Τόσο τσοπαναρέος. Μόλις είδε ότι ήμουν λοχίας τι είπε?? "Εϊμαι αρχαιότερος από εσένα και θα σε αναφέρω" .

Του απαντάω "είσαι αρχαιότερος αλλά όχι ανώτερος. Δεν υποχρεούμαι να σε υπακούω σαν κατώτερος!! Ανέφερέ μέ...." Και φυσικά μου έκλασε μια μάντρα....Οι ΕΠΟΠ βέβαια με πήγαιναν αφού οι περισσότεροι ήταν δεκανείς, δηλαδή κατώτεροι, και εγώ δεν τους πήραζα, αν και μου είχαν δώσει πολλές φορές την αφορμή. Έτσι είχα στο τέλος καταφέρει να πετύχω ισορροπία και φιλία μεταξύ στρατιωτών και ΕΠΟΠ. Ωστόσο οι βλάκες πάντα υπάρχουν παντού, και οι ΕΠΟΠ έχουν τη σημαία!!!!

Οι ΕΠΟΠ είναι κατώτεροι και από άνθρωποι. Είναι το παράδειγμα του τι να ΜΗΝ γίνεις στη ζωή σου. Φυσικά κάποιες στιγμές που πήζω στη δουλειά λέω "δε πάμε για ΕΠΟΠ" να αράξουμε, αλλά μετά από 5 sec αλλάζω γνώμη. Ίσως αν δεν είχαν μεταθέσεις να το σκεφτόμουνα αλλά και πάλι θα πέθαινα στην πλήξη!!!!Μακρυά....

Στρατιωτικές σχολές εγκρίνω, ειδικά για γυναίκες, διότι είναι το μόνο όρθιο στην κοινωνία σήμερα, αλλά ΕΠΟΠ μακρυά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠ.ΟΠ. για μενα καλο να πηγαινουν οσοι δεν εχουν στον ηλιο μοιρα, αυτοι που πραγματικα δεν μπορουν να κανουν τιποτα στη ζωη τους και απο το να πεινασουν ας πανε ΕΠ.ΟΠ. να επιβιωσουν τουλαχιστον. Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να εισαι ειτε τελειως στα α...ια σου ειτε να γουσταρεις τρελα το στρατο (με την εννοια των πολλων παραλογων διαταγων).

Και οπως λεει ενας γνωστος μου που πηγε Ε.Π.Ο.Π. Επειδη Πεινασα Ορκιστηκα Παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το παιδι ρωταει για ΕΠ.ΟΠ. αεροποριας που φανταζομαι τα πραγματα ειναι διαφορετικα. για τον ΣΞ ισχυει οτι εγραψαν τα απο πανω παιδια, αν και από τους 50 ΕΠΟΠ που συναναστραφηκα εγω μαλακες ηταν το πολυ οι 5 και υπηρχαν και μερικοι που ηταν απιστευτα παιδια. Δεν την παλευε κανεις βεβαια, ολοι να παραιτηθουν ηθελαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγοι εποπ αξίζουν κατ εμέ. Δεν επιδιώκουν να τους σεβαστείς λόγω της προσωπικοτητάς τους αλλα λόγω του βαθμού τους.

Όπως είπε και το παιδί παραπάνω κοιτάνε αν έχεις βαθμό και σου μιλάνε ανάλογα.

 

Στη μονάδα που είμαι ολα τα επόπια σειρά μας ανεβάζουν σειρά μας κατεβάζουν.Μια μέρα ενας εποπ στο ιντερνετ καφέ του ΚΨΜ όπου είμαι υπέυθυνος πέταξε μια γόπα κάτω.Τον λέω "Ρε σειρά κάτω το πετάς?"

Με λέει sorry αλλά με το που πέρνει πρέφα ποιος και τι είμαι λέει με σοβαρό ύφος " Δεν είμαστε σειρά".Τον λέω δλδ όταν εσυ με αποκαλείς σειρά είναι καλά? Και στραβώνει κι απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με τον Tenshi.

Πρώτον γιατί τσουβαλοποιεί τους ΕΠΟΠ και δεύτερον γιατί υπερβάλει.

Είμαι 2 μήνες σμηνίτης και από τους ΕΠΟΠ και γενικά τους υπαξιωματικούς, έχω να πω τα καλύτερα.

Ειδικά στην 128 ΣΕΤΗ είναι όλοι τους κορυφαίοι!

Και φυσικά το ΒΥΣΜΑ παίζει πάντα τον πρώτο ρόλο.

Ούτως ή αλλιώς, ο στρατός είναι μικρογραφία της κοινωνίας μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οσο ημουν φανταρος στην αεροπορια, δε συναντησα κανενα προβλημα με ΕΠΟΠ σε ολες τις μοναδες που περασα.

ισα ισα που καναμε και παρεα-πλακες ολοι μαζι, βγαιναμε και για καφε κτλ κτλ.

τι να πω, μπορει να ετυχε.

 

παντος πλακα εχει να συναντησεις κοπελες 19-20 χρονων που μολις βγηκαν απο τη σχολη με βαθμο υποσμηνια!

απιστευτο γελιο....

θα περασεις καλαααα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΕΠΟΠ στην αεροπορια ειναι μια χαρα παιδια. Αυτο τουλαχιστον το λεω εκ πειρας απο την θητεια μου.Για στρατο ξηρας δεν εχω αποψη. Να εχεις υποψη σου οτι οπως και στην θητεια οσο καλυτερο ειναι το σωμα τοσο μεγαλυτερο βυσμα θελεις γενικα, αλλα και τοσο λιγοτερο κοπανους θα συναντησεις. Να ξερεις επισης οτι η επαγγελματικη εξελιξη σαν ΕΠΟΠ ειναι πολυυυυ αργηηηηη, και γενικα τρως πηξημο (μην ξεχνας ειναι στρατος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...