Προς το περιεχόμενο

Προκηρυξη ΕΠ.ΟΠ


empire21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παν μετρον Αριστον, έχω φιλους που υπηρετουν περισσότερο απο 5 χρόνια και αποτελεί απλά μέρος της εργασίας τους, πληρώνονται κανονικά και επιτελούν στο ακέραιο τον επαγγελματισμό τους. Τίποτα περισσότερο ή λιγότερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

2. Κατα βαση ενας απλος φανταρος δεν κανει τιποτα ποσο μαλλον οταν ειναι ΕΠ.ΟΠ. απλα τα ξυνει ΟΛΗ μερα και παιρνει 1000 τη στιγμη που ενας πτυχιουχος θα αγωνιστει για 700.

 

Oπως υπαρχουν πτυχιουχοι που κλαιγονται ολη μερα και ειναι αεργοι επειδη δεν μπηκαν στο δημοσιο η δεν εχουν διευθυντικη θεση απο την 1η μερα στον ιδιωτικο ,

ετσι υπαρχουν και ΕΠΟΠ που τα ξυνουν ολη μερα.

Δεν παει να πει ομως οτι ΟΛΟΙ ειναι ετσι.

Μην εχουμε παρωπιδες.

Υπαρχουν και ικανοτατοι ανθρωποι που εργαζονται με πτυχιο και αμειβονται λιγοτερο ,

υπαρχουν ΚΑΙ ΕΠΟΠ που κανουν δουλειες(ξυλουργοι,βαφεις μεχρι και..κηπουροι)

σε στρατοπεδα επειδη επεσαν σε μαλακα Δικα.

 

Τελος λες:" οτι ενας φανταρος ΔΕΝ κανει τιποτα ποσο μαλλον ο ΕΠΟΠ?"

 

Ακυρο Εντελως.(Πανηγυρικο θα ελεγα!:P)

Αν κοιταξεις σε νησακια οπως Σαμος,Κως θα δεις σημερα κατι εμπλοκες και 3πλο σκοπετα αγραφα που βαρανε φανταρακια + ΕΠΟΠ οταν η

προβλεπομενη δυναμη ειναι ανεπαρκης απο κατι βυσματακια που δεν πανε,η κατι φοιτητας που βαρανε αναβολες..

Θα λεγα οτι οι πραγματικοι "Αγωνιστες" ειναι κατι αποφοιτοι με πτυχιο,απο επαρχια,που δεν εχουν μεσον

και απο το να ΜΗΝ κανουν τιποτα ολη μερα(περιμενοντας την "διευθυντικη καρεκλα") η να κανουν καριερα σε φαστφουνταδικο

αποφασισαν να πανε στου διαολου τη μανα να βαρανε σκοπετα μπας και δουνε προκοπη(λεμε τωρα..) γιατι

στην επαρχια που ηταν,σιγουρα θαταν καταδικασμενοι.

 

Αυτοι που σιγουρα παντως δεν εχουν την τιμητικη τους προσφωνηση

ειναι κατι τυπακια που υπηρετουν με βυσμα,βρισκουν δουλεια στο δημοσιο με βυσμα και ολη μερα τα ξυνουν με ΒΥΣΜΑ.

Αυτοι και ΟΛΟΙ οι υπολοιποι ελληνες στη σειρα(including "πτυχιουχους") που ΘΕΛΟΥΝ να εχουν την ιδια μοιρα με αυτο το προτυπο

και ψαχνουν να κανουν τη λαμογια για να το καταφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω δεν κανουν τιποτα εννοω τα σκοπετα, τις καλιοπες, τα μαγειρια κλπ... Μιλαμε για Επαγγελματιες Οπλιτες θα επρεπε να ειναι Ελιτ οσον αφορα τη φυσικη τους κατασταση και την ετοιμοτητα τους. Σαφως και δεν εφθυνονται οι ιδιοι γι'αυτη τη αρρωστη κατασταση που συντηρειται στον Ελληνικο στρατο.

Πειραζει που βρισκω παραλογο να παει καποιος ΕΠ.ΟΠ. περα απο τα πολυ καλα λεφτα που θα παιρνει; Δηλαδη υπαρχει ανθρωπος που φανταζεται τον εαυτο του ολη μερα στη μιζερια ενος Ελληνικου Στρατοπεδου; Ειδικα απο τη στιγμη που δεν εχει βαθμο...

Τελος αυτο που λες για ανεργους - αεργους το βρισκω τελειως λαθος. Καταρχην το δημοσιο ειναι χλιδη και πληρωνει καλα... Τα 700 ευρω ειναι το στανταρ αν πας να δουλεψεις σε ιδιωτη και αν τα παρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει ρολο με τι ματι εχεις παρει το στρατο.

Αλλοι πηγαν και περασαν τζαμι και οταν απολυονταν εκλαιγαν κιολας.

Αλλοι πηγαν και βλαστημησαν.

Σε εργασιακο επιπεδο παντως παντου θα βρεις αναλογες πικρες και μιζεριες που λες.

Πχ στον ιδιωτικο θα βρεις σπαστα ωραρια,στοχους,αγχος.

Στο στρατο θα δεις εμπλοκες,μεταθεσεις,ατομα καθε λογης.

Απο ενα αλλο ματι ομως....

Στο ιδιωτικο,πας σπιτι και κοιμασαι και κανεις μπανιο σε δικο σου χωρο.

Εχεις ελευθερο χρονο(ναι..καλα..) να πας οπου θες και να κανεις οτι θες.Εχεις κοντα σου τους δικους σου ανθρωπους συνεχως.

Στο στρατο..

Εχεις παραπανω χρηματα και αλλα προνομια πχ δανεια,συνταξη.

Εχεις την ευκαιρια να δεις πολλες πολεις και ανθρωπους και να δυκτιωθεις με πολλες..γνωριμιες.

Ειναι με τι ματι το βλεπει ο καθενας.

Η πικρα ομως ειναι να θεωρουμε το δημοσιο σημερα

χλιδη και καλοπληρωτη οταν θα επρεπε να θεωρουμε τον ιδιωτικο τομεα ετσι.

Η ελιτ του στρατου οσων αφορα την ετοιμοτητα και τη φυσικη κατασταση ειναι κατι ειδικες δυναμεις..

Δε γινεται να ειναι ολος ο ΕΣ σε τετοια ετοιμοτητα,θαταν κατι εξωπραγματικο.

Θελω να πω εν κατακλειδι οτι για καθε κατασταση πχ ΕΠΟΠ

ειναι με τι ματι το βλεπεις και παντα υπαρχουν 2 εκδοχες.

Μην εισαι απολυτος σε αυτη που πιστευεις εσυ.

(Και γω πιστευω οτι συγκριτικα ο στρατος ειναι χειροτερα απο αλλα

επαγγελματα btw αναγνωριζω ομως οτι εχει και αλλα οφελη που αλλοι τα βλεπουν περισσοτερο ελκυστικα απο οτι εγω,)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μέχρι πριν λίγους μήνες σε Μ/Κ ΤΕ ήμουν με 500 άτομα δύναμη εκ των οποίων 250 ΕΠΟΠ. Δυστηχώς μόνο ένα 5% ήξερε να κάνει κάτι χρήσιμο και πρόσφερε στο στρατόπεδο, και αυτοί ηταν του λόχου διοικήσεως όπου και ήμουν ώς Εφ. Δνεας. Ο θεσμός των ΕΠΟΠ έχει κριθεί ως αποτυχημένος δυστηχώς και αυτό θα φανεί στο μέλλον όταν καταργηθεί η υποχρεωτική θητεία.

Και μία προσωπική εμπειρία: Για 3 και μήνες (μέχρι να έρθουν οι "νέοι") ήμουν ο μοναδικός δνεας στο λόχο και συνήθως εκτελούσα καθήκοντα ΛΥΛ (Λοχίας πριν τις 14:30 και Λοχαγός Υπηρεσίας Λόχου μετά τις 14:30 για όσους ξέρουν από την ευθυνοφοβία που κατακλίζει τον Ε.Σ.). Οι ΕΠΟΠ Δνεις με έγραφαν κανονικά, το θέμα είναι ότι με έγραφαν (παρά τον βαθμό τους) και οι ΕΠΟΠ στρες, με αποτέλεσμα οι φαντάροι να επωμιζόμαστε όλες τις αγγαρείες και καθαριότητες του Λόχου! Κλασσικό παράδειγμα ένα κοπάδι 50+ ΕΠΟΠ, 5 λεπτά πρίν την αναφορά/επιθεώρηση και 5 λεπτά μετά το πέρας των καθαριοτήτων να πατάει με λασπωμένες αρβύλες στο μπάνιο, στους διαδρόμους και στους θαλάμους!

Ο λοχαγός να μοιράζει κατάρες, βρισιές(αόριστες είναι η αλήθεια), έτοιμος να γράψει άρθρο στην wikipedia για τη σωστή εμφάνιση του λόχου και εν τέλει ποινές!( στους φαντάρους εννοείται) και οι ΕΠΟΠ(το 95%) να γελάνε και να κοροιδεύουν!

Για την ιστορία, ο λοχαγός άλλαξε, ήρθε ένας τυπολάτρης στρατόκαυλος που τέντωσε τους ΕΠΟΠ και μοιραία ξεκούρασε εμάς...( Ίσως από τις λίγες φορές που θέλεις ένα τέτοιο λοχαγό...)

 

Ένας 299.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατά πόσον οι ΕΠΟΠ είναι χρήσιμοι και αποδοτικοί είναι καθαρά θέμα διοικητή και των λοχαγών. Υπάρχουν διαδικασίες κρίσεων που τους δίνει την δυνατότητα να κανουν τους ΕΠΟΠ να τρέχουνε.

 

Εκτός όμως από αυτό, υπάρχουν και οι ΕΠΟΠ με βύσμα...

 

Θα έλεγα πως ο στρατός έχει καταντήσει μια δημόσια υπηρεσία με ένστολους υπαλλήλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμπληρωνα οτι ο στρατος ειναι ο καθρεπτης της Ελληνικης αυθαιρεσιας στο μεγιστο βαθμο... Το θεμα ειναι να φαινονται ολα οτι ειναι σωστα κι ας μην λειτουργει τιποτα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Για γυναικες ειναι τελεια.... για αντρες μακρια....

 

6 υπηρεσιες το μηνα μονο???

ΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! καλα οποιος το ειπε αυτο ειχε πολυ πλακα υπαρχουν και με 12 το μηνα και 15... ακουσεμαι.....:shifty::shifty::shifty::cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγία μου και Χριστέ μου αν δεν πεινάνε τα παιδιά σας ή δεν έχετε άρρωστους γονείς/σύζηγο μη γίνετε ποτέ καραβανάδες, πόσο μάλλον ΕΠ.ΟΠ.

 

Είναι ό,τι χειρότερο έχω συναντήσει στη ζωή μου. Και μου έχει αφήσει και χρόνιο τραύμα, όποτε σκέφτομαι πως δουλεύω για να πληρώνονται (και) αυτά το κοπρόσκυλα εξοργίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγία μου και Χριστέ μου αν δεν πεινάνε τα παιδιά σας ή δεν έχετε άρρωστους γονείς/σύζηγο μη γίνετε ποτέ καραβανάδες, πόσο μάλλον ΕΠ.ΟΠ.

 

Είναι ό,τι χειρότερο έχω συναντήσει στη ζωή μου. Και μου έχει αφήσει και χρόνιο τραύμα, όποτε σκέφτομαι πως δουλεύω για να πληρώνονται (και) αυτά το κοπρόσκυλα εξοργίζομαι.

 

Τουλάχιστον τους "κρατάνε" μαντρομένους και τους ελέγχουν, είχα γνωρίσει 2 ΕΠΟΠ στο στρατό οι οποίοι (ήταν Θεσσαλοί) πήγαιναν στον Βόλο και κλέβανε μηχανάκια....

Τώρα που τους πληρώνουμε, τουλάχιστον δεν κινδυνεύουνε οι περιουσίες μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουρδέλο το ένα,μπουρδέλο και το άλλο.Τουλάχιστον σάν "πόρνη", μέσα στην κοινωνία έχω εν μέρη επιλογή ποιος θα μου την φορέσει και ποίος όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες εμείς τι εννοείς; Εγώ περαστικός ήμουν. Δεν ασπάστηκα ούτε την ιδεολογία του, ούτε αποτέλεσα πάγιο προσωπικό. Για πες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...