Προς το περιεχόμενο

Προκηρυξη ΕΠ.ΟΠ


empire21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχας για αεροπορια θελεις βυσμα (βαρβατο,ολοι για εκει πανε)

 

τωρα

 

-αν εισαι πιτσιρικας (οχι 27 πχ)

-δε μπορεις/δε γουσταρεις να κατσεις να διαβασεις να σπουδασεις να κανεις κατι αλλο στη ζωη σου

-δε σε νοιαζει που οι μονιμαδες θα σε θεωρουν χειροτερο και απο "κωλοφανταρο" και οτι μπορει να τρως "χωσιμο" ακομα και απο φανταρους

-δε σε νοιαζει καθε μερικα χρονια να αλλαζεις τοπο

-δε σε ενδιαφερει η "καριερα" αλλα απλα να πεφτει το χρημα καθε μηνα και οτι να'ναι

 

τοτε τραβα.

 

τουλαχιστον θα εχεις

 

-ενα χιλιαρικακι σχεδον με το καλημερα

-δεν θα εχεις αγχος που θα βρεις δουλεια,αν θα σε πληρωσουν τελος του μηνα, αν θα εχεις ασφαλιση κλπ κλπ

-θα φευγεις στην ωρα σου (εκτος τις υπηρεσιες που θα μενεις μεσα)

-στα 7 χρονια (αν θυμαμαι καλα) μπορεις να διαλεξεις να γινεις μονιμος η να την κανεις

-εφαπαξ

-ΓΝΑ foreva

-βαθμους θα παιρνεις καθε αγιου...%!@# ωστοσο οι αυξησεις θα παιζουν κανονικα οπως και στους αλλους

-αποτι θυμαμαι τα καραβανια εχουν και γενικα ευνοικοτερη αντιμετωπιση για δανεια κλπ

-αναλογως τις ακρες σου και τη κωλοφαρδια σου μπορει να περνας εντελως...δημοσιο..(μπορει ομως να τρως και πιπα,ποτε δε ξερεις..)

 

 

οταν ημουν αεροπορια ειχα την ευκαιρια να μπω εποπ αλλα φυσικα εκανα αμαν να τελειωνω (18μηνο) να "κανω τη ζωη μου"

βεβαια μετα που βγαινεις στην αγορα εργασιας και ειδικα στον ιδιωτικο τομεα,σου περνα καμια φορα απο το μυαλο...αλλους τους νοιαζει πιο πολυ να κανουν "κατι παραπανω" στη ζωη τους (και ας βλαστημουν πολλες φορες,και ας πληρωνονται χαλια ακομα περισσοτερες) αλλους τους νοιαζει πιο πολυ να εχουν μια δουλεια σταθερη και ο,τι ναναι..σκεψου το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Διαφωνώ με τον Tenshi.

Πρώτον γιατί τσουβαλοποιεί τους ΕΠΟΠ και δεύτερον γιατί υπερβάλει.

Είμαι 2 μήνες σμηνίτης και από τους ΕΠΟΠ και γενικά τους υπαξιωματικούς, έχω να πω τα καλύτερα.

Ειδικά στην 128 ΣΕΤΗ είναι όλοι τους κορυφαίοι!

Και φυσικά το ΒΥΣΜΑ παίζει πάντα τον πρώτο ρόλο.

Ούτως ή αλλιώς, ο στρατός είναι μικρογραφία της κοινωνίας μας...

 

Δέν γνωρίζω την κατάσταση που επικρατεί στην Π.Αεροπορία B) ή το Π.Ναυτικό B) και φυσικά δέν είχα την τύχη να υπηρετήσω σε κάποιο απο τα "βυσματικά" στρατόπεδα για τους λίγους εκλεκτούς (άσχετα απο το πολιτικό χρώμα που φέρουν).

Έκανα την παραμεθόριο σε Μ/Κ ΤΕ και οι απόψεις μου, έχουν διαμορφωθεί απο βιώματα και όχι απο ιστορίες που άκουσα.Δέν συκοφαντώ κανέναν,δέν υπερβάλω σε κανένα σημείο αφού δέν έχω και κάποιο όφελος και δέν τραγικοποιώ καταστάσεις χάρην εντυπωσιασμού.Προφανώς δέν είδες στο προηγούμενο post μου οτι αναφέρθηκα σε ένα μικρό ποσοστό ΕΠΟΠ που όντως προσπαθούν να κάνουν σωστά την δουλειά τους.Αυτό λέγεται τσουβαλοποίηση ή μηδενισμός;Το μόνο ευτύχημα στην θητεία μου ήταν τα ΛΥΒ,απ'οπου και βγήκα με τον βαθμό του Εφ.Δ/ΝΕΑ,κάτι που με βοήθησε σημαντικά μέχρι την μετάθεσή μου.

Το οτι ο στρατός είναι "μικρογραφία της κοινωνίας μας",αυτό ναι,είναι υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι τα εποπια

Μετά όταν γίνουν λοχίες και άνω καβαλάν το καλάμι

 

Οι σπαστικοί είναι οι ευέλπιδες, ειδικά αυτοί που μόλις έχουν βγει από την σχολή.

Πολύ φανατισμός…νομίζουν ότι θα πάρουνε την πόλη…είχα εμπειρία από τεθωρακισμένα…επίσης οι ανώτατοι --- κέρατα βερνικωμένα , αποκρουστικοί, στριφνοί, απόκοσμοι, εσωστρεφείς και αναφέρομαι από αντισυνταγματάρχες μέχρι ταξίαρχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε Χιούστον, οι περισσότεροι έτσι λένε, αλλά εγώ και στο κέντρο και στην μονάδα είχα να κάνω με πολύ συνεργάσιμους ανθυπολοχαγούς. Ο ένας μάλιστα γύρισε και μας είπε ''Κανονικά, άμα ήμασταν εκτός στρατού εγώ θα σας μιλούσα στον πληθυντικό και εσείς στον ενικό, αλλά τι να κάνουμε ρε παιδιά, κάντε υπομονή, ένας χρόνος είναι θα περάσει!''. Τι να πω, ίσως έπεσα στην περίπτωση. Για τα επόπια δεν σχολιάζω, με κάλυψαν οι προλαλήσαντες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με τον Tenshi.

Πρώτον γιατί τσουβαλοποιεί τους ΕΠΟΠ και δεύτερον γιατί υπερβάλει.

Είμαι 2 μήνες σμηνίτης και από τους ΕΠΟΠ και γενικά τους υπαξιωματικούς, έχω να πω τα καλύτερα.

Ειδικά στην 128 ΣΕΤΗ είναι όλοι τους κορυφαίοι!

Και φυσικά το ΒΥΣΜΑ παίζει πάντα τον πρώτο ρόλο.

Ούτως ή αλλιώς, ο στρατός είναι μικρογραφία της κοινωνίας μας...

 

Βρήκες μονάδα για να βγάλεις συμπέρασμα και συ ρε.

Ωραίος ο φραπές Γλυφάδα ? :P

Aν περάσεις ποτέ από 8η ΜΣΕΠ ή γενικά από ζόρικη μονάδα θα νιώσεις τι εστί εποπ.

Το Καβούρι είναι και γαμώ τις κατασκηνώσεις. Ο καραγκιόζαρος,γλοιώδης Αγγελόπουλος ακόμη εκεί είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα δεν μπορείς να συγκρίνεις την Αεροπορία με τον Στρατό Ξηράς μέρα με τη νύχτα.

 

Σίγουρα για να γίνεις ΕΠΟΠ πρέπει να έχεις εξαντλήσει τις πιθανότητες να μπείς κάπου αλλού και να έχεις ανάγκη για χρήματα. Δύσκολη ζωή, χρήματα λίγα σχετικά με τις ώρες που δουλεύεις. Δηλαδή ενώ κάποιος έξω παίρνει 800 με 900 για 38 με 40 ώρες την εβδομάδα εσύ θα παίρνεις 1000 με 1100 αλλά θα δουλεύεις 70 ώρες. Μαλακία αυτό.

 

Επίσης εάν διαθέτεις την κοινή ανθρώπινη λογική και μόρφωση θα περνάς ακόμα πιο άσχημα γιατί θα καταλαβαίνεις το επίπεδο των συναδέλφων σου ("ομοίων" σου) και θα σε πειράζει πάρα πόλυ που είσαι και εσύ ένας ακόμα κρίκος σε αυτή την αλυσίδα.

 

Βέβαια σαν δουλειά έχει και τα δικά της καλά: ασφάλιση, μισθός, ευκολίες σε δάνεια κτλ αλλά δεν νομίζω ότι αντισταθμίζουν το ότι θα κάνεις το γυρολόγο σε όλη την Ελλάδα για όλη σου τη ζωή ακόμα και εάν έχεις μέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ΕΠΟΠ δε θα γινόμουνα ποτέ. Του π...η ένα κομμάτι ψωμί θα το βρω ακόμα και άνεργος να μείνω.

Δεν ξέρω τι παίζει στην αεροπορία (που λογικά αν δεν έχεις χοντρο βύσμα δεν θα πρέπει ούτε να τη σκέφτεσαι) αλλά στο πυροβολικό που ήμουνα εγώ οι 8 στους 10 ήταν τελειωμένοι. Εκτός του ότι το μόνο που ξέρανε να κάνουν στη ζωή τους ήταν να συζητάνε για τις καινούριες ζάντες στο αμάξι τους και να χώνουν τους νέους φαντάρους, ήταν και η βασική πηγή διακίνησης ναρκωτικών στο στρατόπεδο. Από χασίς μέχρι ηρωίνη. Μιλάμε για τραγικές καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο το χώσιμο στα ΕΠΟΠΙΑ αλλά έχουμε κανα νέο για την προκήρυξη γιατί με πρήζει η άλλη..

πάντως στο ναυτικό τρώνε τον π..λο γιατί πάνε εκείνοι στα καράβια αντί για εμάς τους νάυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι παιδια

Τι ακριβως εννοειται με την λεξη "πηξιμο"??

Και κατι ακομα..εγω ειμαι φοιτητης 20 χρονων και λεω να μπω Αεροπορια με την προκυρηξγ που βγαινει τωρα...θα μπορω να συνεχισω την σχολη μου σαν ΕΠΟΠ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο το χώσιμο στα ΕΠΟΠΙΑ αλλά έχουμε κανα νέο για την προκήρυξη γιατί με πρήζει η άλλη..

πάντως στο ναυτικό τρώνε τον π..λο γιατί πάνε εκείνοι στα καράβια αντί για εμάς τους νάυτες.

 

Για να κοιμηθεις χωρις γκρινια;)...η προκυρηξη θα βγει μεσα στον Απριλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όποιος είναι από επαρχία ή δεν έχει στον ήλιο μοίρα τότε αν είναι φιλότομος και ικανός, ακόμα και ως εποπ θα προκόψει. Οι βαθμοί δε μετράνε τόσο στο στρατό όσο ο μισθός. Και τέοιον θα έχουν με το παραπάνω. Φαντάστέιτε ότι η δουλειά του εποπ είναι να πολεμά. Δηλαδή δε θα δουλέψει ποτέ.... Μόνο προετοιμασία θα κάνει δηλαδή, που σημαίνει κανένα καφέ άντε και κανένα σκοινάκι.

Ωστόσο έχω παρατηρήσει ότι οι δουλειές που κάθεσαι, ειδικά αν δε κάνεις και κάτι extra, σε σκοτώνουν. Ένας φίλος μου εποπ ήταν γαμώ τα άτομα.Βοηθούσε πολύ τους φαντάρους και μετά τη δουλειά δούλευε και σε πιτσαρία. Έτσι παλεύεται μια χαρά. Βασικά το μόνο κακό που βλέπω εγώ είναι οι μεταθέσεις. Δε στεριώνεις πουθενά. Αν ήταν μόνιμο το σημείο ίσως πήγαινα και εγώ!!!

Στη μονάδα που ήμουν είδα ένα παιδί από ΤΕΙ. Ε αυτός αν και εποπ, κανένας δεν τον κοίταξε ποτέ χαμηλά!! Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ

Δηλαδή ενώ κάποιος έξω παίρνει 800 με 900 για 38 με 40 ώρες την εβδομάδα εσύ θα παίρνεις 1000 με 1100 αλλά θα δουλεύεις 70 ώρες. Μαλακία αυτό.

 

Οι 70 ώρες την εβδομάδα απο που προκύπτουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 70 ώρες την εβδομάδα απο που προκύπτουν?

 

Μαλλον απο το γεγονος οτι καποιες μερες της εβδομαδας μενεις μεσα. Σε εμπλοκη εχει παιξει και 1-1 για ΕΠΟΠ με σκοπετο!! Δραμα σαν να κανεις δευτερη θητεια. Ειναι να μην σου κατσει :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον απο το γεγονος οτι καποιες μερες της εβδομαδας μενεις μεσα. Σε εμπλοκη εχει παιξει και 1-1 για ΕΠΟΠ με σκοπετο!! Δραμα σαν να κανεις δευτερη θητεια. Ειναι να μην σου κατσει :fear:

 

Δηλαδή 15 υπηρεσίες τον μήνα? Εγώ απ'οτι ήξερα πολύ σπάνια τύχαινε να κάνουν πάνω απο 2-3 υπηρεσίες τον μήνα.

Συνηθως προτιμάνε να έχουν τους φανταρους 20-1 παρά να βάλουν τους ΕΠΟΠ υπηρεσία.

Αλλά όπως λες είναι και θέμα τύχης. Σε επαρκείς μονάδες μπορεί κάνουν πολύ σπάνια υπηρεσίες ενώ σε άλλες να είναι σε εμπλοκή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...