Προς το περιεχόμενο

Προκηρυξη ΕΠ.ΟΠ


empire21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακόμα και αν μου δινανε 2000 ευρω το μήνα ΕΠΟΠ δεν θα πήγαινα. Χιλιες φορές με 750 ευρω δωματιακι pc και Internter με peugeut 106 1100cc παρά εκει μέσα στην χώρα της βλακείας και της παράνοιας με subaru impreza να μετράω μέρες για θάνατο.

 

οποιος εχει IQ πάνω απο 80 μακρυά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
είμαι γένος θηλυκού,(μπορώ να σου μιλάω στον ενικό;)

τι εννοείς να κοιτάξω την προκύρηξη κ εαν δεν έχω βύσμα,τι γίνεται δε μπορώ να μπω;

 

Ναι γενικά είναι καλό να μη μιλάς στον πληθυντικό για τον εαυτό σου, διότι οδηγεί στην παράνοια. :D

 

Ειδικά, για όλες τις θέσεις βγαίνει μία προκήρυξη, φαντάζομαι ότι μπορείς να την βρεις στα KEΠ ή στα στρατολογικά γραφεία ή ίσως στον ΑΣΕΠ (κοίτα και online σε αυτά). Εκεί αναφέρονται οι προϋποθέσεις για να σε προσλάβουν, τα ελάχιστα προσόντα που χρειάζεσαι, πχ φαντάζομαι για τον μάγειρα, να έχει σπουδάσει σε καποιο ΙΕΚ ή κάποια άλλη σχολή μαγειρικής. Τώρα κατά πόσο παίζουν ρόλο αυτά, εξαρτάται 1. από το ποιος εποπτεύει τη διαδικασία. Αλλιώς εποπτεύει ο (κομματικός )γραμματέας του υπουργείου άμυνας και διαφορετικά ο ασεπ. Σε κάθε περίπτωση όμως πιστεύω πως αν γνωρίζεις το γραμματέα έχεις περισσότερες ελπίδες να πάρεις τη θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ που μου δώσατε κάποιες απο τις γνώσεις σας...

να κάνω κ άλλη μία ερώτηση,πως μπορώ να γνωρίσω τον γραμματέα?κ αν γνωρίζουμε το όνομάτου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. Τυχαίο ήταν το παράδειγμα με το γραμματέα, μπορεί να είναι ο υπαρχηγός της ΠΑ ή κάποιος με υψηλό αξίωμα στα στρατά. Δεν ξέρω ποιος/ποιοι είναι και δεν ξέρω αν δημοσιοποιείται η ταυτότητα τους.

 

Υ.Γ. Το θέμα έχει πολιτικές/κομματικές προεκτάσεις και στο προηγούμενο μήνυμα μου διαφαίνεται πως μιλάω για διαφθορά, ωστόσο τα παραδείγματα ήταν τυχαία, δεν έχω και δε νομίζω πως επιτρέπεται και από τους κανόνες του φόρουμ να πω κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην πάει και συμφωνώ με ότι είπαν και τα παιδιά από πάνω.

 

Θα την αποθάρρυνα και για άλλους λόγους από αυτούς που αναφέρονται, αλλά εξαρτάται και από την οικονομική κατάσταση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην πάει και συμφωνώ με ότι είπαν και τα παιδιά από πάνω.

 

Θα την αποθάρρυνα και για άλλους λόγους από αυτούς που αναφέρονται, αλλά εξαρτάται και από την οικονομική κατάσταση της.

 

...και από την ανοσία του καθενός σε καφροκαταστάσεις που υποβιβάζουν το μυαλό σου σε επίπεδο βλακείας μιας αμοιβάδας. Κοινή λογική, ή ακόμη και στοιχειώδη ψήγματα μυαλού, και στρατός είναι highly incompatible.

 

Να σας θυμίσω επίσης ότι είναι ίσως το μοναδικό εργασιακό περιβάλλον στο οποίο δεν μπορείς να διαολοστείλεις τον προιστάμενό σου επειδή είναι γκραν μα**κας γιατί...δικάζεσαι, αποτάσσεσαι ατιμωτικά, πας φυλακή και δεν ξαναβρίσκεις δουλειά της προκοπής. Σε συνδυασμό με τις αντοχές του καθενός στην βλακεία, όπως προανέφερα, αυτό είναι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και από την ανοσία του καθενός σε καφροκαταστάσεις που υποβιβάζουν το μυαλό σου σε επίπεδο βλακείας μιας αμοιβάδας. Κοινή λογική, ή ακόμη και στοιχειώδη ψήγματα μυαλού, και στρατός είναι highly incompatible.

 

Να σας θυμίσω επίσης ότι είναι ίσως το μοναδικό εργασιακό περιβάλλον στο οποίο δεν μπορείς να διαολοστείλεις τον προιστάμενό σου επειδή είναι γκραν μα**κας γιατί...δικάζεσαι, αποτάσσεσαι ατιμωτικά, πας φυλακή και δεν ξαναβρίσκεις δουλειά της προκοπής. Σε συνδυασμό με τις αντοχές του καθενός στην βλακεία, όπως προανέφερα, αυτό είναι πρόβλημα.

 

ΕΠ.ΟΠ

 

Το επαγγελμα με τη μεγαλυτερη συλογη ηλιθιων, βλαμενων, καθυστερημενων, πεταμενων, που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα γιατι δεν ξερουν απολυτως τιποτα να κανουν απο το να καθονται και να ειναι βαρος στην κοινωνια.

 

Υπαρχουν και εξεραισεις. Ξερω ατομα που δεν εχουν καμια σχεση με τον "κλασικο" ΕΠ.ΟΠ. Σε γενικες γραμμες ομως σχεδον ολοι οσοι βρισκονται στον στρατο και ειδικα ΕΠ.ΟΠ εχουν σιγουρα καποιο σοβαρο "κουσουρι" το οποιο παντα ειναι ψυχολογικο και εχουν φοβερα κομπλεξ σαν ανθρωποι. Για να πας ΕΠ.ΟΠ η το εχεις ηδη αυτο το "μικροβιο" η απλα εισαι αφελης και δεν ξερεις που πας να μπλεξεις και απλα "αποκτας" κατι απο εκει μεσα.

 

Μακρια, μακρια και παλι μακρια. Να πας μονο αν εισαι στα προθυρα να πας φυλακη για τον λογο του οτι δεν εχεις να πληρωσεις ουτε για τα βασικα η αν υπαρχει προβλημα οικογενειας και δεν γινεται διαφορετικα γιατι χρειαζεσαι "αμεσα" αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο μικρή ηθελα να μπω στην γυμναστικη ακαδημία..ή σε κάποια σχολη της αεροπορίας,δε τα κατάφερα..όταν τελειωσα το λύκειο σκέφτηκα να παω για εποπ,αλλα προτήμησα να έχω κ ενα χαρτι.έτσι τελειωσα ιεκ μαγειρικής..2χρονια τώρα ψάχνω για εργασία,κ δε βρίσκω πουθενά.είμαι 25 ετών,δε μπορω κ δε νιωθω καλά να με συντηρούνε ακομα οι δικοι μου..τι μου προτεινεται?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:05 ----------

 

τόσα χάλια είναι δλδ ως εποπ?τι να πω...αλλοι μου λενε να πάω,άλλοι οχι κ ελάχιστοι να κάνω αυτο που πιστευω κ νιωθω,αλλα να μην χτυπαω μετα το κεφάλι μου...έχω μπερδευτει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο μικρή ηθελα να μπω στην γυμναστικη ακαδημία..ή σε κάποια σχολη της αεροπορίας,δε τα κατάφερα..όταν τελειωσα το λύκειο σκέφτηκα να παω για εποπ,αλλα προτήμησα να έχω κ ενα χαρτι.έτσι τελειωσα ιεκ μαγειρικής..2χρονια τώρα ψάχνω για εργασία,κ δε βρίσκω πουθενά.είμαι 25 ετών,δε μπορω κ δε νιωθω καλά να με συντηρούνε ακομα οι δικοι μου..τι μου προτεινεται?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:05 ----------

 

τόσα χάλια είναι δλδ ως εποπ?τι να πω...αλλοι μου λενε να πάω,άλλοι οχι κ ελάχιστοι να κάνω αυτο που πιστευω κ νιωθω,αλλα να μην χτυπαω μετα το κεφάλι μου...έχω μπερδευτει..

 

Το οριο για ΕΠ.ΟΠ ειναι 26 η 28 ετων πλεον? Περαν τουτου σαν γυναικα εχεις αλλη μεταχειρηση σαν ΕΠ.ΟΠ (σε γραφειο θα μπεις σιγουρα) αλλα δεν ειναι τοσο ευκολο να περασεις. Για γυναικα θα ελεγα οτι μαλλον ειναι καλη περιπτωση (εφοσον δεν ανοικεις απο τις "αλλες" αν με καταλαβαινεις τι εννοω).

 

Καμια φιλη η γνωστη που να ειναι για να ρωτησεις και να μαθεις δεν παιζει ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γυναίκα σίγουρα δεν είναι τόσο χάλια. Καμία σχέση θα έλεγα. Ουτε θα κουρεύεσια, ούτε θα ξυρίζεσαι, ούτε σκοπιές θα κάνεις, ούτε θα σε βρίζουν χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Βέβαια, η καφρίλα καφρίλα. Και αν είσια και ομορφούλα (και να μην είσαι δηλαδή, δεν παίζει και ρόλο :-)), θα πρέπει να συνηθίσεις σύντομα το γεγονός ότι όλη μέρα θα σε περνάνε από κόσκικο δεκάδες λιγουρομάτια. Όσο για αυτό που έγραψα παραπάνω για τους προϊσταμένους, ισχύει ανεξαρτήτως φύλου, απλώς εμένα δεν μου αρέσουν οι δουλειές που δεν μπορείς να παραιτηθείς αν δεν σου αρέσει - τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα όσο ένα kiss my ***, I quit όπως σε όλες τις νορμάλ δουλειές.

Αυτή είναι η μια πλευρά...Από την άλλη, το να σκίζεσαι στη δουλειά και πάλι να μην έχεις λεφτά ούτε για δεύτερη ζάχαρη στον home made φραπέ σου, ή να σε ταϊζουν άλλοι, το καταλαβαινω, και επίσης σε υποβιβάζει ψυχολογικά. Οπότε κάπου εκεί αρχίζεις και τραβάς τη γραμμή ανάμεσα σε αυτά που είσαι διατεθιμένος να κάνεις και σε όλα τα άλλα. Μη γελιόμαστε, ΕΠΟΠ δεν σημαίνει στρατιωτικός, σημαίνει you are in the army now και δεν είναι καθόλου easy money, απλά καμιά δουλειά δεν είναι κακή όταν γεμίζει το πιάτο σου. Απλώς εδώ όλοι όσοι εκφέρουμε γνώμη περάσαμε από εκει και κανένας δεν φαίνεται να θέλει να ξαναπάει.

 

Bottom line για να μην σε κουράζω: αν νιώθεις ότι έχεις εξαντλήσει τα πάντα, να πας σίγουρα. Θα παίρνεις μισθό, και είναι μεγάλη υπόθεση. Αν πάλι έχεις σοβαρές αμφιβολίες, περίμενε την επόμενη προκήρυξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga24,δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι"άλλες" γυναικες?δεν έχω καποια φιλη ή γνωστη που να εχει περασει.

 

arxaggelos, οσο για την ομορφια μου,δεν θελω να ψωνιστώ,αλλα τρωγομαι,(σιγουρα υπαρχουν κ καλυτερες)

 

τι να πω...δλδ εσεις εχετε περασει απο αεροπορία?σε ποιες πολης υπαρχουν μοναδες?κ εαν γνωριζεται για τις μεταθεσεις τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga24,δεν καταλαβαίνω ποιες είναι οι"άλλες" γυναικες?δεν έχω καποια φιλη ή γνωστη που να εχει περασει.

 

arxaggelos, οσο για την ομορφια μου,δεν θελω να ψωνιστώ,αλλα τρωγομαι,(σιγουρα υπαρχουν κ καλυτερες)

 

τι να πω...δλδ εσεις εχετε περασει απο αεροπορία?σε ποιες πολης υπαρχουν μοναδες?κ εαν γνωριζεται για τις μεταθεσεις τι παιζει.

 

Οι "αλλες" γυναικες ειναι αυτες που χρησιμοποιουν και προβαλουν τα καλη τους για προφανεις λογους. Πιστευουν οτι ισως καπου καποτε θα βρεθει καποιος "πακετας" να τις βολεψει με οποιοδηποτε κοστος για τις ιδιες. Αν δεν ανοικεις σε αυτην την παστα γυναικων (που για να το ψαχνεις για στρατο μαλλον δεν εισαι) απλα μια δουλεια οπως του ΕΠ.ΟΠ θα σου φαινοταν "γελοια" και σιγουρα σε καμια περιπτωση ανταξια της "αξιας" σου.

 

Παντως οπως ειπαμε παραπανω για γυναικες τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα. Σε καθε περιπτωση μαλλον ειναι σχεδον σιγουρα οτι συμφερει μια γυναικα να ψαξει για τετοια θεση αν ειναι ικανη να περασει τα τεστ. Απλα οπως καποιος φιλος ειπε θα πρεπει να συμβιβαστεις με την ιδεα οτι θα γινεις η φαντασιωση του καθε στερημενου εκει μεσα (με το δικιο τους τα παιδια βεβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arxaggelos, οσο για την ομορφια μου,δεν θελω να ψωνιστώ,αλλα τρωγομαι,(σιγουρα υπαρχουν κ καλυτερες)

 

Μην τα λες αυτα εδώ μέσα, λίγο θέλει να αρχίσουν τα pm:-D:-D

 

Όχι, εγώ ήμουν πεζικό (η μαύρη τρύπα του στυλ) οπότε δεν μπορώ να μιλήσω πιό συγκεκριμένα, πέρα από τα σίγουρα που σου είπα περί προϊσταμένων και παραιτήσεων.

είναι θέμα χαρακτήρα, ποτέ δεν κάνω και δεν θα έκανα κάτι που δεν έχει panic button, έξοδο κινδύνου, σχέδιο Β, κάτι να μπορείς να ξεφύγεις αν κάτι πάει στραβά βρε αδερφέ. Για αυτό και δεν θα έκανα, πχ, τατουάζ (άσχετο, αλλά ίδια λογική) Άλλοι το κάνουν, ΟΚ.

Σίγουρα η αεροπορία δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το πεζικό, είτε είσαι εποπ είτε είσαι φαντάρος (πόσο μάλλον αν είσαι γυναίκα). Συμφωνώ πάντως ότι καλύτερα να πάρεις γνώμη από εποπ γυναίκα, γιατί ο καθένας εδώ θα σου πει τον πόνο του (όπως κι εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές, η σχέση μεταξύ αρσενικών αξιωματικών-γυναικών ΕΠΟΠ είναι ανάλογη της σχέσης αρσενικών γιατρών-θηλυκών νοσοκόμων.-

Πανάρχαια ήθη και έθιμα, δεν αλλάζουν έτσι εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...