Προς το περιεχόμενο

Προκηρυξη ΕΠ.ΟΠ


empire21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

πάντως στην Τανάγρα-Αεροπορία τα ΕΠΟΠια τρώγανε μεγάλο .!@$##@.

Ειδικά μερικοί κακομοίριδες απο το πρωί μέχρι το μεσημέρι χορτοκόπτες και αγγαρείες και δώσε και μία σκοπιά βραδυνή...(ΜΕΕΠ για όποιον ξέρει)

Γενικά οι περισσότεροι τρώγανε χώσιμο για να έχουμε τα φαντάρια 2-2 off και μερικοί φαντάροι γκρίνιαζαν απο πάνω. Αν και όλοι οι φαντάροι γκρινιάζουν και το βρίσκω λογικό αλλά να έχουμε και ένα μέτρο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπηρεσίες μπορεί να έχουν και 6 το μήνα. Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις θα τους πηγαίνει χειρότερα και αυτό για λίγο. Επίσης όταν λέει ότι πέφτει φούτσα στους ΕΠΟΠ δεν εννοώ αυτούς που είναι τοποθετημένοι σε επιτελικά γραφεία με χρήση βύσματος. Αυτοί είναι κυριλέ. Επίσης οι γυναίκες περνάνε "τούφα" και ως ΕΠΟΠ οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης γυναικών - αντρών. Α και κάτι άλλο σε όσο πιο "βυσματικές" θέσεις πάει κανείς τόσο πιο πολλές γυναίκες βλέπει (πχ στρατολογία). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εποπια αποτι θυμαμαι μεχρι να κλεισουν τον πρωτο χρονο (οπου παιρνουν τη πρωτη σαρδελιτσα και μετα το παιζουν "γμαω" κλπ) και σκοπετα βαρανεκ αι αγγαρεια και ο,τι γενικα κανουν οι φανταροι.μετα τον χρονο νομιζω εχουν καποιο οριο στις υπηρεσιες αλλα και αυτο σχετικο ειναι ανα μοναδα..γενικα το σκηνικο παει στο να αυξανονται οι εποπ (μονιμοι φανταροι ουσιαστικα) και να μειωνονται οι απλοι φανταροι οσο περνουν τα χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 2 χρονια παιρουν την σαρδελα.

στην δικια μου τη μοναδα ΕΠΟΠ και ΕΠΟΠ δεκανεις καναν ιδιο αριθμο υπηρεσιων και μηδενικό αριθμό αγγαρειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΟΠ στην στρατολογια?

 

 

ναι αμέ,μια γνωστή μου είναι εκεί.καλά μην φανταστείς σε τπτ επιτελικές θέσεις.αγγαροδουλειές του γραφείου τους βάζουν να κάνουν και ότι έχει σχέση με τα φαντάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά οι γυναίκες (είτε εποπ, είτε εμθ, είτε από σμυ) περνάνε μια χαρά στο στρατό

όσες πέτυχα στις μονάδες που ήμουν ήταν αραχτές σε γραφεία

και όταν βγαίναμε σε ασκήσεις ή σκηνάκια αν έρχονταν δεν έκανα τίποτα

 

οι πρώτες σειρές τον εποπ ήταν ότι να 'ναι

επειδή δεν υπήρχε μεγάλη προσελευση υποψηφίων πήρανε κάθε καρυδιάς καρύδι

κλασικό είναι το φαινόμενο του Επ. Οπ. Ταξίαρχου που το μόνο που τον νοιάζει (εκτός από τις καινούριες ζάντες στο αυτοκίνητο :-) ) είναι να διατάζει τους φαντάρους και να τους βγάζει αναφερόμενους για να αυτοεπιβεβαιώνει την εξουσία του. Ουσιαστικά έχουν σε μεγάλο βαθμό την νοοτροπία που είχε παλιά ο πολύ παλιός φαντάρος αλλά πλέον λόγω της μείωσης της θητείας έχει εξαληφθεί

 

Στις νεότερες σειρές των εποπ πάλι υπήρχαν πολλοί που ήταν για τα μπάζα αλλά πέτυχα π.χ. και 2-3 αποφοίτους Τει που είχαν την λογική αφού είναι να πάω ένα χρόνο στρατό ας πάω τέσσερα (που είναι το κατώτερο για έναν εποπ) και να πληρώνομαι αφού έτσι κι αλλιώς δουλειά με τέτοιες αποδοχές δεν θα έβρισκαν εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αμέ,μια γνωστή μου είναι εκεί.καλά μην φανταστείς σε τπτ επιτελικές θέσεις.αγγαροδουλειές του γραφείου τους βάζουν να κάνουν και ότι έχει σχέση με τα φαντάρια.

 

Μάλιστα έτυχε να βρεθώ στο ίδιο τραπέζι στη λέσχη του ΓΕΣ με μία που ήταν στη στρατολογία - ΓΕΕΘΑ και ήταν ιδιαιτέρως νόστιμη βεβαίως βεβαίως :) Ήταν κοντά από τα μέρη μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 70 ώρες την εβδομάδα απο που προκύπτουν?

 

Ας πούμε ότι δουλεύουν κανονικά 38 ώρες την εβδομάδα + τουλάχιστον 1 υπηρεσία δηλαδή 16 ώρες + 1 νυχτερινή δηλαδή 6 ώρες μας κάνουν 60 ώρες.

 

Επειδή όμως τυχαίνει στις 15 μέρες να κάνουν 3 φορές υπηρεσία μέσα στο στρατόπεδο ή να υπάρχει άσκηση που σε αναγκαζει να βγεις σκηνάκια ή κάτι ανάλογο τότε στις 60 ώρες πρέπει να προστεθούν κι άλλες.

 

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι δεν υπάρχει σταθερές ώρες εργασίας. Γι' αυτό υπάρχει (μέχρι στιγμής) το προνόμιο να βγαίνουν στη σύνταξη με 30 χρόνια εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
ΕΠ.ΟΠ. για μενα καλο να πηγαινουν οσοι δεν εχουν στον ηλιο μοιρα, αυτοι που πραγματικα δεν μπορουν να κανουν τιποτα στη ζωη τους και απο το να πεινασουν ας πανε ΕΠ.ΟΠ. να επιβιωσουν τουλαχιστον. Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να εισαι ειτε τελειως στα α...ια σου ειτε να γουσταρεις τρελα το στρατο (με την εννοια των πολλων παραλογων διαταγων).

Και οπως λεει ενας γνωστος μου που πηγε Ε.Π.Ο.Π. Επειδη Πεινασα Ορκιστηκα Παλι...

Χαλάρωσε ρε μαγκα δεν ειμαι ΕΠ.ΟΠ αλλα εσενα ποιος σου ειπε οτι οποιος παει στο Στρατο ειναι πειναλας και αχρηστος, αλλα να ξερεις ενα πραγμα οτι οι μοναδικοι κομπλεξικοι στο θεμα Στρατου ειναι ανθρωποι σαν εσενα και ευτυχως υπαρχουν και ατομα σαν εσενα να σωσουν τη χωρα μιας και οι στρατιωτικοι ειναι αχρηστοι.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μ'αρεσε το υφακι σου αλλα θα σου απαντησω.

1. Θεωρω οτι στην Ελλαδα ειναι απαραιτητο να υπαρχει στρατος λογω των γειτωνων...

2. Κατα βαση ενας απλος φανταρος δεν κανει τιποτα ποσο μαλλον οταν ειναι ΕΠ.ΟΠ. απλα τα ξυνει ΟΛΗ μερα και παιρνει 1000 τη στιγμη που ενας πτυχιουχος θα αγωνιστει για 700.

3. Το μοναδικο προσον που ζητανε απο εναν ΕΠ.ΟΠ. ειναι να μην σκεφτεται...

4. Πες μου ενα καλο λογο περα απο τα χρηματα που θα πηγαινε καποιος ΕΠ.ΟΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...