Προς το περιεχόμενο

Six Feet Under


lefter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως που λέγαμε κ. Sellers για το τέλος και πως όλοι λυγίζουν. Αυτό είναι comment του youtube σε ένα βίντεο του τέλος. Spoiler-free

 

I have just finished watching the last episode and I will say as a 31 year old man, that I love this show and I broke out into tears and 100% emotion and I NEVER cry.This has to be the most moving piece of television I've ever seen and anything else will be hard to compare. I was so moved by the last few minutes. I just loved it, it was both happy and sad. I recommend this show to everyone. I love 6 Feet Under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσες φορες κ να δω το φιναλε,απλα χανομαι....

Με αγγιζει στο μεδουλι,δεν θυμαμαι ποτε σειρα να με εχει τσακισει,σοκαρει,πονεσει,πικρανει,διδαξει τοσα οσο το τελος αυτης της σειρας....Ξερω πως οποια φαση της ζωης μου δω αυτα τα εξαιρετικα 10 λεπτα του φιναλε της σειρα οτι απλα θα λυγισω ασχημα!

 

Μιλαει τοσο εντονα κ τοσο ευθεως μεσα μου που το κλαμα με λυγμους ειναι απλα αναποφευφκτο...Δεν νομιζω οτι εχει περασει πανω απο 1 μηνας απο τοτε που ειδα την σειρα (Την εβλεπα εδω στην Βρετανια την εποχη που παιζοταν στην Αμερικη παραλληλα) κ να μην εχω δει το φιναλε...Οι στιγμες αυτου τοu απιστευτα συγκλονιστικου κ λυρικου φιναλε λεω κ θα λεω παντα οτι οποιον δεν αγγιξουν,απλα ΔΕΝ μπορει να λεγεται ανθρωπος....

 

Το να παρακολουθεις το φιναλε του SFU ειναι σαν να δεχεσαι ταχυρυθμο μαθημα ζωης...Αμφιβαλω οτι θα υπαρξει ποτε στην ιστορια της τηλεορασης σειρα που θα μπορεσει να φτασει στο ελαχιστο το φιναλε αυτης της σειρας.Τεχνη στο απογειο της...

 

Πριν λιγο το ειδα παλι κ απλα τα συναισθηματα μου με μουδιασαν,εκλαψα παλι με λυγμους κ δεν ντρεπομαι να το πω....για μενα ειναι απλα ενα επικο αριστουργημα με δραματικες προεκτασεις σε ΟΛΟΥΣ μας προσωπικα...

 

Δε θα υπαρξει αλλο παιδια...απλα speechless yet again...πιστευω πραγματικα οτι αυτο το φιναλε θα με συνοδευει μεχρι το τελος της ζωης μου....

 

 

 

 

 

Χωρις σποιλερ,οι πιο ωραιες αποψεις κατ εμε για το φιναλε...

 

I'm not usually the emotional type, but I have to say that the finale of Six Feet Under did it for me. I couldn't stop crying and I couldn't ask for a better ending for such a great show. It was incredible, perfect, beautiful and delivered such realism and drama. The finale changed my life. It made me realize that we are all heading down the same road but it's up to us to determine how we get there. Life is full of possibilities and those who live in a free society can make their dreams come true if only they are willing to take the risk and give it all they've got. The same day I watched the ending of SFU, I sat down and wrote all those things that I wanted to accomplish before I died. I now have a clear understanding of what I need to do, I've stopped myself from trying to do the things that everyone around me is doing. We all have so much potential to do great things, all we need is a little faith in ourselves and work towards living our dreams.

Six Feet Under changed my life and I'm so glad for that. I've set some really tough goals for myself but I'm having the time of my life doing them.

 

 

It has changed durably my point of view about life. I never thought it was possible...

 

 

i was completely overwhelmed by the ending it was so powerful i felt so sad and happy at the same time. I feel that the show has affected me so strongly, its shown to be in the now, not always looking at the future and to show the people that im closest to that i love them. I doubt i will ever watch anything as moving again but im so thankful that i did.

 

i felt changed. There is no other way to describe it. I am changed.

 

That ending changed the way I look at life...especially my own life. The show changed my concept of family. It's beyond words...just beyond words.

 

 

I watched the finale 3 months ago and I was stunned.I think the final 5 minutes are the best in TV history.The end is trully amazing.I am really conservative when it comes to art but I believe that these last 5 minutes are trully a masterpiece and the most historic moment in television.I think generations later people will still be talking about this ending.A sublime 5 minute finale....

 

I finished it today. It made me realize how beautiful life can be. How much happens, yet it all flies by so fast. At the very least, I want to live my life the best I can.

 

 

I also just finished watching the series, through netflix and itunes. I honestly think it may be the best television series ever... and certainly belongs in the top 5. I've watched the final 5 minutes of the finale several times over the last few days and it is nothing less than a stroke of brilliance. Hopeful, sad... just a perfect finale to a nearly perfect show.
Επεξ/σία από Τοξοβολος_UK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό είναι αλλά τόσο πολύ να το εκθειάζεις μαν, στο τέλος γυρνάει μπούμερανγκ ;)

 

Καλός και σούπερ ο Μέσι αλλά δε θα γίνω γκει για χάρη του, ε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό είναι αλλά τόσο πολύ να το εκθειάζεις μαν, στο τέλος γυρνάει μπούμερανγκ ;)

 

Καλός και σούπερ ο Μέσι αλλά δε θα γίνω γκει για χάρη του, ε; :P

 

Παντως ως γκευ myself μπορω να σου πω οτι ο Μεσι δεν πιανει μια :P αρα σωστα δεν αλλαξοπιστεις για παρτη του συναδελφε :-D

 

Αναφορικα με το φιναλε,τι να πω,θεωρω οτι απλα με εχει σημαδεψει,εδω κ δεν ξερω κ ποσα χρονια απο τοτε που το ειδα,εξου ο εκθειασμος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λεω να την αρχισω σημερα. Εχω πολυ υψηλες προσδοκιες και ειμαι κατα 95% σιγουρος οτι θα επαληφθουν, και πως θα αναγκαστω ζησω παρομοια καψιματα με αυτο του Breaking Bad (και αλλων πιο παλια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχεις άφθονο κάψιμο αλλά κάποια στιγμη θα κάνει κοιλιά, μην κολώσεις. Επέμεινε και θα αποζημιωθείς με το παραπάνω. :mrgreen:

 

Κάτσε ρε άνθρωπε, επειδή δεν την πάλεψα εγώ στην 2η σεζόν δε θα τα βάψουμε όλα μαύρα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ειδα σερι τα πρωτα 6 επεισοδια. Εντυπωσεις:

 

Η σειρα ειναι σιγουρα καλοσκηνοθετημενη. Εχει δικο της υφος και στυλ, οπως οφειλει καθε πολυ καλη εως κορυφαια σειρα, να ειναι δηλαδη αυθεντικη. Το βαρος δινεται, προφανως, στους χαρακτηρες, κι εκει ομολογω πως εχει γινει εξαιρετικη δουλεια, καθενας ειναι μοναδικος, τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του γινονται ξεκαθαρα με γλαφυρο τροπο στο περασμα του χρονου, οι αλληλεπιδρασεις μεταξυ τους ειναι εκρηκτικες, οπως στην πραγματικοτητα.

 

Μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα, ασυνηθιστη, ισως και ποιητικη, η ιδεα του ξεκινηματος μεσω των θανατων σε καθε επεισοδιο (ουσιαστικα παραλαγη των medical drama openings), το οποιο τις περισσοτερες φορες βγαινει σχετικα ευκολα, παρα την απαραιτητα, μαλλον, υπομονετικη εξελιξη της σειρας. Οι δημιουργοι εχουν ν' αντιμετωπισουν ενα "θεμα" εξαιτιας αυτου που διαλεξαν να δειξουν και του τροπου που επελεξαν να το κανουν. Πολλες φορες, οταν δειχνεις την ζωη μιας καθημερινης οικογενειας με ρεαλιστικο τροπο, εισαι αναγκασμενος να δειξεις και γεγονοτα/πραξεις που δε παρουσιαζουν -αμεσα τουλαχιστον- καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον, κι ενδεχεται να κανει τα πραγματα να πεσουν σε ρυθμο, απο λιγο μεχρι πολυ. Το προβλημα (ή "προβλημα) αυτο αντιμετωπιζεται αρκετα καλα αν και οχι εξαισια,

 

Οσο για τους ηθοποιους, χαρηκα πολυ που ειδα τον michael C. hall (και σε τετοιο ρολο μαλιστα!), ειναι πολυ καλος και σ' αυτη τη σειρα (αν και πιο καθηλωτικη βεβαιως η ερμηνεια στο Dexter). Ακομα, με τον Peter Krause μοιαζουν πραγματικα με αδερφια. Οι αλλοι πρωταγωνιστικοι -αλλα και οι δευτερευοντες- ρολοι διολου απογοητευτικοι.

 

Το μονο μου προβλημα, το οποιο ειναι καπως σημαντικο, ισως και καθαρα προσωπικο ομως, ειναι οτι τις περισσοτερες φορες βρισκω τους χαρακτηρες πραγματικα χαζους (με τα μυρια επιθετα που μπορει να κρυβει αυτη η θαυμασια περιεκτικη λεξη), και μου δινεται η εντυπωση οτι μονο η κοπελα του ετεροφυλοφιλου αδερφου ειναι λογικος και νοημων ανθρωπος εκει περα (εχει και αυτος καποιες αναλαμπες ομως, μπορει ν' αρχισει να επηρεαζεται απ' αυτη). Λιγο η υποκρισια μεταξυ τους, ο παραλογισμος, ο βδελυρος καθωσπρεπισμος, ο εξευτελισμος του εαυτου τους, μα πανω απ' ολα η κρυφη πεποιθηση τους πως ολα αυτα ειναι στην ουσια προτερηματα (για τον david πιο πολυ εδω), εμποδιζουν καθε πιθανη ταυτιση. Και δε θα ειχα κανενα απολυτως θεμα αν ο σκηνοθετης τους παρουσιαζε εμφανως ως τους ανθρωπους με αυτα τα χαρακτηριστικα που ανεφερα. Αλλα μου φαινεται ως τωρα οτι ισως να μην εχει τετοια προθεση (πραγμα που θα σημαινει οτι συμφωνει και ειναι τα ιδια σκατα κι αυτος). Θα δειξει ομως η εξελιξη, πολλα επεισοδια ακολουθουν.

 

Μεχρι τωρα δε με εντυπωσιασε (δε θα 'βαζα, ας πουμε, πανω απο 7.3) αλλα σιγουρα με τραβηξε. Ιδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ. Βγες και για καμιά βόλτα. :P

 

(Πόσταρε και στο ''ποια ταινία μόλις είδατε'' άλλες 2-3 να μας τρελάνεις.)

 

Βασικα σχεδον μ΄εσωσε χθες το six feet under, γιατι ειχα παλι ενα ωραιοτατο βαρυ κι ασηκωτο panic attack, και η 7η τεχνη (συν ουζο/μεταξα) με ηρεμει πολυ περισσοτερο απο βολτες, συνηθως, κι αυτος ειναι και ο πραγματικος λογος που βλεπω τοσο συχνα ταινιες και σειρες. Θα βγω σημερα ομως, μην ανησυχεις :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικα σχεδον μ΄εσωσε χθες το six feet under, γιατι ειχα παλι ενα ωραιοτατο βαρυ κι ασηκωτο panic attack, και η 7η τεχνη (συν ουζο/μεταξα) με ηρεμει πολυ περισσοτερο απο βολτες, συνηθως, κι αυτος ειναι και ο πραγματικος λογος που βλεπω τοσο συχνα ταινιες και σειρες. Θα βγω σημερα ομως, μην ανησυχεις :-)

 

 

Επειδη εχω προσεξει τις αναλυσεις σου να πω οτι μου αρεσουν πολυ κ θελω οταν με το καλο φτασεις στο τελος αναλυτικο ποστ για το φιναλε της σειρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...