Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ δεν ειμαι καλα..Ειπα να δω τι παιζει με τις κινεζους στις οθονες και επεσα πανω σε αυτη....

 

2730r_dp_1.jpg

 

http://www.ebay.com/itm/QNIX-QHD2730R-ZERO-DP-LED-QHD-SamsungPLS-27-2560x1440-27inch-ZERO-BEZEL-Monitor-/262094480165?hash=item3d060c6325:g:kFkAAOSw5VFWJ6gR

 

Τι τελειοτητα,τι ομορφια,τι χαρη τι τι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωχ δεν ειμαι καλα..Ειπα να δω τι παιζει με τις κινεζους στις οθονες και επεσα πανω σε αυτη....

 

http://www.ebay.com/itm/QNIX-QHD2730R-ZERO-DP-LED-QHD-SamsungPLS-27-2560x1440-27inch-ZERO-BEZEL-Monitor-/262094480165?hash=item3d060c6325:g:kFkAAOSw5VFWJ6gR

 

Τι τελειοτητα,τι ομορφια,τι χαρη τι τι..

 

Yπαρχει review.

http://playwares.com/dpreview/47518386#

 

Δεν ενθουσιαζομαι. Χαμηλο contrast + frameless casing = ξεβαμμενα μαυρα, ακομη και με τα καλα color presets που εχει. Επισης 1 frame of input lag, το οποιο δεν ειναι απαγορευτικο απο μονο του, αλλα ειναι προβλημα οταν μπορεις να αγορασεις delay-free 1440p οθονες. Ουτε το responce time ειναι οτι καλυτερο, εχει αρκετο ghosting σε σχεση με τις ανταγωνιστικες της. Τελος, οι multi-input κορεατικες δεν υπερχρονιζονται μεχρι τα 120Hz, τεραστιο μειον οσον αφορα το gaming. 

 

Συνοψιζοντας, αν δε χανω κατι η crossover 2795 qhd συνεχιζει να ειναι η καλυτερη κορεατικη οθονη της κατηγοριας, και πλεον που αγοραζεται και απο Ιταλια (αρα γλιτωνεις τους δασμους) αποτελει και πραγματικο υποψηφιο (με προβληματικη εγγυηση παρολα αυτα).

 

http://www.ebay.it/itm/Perfect-Pixel-Monitor-Crossover-2795-qhd-AH-IPS-LED-27-2560x1440-DVI-D-/121670583525?hash=item1c5421c4e5:g:PjEAAOSweW5Vcgm4

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κατεβασε νεους drivers.

 

2)Αλλαξε καλωδια.

 

3) Βαλτην σε άλλο υπολογιστή να δεις αν είναι πρόβλημα της οθόνης ή του υπολογιστή. Αν είναι της οθόνης επικοινωνίες με την dell. Αλλιώς τα πράγματα περιπλέκονται, θα μπορούσε να είναι το τροφοδοτικό αλλά όχι μόνο. Θα μπορούσε να είναι και saftware θέμα, βάλε το power settings στο πίνακα ελέγχου στις μέγιστες επιδόσεις.

Άλλαξα και καλώδιο, δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να τη δω σε άλλο pc.

Αν και το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα της οθόνης αν δεις και αυτά Link.png Site: εδώ .

Το θέμα είναι ότι χθες ξέρω γω ήμουν 10 ώρες στο pc και το κανα 1 φορά. Αξίζει να τη δώσω πίσω?

Και αν τη δώσω πίσω μου δίνουν καινούρια ή κάποια επισκευασμένη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα και καλώδιο, δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να τη δω σε άλλο pc.

Αν και το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα της οθόνης αν δεις και αυτά Link.png Site: http://en.community.dell.com/support-forums/peripherals/f/3529/t/19587848">εδώ .

Το θέμα είναι ότι χθες ξέρω γω ήμουν 10 ώρες στο pc και το κανα 1 φορά. Αξίζει να τη δώσω πίσω?

Και αν τη δώσω πίσω μου δίνουν καινούρια ή κάποια επισκευασμένη?

Συνήθως σου δινουν refurbished, αλλά αν δεν έχει προβλήματα δε σε πειράζει. Κρίνεται εσύ αν θέλεις να την επιστρέψεις. Δοκίμασε να την συνδέσεις με dvi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως σου δινουν refurbished, αλλά αν δεν έχει προβλήματα δε σε πειράζει. Κρίνεται εσύ αν θέλεις να την επιστρέψεις. Δοκίμασε να την συνδέσεις με dvi?

Δεν έχω dvi θα πάω να πάρω. Παίζει να ναι και απ του ρεύματος το καλώδιο ή μόνο απ αυτό της σύνδεσης με το pc μπορεί να ναι?

Κρίμα και μ αρέσει πολύ το monitor αλλά το κάνει αυτό και μου σπάει τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω dvi θα πάω να πάρω. Παίζει να ναι και απ του ρεύματος το καλώδιο ή μόνο απ αυτό της σύνδεσης με το pc μπορεί να ναι?

Κρίμα και μ αρέσει πολύ το monitor αλλά το κάνει αυτό και μου σπάει τα νεύρα.

 

Δοκιμασε να αλλαξεις και τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε δοκίμασα dp δοκίμασα διαφορετικό hdmi.

 

H P2414Η δεν εχει HDMI input, γιατι αυτη δε μιλαμε? Εκτος και αν ειχες καποιο adaptor? 

 

Oπως και να εχει, αρχισε με dvi, αλλα αν συνεχισει να εχει προβλημα θα πρεπει να δοκιμασεις και DP για να αποκλεισεις και τα δυο ενδεχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H P2414Η δεν εχει HDMI input, γιατι αυτη δε μιλαμε? Εκτος και αν ειχες καποιο adaptor? 

 

Oπως και να εχει, αρχισε με dvi, αλλα αν συνεχισει να εχει προβλημα θα πρεπει να δοκιμασεις και DP για να αποκλεισεις και τα δυο ενδεχόμενα.

Την U2414H έχω.

Ρωτάω επειδή θα πάρω που θα πάρω να πάρω αυτό που είναι και καλύτερο από πλευράς απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την U2414H έχω.

Ρωτάω επειδή θα πάρω που θα πάρω να πάρω αυτό που είναι και καλύτερο από πλευράς απόδοσης.

 

Ιδιο πραγμα ειναι για την οθονη σου. Το dvi δεν περναει ηχο, αν τυχον η U2414h εχει ηχεια και ενδιαφερεσαι. Αλλα επειδη ακριβως ειναι και η πιο "απλη", θεωρω οτι ειναι αν καποια θυρα δουλευειο καλα, ειναι αυτη.

 

To Display Port σου επιτρεπει πιο ευκολο monitor overclocking βεβαια. Λυσε ομως πρωτα το θεμα με την οθονη και βλεπεις πιο καλωσιο θα κρατησεις μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Την U2414H έχω.

Ρωτάω επειδή θα πάρω που θα πάρω να πάρω αυτό που είναι και καλύτερο από πλευράς απόδοσης.

Φιλε μου εχω το ιδιο μονιτορ και τα ιδια μου κανει και μενα.Εχει υπαρξει και στιγμη που δεν αναβε με τιποτα.Επρεπε να την βγαλω απο την πριζα ωστε να επανελθει.Ειναι απλα προβληματικο μοντελο αλλα επειδη μου αρεσουν τα χρωματα της παρα πολυ και δεν γινετε συχνα αποφασισα να την κρατησω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έπεσε η τιμή της hp 27 xw ,όποιος προλάβει ,κρίμα που ούτε το ύψος ρυθμίζεται ούτε vesa έχει .

 

Ξερει κάποιος να μου πει ποια η διαφορά ανάμεσα σε όλες αυτές τις lg 27" γύρω στα 230-300€ ;

Στην ουσια ,δλδ σε πανελ ,ποιοτητα κτλ εχουν διαφορες ,η μονο σε ρυθμισεις υψους κτλ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...