Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παλικαρια .

Λογο ηλικιας πρεπει να "φυγω" απο τη 24αρα Lg που εχω ( πρεσβυωπεια λεγετε ο λογος ) και να παω σε κατι πιο μεγαλο.

Δεν παιζω παιχνιδα - δεν θελω να ειναι και Tv .

Ιντερνετ - word κλπ .

Υπαρχει κατι καλο και οικονομικο που να με εξυπηρετησει ( καμμια προσφορα πχ κλπ )

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παλικαρια .

Λογο ηλικιας πρεπει να "φυγω" απο τη 24αρα Lg που εχω ( πρεσβυωπεια λεγετε ο λογος ) και να παω σε κατι πιο μεγαλο.

Δεν παιζω παιχνιδα - δεν θελω να ειναι και Tv .

Ιντερνετ - word κλπ .

Υπαρχει κατι καλο και οικονομικο που να με εξυπηρετησει ( καμμια προσφορα πχ κλπ )

Ευχαριστω

 

Kαλησπερα. Η ΗP 27es ειναι η καλυτερη λυση, καθως εχει την καλυτερη εικονα. Αν ομως παιζεις παιχνιδια και σε ενδιαφερει το freesync δες τις LG 27mp68vq και Samsung S27F350FHU. Προτιμω την LG αλλα εχει πιο περιορισμενη διαθεσιμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Εχω μία απορία. Θέλω να στήσω ένα Pc για την δουλειά, στην οποία χρειάζομαι οθόνη με pivot. Είχα ανοίξει ένα θέμα παλαιότερα. Στο pc κυρίως γράφω μουσική σε ένα πρόγραμμα και η σελίδα φαίνεται έτσι. http://prntscr.com/cph606

ΑΝ προσέξετε στην φώτο φαίνονται 14 όργανα (οριζόντιες γραμμές). Τα υπόλοιπα δεν φαίνονται και πρέπει να σκρολάρω. Το κυριότερο είναι πως έτσι δεν έχω γενική εικόνα του έργου που γράφω.  Γι αυτό θέλω να έχω pivot στην οθόνη. Για να βλέπω περισσότερα όργανα. Το πρόβλημα μου είναι πως σε ένα windows τάμπλετ 10'' ανάλυση 1920x1080 γυρίζοντας το σε θέση πορτρέτου δεν μου έδειξε όλα τα όργανα. Και ρωτάω. Αν πάρω μία 23"   1920x1080  θα μου δείξει περισσότερες οριζόντιες γραμμές απ το τάμπλετ, ή θα μου δείξει ακριβώς τα ίδια πράγματα απλά μεγαλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Εχω μία απορία. Θέλω να στήσω ένα Pc για την δουλειά, στην οποία χρειάζομαι οθόνη με pivot. Είχα ανοίξει ένα θέμα παλαιότερα. Στο pc κυρίως γράφω μουσική σε ένα πρόγραμμα και η σελίδα φαίνεται έτσι. http://prntscr.com/cph606

ΑΝ προσέξετε στην φώτο φαίνονται 14 όργανα (οριζόντιες γραμμές). Τα υπόλοιπα δεν φαίνονται και πρέπει να σκρολάρω. Το κυριότερο είναι πως έτσι δεν έχω γενική εικόνα του έργου που γράφω.  Γι αυτό θέλω να έχω pivot στην οθόνη. Για να βλέπω περισσότερα όργανα. Το πρόβλημα μου είναι πως σε ένα windows τάμπλετ 10'' ανάλυση 1920x1080 γυρίζοντας το σε θέση πορτρέτου δεν μου έδειξε όλα τα όργανα. Και ρωτάω. Αν πάρω μία 23"   1920x1080  θα μου δείξει περισσότερες οριζόντιες γραμμές απ το τάμπλετ, ή θα μου δείξει ακριβώς τα ίδια πράγματα απλά μεγαλύτερα?

 

Το δευτερο, τα ιδια θα σου δειξει αλλα μεγαλυτερα. 

 

Δες την Dell P2416D. Ειναι 1440p με pivot σε τιμη κατω των 300 ευρω, θα σου δωσει μεγαλο real estate χωρις να ξοδευτεις πολυ παραπανω σε σχεση με μια αντιστοιχου μεγεθους 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έλεγα γι αυτήν. http://www.skroutz.gr/s/5631263/LG-25UB55-B.html Εχω πέσει από i5 σε i3 και είμαι ήδη 60-70 ευρώ πάνω απ το μπάτζετ μου. Θεωρείς πως πρέπει να πάω οπωσδήποτε στην dell? Φωτογραφία και παιχνίδια δεν θα κάνω καθόλου. Κυρίως θα δουλεύω το πρόγραμμα που είδες πιο πάνω. Επίσης ΄με προβληματίζει και  αναλογία 21:9. Αξίζει ή είναι περίεργη και να το ξεχάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έλεγα γι αυτήν. http://www.skroutz.gr/s/5631263/LG-25UB55-B.html Εχω πέσει από i5 σε i3 και είμαι ήδη 60-70 ευρώ πάνω απ το μπάτζετ μου. Θεωρείς πως πρέπει να πάω οπωσδήποτε στην dell? Φωτογραφία και παιχνίδια δεν θα κάνω καθόλου. Κυρίως θα δουλεύω το πρόγραμμα που είδες πιο πάνω. Επίσης ΄με προβληματίζει και  αναλογία 21:9. Αξίζει ή είναι περίεργη και να το ξεχάσω.

 

Η 25" σε 21:9 αναλογια ειναι πολυ μικρη με πολυ μικρη κατακορυφο. Σε pivot αυτο αλλαζει, αλλα και παλι σε αυτη την περιπτωση θα εχεις εξαιρατικα μικρη οριζοντιο, παλι ασχημο θα ειναι αν αναλογιστεις ποσο παραξενο θα ειναι ενα τοσο ψηλη και στενη και σε τι γωνια θα κοιτας την κορυφη. Σε 21:9 κοιτας απο 29" και πανω. Αλλα γενικοτερα το 21:9 δεν ειναι καταλληλο για την δουλεια που θελεις την οθονη.

 

Για 30-40 ευρω διαφορα σιγουρα αξιζει περισσοτερο η P2416D, θα σου δωσει περισσοτερο χωρο και μεγαλυτερη εκταση σε σχεση με την συγεκκριμενη LG. Kαι ειναι και ιδιαιτερα οικονομικη για την αναλυση και τις επιδοσεις που προσφερει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν προβώ στην αγορά θα ήθελα μία διευκρίνηση. Η οθόνη έχει τις εξής συνδέσεις: 1 x DisplayPort, 1x HDMI, 1x D-Sub, 4x USB

Το κουτάκι που έχω επιλέξει είναι έτοιμο και δεν μπορώ να το πειράξω. Η μητρική του λοιπόν έχει μόνο vga και dvi. Μπορώ να την συνδέσω? Αν δεν κάνω λάθος το D-Sub δεν είναι ίδιο με το vga?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν προβώ στην αγορά θα ήθελα μία διευκρίνηση. Η οθόνη έχει τις εξής συνδέσεις: 1 x DisplayPort, 1x HDMI, 1x D-Sub, 4x USB

Το κουτάκι που έχω επιλέξει είναι έτοιμο και δεν μπορώ να το πειράξω. Η μητρική του λοιπόν έχει μόνο vga και dvi. Μπορώ να την συνδέσω? Αν δεν κάνω λάθος το D-Sub δεν είναι ίδιο με το vga?

 

Nαι, αλλα για να εχεις 1440p χρειαζεσαι dual link dvi. Βεβαιωσου οτι το εχεις, αλλιως παρε μια 1080p οπως η hp 24es.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν γίνετε. Μου πρότειναν να μου βάλουν μία κάρτα γραφικών 45 ευρώ κι εγώ τους είπα αν γίνεται να αλλάξουμε την μητρική με μία που να έχει hdmi. Αύριο θα μου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, αφού λοιπον ολοκληρώθηκε το κουτί της υπογραφής μου σκέφτομαι να πάρω μια οθονη... Τώρα έχω μια 32" philips τηλεόραση και λέω να πάω σε ενα 2k monitor... Τι έχετε να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, αφού λοιπον ολοκληρώθηκε το κουτί της υπογραφής μου σκέφτομαι να πάρω μια οθονη... Τώρα έχω μια 32" philips τηλεόραση και λέω να πάω σε ενα 2k monitor... Τι έχετε να προτείνετε?

 

Καλησπερα. Μια 144Ηz AHVA με G-Sync. Δες εδω ολες τις επιλογες. 

 

https://geizhals.eu/?cat=monlcd19wide&xf=106_1~5848_NVIDIA+G-Sync~6492_144#xf_top

 

Η καλυτερη ειναι η Viewsonic XG2703-GS, αλλα αν βρισκεις σημαντικα φθηνοτερα την AOC AG271QG και θελεις να γλιτωσεις το εξτρα κοστος προτιμησε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, γνωμες για αυτη την οθονη https://www.skroutz.gr/s/9317060/Dell-P2317H.html καθως και αν ειναι οκ για gaming! Αλλιως τι αλλο θα μπορουσα να αγορασω σε αυτα τα χρηματα( μεχρι 50€ πανω). Η αληθεια ειναι πως προτιμω dell λογω της βασης τους! Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...