Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, γνωμες για αυτη την οθονη https://www.skroutz.gr/s/9317060/Dell-P2317H.html καθως και αν ειναι οκ για gaming! Αλλιως τι αλλο θα μπορουσα να αγορασω σε αυτα τα χρηματα( μεχρι 50€ πανω). Η αληθεια ειναι πως προτιμω dell λογω της βασης τους! Ευχαριστω πολυ.

Καλησπέρα. Η οθόνη είναι τίμια επιλογή για το budget της. Η LG 23mp68vq είναι καλύτερη οθόνη και με freesync, οπότε είναι καλύτερη για gaming. Δεν έχει εργονομικό βάση όμως. Η dell u2417h είναι η καλύτερη οθόνη της κατηγοριας αλλά είναι ακριβή και δεν έχει freesync.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Η οθόνη είναι τίμια επιλογή για το budget της. Η LG 23mp68vq είναι καλύτερη οθόνη και με freesync, οπότε είναι καλύτερη για gaming. Δεν έχει εργονομικό βάση όμως. Η dell u2417h είναι η καλύτερη οθόνη της κατηγοριας αλλά είναι ακριβή και δεν έχει freesync.

επειδη εχω μια gtx 1060, δεν νομιζω να μου ειναι και πολυ χρησιμο το freesync! Ευχαριστω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Μια 144Ηz AHVA με G-Sync. Δες εδω ολες τις επιλογες.

 

https://geizhals.eu/?cat=monlcd19wide&xf=106_1~5848_NVIDIA+G-Sync~6492_144#xf_top

 

Η καλυτερη ειναι η Viewsonic XG2703-GS, αλλα αν βρισκεις σημαντικα φθηνοτερα την AOC AG271QG και θελεις να γλιτωσεις το εξτρα κοστος προτιμησε την.

Βασικά το budget μου δεν κυμαίνεται στα επίπεδα του G-sync... Αρκετά νομίζω μου έφαγε το κουτάκι! Θα έλεγα να πάω σε μια απλή οθόνη μέχρι 27"... Και μιας και διάβασα και κάποια αλλά νήματα θέλω να ρωτησω αν αξίζει να πάω μέχρι τις 27" σε 2Κ ή να μείνω σε 1080??? Αναλόγως μ αυτό που γράφω τώρα αν μπορεί κάποιος ας κάνει κάποιες προτάσεις! Ευχαριστώ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω μια gtx 1060, δεν νομιζω να μου ειναι και πολυ χρησιμο το freesync! Ευχαριστω πάντως.

 

Οχι δε θα ειναι, αλλα και παλι εχει καλυτερη εικονα απο την p2317h.

Βασικά το budget μου δεν κυμαίνεται στα επίπεδα του G-sync... Αρκετά νομίζω μου έφαγε το κουτάκι! Θα έλεγα να πάω σε μια απλή οθόνη μέχρι 27"... Και μιας και διάβασα και κάποια αλλά νήματα θέλω να ρωτησω αν αξίζει να πάω μέχρι τις 27" σε 2Κ ή να μείνω σε 1080??? Αναλόγως μ αυτό που γράφω τώρα αν μπορεί κάποιος ας κάνει κάποιες προτάσεις! Ευχαριστώ!

 

Η crossover 27100Q ειναι η αμεσως επομενη καλυτερη επιλογη, πολυ καλη 1440p 100hz ips αλλα αγοραζεται μονο απο ebay.

 

http://www.ebay.it/itm/CROSSOVER-New-27100Q-Real-Boost-Clock-AH-IPS-2560x1440-60Hz-WQHD-100Hz-RealClock-/172369903147?hash=item28220bfe2b:g:uLgAAOSwawpXtqv7

 

Λιγο φθηνοτερη αλλα με 75Hz ρυθμο ανανεωσης η crossover 27vv.

 

http://www.ebay.it/itm/Crossover-NEW-27VV-IPS-QHD-Freedom-2560x1440-AH-VA-IPS-60Hz-RealClock-Monitor-/272384686145?hash=item3f6b647841:g:3f4AAOSwPCVX4hfD

 

Aπο Ελλαδα η καλυτερη ειναι η LG 27mb85R, αλλα δεν αξιζει την τιμη της για gaming. Πιο οικονομικη αλλα το ιδιο καλη για gaming ειναι η Asus PB278QR. Ολες 60Hz, δεν αγοραζεις 1440p IPS μεγαλυτερου ρυθμου ανανεωσης απο Ελλαδα.

 

https://www.skroutz.gr/s/7283234/LG-27MB85R-B.html?keyphrase=lg+27mb85r

https://www.skroutz.gr/s/5183964/Asus-PB278QR.html?keyphrase=pb278qr

 

Αξιζει να πας σε 2Κ με την 1070 oπως καταλαβαινεις.

 

Προσωπικα θα τα εσκαγα σε AHVA με G-Sync, ηδη προκειται να πληρωσεις πολλα για οθονη. Και θα σου λειπει και sync tech που απολαμβανουν κατοχοι καρτων της AMD με οθονες των 150 ευρω.

 

https://geizhals.eu/?cat=monlcd19wide&xf=106_1~5137_2560x1440~5848_NVIDIA+G-Sync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση

Για χρηση ιντερνετ & διαβασμα  & καμμια ταινιουλα , σε απλο pcακι με 8GB & i3-4430 και την ενσωματωμενη intel HD graphics 4600 .

Θελω 27 ιντσες

Ειμαι αναμεσα σε 2 οθονες :

BenQ GW2760HS   &  LG 27MP58VQ-P

 

Τι προτεινετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση

Για χρηση ιντερνετ & διαβασμα  & καμμια ταινιουλα , σε απλο pcακι με 8GB & i3-4430 και την ενσωματωμενη intel HD graphics 4600 .

Θελω 27 ιντσες

Ειμαι αναμεσα σε 2 οθονες :

BenQ GW2760HS   &  LG 27MP58VQ-P

 

Τι προτεινετε ?

Και γτ δεν κοιτας για μια ultrawide?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γτ δεν κοιτας για μια ultrawide?

 

Την ειδα και με ζαλιζει , στις 27'' παω απο 24''λογω προβληματος όρασης που επειδεινωθηκε τελευταια ( πρεσβυωπεια - υπερμετρωπία ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ταινίες σε σκοτεινό δωμάτιο η BenQ του firepc είναι η καλύτερη λύση. Αλλιώς για γενική χρήση και με χρήση bias lighting θα προτιμούσα την σχεδόν glossy HP 27es.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Mors όταν λες ότι η LG 23mp68vq δεν έχει εργονομική βάση,εννοείς ότι δεν περιστρέφεται οριζόντια?Γιατί κι εγώ προσπαθώ να δω πως ρυθμίζεται στο νετ και δε βγάζω άκρη.Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη.Αυτή που έχω είναι παλιά και δεν γυρίζει αριστερά-δεξιά και δε με χαλάει.Αλλά η κλίση πάνω κάτω με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Mors όταν λες ότι η LG 23mp68vq δεν έχει εργονομική βάση,εννοείς ότι δεν περιστρέφεται οριζόντια?Γιατί κι εγώ προσπαθώ να δω πως ρυθμίζεται στο νετ και δε βγάζω άκρη.Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη.Αυτή που έχω είναι παλιά και δεν γυρίζει αριστερά-δεξιά και δε με χαλάει.Αλλά η κλίση πάνω κάτω με νοιάζει.

και γω ενδιαφερομαι για την συγκεκριμενη/απο που την βρισκεις φθινοτερα; εγω κοιταω για το αγγλικο αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ εκεί και περιμένω μπας και παίξει καμιά προσφορά αυτές τις μέρες...Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν η διαφορά της με την LG 29UM58 είναι μόνο το freecync ή και κάτι άλλο σημαντικό.Ειμαι και μεταξύ gtx1060-rx 480.Αν παίξει καμία προσφορά που να "φωνάζει" 1060,φαντάζομαι η um58 θα είναι καλύτερο budget deal.

   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Mors όταν λες ότι η LG 23mp68vq δεν έχει εργονομική βάση,εννοείς ότι δεν περιστρέφεται οριζόντια?Γιατί κι εγώ προσπαθώ να δω πως ρυθμίζεται στο νετ και δε βγάζω άκρη.Με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη.Αυτή που έχω είναι παλιά και δεν γυρίζει αριστερά-δεξιά και δε με χαλάει.Αλλά η κλίση πάνω κάτω με νοιάζει.

Έχει μόνο κλίση στον κατακόρυφο άξονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , παλι εγω !

Για χρηση ιντερνετ & διαβασμα  & καμμια ταινιουλα , σε απλο pcακι  την ενσωματωμενη intel HD graphics 4600 .

Θελω να παω σε 27 ιντσες λογω πρεσβυωπειας υπερμετρωπειας .

Επισης μου αρεσει το Ips , τωρα εχω την LG 24MP55 και δεν εχω καποιο προβλημα  .      

Μεσω φιλου επαγγελματια μπορω να παρω την LG 27MP58VQ-P  στα  185 ευρω , υπαρχει καποιο αρνητικο σε αυτη την οθονη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...