Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, zarzonis είπε

στις ανασφάλειες του άλλου

=ψυχολογικα..seek help.

3 λεπτά πριν, zarzonis είπε

Δηλαδή ενδιάμεση αντιμετώπιση δεν υπάρχει;

Δεν ειμαστε στην mailing list να δουμε τι παιζεται.Παντως ειμαι σιγουρος οτι δεν τους περιμενει στην γωνια με την χατζαρα.Εχει αναφερθει σε θεματα/πραγματα που δεν θελει να βλεπει.Αν παω εγω και κανω κατι απο αυτα που ειπε τι θα πω ?Α συγνωμη τωρα μπηκα στο παιχνιδι , δεν τα ηξερα?Υποθετω οτι περα απο οξυθυμος ειναι και λογικος.Εχει αναφερθει σε 2-3-4 πραγματα που δεν θελει να γινονται...υποθετω τις πρωτες φορες τους πηρε με το καλο..με το μετριο..με το αγριο...Εκτος και αν εχει κανει σκοπο της ζωης του να μπαινει στην mailing list απλα να βριζει οποιον βρισκει..που δεν νομιζω.

6 λεπτά πριν, zarzonis είπε

Ισχυρίζεσαι δηλαδή ότι με τα βρισίδια έχεις με μαθηματική ακρίβεια καλύτερα αποτελέσματα από ό,τι με καλή συμπεριφορά;

Ισχυριζεσαι δηλ οτι με την καλη συμπεριφορα εχεις με μαθηματικη ακριβεια καλυτερα αποτελεσματα? ή αν ο αλλος ειναι καραγκιοζης θα εκμεταλλευτει αυτη την "καλη συμπεριφορα" σου και θα χαθει χρονος απο το προτζεκτ για να κανακεψουμε τον καραγκιοζη και τα ψυχολογικα του?

7 λεπτά πριν, zarzonis είπε

Αν ένα commit είναι χάλια, μην το κάνεις merge καθόλου ή ζήτα διόρθωση.

Θα ναι το commit της κοκκινομαλλας transgender χαλια , δεν θα το κανεις merge και θα βγει και θα λεει οτι εισαι ομοφοβικος και ρατσιστης και δεν ξερωγω τι αλλο.Να μου το θυμηθεις οτι εκει θα φτασουμε.

9 λεπτά πριν, zarzonis είπε

η εμπειρία στη δουλειά σιγά σιγά αποκτάται.

Εκει δεν ειναι να αποκτησουν εμπειρια στην καμπουρα του κερνελ...στην δικη μας κατ'επεκταση.Εκει πας να συνεισφερεις εφοσον εχεις υψηλοτατου επιπεδου γνωσεις και εμπειρια στον προγραμματισμο.
Αν ειναι ετσι και γω ξερω να φτιαχνω σε C το "Hello world" ...αρα?Να παω να παιξω μπαλα στον κερνελ?Και αμα γαμησω τιποτα να τους πω "ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΙ..ΤΩΡΑ ΑΠΟΚΤΑΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!"?

Καλα λεει ο @jim_p επεκταθηκαμε σε ενα θεμα που δεν ειναι στην θεματολογια του ποστ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωχ εχουμε sjw και στο insomnia

ακμπαρ

καλα τα λεει ο μπηχτης

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Σίγουρα όλοι θέλουμε να εργαζόμαστε σε ένα ιδανικό, πολιτισμένο περιβάλλον, αλλά...

...ο kernel δεν είναι ένα random project. Πάνω του βασίζονται εκατοντάδες χιλιάδες, αν όχι εκατομμύρια, άνθρωποι και επιχειρήσεις. Δεν επιτρέπονται λάθη. Ο υπεύθυνος είναι ο απόλυτος άρχοντας, μοναδικό κριτήριο για το ποιόν του κάθε προγραμματιστή είναι ο κώδικας που παραδίδει και δε χωράει η πολιτική εκεί. Αν πληγωθεί ο εγωισμός κάποιου στην πορεία - είναι ελάχιστες οι φορές που έχει δημιουργηθεί τέτοιο θέμα εξάλλου - για να γλυτώσουμε προβλήματα, so be it. Στην τελική, αυτά τα "χαστούκια", τους περισσότερους τους κάνουν καλύτερους στη δουλειά τους. Μαθαίνεις να δουλεύεις καλύτερα υπό πίεση και να ξεπερνάς τις κακοτοπιές. Σκέψου να σκάσει το 0day και να πρέπει να βγει fix άμεσα από προγραμματιστές που δεν έχουν μάθει να δουλεύουν στα ζόρια. Κλάφτα Χαράλαμπε... Αν δεν αντέχεις, υπάρχουν χιλιάδες άλλα os projects να συνεισφέρεις.

...το CoC θα χρησιμοποιηθεί σαν δούρειος ίππος για να περάσουν κάποιοι την πολιτική τους στο project. Αυτό δεν είναι κάτι που ίσως γίνει, είναι κάτι σίγουρο. Μέχρι τώρα κανείς δε μπορούσε να πετάξει κάποιον άλλο τελείως από το project (ούτε καν ο Linus). Πλέον, όλοι θα πρέπει να προσέχουν τι θα λένε και πώς θα εκφράζονται, ακόμα και στις προσωπικές τους συζητήσεις, γιατί πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα κάποιος να τους την έχει στήσει και να περιμένει το παραμικρό ολίσθημα για να τους πετάξει εκτός. Και σε αυτό, οι swj είναι μανούλες, ειδικά "η τύπισσα" (sic) που έγραψε το CoC.

PS. Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει αυτό, αλλά έχω την εντύπωση ότι ουδέποτε ο Linus έβρισε κάποιον ή προσπάθησε να τον υποβαθμίσει. Άλλο πράγμα να λέει "ο κώδικας που μου έδωσες είναι γτπ" και άλλο πράγμα να λέει "εσύ είσαι γτπ".

Επεξ/σία από vadou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@KilliK

Ο λινους ελεγε "ο κωδικας ειναι σκατα...δεν περναει".Εληγε εκει.Επεφτε και ενα ψιλο μπινελικι για να τσιτωνουν οι σβερκοι.Δεν τον ενδιεφερε ποιος εγραφε τον κωδικα..ας τον εγραφε και αρουραιος απο την τρυπα του.Ο κωδικας να ειναι σωστος.

Τωρα θα λεει ο επιβλεπων "ο κωδικας ειναι σκατα..δεν περναει" και θα παιρνει απαντησεις του στυλ "Γιατι?Επειδη ειμαι μαυρος?Επειδη ειμαι γυναικα?Επειδη ειμαι γκει?Επειδη γουσταρω κατσικες?Επειδη ηπια 3 βαρελια μπυρες στο Oktoberfest και καταντησα αλκοολικος?". Θα βγαζει ο καθεις το κομπλεξ του γιατι  να ανηκει σε καποια μειονοτητα και νομιζει οτι ολος ο κοσμος ειναι εναντιον του εξαιτιας αυτου του γεγονοτος.

Και αντι να ασχολουμαστε με τον κωδικα , θα ασχολουμαστε με την ψυχοσυνθεση και τα ψυχικα τραυματα του καθε περιεργου που γραφει κωδικα...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως τα λες, ειναι ασχημη η κατασταση, πολυ ασχημη και μονο καλο δεν θα κανει στο Λινουξ. για να δουμε πως θα εξελιχθει το θεμα τις επομενες μερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Ρε παιδιά γιατί αυτή η κλαψομουνίαση με το CoC; Την τελική απόφαση πάλι ο Linus δεν θα την παίρνει; 

Αν θες να γελάσεις δες και το COC του FreeBSD 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Koιτα οι CoC καλο ειναι να υπαρχουν , αλλα οχι εις βαρος του προτζεκτ.Δηλαδη απο την στιγμη που δεν μπορεις να ελεγξεις τα μυαλα των συμμετεχοντων ,οι βλαμμενοι ή οι ανικανοι να προγραμματισουν σωστα θα βρισκουν παντα ευκαιρια και πατημα το CoC για να ριξουν την ευθυνη του κακου κωδικα τους στο οτι στοχοποιηθηκαν για καποιον λογο...

Εντωμεταξυ βλεπω στο CoC του FreeBSD ... "Comments that reinforce systemic oppression related to gender, gender identity and expression, sexual orientation, disability, mental illness, neurodiversity, physical appearance, body size, age, race, or religion."

Προφανως και η ουσια ειναι σωστη.Γενικως ειναι να βλακωδες και απανθρωπο να σχολιαζεις αρνητικα το "κουσουρι" καποιου ανθρωπου.Και οταν λεω κουσουρι για να μην παρεξηγηθω μιλαω για αναπηριες,ψυχολογικα προβληματα κλπ.Απο την αλλη ομως μην ξεχναμε οτι τα κουσουρια "βαρανε" στον ψυχισμο του ανθρωπου ειδικα οταν δεν το αντιμετωπισει με υγιη τροπο και αυτο κατ'επεκταση μπορει να εχει επιπτωσεις στην δουλεια του (=κωδικα) ή στο πως θα αντιδρασει στην κριτικη πανω στην δουλεια του.Μπορει να αρπαζεται ευκολα , να θεωρει οτι ολοι του επιτιθενται , και οι πονηροι θα χρησιμοποιησουν την ιδιαιτεροτητα τους σαν αλλοθι.Χανεται η ουσια μετα απο ολα αυτα ..χανεται το προτζεκτ.

Τεσπα ας ελπισουμε οτι δεν θα χουμε τετοια παρατραγουδα στο λινουξ...για να δουμε.

ΥΓ : Εντωμεταξυ διαβαζω στην παραπανω φραση "mental illness" και σκεφτομαι τι ειδους κωδικα θα γραφει καποιος με ... mental illness :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mphxths said:

 Εντωμεταξυ διαβαζω στην παραπανω φραση "mental illness" και σκεφτομαι τι ειδους κωδικα θα γραφει καποιος με ... mental illness :)

GNOME 3

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

ΥΓ : Εντωμεταξυ διαβαζω στην παραπανω φραση "mental illness" και σκεφτομαι τι ειδους κωδικα θα γραφει καποιος με ... mental illness :)

Με προλαβε ο Oxygene, εγω θα εγραφα w10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Oxygene είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

GNOME 3

στειλε μια φωτο σου ρε να την κανω κορνιζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Oxygene είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

GNOME 3

Μην γαμιεσαι αρχιζω να το συμπαθω τελευταια το gnome 3 :)

47 λεπτά πριν, jim_p είπε

Με προλαβε ο Oxygene, εγω θα εγραφα w10.

Oποτε κοιταω τα θεματα των windows στο φορουμ , σκεφτομουν να αμολαγανε τον λινους στα κεντρικα της microsoft...χωρις οπλο ομως..για να μην τελειωσει αδοξα και συντομα το πειραμα.

Θα πηγαινε το μπινελικι συννεφο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...