Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά την γλύτωσε (μάλλον) και το ArtiX. Οι περισσότερες μικρές διανομές τραβάνε τα πακέτα από κάποια άλλη γνωστή διανομή (που ήταν ενήμερη για το πρόβλημα) και ήταν ασφαλείς. Οπότε λογικά θα ήταν ασφαλές και το ArtiX.

Που είναι το πρόβλημα θα μου πεις με το ArtiX τότε; Αυτοί έχουν ένα μεγάλο πρόβλημα. "Καθαρίζουν" όπως λένε τα πακέτα από οτιδήποτε έχει να κάνει με το systemd. Ακόμα και αν δεν υπάρχει λόγος. Στο σύστημα μου:
image.png.7f0d34d5feddc60fb946360e88f51773.png

υπάρχει σύνδεση του Polkit με το libsystemd. Αλλά οι χρήστες του ArtiX  φρικάρουν άσχημα αν έχουν οποιοδήποτε αρχείο με το όνομα `systemd` οπουδήποτε στο σύστημα αρχείων, ακόμα και αν η βιβλιοθήκη απλά υπάρχει. Ίσως  έχεις στο σύστημα σου  βιβλιοθήκες για το jack ακόμα και αν τρέχεις pulse audio. Η βιβλιοθήκες απλά υπάρχουν και δεν πειράζουν κανένα.

Αλλά όχι στο ArtiX, αυτοί θα το καθαρίσουν το σύστημα. Αποτέλεσμα να κάθονται να πατσάρουν συνεχώς τα πακέτα, αντί να κάτσουν να κάνουν καμία σοβαρή δουλεία. Και τα βασικά αυτά πακέτα πάντα θα μένουν λίγο πίσω, ίσως ώρες, ίσως μέρες, ίσως εβδομάδες.

Η πλάκα είναι πως μια διανομή που θεωρητικά είναι υπέρ την ελευθερίας να επιλέξεις όποιο init σύστημα θέλεις, συνειδητά μπλοκάρει ένα από αυτά. Και ας κάνουν περισσότερη δουλειά, και ας βάζουν την ασφάλεια σε δεύτερη μοίρα. Αλλά ποιος έχασε τον ορθολογισμό θα μου πεις, για να το βρουν αυτοί;

Και για να προλάβω τον γνωστό χάχα, το βάζω μόνος μου
image.png
 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οσους εχουνε 5.16, btrfs και nvme ή απλο ssd
https://old.reddit.com/r/btrfs/comments/s4nrzb/massive_performance_degradation_after_upgrading/
https://old.reddit.com/r/linux/comments/sgybyr/psa_linux_516_has_major_regression_in_btrfs/

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Peppermint γύρισε σε Debian!

Νέα έκδοση μετά από δυο χρόνια, βασισμένη στο Debian Stable, και επιτέλους έβγαλαν τα στοιχεία του LXDE που είχαν και πλέον έχει καθαρό XFCE, φυσικά με τις τροποποιήσεις από την ομάδα του. Καιρός ήταν, το LXDE έχει σταματήσει να αναπτύσσεται εδώ και χρόνια.

https://peppermintos.com/2022/02/peppermint-release-notes/

Download

https://peppermintos.com/guide/downloading/

Ενδιαφέρον, θα γίνει δοκιμή σε VM. Ποτέ δεν μου άρεσε στο παρελθόν η μίξη LXDE και XFCE που έκαναν. Τώρα που έχουν καθαρό XFCE αλλάζει το πράγμα και αξίζει μια δοκιμή.

Αν και σε δεύτερη σκέψη, πάλι έχω ενστάσεις για την αξιοπιστία της διανομής. Μια έκδοση μετά από δυο χρόνια και χωρίς συνεπές πρόγραμμα, δεν το λες και σοβαρή κατάσταση. Δηλαδή εγώ ποτέ δεν θα πρότεινα σε κάποιον καινούριο στο Linux να την βάλει. Δεν μπορείς να προτείνεις πειραματικές διανομές στην πλάτη του άλλου.

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Nemo replaces Thunar as the default file manager.

Παρα λιγο καθαρο xfce.

Ναι έχεις δίκιο, μετά το είδα! Το χούι δεν φεύγει με τίποτα που λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2022 στις 9:07 ΜΜ, asfodelus είπε


Που είναι το πρόβλημα θα μου πεις με το ArtiX τότε; Αυτοί έχουν ένα μεγάλο πρόβλημα. "Καθαρίζουν" όπως λένε τα πακέτα από οτιδήποτε έχει να κάνει με το systemd

Πιθανά να με νομίζατε υπερβολικό, αλλά για δείτε εδώ.  Τα παλικάρια στο ArtiX αποφάσισαν να κάνουν ένα πολύ καλό  καθάρισμα.

all archlinux repos are now by default disabled!

Έτσι πρέπει να μην βρει από καμία γωνία το κακό systemd κερκόπορτα να μπει στην μόνη διανομή που υποστηρίζει το init freedom 😛.  Τι και αν δεν μπορείς να βάλεις ένα Firefox αυτά είναι πράγματα  του σατανά. Δείτε και αυτό 😀. Δεν έχει telegram και δεν ξέρω αν καταφέρεις να βάλεις το Firefox αν θα παίζει βίντεο. Κάτι απόλυτα φυσιολογικό σύμφωνα με έναν από τους "dev" (R-r-right. Firefox uses FFmpeg for playing multimedia inside HTML5 <audio> and <video> elements.). Μπορεί να μην μπορείς να δεις ένα βίντεο αλλά δεν θα έχεις την ΜΑSA να σε παρακολουθεί. Λίγο το έχεις;



Και για να προλάβω, ελπίζω αυτή την φορά να το πέτυχα. image.png

Θυμάμαι κάποιον που υποστήριζε στα σοβαρά εδώ μέσα πως το Linux  Mint είναι άχρηστο, γιατί δεν αφήνει τους χρήστες να βάλουν το Chromium (κάτι μη αληθές, αλλά από πότε μας νοιάζει η αλήθεια) , με αποτέλεσμα οι χρήστες του να μην μπορούν να ανοίξουν καμία σελίδα στο internet.  Ο ναι το είπε και αυτό 😁

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@asfodelus 
Το Artix , να μου το θυμηθεις , δεν εχει μελλον. Ειναι φρανκεσταιν διανομη και επιπλεον , κακοφτιαγμενη.
Πηγαν να το παιξουν επαναστατες αλλα δεν ξερανε πως να το κανουν. Το αποτελεσμα ειναι να κανουν πασαλλειματα για να αφαιρεσουν το systemd , να αλλαξουν ονοματα σε πακετα , να κρατησουν ομως και τα arch repos γιατι καποιος πρεπει να παρεχει και τα πακετα , σιγα μην ασχοληθουμε με compiles. Και τωρα αρχιζουν μαλακοκινησεις του στυλ , καταργουμε τα arch repos , δεν πειραζει που δεν μπορειτε να περασετε firefox , που δεν δουλευει το telegram και αν δεν μπορειτε να κανετε και login ξερωγω , δεν φταιμε εμεις , εσεις φταιτε που σκεφτηκατε την λεξη systemd και σας κλειδωσαμε το local account του Η/Υ σας για τιμωρια. Πολυ φιλοσοφια , αλλα πρακτικα μηδεν εις το πηλικο.

Πριν καιρο , ειχα καταφερει και ειχα βαλει systemd στο Artix , ετσι για την ιστορια. Προχτες βρηκα ενα παλιο gnome iso του Artix , και ειπα να του περασω παλι systemd :) 
Αφου περασα απο 140 κυματα για να το ενημερωσω στις τελευταιες εκδοσεις , γιατι ηταν iso διετιας αν θυμαμαι καλα , το να του βαλεις systemd ηταν αγγουρι τρελο. Τοσο σκατα τα εχουν κανει. Εσκαγες "pacman -S systemd" και τραβαγε κατι ακυρα πακετα του artix. Ειχανε συνδεσει το metapackage αν το λεω καλα , με κατι ακυρα δικα τους. Ε , τραβηξα το systemd απο τα arch repos και εγινε η δουλεια ... κωλος. Καπου εκει το παρατησα και εκλαψα για τις χαμενες ωρες που δεν θα παρω ποτε πισω :)

 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

kernel driver for NTFS: NTFS3

https://www.paragon-software.com/paragon-software-announces-the-inclusion-of-its-ntfs3-driver-into-linux-kernel-5-15/

https://kernel.org/doc/html/v5.17-rc1/filesystems/ntfs3.html

Το νέο είναι "φρέσκο" (από 11/2021) αλλά ίσως αρκετά σημαντικό για κάποιους. Δοκίμασα το ΣΚ και βλέπω μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα. Βαριέμαι για bench, αλλά διαισθητικά μου φαίνεται 2-3χ σε σχέση με το ntfs-3g σε κάποιες περιπτώσεις - ίσως πιο γρήγορο και από την πρόσβαση μέσω windoze.

Επεξ/σία από jcd313
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...