Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίες εποχές

Αν θυμάμαι καλά το reiserfs τα έσπαγε στην διαχείριση πολλών αρχείων. Την εποχή εκείνη ήταν τεχνολογία αιχμής. Πολλών αρχείων δηλαδή χιλιάδων και εκατοντάδων (έκανε περισσότερο για διακομιστές), και ext4 όντας journalized κάλυψε το κενό του ext3...

Θυμάστε τα "Free Hans" που γράφανε πολλοί τότε; Μάλιστα ο Reiser είχε χρησιμοποιήσει το επιχείρημα ότι είχε φτιάξει ένα τόσο προηγμένο σύστημα αρχείων ως ελαφρυντικό στο δικαστήριο!

Μετά αφού καταδικάστηκε και φυλακίστηκε, σταμάτησαν τα free Hans (δεν θα βάλουμε μια δολοφονία μπροστά σε ένα σύστημα αρχείων, έλεος) και η ιστορία ξεχάστηκε.

Κρίμα πάντως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτη alpha για το asahi linux χτες, μια διανομη που απευθυνεται αποκλειστικα σε desktop συστηματα με επεξεργαστες της apple (m1, m1 pro, m1 max κλπ).
https://asahilinux.org/2022/03/asahi-linux-alpha-release/
https://old.reddit.com/r/linux/comments/thioh7/the_first_asahi_linux_alpha_release_is_here_asahi/

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι φάση όλες οι εφαρμογές πλέον να είναι σε flatpak ? 

σε λίγο θα έχουμε έναν πυρήνα και τα  υπόλοιπα θα είναι flatpaks και snaps και appimages 

Επεξ/σία από jemadux
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2022 στις 5:25 ΜΜ, jemadux είπε

τι φάση όλες οι εφαρμογές πλέον να είναι σε flatpak ? 

σε λίγο θα έχουμε έναν πυρήνα και τα  υπόλοιπα θα είναι flatpaks και snaps και appimages 

Για μένα αυτό είναι αρνητικότατη εξέλιξη. Το Linux γίνεται Windows με τα exe του και όλα τα αρνητικά τους, συν τα τεράστια μεγέθη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Για μένα αυτό είναι αρνητικότατη εξέλιξη. Το Linux γίνεται Windows με τα exe του και όλα τα αρνητικά τους, συν τα τεράστια μεγέθη. 

image.png.8cd6664d1df9ac367020a2d13948b81d.png

 

Αν θέλεις να έχεις ασφάλεια και App Isolation η μόνη λύση είναι να έχεις κάτι σαν το Flatpack. Μπορείς μεν να έχεις το isolation  με κάτι σαν το firejail, αλλά χωρίς να έχεις τα portals η κάθε εφαρμογή θα έχει τα θέματα ευχρηστίας της.

Όσο για τα αυξημένα μεγέθη, στην περίπτωση του Gnome  ΟS δεν υπάρχει καμία διαφορά: Το Runtime είναι το ίδιο, άρα είτε 1 είτε 100 εφαρμογές σε Flatpak  έχεις θα πάρουν τον ίδιο χώρο στο δίσκο είτε deb είναι, είτε rpm είτε flatpack. Όσο για τον χώρο που παίρνει το runtime πάλι θα είναι ο ίδιος, μια φορά θα υπάρχει η βιβλιοθήκη gtk στον δίσκο.

Αν θέλουμε ασφάλεια και app  isolation η λύση είναι Flatpack/Wayland. Και αν έχεις ασφάλεια θα έχεις πάντα να θυσιάσεις κάτι. Ναι θυμάμαι το σοκ και την έκφραση μου όταν πήγα να κατεβάσω την πρώτη Flatpack  εφαρμογή. Αλλά συνήθως στήνω και το Okular και αυτό κατεβάζει όλο το runtime του KDE. Αλλά αυτό είναι φυσιολογικό, έτσι δεν είναι;

Τώρα τα Flatpack τα θεματάκια τους τα έχουνε ακόμα κυρίως στην χρήση με το τερματικό (τι είναι αυτό;). Και έχω τις ενστάσεις μου σε σχέση με την ασφάλεια αν κάθε εφαρμογή πακετάρει τις βιβλιοθήκες της. Αν και εδώ πάλι πλεονεκτεί σε σχέση με το AppImage. Flatpack sucks

Αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι πως δεν έχουμε καταλάβει αρκετά την τεχνολογία τους και το os-tree. Δεν καταλαμβάνουν τόσο χώρο στον δίσκο όσο νομίζουμε πως καταλαμβάνουν. Ίσως θα πρέπει να αρχίσουμε να βλέπουμε το λειτουργικό σαν κάτι με δύο επίπεδα. Το βασικό επίπεδο, τα προγράμματα που κάνουν λειτουργικό ένα λειτουργικό, που θα είναι deb/rpm/... και το επίπεδο των εφαρμογών.

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, asfodelus είπε

image.png.8cd6664d1df9ac367020a2d13948b81d.png

 

Αν θέλεις να έχεις ασφάλεια και App Isolation η μόνη λύση είναι να έχεις κάτι σαν το Flatpack. Μπορείς μεν να έχεις το isolation  με κάτι σαν το firejail, αλλά χωρίς να έχεις τα portals η κάθε εφαρμογή θα έχει τα θέματα ευχρηστίας της.

Όσο για τα αυξημένα μεγέθη, στην περίπτωση του Gnome  ΟS δεν υπάρχει καμία διαφορά: Το Runtime είναι το ίδιο, άρα είτε 1 είτε 100 εφαρμογές σε Flatpak  έχεις θα πάρουν τον ίδιο χώρο στο δίσκο είτε deb είναι, είτε rpm είτε flatpack. Όσο για τον χώρο που παίρνει το runtime πάλι θα είναι ο ίδιος, μια φορά θα υπάρχει η βιβλιοθήκη gtk στον δίσκο.

Αν θέλουμε ασφάλεια και app  isolation η λύση είναι Flatpack/Wayland. Και αν έχεις ασφάλεια θα έχεις πάντα να θυσιάσεις κάτι. Ναι θυμάμαι το σοκ και την έκφραση μου όταν πήγα να κατεβάσω την πρώτη Flatpack  εφαρμογή. Αλλά συνήθως στήνω και το Okular και αυτό κατεβάζει όλο το runtime του KDE. Αλλά αυτό είναι φυσιολογικό, έτσι δεν είναι;

Τώρα τα Flatpack τα θεματάκια τους τα έχουνε ακόμα κυρίως στην χρήση με το τερματικό (τι είναι αυτό;). Και έχω τις ενστάσεις μου σε σχέση με την ασφάλεια αν κάθε εφαρμογή πακετάρει τις βιβλιοθήκες της. Αν και εδώ πάλι πλεονεκτεί σε σχέση με το AppImage. Flatpack sucks

Αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι πως δεν έχουμε καταλάβει αρκετά την τεχνολογία τους και το os-tree. Δεν καταλαμβάνουν τόσο χώρο στον δίσκο όσο νομίζουμε πως καταλαμβάνουν. Ίσως θα πρέπει να αρχίσουμε να βλέπουμε το λειτουργικό σαν κάτι με δύο επίπεδα. Το βασικό επίπεδο, τα προγράμματα που κάνουν λειτουργικό ένα λειτουργικό, που θα είναι deb/rpm/... και το επίπεδο των εφαρμογών.

Ξαναλέω, το Linux γίνεται Windows. Και ασφάλεια δεν είναι μόνο να είναι ανέπαφο το core system, είναι και τα data στο home που για μένα είναι πιο σημαντικά. 

Αν είναι να κατεβάζουμε εφαρμογές από όπου να 'ναι και να τις εγκαθιστούμε εκτός repos, δε βλέπω καμία διαφορά από τα Windows. 

Νομίζω όμως ότι πρέπει να τα πούμε σε νέο θέμα για να μη χαλάμε το παρόν. 

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ξαναλέω, το Linux γίνεται Windows. Και ασφάλεια δεν είναι μόνο να είναι ανέπαφο το core system, είναι και τα data στο home που για μένα είναι πιο σημαντικά. 

Αν είναι να κατεβάζουμε εφαρμογές από όπου να 'ναι και να τις εγκαθιστούμε εκτός repos, δε βλέπω καμία διαφορά από τα Windows. 

Νομίζω όμως ότι πρέπει να τα πούμε σε νέο θέμα για να μη χαλάμε το παρόν. 

Μου θύμισες να κάνω ενημέρωση του αντίγραφου ασφαλείας του /home
Ναι ναι καλά το freefilesync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο επίπεδα το λειτουργικό με παραπέμπει σε σερβεριστικο μοντέλο όπως το jail του freebsd με την βασική διαχείριση να περιλαμβάνεται επίσης στο ίδιο το λειτουργικό σύστημα με το καλύτερο σύστημα αρχείων ZFS έτσι ώστε να κλωνοποιήσετε jails και να δημιουργήσετε jail templates.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...