Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ευθύνες νομίζω είναι 50-50, ο αγοραστής έπρεπε να γνωρίζει ότι η Ίντελ έχει σοβαρό θερμικό πρόβλημα στους επεξεργαστές της. Έστω να ρωτήσει στα φόρουμ πριν προβεί στην αγορά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω ΜΟΝΟ AMD για να εκδικηθώ την Intel από την εποχή των '90 που είχε το μονοπώλιο και μας έβαζε τους επέξεργαστες από 200 250 χιλιάδες δραχμές και πάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2022 στις 8:09 ΜΜ, jim_p είπε

Εγώ έχω ένα vostro αγορά Δεκέμβριος 2021 Ryzen 5700u και είμαι 100% ευχαριστημένος σε όλα, εξαιρετικά ευτυχής με την αγορά  μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Εγώ έχω ένα vostro αγορά Δεκέμβριος 2021 Ryzen 5700u και είμαι 100% ευχαριστημένος σε όλα, εξαιρετικά ευτυχής με την αγορά  μου. 

Μερικοι δεν καταλαβαινουν οτι υπαρχουν διαφορετικες σειρες στα φορητα. Τα vostro ειναι πιο επαγγελματικα και τυγχανουν της αναλογης προσοχης και αγαπης και τα inspiron πιο consumer σειρα , που ισως το quality test να μην ειναι και πολυ σοβαρο. 
Το να κρινουμε την dell απο την σειρα inspiron ειναι τελειως αστοχο. Μιλαμε απο τις πιο σοβαρες εταιριες στον χωρο των λαπτοπς και με after sales απο αλλον πλανητη , σε φαση να ερχεται τεχνικος στον χωρο σου με ανταλλακτικα και εργαλεια και να στο φτιαχνει επιτοπου. Αν φυσικα εχεις πληρωσει για το αναλογο support ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε θα τσιμπήσω, το QA σε laptops που κάνουν πάνω από €1Κ πρέπει να ναι τουλάχιστον επαρκές, coil whines και λοιπές παπαριές να τις αφήσουν για τα πιο φτηνά αν θέλουν. Επίσης τα ίδια πολλά και διάφορα προβλήματα αντιμετωπίζουν και τα XPS που είναι, ας πούμε, prosumer σειρά, μπορούμε να κρίνουμε την εταιρεία απ αυτό; Μπορούμε να την κρίνουμε απ το ηλίθιο πείσμα της να καταργήσει το S3 sleep; Μπορούμε να τη συγκρίνουμε ξέρω γω με τα ThinkPads που είτε E είτε Χ έχουν απείρως λιγότερα QA issues;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/2/2022 στις 8:09 ΜΜ, jim_p είπε

εμενα  αλλά φοράει amd

Επεξ/σία από jemadux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2022 στις 8:09 ΜΜ, jim_p είπε

φιλε μου τσεκαρε μια τον φορτιστή σου αν δεν ειναι γνήσιος  ειχα το ιδιο προβλημα σε lenovo yoga με το που εβαλα ενα γνησιο ολα ηταν οκ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, angmar είπε

Επίσης τα ίδια πολλά και διάφορα προβλήματα αντιμετωπίζουν και τα XPS

Σαν κάτοχος XPS (7590i) εδώ και 2 χρόνια μπορώ να σου πω ότι δεν έχει τίποτα από τα προαναφερθέντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Σαν κάτοχος XPS (7590i) εδώ και 2 χρόνια μπορώ να σου πω ότι δεν έχει τίποτα από τα προαναφερθέντα. 

Προφανώς χαίρομαι που δεν έχει το δικό σου τίποτα και ουδέποτε υποννόησα ότι όλα τα laptops της dell είναι προβληματικά, δε ξέρω από που προέκυψε αυτό το συμπέρασμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, angmar είπε

το QA σε laptops που κάνουν πάνω από €1Κ πρέπει να ναι τουλάχιστον επαρκές, coil whines και λοιπές παπαριές να τις αφήσουν για τα πιο φτηνά αν θέλουν.

Υπονοεις οτι ολα τα λαπτοπς πανω απο 1000 ευρω , της...dell εχουν τα αναφερομενα προβληματα. Αν θες να μας βγαλεις τρελους οτι αλλο καταλαβαινουμε εμεις απο αυτο που γραφεις οκ...
 

10 ώρες πριν, angmar είπε

Επίσης τα ίδια πολλά και διάφορα προβλήματα αντιμετωπίζουν και τα XPS

Μιλησες για συγκεκριμενα xps ή ολα ? Η προταση υπονοει ολα. 

Τσουβαλιασες. Εχεις δικιο. Η Dell ειναι η χειροτερη εταιρια. Αστοχια υλικου ή κατασκευης συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες. Απο κει και περα ειναι τι υποστηριξη θα λαβεις μετα ... και δεν νομιζω οτι μπορουν πολλες εταιριες να την κοντραρουν σε αυτον τον τομεα.

ΥΓ : Δεν εχω μετοχες της Dell. Δεν εχω φορητο Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω και τα 2, αλλά δε σημαίνει κάτι αυτό.

Αν ήθελα να πω πως 100% των dell είναι προβληματικά θα το έγραφα, εξακολουθώ να μη βλέπω από που βγήκε το τσουβάλιασμα, αλλά δε πειράζει.

Μακάρι το support να είναι καλό όπως λες, αλλά στη δική μου περίπτωση για το coil whine ήταν ότι καλύτερα να το αφήσετε γιατί υπάρχει περίπτωση να είναι χειρότερο στο επόμενο, απάντηση που έλαβαν και διάφοροι στο r/dell με αντίστοιχο πρόβλημα σε inspiron & XPS (κάποια ε, όχι όλα).

Τέλος από μένα στην αντιπαράθεση αυτή, κατέθεσα μια, προφανώς προσωπική γνώμη, αρκετά offtopic βγήκαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cloudready (δεν το ειχα ψαξει ιδιαιτερα σορρυ) δεν ειχε το bloatware της google?
Ή ήταν κανονικό chrome os για να μπορείς να το εγκαταστήσεις σε οποιονδήποτε υπολογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...