Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, rearshooter είπε

σοβαρά το σκέφτομαι...πρέπει να έχουν κάνει σχολαστική δουλειά... λειτουργικό δίκην βράχου!!!με προβληματίζει μόνο το "εύρος" των πακέτων...ένα ψάξιμο το δικαιούται! ὀψόμεθα!

Η εγκατασταση με text-based installer , δεν ξερω τι διαθεσιμοτητα πακετων εχει , αν θες συγκεκριμενα DEs θα σου βγει η παναγια , βραχος μεν αργες εξελιξεις δε . Εκανε ποσα χρονια να βγαλει νεα εκδοση , δηλ καπου ξεπερασε και το debian stable :) Για συγχρονο μηχανημα δεν ειναι , αποψη μου.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, asfodelus είπε

Κάποιος κάπου είπε "Show me the code". Τόσα χρόνια η ίδια καραμέλα. δυο γραμμούλες κώδικα να το αποδεικνύει τόσα χρόνια δεν βρέθηκαν; Ξέρω είναι πολύ ο κώδικας να αναλυθεί. Βασικά το μόνο που λέει η προηγούμενη πρόταση είναι πόσο άσχετοι είσαστε.
 

Σαν το γνωστό ανέκδοτο "Εκεί ήταν η γυναίκα μου ας πήγαινες". Βασικά εγώ θα το έβαζα κάπου που δεν θα κοίταζε κανένας, κάπου που δεν χρησιμοποιείτε σε επαγγελματικά περιβάλλοντα που περνάνε απο Audit τον κώδικα και δεν τα χρησιμοποιεί η αμερικάνικη κυβέρνηση ή ο στρατός.
 

 Ο πατέρας του Linus είναι ένας αριστερός πολιτικός και το είπε όταν ρωτήθηκε. Θα μπορούσε να πεί κάτι άλλο;
 

Πολλές φορές. Επίσημα. Πριν κανένα χρόνο είχε περάσει κάποια πρωτόκολλα κρυπτογράφησης για ΙοΤ.   Αλλά το σημαντικότερο είναι το SELinux  https://en.wikipedia.org/wiki/Security-Enhanced_Linux

Μιας και τα χρησιμοποιεί η αμερικάνικη κυβέρνηση και ο στρατός δεν πρέπει να προξενεί έκπληξη. Και μπήκαν μια χαρά στον πυρήνα και εξετάστηκαν λεπτομερώς. Όλα αυτά στα φανερά. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του ανοικτού κώδικα απέναντι στον κλειστό. Ακόμα και αν ο κώδικάς είναι κλειστός πάλι μπορείς να βρεις τις τρύπες και τα κενά ασφαλείας. Απλά με μεγάλη δυσκολία. Κάθε προγραμματιστής το καταλαβαίνει αυτό.  Που είναι λοιπόν τα περιβόητα backdoors; 10 χρόνια τα ακούμε και ακόμα να τα δούμε. Κάπου ένα έλεος και σταματήστε να κάνετε ζημία. (Ξέρω κάθε ένας έχει στο τσεπάκι κάποια παλιά bugs που έχουν φτιαχτεί, αλλά ένα bug δεν είναι backdoor)

Θεωρητικά αυτό είναι και το πλεονέκτημα του ανοικτού κώδικα. Το να το αρνείσαι είναι σαν να λες τι Linux τι Windows το ίδιο πράγμα.   Το επιχείρημα του πολύ κώδικα είναι για τον πέο. Είναι σαν να λες πως ένα χωράφι  600 τμ έχει 6 φορές περισσότερους χοχλιούς απο ένα χωράφι 100 τμ. Αλλά το μόνο που δείχνει είναι πως δεν είναι χοχλιδολόγος.

Η ποιότητα του κώδικα, η εκτεταμένη χρήση του σε εμπορικές και κυβερνητικές εφαρμογές, το πόσα μάτια των βλέπουν είναι σημαντικά. Ενα init που δεν το χρησιμοποιεί κανείς, δεν έχει δοκιμαστεί, δεν το έχουν φτιάξει σοβαροί προγραμματιστές, έχει περισσότερες πιθανότητες. Αν αρχίσει να χρησιμοποιείτε τότε θα βρεθούν εκατοντάδες edge cases. Απλή λογική. Αν λάβεις μόνο υπόψιν σου το υποτιθέμενο μέγεθος του κώδικά, τότε δεν πρέπει να χρησιμοποιείς το Docker, το Firefox, το LibreOffice ακόμα και τον ίδιο τον πυρήνα. Έχουν συγκριτικά δεκαπλάσιες ποσότητες.

Επίσης (κλασική ρητόρια ρητορική) αποκρύβει το γεγονός πως το SystemD δεν είναι ένα init system. H σύγκριση αν γίνει θα πρέπει να γίνει στο systemd-init για να έχει νόημα. Αν δε βάλεις μαζί όλα όσα αντικαθιστά το πιθανότερο είναι να προκύψει μικρότερος κώδικας. Κάθε προγραμματιστής το καταλαβαίνει αυτό.  

Δυστυχώς δεν θα έχουμε κάποιο αξιόλογο εναλλακτικό init. Αυτή είναι η τραγωδία του SystemD.  To έχουν πάρει εργολαβικά καράσχετοι που δεν έχουν ιδέα από προγραμματισμό.
 

ΥΓ: Όπως βλέπετε Ρήτορας και σοβαρή κουβέντα εδώ μέσα είναι κάτι αδύνατον να συμβεί

Οι παραθέσεις που κάνεις στο μήνυμά σου από ποια μηνύματα προέρχονται; Δεν τα βρίσκω...

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Η εγκατασταση με text-based installer , δεν ξερω τι διαθεσιμοτητα πακετων εχει , αν θες συγκεκριμενα DEs θα σου βγει η παναγια , βραχος μεν αργες εξελιξεις δε . Εκανε ποσα χρονια να βγαλει νεα εκδοση , δηλ καπου ξεπερασε και το debian stable :) Για συγχρονο μηχανημα δεν ειναι , αποψη μου.

Τι κάπου ξεπέρασε και το Debian Stable, αυτό βγάζει κάθε δυο χρόνια καινούρια έκδοση με ενημερωμένα πακέτα λίγο πριν το freeze του, τι σχέση έχει με τη δεκαετία για νέα έκδοση... Μη λέμε υπερβολές :)

Για το slack, μιλάμε για δεινόσαυρο πραγματικά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Οι παραθέσεις που κάνεις στο μήνυμά σου από ποια μηνύματα προέρχονται; Δεν τα βρίσκω...

Αν σε κάποιο νήμα μπει ο Ρήτορας εδώ μέσα τα μισά μηνύματα θα σβηστούν. Ανεξάρτητα από το τι περιέχουν. Μπορεί να περιέχουν αξιόλογες πληροφορίες, ή να είναι του Ρήτορα. Μπορεί να σου πήρε χρόνο να συγκεντρώσεις μια πληροφορία, ή απλά να εκθέτεις την ηλιθιότητα ή το συνειδητό ψεύδος.  Δεν έχει καμία απολύτως σημασία.  Απλά συνήθισε το 😛

Όπως βλέπεις με τον Ρήτορα εδώ μέσα δεν γίνετε κουβέντα. Και είχαν ακουστεί κάποιες αξιόλογες απόψεις (όχι οι δικές μου λολ)

Επεξ/σία από asfodelus
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Η εγκατασταση με text-based installer , δεν ξερω τι διαθεσιμοτητα πακετων εχει , αν θες συγκεκριμενα DEs θα σου βγει η παναγια , βραχος μεν αργες εξελιξεις δε . Εκανε ποσα χρονια να βγαλει νεα εκδοση , δηλ καπου ξεπερασε και το debian stable :) Για συγχρονο μηχανημα δεν ειναι , αποψη μου.

10 χρόνια είχα gentoo ...λογικά θα πέσω στα ίδια νερά...δεν ξέρω πραγματικά...δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ κυριολεκτικά..

αποθετήρια τρίτων όπως τα overlays θα παίζουν άραγε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, rearshooter είπε

10 χρόνια είχα gentoo ...λογικά θα πέσω στα ίδια νερά...δεν ξέρω πραγματικά...δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ κυριολεκτικά..

αποθετήρια τρίτων όπως τα overlays θα παίζουν άραγε..

Μην γινεσαι μαζοχιστης :) Τοσες διανομες , μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου !

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, rearshooter είπε

10 χρόνια είχα gentoo ...λογικά θα πέσω στα ίδια νερά...δεν ξέρω πραγματικά...δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ κυριολεκτικά..

αποθετήρια τρίτων όπως τα overlays θα παίζουν άραγε.

Γιατι εφυγες απο gentoo? αν επιτρεπεται;

Επεξ/σία από Ussr
ορθογραφία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ussr είπε

Γιατι εφυγες απο gentoo? αν επιτρεπετε;

ακόμη με "καίει"!!! Προσπάθησα να το "φτιάξω" ως στούντιο ηχογραφήσεων πριν καμία διετία...άρχισα τα άπειρα compiles για ότι χρειαζόμουν και τις παραμετροποιήσεις...τελικά δεν μπόρεσα να βάλω ότι χρειαζόμουν και από τις πολλές αλλαγές το κρέμασα....έφαγα 7-10 ημέρες ελεύθερου χρόνου...και λόγω της επαγγελματικής μου ιδιότητας(νοσοκομείο) δεν με έπαιρνε για τέτοια χασούρα...οπότε πήδηξα για 1η φορά στο Αρκ που μου φάνηκε κοντά στην λογική gentoo χωρίς χασούρα!+ τα άπειρα "εύκολα" αποθετήρια! Πραγματικά δεν υπάρχει βδομάδα που να μην σκέφτομαι να γυρίσω στο gentoo...για κάποιο λόγο νιώθω οτι είναι πιο ανταποκρίσιμο, στιβαρό, γρήγορο...έτσι κι αλλιώς έστησα το av-linux για στούντιο...

αυτά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rearshooter είπε

...για κάποιο λόγο νιώθω οτι είναι πιο ανταποκρίσιμο, στιβαρό, γρήγορο...

Είναι, και δεν έχει ουδεμία σχέση με τις binary διανομές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψήσε με τώρα να κάνω το βήμα!!!έτσι κι αλλιώς ξεχωριστό root partition έχω!φεύγει Αρκ ξαναέρχεται gentoo!

εντωμεταξύ το sabayon (πλέον mocaccino) θυμάμαι εν ἔτει 2010 δεν ήταν το ίδιο με το gentoo...ενώ ουσιαστικά είναι gentoo...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, rearshooter είπε

ψήσε με τώρα να κάνω το βήμα!!!έτσι κι αλλιώς ξεχωριστό root partition έχω!φεύγει Αρκ ξαναέρχεται gentoo!

εντωμεταξύ το sabayon (πλέον mocaccino) θυμάμαι εν ἔτει 2010 δεν ήταν το ίδιο με το gentoo...ενώ ουσιαστικά είναι gentoo...

Δεν είναι θέμα προσηλυτισμού, είναι τι βλέπεις εσύ και πως θες την διανομή σου. Κάθε Gentoo και ξεχωριστή λόγο τεράστιων επιλογών στα flags.

Το σαμπαυον ήταν μια ιταλική ομελέτα  (sabayone  = χτυπημένα αυγά) είχε εγκατασταθεί το portage όμως δεν μπορούσες να κάνεις χρήση emerge με όλο το unstable tree με άπειρα flags ενεργοποιημένα. Μια απέραντη χωματερή ήταν το make.conf του και αν θυμάμαι καλά το update του ήταν ένα καινούργιο image πάνω στο παλιό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ίσως το μόνο gentooδες που είναι gentoo να αφορά μόνο το funtoo που το έχει ο αρχικός προγραμματιστής του gentoo!

Επεξ/σία από rearshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγώ ένα σχετικά top spec inspiron του '19, μακράν η χειρότερη αγορά σε laptop που χω κάνει, το QA της Dell είναι για τα μπάζα, και μετά τις ιστορίες φρίκης που διαβάζω καθημερινά στο reddit, 1η και τελευταία φορά που αγοράζω μηχάνημα Dell

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...