Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσο πονεμενη ιστορια το 3d acceleration σε virtual machine...
Εχει κανεις εμπειρια απο αυτο σε gnome-boxes (δεν ξερω τι backend εχει) ή qemu? Γιατι στο virtualbox δεν εινια και ιδανικο και σε vmware υποστηριζει μεχρι opengl 3.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chek2fire είπε

το wayland αργά η γρήγορα θα υιοθετηθεί απλά δεν είναι έτοιμο ακόμα για τους nvidia driver 

Αυτό το ακούω 10 χρόνια τώρα! Πότε θα είναι έτοιμο δηλαδή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Αυτό το ακούω 10 χρόνια τώρα! Πότε θα είναι έτοιμο δηλαδή!!

στο linux όλα τα πράγματα θέλουν τον χρόνο τους :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.microsoft.com/security/blog/2022/04/26/microsoft-finds-new-elevation-of-privilege-linux-vulnerability-nimbuspwn/

 

νεο vulnerability που αφορά συγκεκριμένες διανομές ανακαλύφθηκε από την Microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://lore.kernel.org/ntfs3/[email protected]/T/#u

Ο ntfs3 driver δεν προχωράει και πολύ καλά. Και σε εμένα buggy είναι. Δυστυχώς γύρισα πίσω στο ntfs-3g που ναι μεν είναι αργό, αλλά είναι αξιοπιστο. Φαίνεται όμως οτι θα βελτιωθεί στο μέλλον.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, jcd313 είπε

Ο ntfs3 driver δεν προχωράει και πολύ καλά.

Το διαβασμα του λινκ δεν προχωραει και πολυ καλα θα ελεγα εγω. Παραθετω απο τον maintainer του ntfs3 driver (απο το λινκ).
"First and foremost I need to state that active work on NTFS3 driver has never stopped, and it was never decided to "orphan" NTFS3. Currently we are still in the middle of the process of getting the Kernel.org account. We need to sign our PGP key to move forward, but the process is not so clear (will be grateful to get some process desciption), so it is going quite slow trying to unravel the topic. As for now, we can prepare patches/pull requests through the github, and submit them right now (we have quite a bunch of fixes for new Kernels support, bugfixes and fstests fixes) -- if Linus approves this approach until we set up the proper git.kernel.org repo. Also, to clarify this explicitly: in addition to the driver, we're working of ntfs3 utilities as well. Overall, nevertheless the NTFS3 development pace has been slowed down a bit for previous couple of months, its state is still the same as before: it is fully maintained and being developed.
And finally, we apologize for late reply; I allowed me short vacation after most restrictions because of covid ended up this month in Germany."

Αφηστε τον ανθρωπο να παει και καμμια βολτα να ξελαμπικαρει ο εγκεφαλος του...

Πεταχτηκε και ενας Ελληναρας (ελπιζω να μην εισαι εσυ ε ?) για να γραψει το εποικοδομητικο ...

"If Linux has to avoid having 2 unmaintained drivers, wouldn't it be better to remove the old read-only one from (I think) 2001 and keep Paragon's version?".

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mphxths νομίζω οτι είσαι βιαστικός και αρχίζεις να πυροβολείς πριν το σκεφτείς.

Διάβασες τίποτα εκτός από την απάντηση του Komarov; Τεσταρες μήπως τον driver; Εγώ έκανα και τα δύο και έχω να πώ:

  1. Ο NTFS3 driver προκαλεί παγώματα και cοrruptions και στη συνέχεια ο δίσκος γίνεται mountable μονο read-only στο linux (ευτυχώς δεν έχασα κάτι κρίσιμο πριν το καταλάβω). Το πρόβλημα λύνεται με chkdsk μέσα από περιβάλλον windows, αλλά μάλλον αυτό δεν είναι καλό. Το ίδιο πρόβλημα έχουν αντιμετωπίσει και πολλοί άλλοι.
  2. Το linux 5.15 (που είναι και το τελευταίο LTS) έχει αυτόν τον προβληματικό driver.
  3. Δεν υπάρχει κανένα patch ή αλλαγή στον κώδικα του driver αυτού εδώ και 7 μήνες (31-10-21 έως 3-5-22).
  4. Απαιτείται συζήτηση με τον Linus μέσα (και μάλιστα που χαρακτηρίζει τον driver "orphan") για να ακούσουμε οτιδήποτε από τον Komarov 7 μήνες αργότερα.

 

Αν αυτά σε πείθουν οτι όλα βαίνουν καλώς, εγώ περισσεύω. Πάντως εγώ αποφάσισα να γυρίσω πίσω στο ntfs-3g.

 

Επίσης:

Στις 2/5/2022 στις 4:27 ΜΜ, mphxths είπε

Πεταχτηκε και ενας Ελληναρας (ελπιζω να μην εισαι εσυ ε ?) για να γραψει το εποικοδομητικο ...

"If Linux has to avoid having 2 unmaintained drivers, wouldn't it be better to remove the old read-only one from (I think) 2001 and keep Paragon's version?".

Είδες τις ημερομηνίες; Ο Komarov απάντησε την 1/5 ενώ ο αυτός ο Λεωνίδας (που δεν είμαι εγώ) την 28/4. Άσε που δε γράφει κάτι παράλογο (out of scope και premature είναι βεβαίως βεβαίως).

 

Τέλος, διαβάζω και κάποια hearsay για κακές πρακτικές στο reddit. Αλήθεια, ψέμματα δεν ξέρω.

Αναφορά σε κείμενο

The whole thing about this NTFS3 driver seems like a bit of a shit show from the start.

Paragon just seemed to want to release their code (originally as a single 27k line patch!) and call it a day. From memory it took them well over a year to create a pull request rather than just submitting it to fsdevel.

Επεξ/σία από jcd313
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, jcd313 είπε

Διάβασες τίποτα εκτός από την απάντηση του Komarov; Τεσταρες μήπως τον driver;

Διαβασα ολα τα μηνυματα. Δεν τεσταρω τιποτα. Ειμαι beta tester ηδη στα windows. Μου αρκει αυτο.
 

20 λεπτά πριν, jcd313 είπε

Αν αυτά σε πείθουν οτι όλα βαίνουν καλώς

Εγραψες οτι "Ο ntfs3 driver δεν προχωράει και πολύ καλά". Και η απαντηση του maintainer του λεει αλλα , απο ο,τι διαβασες. Εχει ετοιμα fixes/patches και δεν τα εχει περασει ακομα για τους λογους που αναφερει. Αν εσυ και εγω βιαζομαστε να ετοιμαστει ο driver γρηγοροτερα απο ο,τι θελει ο maintainer του , αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν σημαινει οτι "δεν προχωραει και πολυ καλα". Αν θα ορφανεψει , αν θα προχωρησει πιο γρηγορα απο ο,τι πριν , αν θα εχει bugs ή οτιδηποτε , θα δειξει το μελλον. Το υπογραμμισμενο ομως δεν ειναι ορθο.
 

20 λεπτά πριν, jcd313 είπε

Άσε που δε γράφει κάτι παράλογο

Δεν ειπα οτι ηταν παρολογο , αλλα μη εποικοδομητικο.
Οσο για το reddit , ο καθενας μπορει να γραφει την μαλακια του οπουδηποτε. Το μελλον θα δειξει τι θα γινει με τον driver αυτον. Μπορει να δειχνει σημαδια "ορφάνιας" , αλλα δεν ειναι τιποτα σιγουρο ακομα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εγραψες οτι "Ο ntfs3 driver δεν προχωράει και πολύ καλά". Και η απαντηση του maintainer του λεει αλλα , απο ο,τι διαβασες. Εχει ετοιμα fixes/patches και δεν τα εχει περασει ακομα για τους λογους που αναφερει. Αν εσυ και εγω βιαζομαστε να ετοιμαστει ο driver γρηγοροτερα απο ο,τι θελει ο maintainer του , αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν σημαινει οτι "δεν προχωραει και πολυ καλα". Αν θα ορφανεψει , αν θα προχωρησει πιο γρηγορα απο ο,τι πριν , αν θα εχει bugs ή οτιδηποτε , θα δειξει το μελλον. Το υπογραμμισμενο ομως δεν ειναι ορθο.

7 μήνες unstable driver σε production kernel(s) νομίζω είναι αρκετή απόδειξη οτι στέκει το λεγόμενο. Από κει και πέρα, το μέλλον θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πολύ αγαπητός σε πολλούς εδώ μέσα Lennart Poettering περιγράφει την ιδανική Linux διανομή για χρήση Desktop. Κάποια από τα πράγματα που περιγράφει όπως το immutable /usr υπάρχουν ήδη σε διανομές και είναι το μέλλον, άλλα όπως η πλήρη κρυπτογραφική επαλήθευση είναι σήμερα όνειρο θερινής νυχτός. Κάποια άλλα θα μας κάνουν να ξανα ξεχάσουμε όσα ξέραμε.

Δεν ξέρω αν συμφωνώ με όσα γράφει, θέλει πολύ διάβασμα και σκέψη, και η υλοποίησή πάντα μετράει καθώς και ο έλεγχος που θα μου δίνει σαν διαχειριστής του υπολογιστή μου. Αλλά είμαστε στο κατώφλι σπουδαίων πραγμάτων και προσωπικά βρίσκω σημαντικό που κάποιος έχει ένα όραμα (είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς με αυτό) για το «που βαδίζουμεν κύριοι»

Είναι πολύ μεγάλο κείμενο και θα βρεθεί εδώ: https://0pointer.net/blog/fitting-everything-together.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...