Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto IV [GTA 4][PC]


warcraftman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
πόσο μετάνοιωσε η crytec που υποστήριξε το pc gaming.Δυστηχώς όλοι εμείς που γουστάρουμε πληκτρολόγιο ποντίκι πρέπει να ετοιμαζόμαστε για δύσκολες εποχές κ δεν είμαστε άμοιροι ευθηνών.Ο θείος σκωτώνει το pc gaming είτε μας αρέσει είτε όχι.

 

Όντως η συζήτηση περι πειρατείας έχει ήδη γίνει και μάλιστα σε δικό/α της ξεχωριστό/α Thread. (1, 2, 3, 4)

Η απόφαση της Crytec είναι φυσιολογική και κατα τη γνώμη μου στρατηγική (μεγαλύτερα οικονομικά οφέλη) -μόνο μερικώς συνδεδεμένη με το θέμα της πειρατείας. Άλλωστε η πειρατεία έχει εδώ και αρκετό καιρό διαδοθεί και στις κονσόλες και imho μόνο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα.

Κατα τα άλλα συμφωνώ με τον S2Katana. Σ'αρέσει το αγοράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα pc είναι και πολύ φτηνότερα τα game. Δεν υπήρχε περίπτωση να έδεινα ποτέ 70 ευρώ για να πάρω μια θήκη όπως αυτές που πουλάνε οι μαύροι και ένα απλό dvd. Στο pc τόσο έχουν τα collector που μέσα βρίσκεις τα πάντα.

Και όσο για ραλάκια και τέτοια game ενοείτε ότι δεν είναι για pc. Oποιος θέλει τέτοια game ας πάει σε κονσόλες. Kαι όσο για rpg το Mass Effect και παιχνιδάρα ήμαρτον ρε σεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνιδάρα είναι, γι' αυτό πήρε και τις σχετικές βαθμολογίες. Ίσως θα έπρεπε να είναι πιο μεγάλο. Όσο για το "RPG", ε εντάξει, ο όρος έχει... διευρυνθεί τα τελευταία χρόνια. Όσο ήταν adventure και το Dreamfall ξερω 'γω.

 

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ακριβώς τι σόι games βγαίνουν σε PC που δεν βγαίνουν σε κονσόλες. Γιατί πλέον έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερο καλά PC exclusive είναι παιχνίδια που απευθύνονται σε ειδικό κοινό, πχ. simulators κάθε είδους, παραδοσιακά RPG στυλ NWN, RTS, adventures και τέτοια πράγματα. Άντε και το Sims, που δεν έχει βγει ακόμα στην τρέχουσα γενιά των κονσολών.

 

Εγώ δεν έχω κανένα κόλλημα με το gaming σε PC, αλλά χίλιες φορές η κονσόλα εφόσον θέλω να παίζω παιχνίδια (τρομάρα μου) και μάλιστα καινούρια παιχνίδια κάθε τόσο και δεν έχω το κλασικό σκάλωμα "Παίζω AoE, WoW και Starcraft από το 2000 και δεν τα παρατάω με τίποτα". Χίλιες φορές να έχω την κονσολάρα μου να χαίρομαι τις παιχνιδάρες που βγαίνουν με σχεδόν εβδομαδιαίο ρυθμό και όοοοοοταν θυμηθεί να βγει και κανα game της προκοπής στο PC το τσεκάρω κι αυτό. Κάνω και τις δέουσες αναβαθμίσεις (μερικές και ολικές) και είμαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ το Orange Box είχε μέσα 5 από αρκετά εως πολύ καλά games και έδωσα 45 ευρώ. Λιγότερα δηλαδή απ'όσο ένα αμφιβόλου ποιότητας console game. Και αυτό που λένε για πειρατεία στα pc, μια χαρά γίνεται και στις consoles αλλά τόσο ακριβά που τα πουλάνε τι απώλειες να έχουν. Αμα σ'αρέσει το παίρνεις όμως το παιχνίδι, μην είμαστε κ αχάριστοι. Απλά θέλει περισσότερο κόπο απ'την μεριά τους στο να φτιάξουν ένα παιχνίδι που αξίζει τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να 'χει (και επειδή το θέμα μας είναι το GTA IV στο 360) να υπενθυμίσουμε στον κόσμο πως η έκδοση για το XBOX έχει τις διπλάσεις πωλήσεις σε σχέση με του PS3. Λογικό αν σκεφτούμε ότι τα 360 είναι κι αυτά διπλάσια. "Λογικό" συμπέρασμα: όλοι όσοι έχουν κονσόλες, έχουν αγοράσει το GTA IV!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ δεν έχω κανένα κόλλημα με το gaming σε PC, αλλά χίλιες φορές η κονσόλα εφόσον θέλω να παίζω παιχνίδια (τρομάρα μου) και μάλιστα καινούρια παιχνίδια κάθε τόσο και δεν έχω το κλασικό σκάλωμα "Παίζω AoE, WoW και Starcraft από το 2000 και δεν τα παρατάω με τίποτα". Χίλιες φορές να έχω την κονσολάρα μου να χαίρομαι τις παιχνιδάρες που βγαίνουν με σχεδόν εβδομαδιαίο ρυθμό και όοοοοοταν θυμηθεί να βγει και κανα game της προκοπής στο PC το τσεκάρω κι αυτό. Κάνω και τις δέουσες αναβαθμίσεις (μερικές και ολικές) και είμαι κομπλέ.

 

Mα αυτή είναι η διαφορά μας. Για σένα είναι παιχνιδάρες και για μένα είναι game για τα πανηγύρια. Να πάρουμε ένα παράδειγμα. Από την λίστα αυτή εδώ

 

http://www.papasotiriou.gr/promo.ghardware.asp?pcid=9000

 

αν βγάλουμε το cod4 τα υπόλοιπα είναι μακριά από το να τα χαρακτηρίσω παιχνιδάρες.

Στα pc μπορεί να μην βγαίνουν τίτλοι με τον σορό όπως γίνετε στις κονσόλες αλλά όταν βγαίνει ένας τίτλος αξίζει με το παραπάνω να ασχοληθείς μαζί τους. Στα pc δεν υπάρχει ποσότητα αλλά ποιότητα. Τώρα αμα έσένα σου αρέσουν όλα αυτά τα game τότε σωστά κάνεις και ασχολείσε με τις κονσόλες.

Και κάτι τελευταίο είναι ουτοπιά να σβήσουν τα game από τα pc. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει. Πιο εφικτό είναι να γίνουν οι κονσόλες pc παρά το δεύτερο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δείτε εδώ γιατί το pc gaming δεν έχει σβήσει καθόλου αλλά αντίθετα υπάρχουν πάρα πολλοί που ασχολούνται.

 

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=50527

 

40.000.000 αιτήσεις για το unreal tournament με πειρατικά κλειδιά. Μιλάμε για τρελό ποσοστό. Αυτό είναι το κακό με το pc το μεγάλο ποσοστό πειρατείας που υπάρχει και γιαυτό όλες οι εταιρείες σπρώχνουν με νύχια και με δόντια το gaming στις κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα γουσταρω το pc απο οποιαδηποτε κονσολα,διαβαζω εδω μεσα ακουω απο πολλους "ελα μωρε ποιος θα κανει install το game να ψαχνεται και τετοια παιρνεις μια κονσολα και ησυχαζεις" ε ας παρετε κονσολα ρε παιδια μην μας πρηζετε επειδη ειστε ανικανοι να βαλετε ενα game,εγω θα πω κατι αλλο που δεν ακουγεται πολυ,οταν χαλασει ενα cd και κολαει τι κανετε τοτε?Το ξαναπαιρνετε?Επισης για την πειρατια να πω οτι αν και ειμαι κατα δεν το βρισκω παραλογο οταν σου πουλανε ενα game 50 ευρω ενω στο μαγαζι της γειτονιας σου ο αλλος το πουλαει 5 ευρω.Τι θα παιρνατε εσεις?Επισης εγω θελω να παιξω τα 10 καινουργια παιχνιδια που βγηκαν αυτο το μηνα θα δωσω 500 ευρω?Κατι πρεπει να κανουν οι εταιριες να κατεβασουν κατα πολυ την τιμη,το νταβατζιλικι των 50 ευρω εχει περασει εδω και κατι χρονια,ο κοσμος πειναει ρε ποιος θα δωσει 50 ευρω για game?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο oι κονσόλες συνδέονται με το pc?

 

Ειδά το πρώτο cut scene του GTA 4 και είναι σαν ταινία το άτιμο, άντε 1 εξάμηνο υπομονή τώρα...Είναι πολύ προσεγμένο στην λεπτομέρεια, έχει όλα αυτά τα μικρά ωραία που κάνουν ένα παιχνίδι από καλό, γαμάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είναι το σωστό τόπικ για τέτοιες συζητήσεις να επισημάνω κάτι που ανέφερε ο Dug Lombardy (marketing director @ Valve). Ο τύπος είπε λοιπόν ότι το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που κατεβάζουν games είναι αυτοί που απλά δεν μπορούν να περιμένουν. Δλδ τι γίνεται. Έχουμε φτάσει στο σημείο ένα game πρώτα να βγαίνει στα torrent και μετά στα καταστήματα, το βλέπει ο άλλος στο torrent και σκανδαλίζεται. Η Valve ενεργοποιεί τα game της την επίσημη μέρα κυκλοφορίας (τουλάχιστον) και εξαλείφει αυτού του είδους τους ανυπόμονους.

 

Όλοι οι υπόλοιποι που παραπονιούνται για πειρατεία (crytek, epic κτλ) ίσως πρέπει να πάρουν μαθήματα από τους πρωτοπόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι με την κατάσταση που υπάρχει στα pc που ενώ υπάρχει τεράστιο πεδίο αγοράς δεν υπάρχουν αγοραστές λόγο πειρατίας. Και φυσικά οι εταιρείες ξέρουν ότι μόνο ένα ποιοτικός τίτλος μπορεί να έχει επυτηχία σε μια τέτοια αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι με την κατάσταση που υπάρχει στα pc που ενώ υπάρχει τεράστιο πεδίο αγοράς δεν υπάρχουν αγοραστές λόγο πειρατίας. Και φυσικά οι εταιρείες ξέρουν ότι μόνο ένα ποιοτικός τίτλος μπορεί να έχει επυτηχία σε μια τέτοια αγορά.

 

Kαι στο xbox360 υπαρχει πειρατεια αλλα δεν ειδα να πτωουνται οι πωλησεις ακομα και αν οι τιμες των παιχνιδιων ειναι απο 50-100% ποιο ακριβες απο τα αντιστοιχα για PC και με εγκατεστημενη βαση (το xbox) κατα πολυ μικροτερη των PC.

Kατι αλλο πρεπει να φταιει λοιπον ...

Στο xbox360 μεγαλο ρολο για την επιτυχια του ειναι το ολοκληρωμενο κ ενοποιημενο περιβαλλον παιχνιδιου-επικοινωνιας που σου προφερει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα αυτών που χειρίζονται ένα xbox και ένα pc. Το να χειριστείς ένα xbox είναι κάτι πανεύκολο και γιαυτό η πλειοψηφία όσων έχουν xbox είναι casual gamer με target group από οικογενειάρχες που δεν μπορούν να χειριστούν ενα dvd μέχρι πιτσιρικάδες που δεν ξέρουν να κάνουν ακόμα ούτε ποδήλατο.

Από την άλλη όσοι είναι κάτοχοι pc στην μεγαλύτερη τους πλειοψηφία είναι geek user που μπορούν να σου κάνουν κομμάτια ένα pc να σου φτιάξουν ένα malware η να έχουν εγκατεστημένη και μια linux διανομή. Από τι καταλαβαίνεις σε ένα τέτοιο target group η πειρατεία και το crack των games είναι κανόνας και όχι εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα γουσταρω το pc απο οποιαδηποτε κονσολα,διαβαζω εδω μεσα ακουω απο πολλους "ελα μωρε ποιος θα κανει install το game να ψαχνεται και τετοια παιρνεις μια κονσολα και ησυχαζεις" ε ας παρετε κονσολα ρε παιδια μην μας πρηζετε επειδη ειστε ανικανοι να βαλετε ενα game,εγω θα πω κατι αλλο που δεν ακουγεται πολυ,οταν χαλασει ενα cd και κολαει τι κανετε τοτε?Το ξαναπαιρνετε?Επισης για την πειρατια να πω οτι αν και ειμαι κατα δεν το βρισκω παραλογο οταν σου πουλανε ενα game 50 ευρω ενω στο μαγαζι της γειτονιας σου ο αλλος το πουλαει 5 ευρω.Τι θα παιρνατε εσεις?Επισης εγω θελω να παιξω τα 10 καινουργια παιχνιδια που βγηκαν αυτο το μηνα θα δωσω 500 ευρω?Κατι πρεπει να κανουν οι εταιριες να κατεβασουν κατα πολυ την τιμη,το νταβατζιλικι των 50 ευρω εχει περασει εδω και κατι χρονια,ο κοσμος πειναει ρε ποιος θα δωσει 50 ευρω για game?

Tωρα τι να πει κανείς;Είσαι κατά της πειρατίας αλλά θέλεις να παίξεις 10 παιχνίδια το μήνα όταν ζήτημα είναι να αξίζουν 5 παιχνίδια το χρόνο τα οποία όμως αν κάτσεις κ τα παίξεις κ τα τερματίσεις σε υπερκαλύπτουν εκτός κ παίζεις 20 ώρες το 24ωρω.Το παραμύθι με τα 50 ευρώ άστο καλύτερα γιατί στον 1 μήνα κυκλοφορίας το παιχνίδι έχει πέσει στα 40 ή 30ευρω για να μή σε στείλω στο play.com πού το αγοράζεις απ'την αρχή 10ευρώ λιγότερα απ'οτι στην Ελλάδα.Για να μη σου πω ότι υπάρχει το dvdclub της γειτονιάς σου όπου μπορείς με 4 ευρω την εβδομάδα να νοικίάσεις ότι γουστάρεις κ αν δε σου αρέσει να το γυρίσεις.

Όμως φίλε μου ούτε αυτά θέλεις να δώσεις αφού μπορείς να το έχεις ΤΣΑΜΠΑ.Οπότε άσε τα δε γουσταρω τη πειρατία κ πεινάει ο κόσμος γιατί λύσεις άμα γουστάρεις το gaming κ θες να επιβραβεύεις τις καλές πρωσπάθειες κ τα καλά παιχνίδια βρίσκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...