Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθαροτερο εννουσα αλλα επειδη γραφω γρηγορα και βιαζομαι εκανα λαθος.

Με την αλλαγη σε καθαροτερο το επιχειρημα μου εχει παλι βαση οποτε δεν ειναι χαζο να το λεμε αυτο.

 

Κάτσε ρε φίλε, τόσες ακτινοβολίες, τόσο καυσαέριο και λες για το τσιγάρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε ναι φυσικά ενώ το να πετάς λινκς με το ότι το τσιγάρο επιβαρύνει την ατμόσφαιρα είναι λογικό.

Γιατι δεν ειναι λογικο?

 

---------- Προσθήκη στις 16:55 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:54 ----------

 

Κάτσε ρε φίλε, τόσες ακτινοβολίες, τόσο καυσαέριο και λες για το τσιγάρο;

Ναι γιατι και αυτο μολυνει.

Το οτι μολυνουν και τα άλλα δεν διαγραφει το γεγονος οτι και το τσιγαρο μολυνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θρεντ έχει πάρει επικές διαστάσεις.

 

Συμφωνώ, βγήκαν τα επιχειρήματα για το πόσο επιβαρύνει το τσιγάρο την ατμόσφαιρα μετά θα πουν και για τα περιττώματά των αγελάδων που ανεβάζουν το διοξείδιο του άνθρακα και θα απαιτήσουν να κόψουν το χέσιμο στα γελάδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγάρο επιβαρύνει την ατμόσφαιρα; Ααχαχαχαχαχα

 

500 τσιγάρα = 1 λεπτό λειτουργίας μιας εξάτμισης καινούριου ΙΧ

 

Ναι γιατι και αυτο μολυνει.

Το οτι μολυνουν και τα άλλα δεν διαγραφει το γεγονος οτι και το τσιγαρο μολυνει.

Ρε φίλε και τα κλανίδια σου μολύνουν αλλά μιλάμε για αμεληταίες ποσότητες συγκριτικά με άλλες πηγές, και γιαυτό και κάνουμε μια στρογγυλοποίηση στο "δεν μολύνει". Οκ μολύνει αλλά λιγάααακι αν σου ακούγεται καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν ειναι λογικο?

 

---------- Προσθήκη στις 16:55 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:54 ----------

 

Ναι γιατι και αυτο μολυνει.

Το οτι μολυνουν και τα άλλα δεν διαγραφει το γεγονος οτι και το τσιγαρο μολυνει.

 

Ναι ρε φίλε αλλά πες ότι καπνίζουμε 10 άτομα πόσο νομίζεις ότι θα μεγαλώσει η μόλυνση; κατά 0.0000000000000000000000000000000000000000000000000001% η μόλυνση ενω ταυτόχρονα η φύση βιάζεται από μεγαλύτερα φουγάρα. μην γίνεσαι τραγικά γραφικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κροκό, δε βρίσκω κάτι να χρίζει σοβαρής απάντησης. Αλήθεια. Το να μου λες να μην καπνίζω γιατί μολύνει την ατμόσφαιρα το βρίσκω το ίδιο λογικό με το να μου λες να μη μπαίνω στον ωκεανό ιδρωμένος γιατί τον μολύνω με τον ιδρώτα μου.

 

Ανάβω λοιπόν την μια από τις 4 πίπες μου και αράζω να δω τη συνέχεια της κουβέντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κροκό, δε βρίσκω κάτι να χρίζει σοβαρής απάντησης. Αλήθεια. Το να μου λες να μην καπνίζω γιατί μολύνει την ατμόσφαιρα το βρίσκω το ίδιο λογικό με το να μου λες να μη μπαίνω στον ωκεανό ιδρωμένος γιατί τον μολύνω με τον ιδρώτα μου.

 

Ανάβω λοιπόν την μια από τις 4 πίπες μου και αράζω να δω τη συνέχεια της κουβέντας.

 

Μην καπνίζεις όσο είσαι Online μολύνεις το ίντερνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε αλλά πες ότι καπνίζουμε 10 άτομα πόσο νομίζεις ότι θα μεγαλώσει η μόλυνση; κατά 0.0000000000000000000000000000000000000000000000000001% η μόλυνση ενω ταυτόχρονα η φύση βιάζεται από μεγαλύτερα φουγάρα. μην γίνεσαι τραγικά γραφικός.

Διαβασε τα λινκς που παρεθεσα και θα δεις οτι δεν μιλαω για τοσο απειροελαχιστη αυξηση της μολυνσης αλλά για σημαντικη μολυνση.

 

Το τσιγάρο επιβαρύνει την ατμόσφαιρα; Ααχαχαχαχαχα

 

500 τσιγάρα = 1 λεπτό λειτουργίας μιας εξάτμισης καινούριου ΙΧ

Σε ποια ερευνα το βρηκαν αυτο? Εχεις καμια πηγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γνωρίζουν κάποιοι οτι γράφοντας τις παπαρολογίες τους στο παρών φόρουμ, ντουμανιάζουν τους πολίτες της μεγαλόπολης και της πτολεμαίδας με καυσαέρια, επειδή έχουν τα pc τους ανοιχτά χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.

Ας τα κλείσουν λοιπόν για να αναπνεύσουν οι αγαπημένοι μας συμπολίτες καθαρότερο αέρα. Επίσης, κομμένη και η φασολάδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε τα λινκς που παρεθεσα και θα δεις οτι δεν μιλαω για τοσο απειροελαχιστη αυξηση της μολυνσης αλλά για σημαντικη μολυνση.

 

 

 

Ρε συ μας μοστράρεις αμερικανικές μελέτες για το πόσο επιβαρύνει το κάπνισμα το περιβάλλον. Πόσο πιο αναξιόπιστες μπορεί να είναι και πόσο πιο ειρωνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κροκό, δε βρίσκω κάτι να χρίζει σοβαρής απάντησης. Αλήθεια. Το να μου λες να μην καπνίζω γιατί μολύνει την ατμόσφαιρα το βρίσκω το ίδιο λογικό με το να μου λες να μη μπαίνω στον ωκεανό ιδρωμένος γιατί τον μολύνω με τον ιδρώτα μου.

Ναι το θεμα ειναι οτι τα μαθηματικα και η φυσικη σε διαψευδουν.

Δεν ειναι το ιδιο απο καμια πλευρα.

 

Το να λεω συγκεκριμενα σε εσενα να μην καπνιζεις ναι εχεις δικιο, αλλα το να λεω σε ολους τους καπνιστες τοτε οχι δεν εχεις δικιο!

Ομως επειδη θα ηταν αδικο να αφηναμε εσενα να καπνιζεις(ωστε η επιβαρυνση της ατμοσφαιρας να ειναι αμελητεα) και ολους τους αλλους οχι, τοτε το γενικευω και λεω σε κανεναν να μην καπνιζει γιατι επιβαρυνει την ατμοσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε τα λινκς που παρεθεσα και θα δεις οτι δεν μιλαω για τοσο απειροελαχιστη αυξηση της μολυνσης αλλά για σημαντικη μολυνση.

 

 

Σε ποια ερευνα το βρηκαν αυτο? Εχεις καμια πηγη?

Όχι δεν έχω κάποια πηγή, αλλά για να αμφισβητήσεις τον ισχυρισμό μου ότι το κάπνισμα μολύνει ελάχιστα, με όριο προς το καθόλου την ατμόσφαιρα πρέπει να μου βρεις εσύ πηγή που να αποδεικνύει το αντίθετο.

 

Φυσικά το 1/500 το έγραψα για να γίνω κατανοητός, βάλε στη θέση του 500 το "άπειρο" και συνενοηθήκαμαν.

 

Για να είμαστε και απόλυτα σαφείς, με αυστηρή λογική, ναι το κάπνισμα βλάπτει το περιβάλλον διότι παράγει κάποιες ουσίες που αποδεδειγμένα συμβάλλουν ξέρω γω στη δημιουργία της τρύπας του όζοντος. Εκεί που διαφωνούμε και πάει πίσω το θρεντ είναι το "πόσο σημαντική είναι αυτή η μόλυνση" που να δικαιολογεί μια συζήτηση πάνω σε αυτό.

 

Όπως περίπου είπε και ο luci... πρέπει να πλένουμε τα πόδια μας πριν μπούμε στον ωκεανό;

 

Ντάξει πήρα και το "-1" γιατί δεν βγάζετε άκρη μεταξύ σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ μας μοστράρεις αμερικανικές μελέτες για το πόσο επιβαρύνει το κάπνισμα το περιβάλλον. Πόσο πιο αναξιόπιστες μπορεί να είναι και πόσο πιο ειρωνικό.

???????? Τι σε πειραζουν οι Αμερικανικες μελετες?

Εχεις μηπως καμια αποδειξη οτι ειναι biased?

 

Επισης οταν βλεπεις τη λεξη Ιταλια να μαθεις οτι δεν εννουμε Αμερικη.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το θεμα ειναι οτι τα μαθηματικα και η φυσικη σε διαψευδουν.

Δεν ειναι το ιδιο απο καμια πλευρα.

 

Το να λεω συγκεκριμενα σε εσενα να μην καπνιζεις ναι εχεις δικιο, αλλα το να λεω σε ολους τους καπνιστες τοτε οχι δεν εχεις δικιο!

Ομως επειδη θα ηταν αδικο να αφηναμε εσενα να καπνιζεις(ωστε η επιβαρυνση της ατμοσφαιρας να ειναι αμελητεα) και ολους τους αλλους οχι, τοτε το γενικευω και λεω σε κανεναν να μην καπνιζει γιατι επιβαρυνει την ατμοσφαιρα.

 

Εντάξει, απλώς το επόμενο βήμα είναι να μην τρώμε κάρρυ. Και στα καπάκια να μην τρέχουμε γιατί αμολάμε περισσότερο διοξείδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω κάποια πηγή, αλλά για να αμφισβητήσεις τον ισχυρισμό μου ότι το κάπνισμα μολύνει ελάχιστα, με όριο προς το καθόλου την ατμόσφαιρα πρέπει να μου βρεις εσύ πηγή που να αποδεικνύει το αντίθετο.

Ε εισαι τυφλος τοτε. Δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...