Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Γιατι ρε μαστορα φεισπαλμ; Πετυχαινεις κλασικη περιπτωση γιορτων (πασχα ας πουμε), οπου τα λεωφορεια πολλες φορες βαζουν 2 και 3 μαζι δρομολογια (τουλαχιστον το εκαναν πιο παλια). Που το ειδες το περιεργο, να ρωτησει ο αλλος "παιδια επειδη ειμαι ψιλοκρυωμενος παιζει να παω σε καποιο απο αυτα που δεν ανοιγουν τα παραθυρα;"

 

ναι θα κάθεται να ρωτάει για να του δώσουν άδεια ενώ βιάζεται να πάει κάπου, είμαστε σοβαροί?! μήπως να ζητήσει άδεια για να αναπνέει/ζει, τι δικαιολογίες του κώλου είναι αυτές?!

 

όχι απλά facepalm, LEGENDARY facepalm.tiff με ανάλυση 300mpixels

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι θα κάθεται να ρωτάει για να του δώσουν άδεια ενώ βιάζεται να πάει κάπου, είμαστε σοβαροί?! μήπως να ζητήσει άδεια για να αναπνέει/ζει, τι δικαιολογίες του κώλου είναι αυτές?!

 

όχι απλά facepalm, LEGENDARY facepalm.tiff με ανάλυση 300mpixels

 

Βρε Thresh εριξες ενα παραδειγμα και απλα ειπα το αντιθετο, διοτι μου εχει τυχει πολλες φορες να μου συμβει, οταν πχ γυρναγα απο Αθηνα, και "ατυπα" συννενοουμασταν στο ενα λεωφορειο να κατσουν οσοι καπνιζουν, και οσοι δεν ενοχλουνται, και στο αλλο οσοι δεν καπνιζουν. Που ειναι δηλαδη το παραλογο, και σε τι αναφερεσαι οταν λες οτι ο αλλος βιαζεται. Παραδειγμα με λεωφορειο εβαλες, βιαζεται δε βιαζεται, οταν τον παει το λεωφορειο θα φτασει.

Τωρα βεβαια αν δεν εχεις μπει ποτε σε κτελ, και ειδικα παλαιοτερα που τα δρομολογια ηταν πολυ περισσοτερα, δε φταιω εγω αν τα βλεπεις αυτα παραξενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

άλλο ΚΤΕΛ που η πλειοψηφία μπαίνει στην αφετηρία και άλλο αστικό λεοφορείο μέσα στα πολή που μπαίνουν από όπου να 'ναι, προφανώς στη 2η περίπτωση που αναφερόμουν δεν γίνεται αυτό που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Thresh εριξες ενα παραδειγμα και απλα ειπα το αντιθετο, διοτι μου εχει τυχει πολλες φορες να μου συμβει, οταν πχ γυρναγα απο Αθηνα, και "ατυπα" συννενοουμασταν στο ενα λεωφορειο να κατσουν οσοι καπνιζουν, και οσοι δεν ενοχλουνται, και στο αλλο οσοι δεν καπνιζουν. Που ειναι δηλαδη το παραλογο, και σε τι αναφερεσαι οταν λες οτι ο αλλος βιαζεται. Παραδειγμα με λεωφορειο εβαλες, βιαζεται δε βιαζεται, οταν τον παει το λεωφορειο θα φτασει.

Τωρα βεβαια αν δεν εχεις μπει ποτε σε κτελ, και ειδικα παλαιοτερα που τα δρομολογια ηταν πολυ περισσοτερα, δε φταιω εγω αν τα βλεπεις αυτα παραξενα.

 

αυτο εγινε με μυστικη ψηφοφορια?:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε θα μου απαντήσουνε ποτέ γαμώτο και μόνο εγώ θα ξέρω πως έχω δίκιο και θα με πιάσουν οι μοναξιές μου.

 

Θα απαντήσω εγώ. Έχοντας πάει σε μαγαζιά με καλό εξαερισμό και ως καπνιστής και ως μη δεν είχα κανένα πρόβλημα το χειμώνα. Απλά οι μάγκες οι ΕΛληνες μαγαζάτορες είδαν πως η χρήση του εξαερισμού ανεβάζει κατακόρυφα το κόστος της θέρμανσης, και αποφάσισαν είτε να τον χρησιμοποιούν περιστασιακά όταν γίνει το σκηνικό σα μαφιόζικη ταινία, είτε ΚΑΘΟΛΟΥ. Επειδή κι εγώ κι εσύ ξέρουμε τι θα γινόταν στα μαγαζιά εγώ προσωπικά προτιμώ το 100% απαγόρευση. Αν είχε το backround ο έλλην επιχειρηματίας να είναι σωστός με τους εξαερισμούς θα ήμουν υπέρ του πρώτου νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λες (σαν κι εμένα) πως ΑΝ ο πρώτος νόμος τηρούνταν, όπως στις υπόλοιπες πολιτισμένες χώρες, θα ήταν η χρυσή τομή και για τις 2 πληθυσμιακές ομάδες, σωστά;

 

Γιατί τέτοια απόκλιση στην ψηφοφορία όμως; Δε μου βγάζεις από το μυαλό πως αυτός ο νόμος προτιμάται γιατί ακόμα και αν ίσχυε τίγκα ο προηγούμενος, οι μη-καπνιστές δε θα είχαν τα @@ από μόνοι τους να πατήσουν πόδι και να πουν στους καπνιστές της παρέας "όχι, σήμερα πάμε σε άκαπνο μαγαζί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω εγώ. Έχοντας πάει σε μαγαζιά με καλό εξαερισμό και ως καπνιστής και ως μη δεν είχα κανένα πρόβλημα το χειμώνα. Απλά οι μάγκες οι ΕΛληνες μαγαζάτορες είδαν πως η χρήση του εξαερισμού ανεβάζει κατακόρυφα το κόστος της θέρμανσης, και αποφάσισαν είτε να τον χρησιμοποιούν περιστασιακά όταν γίνει το σκηνικό σα μαφιόζικη ταινία, είτε ΚΑΘΟΛΟΥ. Επειδή κι εγώ κι εσύ ξέρουμε τι θα γινόταν στα μαγαζιά εγώ προσωπικά προτιμώ το 100% απαγόρευση. Αν είχε το backround ο έλλην επιχειρηματίας να είναι σωστός με τους εξαερισμούς θα ήμουν υπέρ του πρώτου νόμου.

 

στα περισσοτερα μαγαζια ειναι μειωμενος η κλειστος ο εξαερισμος επιτηδες για να ζεσταινονται οι πελατες και να παιρνουν συνεχεια ποτα

μου το χει πει barman που δουλευε σε μαγαζι και ειχε τετοιες εντολες απο το αφεντικο

 

και ο εξαερισμος απλα ανανεωνει τον αερα που εχει μαζευτει,δεν ρουφαει το καπνο απευθειας απο το τσιγαρο του τυπου που ειναι στο διπλανο τραπεζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λουσι, ρωτα και την μοσκιτω οτι στην ibiza που ειναι ενα τουριστικο μερος, στα μαγαζια μεσα καπνιζουν και αναπνεεις σαν ανθρωπος γιατι εχουν full εξαερισμο.

αν ειχανε εξαερισμο που ο αλλος καπνιζε διπλα μου και εγω δεν ειχα το ντουμανι στην μαπα, δεν θα ενοχλουσε, αλλα γιατι αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να γινει, χατζαρα.

και δεν γινεται να υπαρχει μαγαζι που εχει μονο καπνιστες, πρεπει να αλλαξουν αλλοι νομοι και αδειες κλπ κλπ, αρα ειναι πιο δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου από 'δω πάνου και από Νόβα Γκερμάνια πάντως, τα μαγαζιά είναι χωρισμένα βάσει τετραγωνικών (προηγούμενος νόμος). Στα καπνιστήρια, ας τα πούμε έτσι, ΕΒΛΕΠΑ ανθρώπους να καπνίζουν, αλλά δε μύριζα τίποτα. Μιλάμε για 40 τετραγωνικά τώρα και πόσους ανθρώπους με τσιγάρα, πίπες, πούρα (Ευρώπη ρε) και μυρωδιά μηδέν -σπίτι καθόμαστε 3 άτομα στο γραφείο με ανοιχτή πόρτα και παράθυρο και στο μισάωρο ξεκινάει το τσούξιμο στα μάτια. Και σε ολόκληρο ΤΕΚΕ (οπτικά) σε κάτι κτίσματα του 1780 και του 1850, τίποτα.

 

Τι μου λέει τώρα εμένα αυτό: το γεγονός πως υπάρχουν μέρη, λίγα, πολλά, δε με αφορά, στα οποία μπορώ να πάω και να πιω ένα ποτό και να κάνω ένα τσιγάρο χωρίς να ενοχλώ και χωρίς να ενοχλούμαι (ο καπνός παθητικά με πνίγει, περιέργως) αμέσως-αμέσως με κάνει να μη "σπάζομαι" ή "χαλιέμαι" αν μετά το φαΐ σε ένα εστιατόριο πρέπει να βγω έξω για να κάνω ένα τσιγάρο. Φαντάσου να πας σε έναν Έλληνα, όταν η κατάσταση στη Δανία είναι έτσι μοιρασμένη, να του πεις δε θα καπνίζεις ΠΟΥΘΕΝΑ τώρα. Έχω δει ανθρώπους να καπνίζουν μέσα σε νοσοκομεία, λες να πιάσει ολοκληρωτικός νόμος σε μπουζούκια, μπαράκια, καφετέριες, κλαμπ όταν δε δίνεις την επιλογή σε κάποιον να περιοριστεί έστω σε 5 μέρη να κάνει αυτό που κάνει από την 3η Εθνοσυνέλευση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τετραγωνικά που είναι το μαγαζί σου ντε. 40 και κάτω, καπνίζεις, 40 και πάνω, σου 'χω τασάκι έξω αν θες τη δόση σου.

Και μάλιστα, ο προηγούμενος νόμος ήταν και παράλογα αυστηρός, γιατί προσμετρούσε τα συνολικά τετραγωνικά ΑΚΡΙΒΩΣ για να μην αφήνει παραθυράκια.

Γνωστός μου έχει μαγαζί στο γκάζι, 42 τετραγωνικά, τα 4 νομίζω ήταν πατάρι -δε του έδιναν άδεια να καπνίζει ο κόσμος. Κρίμα το παιδί κτλ, αλλά καλώς κάνανε γιατί εύκολα φαντάζομαι μια σάλα 100 τετραγωνικά όπου ο Ελληνάρας θα έλεγε "τα 60 τα έχω για να παρκάρω το κανώ μου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου 10 μαγαζια που αν ειχανε 30 πανω 30 κατω , και γεμιζε το πανω με κοσμο που καπνιζει δεν θα αφηνε κοσμο να καπνισει και στο κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...