Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θεσσαλονίκη δεν τηρείται πάντως... βγήκε βρώμα στην πιάτσα ότι το Σεπτέμβριο θα είναι ελαστικοί :P Δεν περίμενα κάτι παραπάνω!!!

 

Ελπίζω τώρα με την έκθεση να πέσουν προστιματάκια και να στρώσει η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπηρχε μια στοιχειωδη παιδεια και σεβασμος δε θα χρειαζοντουσαν νομοι,δε θα καπνιζατε απο μονοι σας σε τετοια μερη.

Ε βέβαια που ακούστηκε να πας να πιεις ποτό σε club/bar, να ακούσεις μουσική και να χορέψεις?

Απαράδεκτο!

 

 

Στα μέσα/προς τέλη της δεκαετίας του 80 που άρχισα εγώ να βγαίνω σε νυχτερινά μαγαζιά, πολλά απο αυτά είχαν μάρκες τσιγάρων σαν όνομα (Camel, West κλπ κλπ) και στην είσοδο του μαγαζιού είχαν γκομενάκια που μοίραζαν απλόχερα τσιγάρα.

Έλα ρε συ!

Πήγαινες στο Camel? :-)

Πήγαινες και Όμπρε?

Αφεντικά μου, δούλευαν σε αυτά τα μαγαζιά!

Δεν τα πρόλαβα εγώ βέβαια...

 

1.αν απαγορευτει παντου δε θα πηγαινεις πουθενα?

2.στα μαγαζια αυτα τι περιμενες να κανει ο μαγαζατορας?να σε βαραει μεχρι να το σβησεις?βλεπεις μια ΤΑΜΠΕΛΑΡΑ που γραφει οτι απαγορευεται,βλεπεις οτι δεν εχει τασακια,παρολα αυτα καπνιζεις.φταιει ο μαγαζατορας ε?φταιει το κωλοκρατος?φταιει ο ερωτας για οτι σου συμβαινει? :P

1. Θα περάσει λίγο καιρός και θα το συνηθίσουν όλοι. Από μαρτυρίες γνωστών στο εξωτερικό, όπου απαγορεύεται το τσιγάρο, μπαίνεις στο bar και μυρίζεις το άρωμα του ξύλου, το άρωμα από το Whiskey, κλπ. Ωραίο, αλλά το θέμα δεν είναι αυτό...

Το θέμα είναι ότι έχουμε χωριστεί σε δύο στρατόπεδα όπου τα χώνουν οι μη καπνιστές στους καπνιστές και το αντίθετο, με τους μη καπνιστές να έχουν χουντικές τάσεις.

 

2. Σε κανένα μαγαζί όπου έχει ταμπέλα, για απαγόρευση καπνίσματος και φυσικά δεν έχει τασάκια δεν έχω δει να καπνίζει κανείς, έτσι επειδή γουστάρει.

Εκτός όταν κάποιος από το μαγαζί του δίνει ένα ποτηράκι με βρεγμένη χαρτοπετσέτα.

Εκεί τι θα πεις? "Όχι, δεν είναι σωστό, έχει απαγορευτεί". Μου θυμίζει το παρακάτω video... :P

[ame]

[/ame]

 

Σε καταστηματα οπου υπαρχει μια ΤΑΜΠΕΛΑΡΑ και γραφει οτι απαγορευεται και λειπουν τασακια, εγω δεν εχω δει κανενα να καπνιζει.

Αυτό ακριβώς.

 

σε 2 μπουζουξιδικα που ειχα παει (με το ζορι) ειχε παντου ταμπελες,δεν υπηρχαν τασακια και ΟΛΟΙ καπνιζαν.

ρωτησα μια απο τη παρεα για τι καπνιζει,και η απαντηση της ειναι "αφου ολοι καπνιζουν"

Πες μου κάτι τώρα με ειλικρίνεια τώρα...

Γίνεται να ακούς το παρακάτω τραγούδι και να μη καπνίσεις?

Μη κόψεις και τις φλέβες σου δεν ξέρω!

Ωραία να απαγορευτεί, αλλά να γίνουμε Ευρώπη σε όλα! Να κλείνουν τα μαγαζιά από τις 12 το βράδυ και να σταματήσουμε πιόματα, τσιγάρα, ξενύχτια, κλπ...

Ρε παιδιά, έχουμε ήλιο στην Ελλάδα... Χαλαρώστε λίγο...

[ame]

[/ame]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αμα παω στους locomondo τι πρεπει να κανω?

 

Εκεί επιτρέπεται φιλαράκι :mrgreen:

 

---------- Προσθήκη στις 23:05 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:03 ----------

 

Πες μου κάτι τώρα με ειλικρίνεια τώρα...

Γίνεται να ακούς το παρακάτω τραγούδι και να μη καπνίσεις?

:shock:

:shock::shock:

:shock::shock::shock:

southpark.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε συ!

Πήγαινες στο Camel? :-)

Πήγαινες και Όμπρε?

Αφεντικά μου, δούλευαν σε αυτά τα μαγαζιά!

Δεν τα πρόλαβα εγώ βέβαια...

 

Camel πήγαινα συνέχεια, Όμπρε είχα πάει λίγες φορές, γιατί όταν ξεκίνησα να πηγαίνω (1η/2α γυμνασίου) μετά απο λίγο την έκλεισαν, γιατί κάποιον είχαν μαχαιρώσει εκεί (μάλλον κάποιον αντιπαθητικό αντικαπνιστή που τους έκανε παρατήρηση επειδή κάπνιζαν :-) ).

 

Τι δουλειά κάνεις? Τα αφεντικά σου τι έκαναν στο camel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Σε κανένα μαγαζί όπου έχει ταμπέλα, για απαγόρευση καπνίσματος και φυσικά δεν έχει τασάκια δεν έχω δει να καπνίζει κανείς, έτσι επειδή γουστάρει.

Εκτός όταν κάποιος από το μαγαζί του δίνει ένα ποτηράκι με βρεγμένη χαρτοπετσέτα.

Εκεί τι θα πεις? "Όχι, δεν είναι σωστό, έχει απαγορευτεί". Μου θυμίζει το παρακάτω video... :P

 

Κι όμως. Σε γνωστό σουβλατζίδικο στα Χανιά, όταν είχε πρωτοαρχίσει ο νόμος και παρόλο που έλειπαν τα τασάκια από τα τραπέζια, είχε ταμπελάκια μικρά και στις δυο πλευρές των τοίχων και κανείς άλλος δεν κάπνιζε, υπήρξε άτομο που αφού χτύπησε το πιτόγυρο άναψε τσιγάρο. Την στάχτη την έριχνε στην λαδόκολα που του είχαν τυλίξει το πιτόγυρο. Ελληνάρας for ever :P

 

Και εγώ καπνίζω, αλλά προσπαθώ όσο μπορώ να σέβομαι τους άλλους. Αν ας πούμε τύχω σε μια παρέα και πει κάποιος/κάποια, με ενοχλεί απίστευτα ο καπνός του τσιγάρου, θα απομακρυνθώ για λίγο από το μαγαζί και θα απολαύσω το τσιγάρο μου μιλώντας με κάνα φιλαράκι στο κινητό :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ σωστό το μέτρο να απαγορεύεται το καπνισμα σε γραφεια κτλ

 

Θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην προβλεπονται καπνηστηρια σε χωρους εργασιας.

 

Το μετρο εχει καθαρα εισπρακτικο χαρακτηρα, χεστηκαν για την υγεια μας, αν τους ενδιεφερε θα εφτιαχναν τα νοσοκομεια να δουλευουν οπως στις εξελιγμενες ευρωπαικες χωρες και οχι στη βαλκανια ελλαδα πεθαινοντας στα ρατζα και στους διαδρομους...

 

Στο κεντρο της Αθηνας παιρνουν ναρκωτικα σε καθε γωνια ... και τους πειραξε το τσιγαρο

 

ΡΕ ΟΥΣΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ναρκωτικα εχουν επιδραση ΜΟΝΟ στο ατομο που τα παιρνει.

 

Shhhhhhh....! Δε το ξέρες ότι όταν βαράει ο άλλος εκτοξεύονται σταγονίδια που επιρρεάζουν τους γύρω;:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην προβλεπονται καπνηστηρια σε χωρους εργασιας.

 

Για το παραπάνω έχουν να πουν κάτι οι αντικαπνιστές? Τους ενοχλεί σε κάτι ένα καπνιστήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...