Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επίσης 1/10 πακέτα να έχει μέσα μια ΦΑΚΑ να σου μαγκώνει το δάχτυλο και 1/30 περιπτεράδες να είναι ένας δίμετρος τσαντισμένος Σομαλός με ένα καδρόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε αυτό, είτε θα τινάξω τα χέρια μου ψηλά, απεγνωσμένος, και θα φωνάξω στεντόρια "ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ;;;"

 

Μεταξύ μας, το πρώτο είναι πιθανότερο, αλλά δε μπορώ να σου πω το αστείο ακόμα γιατί εξαρτάται από το πως θα μου το πούνε. Αν μου πούνε "διακρίναμε μια κακοήθεια" εγώ θα πω "μην είστε παρεξηγιάρης". Αν μου πούνε "δε τα βλέπω καλά τα πράγματα" θα του πω "δυο πόρτες είναι το οφθαλμολογικό". Αν μου πούνε "ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ" θα του πω "ΕΛΑΤΕ ΔΥΟ ΔΥΟ ΡΕ ΜΟΥ*ΙΑ".

 

Και θα πάω για τσιγάρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κάνεις χιουμοράκι και όταν σου διαγνώσουν καρκίνο των πνευμόνων;

 

Μήπως να πάμε και τα ξύδια κανα 100στάευρω για να αποφύγουμε και τις κιρρώσεις ύπατος?

Και εσένα συγκεκριμένα, να σου πουλάνε τις οθόνες κανα 1000ρικο για να μην χαλάσεις τα μάτια σου.....

 

P.S Ο "απο πάνω" είναι αποθέωση τελικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω, αν πηγαινετε εξω για ενα τσιγαρο οπως στην αγγλια και στην N.Y. τι θα παθετε? :s

 

Τώρα τίποτα, τον χειμώνα όμως θα παγώνει η μύτη και τα χέρια μας....

Δηλαδή αν ήμασταν συνάδελφοι ρε τούφα, θα σε χαλούσε εσένα να υπάρχει ένα δωμάτιο dedicated για να μπορώ να πηγαίνω να καπνίζω? Ποια θα ήταν η ένστασή σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λόγω σωστού εξαερισμού/διαμόρφωσης χώρων δε ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να βγούμε έξω, εσείς τι θα πάθετε;

 

(Κολοκυθιά)

 

εντιτ, με πρόλαβε ο τιμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζάμπα μάγκες, δύο ανθρώπους θάψαμε ως τώρα στην οικογένεια μου από καρκίνο (πνευμόνων, θείος και θεία, ironic έ) και τους έβλεπα όλους τους καρκινοπαθείς στα chemo therapies στο θεαγένειο πόσο χιουμοράκι κάνανε.

 

Η άρνηση της πραγματικότητας σας βοηθάει να απενοχοποιείτε την εξάρτηση σας έ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για ποιους μιλάς και δε μπορώ να κρίνω. Προσωπικά όμως, εκτιμώ πολύ την Αλήθεια, δεν αμφισβητώ το γεγονός πως θα πάθω καρκίνο, αλλά η σχέση μου με το θάνατο δεν είναι ακριβώς εχθρική. Για να είμαι ακριβής, προτιμώ να πεθάνω νέος και χορτάτος παρά γέρος και υγιής. Και για κάποιο λόγο μου έχει εντυπωθεί στο μυαλό πως αυτό είναι δική μου δουλειά και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζάμπα μάγκες, δύο ανθρώπους θάψαμε ως τώρα στην οικογένεια μου από καρκίνο (πνευμόνων, θείος και θεία, ironic έ) και τους έβλεπα όλους τους καρκινοπαθείς στα chemo therapies στο θεαγένειο πόσο χιουμοράκι κάνανε.

 

Η άρνηση της πραγματικότητας σας βοηθάει να απενοχοποιείτε την εξάρτηση σας έ;

 

Αν σου πω οτι έχω χάσει εγώ συγγενείς απο το ξύδι, θα το κόψεις? Συλλυπητήρια για τους δικούς σου by the way.

 

---------- Προσθήκη στις 11:25 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:22 ----------

 

εκτιμώ πολύ την Αλήθεια, δεν αμφισβητώ το γεγονός πως θα πάθω καρκίνο, αλλά η σχέση μου με το θάνατο δεν είναι ακριβώς εχθρική.

 

Δεν είναι δεδομένο οτι θα πας, απο καρκίνο, αύριο χτύπα ξύλο, σε πατάει μια νταλίκα, σου σκάει μια φλέβα στον εγκέφαλο. Όλοι κάποτε πεθαίνουν, κανείς δεν την γλυτώνει, το θέμα είναι όπως λες και συ να έχει προλάβει και να ζήσει κάποια πράγματα. Με το να μην τρώμε ξύγκι, να μην καπνίζουμε, να μην πίνουμε ξύδια, το μόνο που θα καταφέρουμε στο τέλος είναι να πεθάνουμε υγιείς.... και καταπιεσμένοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για ποιους μιλάς και δε μπορώ να κρίνω. Προσωπικά όμως, εκτιμώ πολύ την Αλήθεια, δεν αμφισβητώ το γεγονός πως θα πάθω καρκίνο, αλλά η σχέση μου με το θάνατο δεν είναι ακριβώς εχθρική. Για να είμαι ακριβής, προτιμώ να πεθάνω νέος και χορτάτος παρά γέρος και υγιής. Και για κάποιο λόγο μου έχει εντυπωθεί στο μυαλό πως αυτό είναι δική μου δουλειά και μόνο.

 

σωστά άρα συμφωνούμε ότι αφού είναι η επιλογή σου, εγώ δεν πρέπει να αναπνέω τα δικά ΣΟΥ καρκινογόνα αέρια παράγωγα έτσι;

 

---------- Προσθήκη στις 14:29 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:27 ----------

 

Με το να μην τρώμε ξύγκι, να μην καπνίζουμε, να μην πίνουμε ξύδια, το μόνο που θα καταφέρουμε στο τέλος είναι να πεθάνουμε υγιείς.... και καταπιεσμένοι....

 

δοκίμασε έτσι για πείραμα για κανά 2 βδομάδες να απέχεις από αλκοόλ, τσιγάρο και ζωϊκά λιπη, και δές αν θα αισθάνεσαι περισσότερο ήρεμος και χαρούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δεδομένο οτι θα πας, απο καρκίνο, αύριο χτύπα ξύλο, σε πατάει μια νταλίκα, σου σκάει μια φλέβα στον εγκέφαλο. Όλοι κάποτε πεθαίνουν, κανείς δεν την γλυτώνει, το θέμα είναι όπως λες και συ να έχει προλάβει και να ζήσει κάποια πράγματα. Με το να μην τρώμε ξύγκι, να μην καπνίζουμε, να μην πίνουμε ξύδια, το μόνο που θα καταφέρουμε στο τέλος είναι να πεθάνουμε υγιείς.... και καταπιεσμένοι....

 

Συμφωνώ. Γι' αυτό και δεν είπα "θα πεθάνω από καρκίνο", είπα απλώς πως θα πάθω. Έχω άλλα σχέδια για μένα. =ρ

 

σωστά άρα συμφωνούμε ότι αφού είναι η επιλογή σου, εγώ δεν πρέπει να αναπνέω τα δικά ΣΟΥ καρκινογόνα αέρια παράγωγα έτσι;

 

Αυτό δεν είναι διαπραγματεύσιμο, είναι σαφές πως κανείς δε θα έπρεπε να υπόκειται στο δικό μου φούμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά άρα συμφωνούμε ότι αφού είναι η επιλογή σου, εγώ δεν πρέπει να αναπνέω τα δικά ΣΟΥ καρκινογόνα αέρια παράγωγα έτσι;

 

δοκίμασε έτσι για πείραμα για κανά 2 βδομάδες να απέχεις από αλκοόλ, τσιγάρο και ζωϊκά λιπη, και δές αν θα αισθάνεσαι περισσότερο ήρεμος και χαρούμενος.

 

Για το πάνω μην ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια, υπάρχουν πολλοί καπνιστές που σέβονται τους μη καπνιστές (αν και αν δεν ζούσα για χρόνια στο εξωτερικό ενδεχομένως να μην είχα αυτή τη "παιδεία".). Να σου δώσω και παράδειγμα, εγώ εδώ που δουλεύω έχω δικό μου γραφείο, επίσημα στην εταιρεία απαγορεύεται το κάπνισμα, εγώ που είμαι μόνος μου όμως καπνίζω κανονικά. Χτες ήρθε ένας πωλητής να μου κάνει μια παρουσίαση/ενημέρωση, και πριν ανάψω τσιγάρο τον ρώτησα αν καπνίζει, μου είπε όχι και δεν κάπνισα ακόμα και όταν αυτός μου έδωσε το ελεύθερο.

2ο παράδειγμα έχει τύχει να πάω σε εστιατόριο (τότε που επιτρεπόταν το κάπνισμα) και ενώ όλη μου η παρέα ήταν καπνίζοντες, επειδή υπήρχε σε κοντινό τραπέζι οικογένεια και παιδιά, το σεβαστήκαμε και δεν ανάψαμε τσιγάρο (βγήκαμε έξω). Ο πατέρας της οικογένειας όμως με το που τελείωσε το πύρωσε κανονικά. Άρα είναι θέμα φιλότιμου και παιδείας, δεν είναι όλοι οι καπνιστές μαλάκες, όπως και δεν είναι όλοι οι αντικαπνιστές μαλάκες. Απλά πράγματα.

 

Όσο για το δέυτερο που προτίνεις, και μόνο τα στερητικά που θα με πιάσουν μόνο ήρεμος και χαρούμενος δεν θα είμαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τίποτα, τον χειμώνα όμως θα παγώνει η μύτη και τα χέρια μας....

Δηλαδή αν ήμασταν συνάδελφοι ρε τούφα, θα σε χαλούσε εσένα να υπάρχει ένα δωμάτιο dedicated για να μπορώ να πηγαίνω να καπνίζω? Ποια θα ήταν η ένστασή σου?

εμενα? κανενα, το θεμα ειναι οτι οπως δεν θα με δεχτεις στην δουλεια απλυτο, γιατι να σε δεχτω εγω με την βρωμα του τεκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...