Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα,

 

Κατοικω στην βορεια ευρωπη και εχω να επισκεφτω την Ελλαδα απο το 2008.

Διαβαζω τα νεα στο ιντερνετ και ειμαι ενημερος για τον νεο νομο περι καπνισματος.

 

Μια μικρη ερωτηση ομως διοτι εχω μπερδευτει:Πρακτικα τι συμβαινει στα καφε και στα εστιατορια (στους κλειστους χωρους),καπνιζει ο κοσμος η οχι ?

 

Ρωταω απλα λογω περιεργειας.

Διαφωτιστε με!

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ολα ειναι φλου.

Απο 1 Σεπτεμβρη ειναι σε ισχυ ο νομος της πληρης απαγορευσης, αλλα για ενα μηνα (μεχρι την παρασκευη) δε δινονται προστιμα παρα μονο γινονται συστασεις. Οι πιο πολλοι μαγαζατορες το εχουν "γραψει" κανονικα, και συνεχιζουν να αφηνουν τους πελατες να καπνιζουν. Παραλληλα το κρατος για διαφορους λογους ειδε οτι "πρεπει" να γινει αλλιως (παλι, μεσα σε ενα χρονο) ο νομος, οποτε και η μεθαυριανη απαγορευση, μπορει τελικα να μην γινει.

Θα δειξει. Ολα ειναι ρευστα ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα.Στην πλειοψηφια των καφε/εστιατωριων στην Ελλαδα συνεχιζεται το καπνισμα δηλαδη..

Η αποψη μου:Αν και καπνιστης,μου αρεσει η απαγορευση του καπνισματος σε μπαρ κτλ

διοτι ετσι απολαμβανω το ποτο/καφε μου σε ενα καθαρο περιβαλλον.Ειναι πραγματικα ωραια και μπορει να το συνηθισει ευκολα κανεις μετα απο ενα-δυο μηνες.

Για τσιγαρο ? Eξω,ευκαιρια για κουβεντα/γνωριμιες και λιγο φρεσκο παγωμενο αερα.

:-)

Ευχαριστω για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα.Στην πλειοψηφια των καφε/εστιατωριων στην Ελλαδα συνεχιζεται το καπνισμα δηλαδη..

Η αποψη μου:Αν και καπνιστης,μου αρεσει η απαγορευση του καπνισματος σε μπαρ κτλ

διοτι ετσι απολαμβανω το ποτο/καφε μου σε ενα καθαρο περιβαλλον.Ειναι πραγματικα ωραια και μπορει να το συνηθισει ευκολα κανεις μετα απο ενα-δυο μηνες.

Για τσιγαρο ? Eξω,ευκαιρια για κουβεντα/γνωριμιες και λιγο φρεσκο παγωμενο αερα.

:-)

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Σωστή και ολοκληρωμένη άποψη.

 

Τον άλλο μήνα θα επιστρέψω Αθήνα. Θέλω να δώ αν στην πρωτεύουσα τηρείται ο νόμος τουλάχιστον στα μαγαζιά που πάω. Γιατί εδώ στην επαρχία, they failed.

 

Δε θα γίνω ρουφιάνος, αλλά την παρατήρησή μου στον μαγαζάτορα θα την κάνω, και αλλαγή στον προορισμό το βράδυ θα κάνω. Γιατί, αν όντως είμαστε περισσότεροι οι αντικαπνιστές, αν boycottάρουμε τους μαγαζάτορες που προτιμούν να βρωμίζουν το μαγαζί τους, ίσως να συμμορφωθούν.

 

Oh wait, ξέχασα, στην Ελλάδα δεν ξέρουμε τι σημαίνει boycott. :-(:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω και εγώ δεύτερο λογαριασμό και θα πω ότι είμαι από τις Βρυξέλλες και ότι είναι κακό να απαγορευτεί το τσιγάρο στην Ελλάδα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, αν όντως είμαστε περισσότεροι οι αντικαπνιστές, αν boycottάρουμε τους μαγαζάτορες που προτιμούν να βρωμίζουν το μαγαζί τους, ίσως να συμμορφωθούν.

 

Seriously??

 

Είναι ηλίου φαεινότερον ότι οι καταστηματάρχες δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή

για τους μη καπνιστές ενώ αντίθετα καίγονται πραγματικά μην χάσουν τους καπνιστές.

Βγήκε πριν 2 μέρες η ΦΗΜΗ ότι παίζει να αλλάξει πάλι ο νόμος και 3 groups στο facebook

από μπαράκια μου στείλανε ήδη μήνυμα "κατάργηση του καπνίσματος! καπνίστε ελεύθερα στο μαγαζί μας!"

 

Κάθονται μερικοί και παίζουν με τα νούμερα, όχι οι μη καπνιστές είναι το 60% στην Ελλάδα, όχι είναι το 55%, άρα είμαστε πιο πολλοί κτλ.

 

Η πραγματικότητα είναι μία και είναι πολύ απλή: Τα μπαράκια, τις καφετέριες, τα μπουζούκια κτλ. τα συντηρούν κυρίως οι καπνιστές. Αυτοί είναι που θα πάνε κάθε μέρα και που θα κάνουν την μεγαλύτερη κατανάλωση.

Όταν ολόκληρη κυβέρνηση μετά από τόση διαφήμιση του νέου μέτρου δεν ντρέπεται να κάνει πίσω επειδή βλέπει ότι τελικά οικονομικά δεν συμφέρει λόγω της τεράστιας πτώσης της πελατείας, σημαίνει πως οι μη καπνιστές δεν έχουν καμία απολύτως δύναμη. Δεν σημαίνει πως έχουν άδικο, απλά έχει να κάνει με το πόσα χρήματα αφήνει πίσω κάθε ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει. Επιπλέον όταν δεν καπνίζω πίνω λιγότερο. Και όταν βγαίνω έξω να κάνω τσιγάρο και δεν μπορώ να πάρω το ποτήρι μου μαζί για να μη το σπάσω, πίνω ακόμα λιγότερο.

 

Προσωπικά δε με ενοχλεί ιδιαίτερα, γιατί η κατάσταση με το χανγκόβερ είναι ενοχλητική, αλλά ο καταστηματάρχης θα διαμαρτυρηθεί και θα έχει και δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που λέει ο Arcanaloth και ο garnele!

 

Και επειδή εγώ θέλω να γυρνάω σπίτι λιώμα και να ξοδεύω πολλά λεφτά σε ποτά και σε Tips, (γενικότερα σε κέφια), θα καπνίζω όσο και όπου θέλω.

 

Φυσικά μιλάω μόνο για CLubs/Bars, στα υπόλοιπα και να απαγορευτεί, θα συμμορφωθώ και θα σεβαστό τους μη καπνιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας υπολογίσιμα χρόνια στο χώρο εργαζόμενη, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι μη καπνιστές δεν πίνουν. Και δεν εννοώ πίνουν λίγο. Εννοώ ότι κατά πλειοψηφία ΔΕΝ πίνουν. Καθόλου. Οπότε η απάντηση "χέστηκε ο καταστηματάρχης για τους μη καπνιστές" θεωρείται μάλλον περιττή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή εγώ θέλω να γυρνάω σπίτι λιώμα και να ξοδεύω πολλά λεφτά σε ποτά και σε Tips, (γενικότερα σε κέφια), θα καπνίζω όσο και όπου θέλω.

 

Φυσικά μιλάω μόνο για CLubs/Bars, στα υπόλοιπα και να απαγορευτεί, θα συμμορφωθώ και θα σεβαστό τους μη καπνιστές.

 

είσαι μεγάλη ψυχή ρε φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω εγώ συνέχεια.

Θα βγει κάποιος τώρα και θα πει "εγώ δεν καπνίζω, αλλά πίνω..." και εννοεί αλκοόλ όχι πορτοκαλάδα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ως γνωστόν οι μη καπνιστές είναι φλωρούμπες,δεν πίνουν,δε ξενυχτάνε,δε πηδάνε

μαζεύουν γραμματόσημα και κάνουν συλλογή με πεταλούδες

 

ΝΑΙ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...