Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντας υπολογίσιμα χρόνια στο χώρο εργαζόμενη, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι μη καπνιστές δεν πίνουν. Και δεν εννοώ πίνουν λίγο. Εννοώ ότι κατά πλειοψηφία ΔΕΝ πίνουν. Καθόλου. Οπότε η απάντηση "χέστηκε ο καταστηματάρχης για τους μη καπνιστές" θεωρείται μάλλον περιττή.

 

Και τι κανουν οι μη καπνιστες ? Συζητανε πινοντας το νερο που εχουν παραγγειλει ? Η καθονται 5 λεπτα στο μαγαζι και φευγουν ? Εγω παλι ξερω και περιπτωσεις που καποιος πινει ενα ποτο και καθεται δεν ξερω και εγω ποσες ωρες , απολαμβανοντας το γουλια γουλια κανοντας ενα καρο τσιγαρα.Φοβερη καταναλωση,στα τσιγαρα ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραγγέλνουν κόκα κόλα ζήρο και ρέντ μπουλ. Ή φυσικό χυμό πορτοκάλι. Στο τσακίρ κέφι καναδυο μπύρες. Γενικά θυμάμαι ελάχιστους να έχουν κάνει λογαριασμό βεληνεκούς καπνιστή που πίνει ουίσκι.

Και γενικά σκέψου ότι είμαι υπέρ της απαγόρευσης, αλλά ας είμαστε ειλικρινείς με κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^

Μάλλον δεν βγαίνεις συχνά.

 

 

Δεν πάνε πολύ συχνά σε bars/clubs.

 

 

Μαλλον βλεπεις αυτα που θελεις.Φυσικα και βγαινουν και ανεχονται και χρονια δυστυχως την τσιγαριλα.

 

---------- Προσθήκη στις 17:09 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:05 ----------

 

Παραγγέλνουν κόκα κόλα ζήρο και ρέντ μπουλ. Ή φυσικό χυμό πορτοκάλι. Στο τσακίρ κέφι καναδυο μπύρες. Γενικά θυμάμαι ελάχιστους να έχουν κάνει λογαριασμό βεληνεκούς καπνιστή που πίνει ουίσκι.

Και γενικά σκέψου ότι είμαι υπέρ της απαγόρευσης, αλλά ας είμαστε ειλικρινείς με κάποια πράγματα.

 

 

Ναι ας ειμαστε ειλικρινεις.Αλλο τον ενοχλει ο καπνος και φευγει νωρις , αλλο δεν πινει.Πως εξηγειται οτι ο μη καπνιστης προτιμα το χυμο απο το ουισκι ? Ειναι γενικα υπερ της υγιεινης ζωης ? Παει στο ελληναδικο με την φορμα γυμναστικης ? Μηπως ο καπνιστης ειναι πιο θεριακλης και το σηκωνει το ποτο ? Σορρυ για την ειρωνια, αλλα αυτα τα επιχειρηματα , δεν τα καταλαβαινω .Και κυριως δεν τα βλεπω , μια που συχνα και βγαινω και πινω (σε λιγο θα καταθετουμε και ποσοτητες καταναλωσης για να ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ο ΝΟΜΟΣ ) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω βρε αδελφέ μου.

Στα μαγαζιά που πάω 7 χρόνια τουλάχιστον, στα οποία τα 2 δούλευα, αν κάποιος πελάτης δεν κάπνιζε μας έκανε εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω βρε αδελφέ μου.

Στα μαγαζιά που πάω 7 χρόνια τουλάχιστον, στα οποία τα 2 δούλευα, αν κάποιος πελάτης δεν κάπνιζε μας έκανε εντύπωση.

 

 

Αν δεν καπνιζε, τι επινε ? Αυτο μας ενδιαφερει (κουβεντα να γινεται δηλαδη ) Και φυσικα καπνιζε , ειχα βαλει και ενα λινκ με στατιστικα , οπου χτυπαμε πρωτιες σε αυτο.Συγχαρητηρια , τι να πω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια πασο.Κυκλοφορουν μονο την μερα.Την νυχτα , καθονται ολοι σπιτι και παιζουν φιδακι πινοντας βυσσιναδα.Η κοπελα θα ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα μαλλον.-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος με τις στερεοτυπίες. Είναι σοβαρά επιχειρήματα αυτά τώρα; Ποιός σας είπε ότι οι μη καπνιστές δεν πίνουν, είναι στα γυμναστήρια και τέτοιες αηδίες;

 

Και πίνω, και μια χαρά τα κοψίδια μου τρώω και ένα σωρό μαλακίες κάνω που βαραίνουν την υγεία μου, και αν και ακούγεται υποκριτικό, απεχθάνομαι το κάπνισμα, όχι μόνο γιατί βρωμάω αλλά γιατί όντως δεν μπορώ να αναπνεύσω όταν βγάινω σε νυχτερινό μαγαζί. Γιατί εγώ να μην έχω το δικαίωμα να βγώ χωρίς μάσκα οξυγόνου ένα βράδυ, όπως θέλετε και εσείς το δικαίωμα να καπνίζετε ελέυθερα;

 

Έχετε πάρει οι περισσότεροι όλο το θέμα πολύ προσωπικά και ζεστά. Δε διαφωνώ πως υπάρχουν αντικαπνιστές φανατικοί, οποιοδήποτε άκρο είναι άσχημο.

 

Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bluesattack

Ρε παιδί μου, εσύ πιστεύεις ότι αν απαγορευτεί το κάπνισμα, στα Clubs/Bars, θα μείνουν οι καπνιστές και απλά δεν θα καπνίζουν και θα έρχονται περισσότεροι μη καπνιστές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
@bluesattack

Ρε παιδί μου, εσύ πιστεύεις ότι αν απαγορευτεί το κάπνισμα, στα Clubs/Bars, θα μείνουν οι καπνιστές και απλά δεν θα καπνίζουν και θα έρχονται περισσότεροι μη καπνιστές?

 

Ναι.Σε βαθος χρονου αυτο πιστευω.Αν ο καπνιστης το εχει τοσο αναγκη , ας κατσει σπιτι και να παιξει wow .Ο χωρος θα γεμισει απο μη καπνιστες.Καφετεριες ,κλαμπ-μπαρακια , τουλαχιστον αυτα τα light μαγαζια.

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν ο μη καπνιστής δεν το αντέχει να κάτσει σπίτι του να παίξει LineAge.

 

Όπως και να έχει, αφού πιστεύεις ότι θα μαγαζιά σε λίγο καιρό θα ξενυχτάν μέχρι το πρωί με μη καπνιστές, πάω πάσο...

 

Έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη για τα μαγαζιά.

Μπορεί να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν ο μη καπνιστής δεν το αντέχει να κάτσει σπίτι του να παίξει LineAge.

 

Όπως και να έχει, αφού πιστεύεις ότι θα μαγαζιά σε λίγο καιρό θα ξενυχτάν μέχρι το πρωί με μη καπνιστές, πάω πάσο...

 

Έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη για τα μαγαζιά.

Μπορεί να κάνω λάθος.

 

Εκτιμηση κανω.Απο κει και περα αδιαφορο μου ειναι.Οπως εχει αναφερθει δεκαααδες φορες στο θεμα, δεν θα βαλουμε την υγεια πανω απο τον τζιρο.Δεκαδες αλλα μαγαζια κλεινουν.Ας κοψει ο καπνιστης το τσιγαρο, και με το 100ευρω το μηνα ας συντηρησει αυτα τα μαγαζια, αν τον επιασαν τοσο οι ευαισθησιες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bluesattack

Ρε παιδί μου, εσύ πιστεύεις ότι αν απαγορευτεί το κάπνισμα, στα Clubs/Bars, θα μείνουν οι καπνιστές και απλά δεν θα καπνίζουν και θα έρχονται περισσότεροι μη καπνιστές?

Ε ναι στην αγγλια ολα τα clubs ειναι αδεια. τα bars βαρανε μυγες.

Και οι ουρες που πανε 3 φορες το τετραγωνο, ειναι απο καπνιστες που δεν μπαινουν μεσα για αντιδραση.

Αλλα ξεχασα στην αγγλια κλεινουν απο τις 11 τα μαγαζια. Σε ενα party που δεν πηγα λογω δουλειας αρχισε σαββατο βραδυ και τελειωσε δευτερα πρωι αλλα λεμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι στην αγγλια ολα τα clubs ειναι αδεια. τα bars βαρανε μυγες.

Και οι ουρες που πανε 3 φορες το τετραγωνο, ειναι απο καπνιστες που δεν μπαινουν μεσα για αντιδραση.

Αλλα ξεχασα στην αγγλια κλεινουν απο τις 11 τα μαγαζια. Σε ενα party που δεν πηγα λογω δουλειας αρχισε σαββατο βραδυ και τελειωσε δευτερα πρωι αλλα λεμε τωρα.

 

Αχά για αυτό κατεβαίνουν Ελλάδα και γίνονται τα club βιομηχανική περιοχή.:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...