Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα να περιμενουμε να φιλοτιμηθουν οι καταστηματαρχες να το κανουν μη καπνιστων? Αυτος που δεν πληρωνε στην ωρα του, που δεν κανει μια ανακαίνιση σε αυτο που του αποφερει λεφτα και σερβιρει μπομπες? Καταλαβα...

 

 

Επισης, δεν καπνιζω αλλα πινω πιο πολυ απο οσα ατομα ξερω, ναι ξερω δεν ειμαι ο κανονας κλπ αλλα ουτε ο κανονας ειναι ο αλλος που αμα του πω οτι με ενοχλει το τσιγαρο του θα το σβισει η θα παει πιο διπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε και δεν θα έχει μπαρ μετά. Άκου ε και.

 

Τούφα. Εσύ μένεις στο Λονδίνο. Κι εγώ στο Λονδίνο δε θα κάπνιζα, θα έπαιρνα ναρκωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι το σενάριο γκετοποίησης των μη καπνιστών σε περιοχές. Το ΧΑΡΛΕΜ και το ΜΠΡΙΞΤΟΝ του υποχόνδριου, μαγαζιά που μυρίζουν λεβάντα και γιασεμί, ντετόλ σε κάθε φανάρι και κανένα ψιλικατζίδικο δε θα έχει τσιγάρα και πλήρες γιαούρτι. Γελάω μόνη μου.

 

Συνηθως στα γκετο συναντας πιο συχνα την εξαρτηση .Μαντεψε ποιοι ειναι αυτοι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

That would make 2 of us...

 

Ε και δεν θα έχει μπαρ μετά. Άκου ε και.

 

Τούφα. Εσύ μένεις στο Λονδίνο. Κι εγώ στο Λονδίνο δε θα κάπνιζα, θα έπαιρνα ναρκωτικά.

 

Rolled the tin can and found the cap:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Τι καταστηματα ? clubs ? (απο περιεργεια,οχι οτι αλλαζει κατι)

 

2.Tι ποσοστο ειναι αυτο επι το συνολου των μαγαζιων ? (παλι απο περιεργεια)

 

3.Δηλαδη θα το αφησουμε στην ευχερεια τους ? Και αν στην περιοχη καποιου αλλου κανεις δεν προτιθεται να το κανει ? Ετσι ειναι η παλιοζωη ?

 

Σε βλεπω να επιμενεις σε πολλα σου μηνυματα γιατο αν θα επρεπε να το αφησουμε το θεμα στην ευχερεια των καταστηματαρχων.

Οχι δε θα επρεπε να το αφησουμε για αυτο και ο προηγουμενος νομος ηταν μια χαρα και αν εφαρμοζοταν θα ηταν τελεια. Και μην το ξεσκιζουμε παλι (οπου μας βολευει), για το οτι δεν θα εφαρμοζοταν, παντα μιλαμε με βαση το οτι θα εφαρμοζοταν, αλλιως ποιος ο λογος να κανουμε αναφορα στους νομους γενικως, αν απο την αρχη εχουμε την προκαταληψη οτι δε θα εφαρμοστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί συγκεκριμένα ένα; Γιατί ο περιορισμός; Ποιος θα γκρινιάξει; Τόσες μέρες κάνουμε κύκλους στην ίδια συζήτηση για το λόγο του ότι είναι καθολική η απαγόρευση όχι για κανένα άλλο λόγο, είναι άσχημο ρε φίλε, μπορεί να ΜΗΝ καπνίζεις αλλά για έλα στην δικιά μου θέση..

 

Μόνο τα άκρα υπάρχουν δηλαδή;

 

Είδες που έρχεσαι στα λόγια μου;

Πραγματικά κατάλαβε ότι δεν πάει αναλογικά το πράγμα, μιλάμε για ένα κίνδυνο δημόσιας υγείας, το αν καπνίζει το 0,1% ή το 50% του πληθυσμού δεν έχει σχέση.

 

Αν δηλαδή το 15% του πληθυσμού αρέσκεται να έχει ένα μπουκάλι βενζίνη και να το μυρίζει θα πρέπει το 15% των καφετέριων να το επιτρέπουν; Αν θέλεις τόσο πολύ φτιάχνεις μία λέσχη κάπου (αν εγκριθεί το καταστατικό σου απο το δικαστήριο) και το εξασκείς εκεί, κάθε συνήθεια που βλάπτει τους γύρω μας θα πρέπει να επιτρέπεται με αναλογικό τρόπο;!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι απο τα posts μου σχετικα με την νομιμοποιηση ολων των ουσιων αυτο φενεται...

 

---------- Post added at 14:20 ---------- Previous post was at 14:18 ----------

 

Σε βλεπω να επιμενεις σε πολλα σου μηνυματα γιατο αν θα επρεπε να το αφησουμε το θεμα στην ευχερεια των καταστηματαρχων.

Οχι δε θα επρεπε να το αφησουμε για αυτο και ο προηγουμενος νομος ηταν μια χαρα και αν εφαρμοζοταν θα ηταν τελεια. Και μην το ξεσκιζουμε παλι (οπου μας βολευει), για το οτι δεν θα εφαρμοζοταν, παντα μιλαμε με βαση το οτι θα εφαρμοζοταν, αλλιως ποιος ο λογος να κανουμε αναφορα στους νομους γενικως, αν απο την αρχη εχουμε την προκαταληψη οτι δε θα εφαρμοστουν.

Εγω οπως ειπα στην γαρνελα, δεν θα ειχα προβλημα στο αν στα μαγαζια ειχε τελειο εξαερισμο, και δεν θα ηταν ντουμανι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που έρχεσαι στα λόγια μου;

Πραγματικά κατάλαβε ότι δεν πάει αναλογικά το πράγμα, μιλάμε για ένα κίνδυνο δημόσιας υγείας, το αν καπνίζει το 0,1% ή το 50% του πληθυσμού δεν έχει σχέση.

 

 

 

Έλα ρε σιγά την μαύρη χολέρα. Ηρεμήστε λίγο φτιάξτε και λίγο ανοσοποιητικό πλαστικούρες..

Ηρεμήστε λίγο.

 

Αν θέλω εγώ ρε να καρκινιάσο ΕΣΕΝΑ που το πρόβλημα σου στην τελική; Με νοιάζεσαι; Με ξέρεις; Σου ζήτησε κανείς να πληρώσεις τις χημειοθεραπείες μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε σιγά την μαύρη χολέρα. Ηρεμήστε λίγο φτιάξτε και λίγο ανοσοποιητικό πλαστικούρες..

Ηρεμήστε λίγο.

 

Αν θέλω εγώ ρε να καρκινιάσο ΕΣΕΝΑ που το πρόβλημα σου στην τελική; Με νοιάζεσαι; Με ξέρεις; Σου ζήτησε κανείς να πληρώσεις τις χημειοθεραπείες μου;

 

Όχι δε σε ξέρω για αυτο καλό είναι να το κάνεις σπίτι σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βλεπω να επιμενεις σε πολλα σου μηνυματα γιατο αν θα επρεπε να το αφησουμε το θεμα στην ευχερεια των καταστηματαρχων.

Οχι δε θα επρεπε να το αφησουμε για αυτο και ο προηγουμενος νομος ηταν μια χαρα και αν εφαρμοζοταν θα ηταν τελεια. Και μην το ξεσκιζουμε παλι (οπου μας βολευει), για το οτι δεν θα εφαρμοζοταν, παντα μιλαμε με βαση το οτι θα εφαρμοζοταν, αλλιως ποιος ο λογος να κανουμε αναφορα στους νομους γενικως, αν απο την αρχη εχουμε την προκαταληψη οτι δε θα εφαρμοστουν.

 

Ναι τα ειχαμε ξανααναφερει αυτα.Και ειχαν δοθει και εξηγησεις για το μη εφικτο του θεματος περα της ανησυχιας για την μη εφαρμογη του νομου.Αλλα και εσεις τα παραβλεπετε αυτα (τα περι αδειων που συζηταγαμε )και (επειδη σας βολευει) φερνετε το απλο επιχειρημα ' αφου πιστευετε οτι θα εφαρμοστει αυτος ο νομος , τι σας κανει να πιστευετε οτι δεν θα εφαρμοζοταν και εκεινος '.Και οι νομοι θελουν update μερικες φορες (με το downgrade γινονται τα πραγματα πιο σκατα ,ασχετως ανκαποιος δεν μπορει να χωνεψει η δεν του ταιριαζει η εξελιξη) ) .Για να μιλησω σε...τεχνικη γλωσσα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα άρα δεν είσαι αντικαπνιστής, ρατσιστής είσαι.:)

 

Αν ερχόμουν εκεί που έπινες τον καφέ σου στο δίπλα τραπέζι και άνοιγα ένα δοχείο βενζίνη γιατί μου αρέσει να το μυρίζω θα μου έλεγες ακριβώς αυτό: 'Ρε φίλε δεν πάς σπίτι σου να τα κάνεις αυτά;'. Ε είναι δικαίωμα μου να μην θέλω να πάθω και εγώ καρκίνο επειδή θές να το πάθεις εσύ, hence do it at home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ερχόμουν εκεί που έπινες τον καφέ σου στο δίπλα τραπέζι και άνοιγα ένα δοχείο βενζίνη γιατί μου αρέσει να το μυρίζω θα μου έλεγες ακριβώς αυτό: 'Ρε φίλε δεν πάς σπίτι σου να τα κάνεις αυτά;'. Ε είναι δικαίωμα μου να μην θέλω να πάθω και εγώ καρκίνο επειδή θές να το πάθεις εσύ, hence do it at home.

 

Μπα δεν θα με ένοιαζε. πίστεψε με.

Δεν πήγαινε σε σένα,δεν σε ξέρω για νάχω τόση οικειότητα μαζί σου.

 

Στον χοντρό πήγαινε,αλλά έλα που όλοι απαντήσαμε 16:12.

 

Διορθώνω με quote το δικό μου post.

 

Ειτε σε ξέρω είτε όχι το κομπλεξ σου φαίνεται παντως;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...